Anasayfa / Haber / İŞKUR En Çok Eleman Açığı Olan Meslekleri Açıkladı

İŞKUR En Çok Eleman Açığı Olan Meslekleri Açıkladı

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 2014 yılının Mayıs-Haziran döneminde gerçekleştirdiği araştırmayla işgücü piyasasında en fazla ihtiyaç duyulan meslekleri belirledi. Söz konusu araştırma sırasında 129 bin 65 işverenle yüz yüze görüşüldü. Araştırma sonuçlarına göre en fazla eleman ihtiyacı olan üç meslek sırasıyla şunlar;

– Makineci (tekstil).

– Satış elemanı.

– Beden işçisi.

75 ilde tam sayım, 6 ilde ise örneklem yöntemiyle 10 ve daha fazla kişi istihdam eden 129 bin 65 işyeri ziyaret edilerek gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı açıkladı.

Yazıcı açıklamasında; bu çalışma ile Ülkemizdeki işgücü piyasasında en fazla ihtiyaç duyulan mesleklerin tespit edildiğini, 2014 yılının ilk altı ayına ilişkin işgücü piyasası verilerinin derlendiği araştırmadan, işverenlerin aradığı nitelikte eleman bulamadığı şeklinde bir sonuç çıktığını, eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler arasında sırayla makineci (tekstil), satış danışmanı, beden işçisi, garson, kaynakçı, şoför, mobilyacı, güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi ve muhasebeci mesleklerinin yer aldığını ifade etti.

Araştırma sonucuna göre Türkiye genelinde 2 bin 94 farklı meslekte 198 bin 582 kişilik açık iş var. Her 5 işverenden biri işe uygun eleman bulamıyor.

Ayrıca;

– İmalat sektöründeki işyerlerinin yüzde 29’unun,

– İnsan sağlığı ve sosyal hizmetler sektöründeki işyerlerinin yüzde 28’inin,

– Konaklama ve yiyecek hizmet faaliyetleri sektöründeki işyerlerinin ise yüzde 27’sinin,

açık işi bulunuyor. Yani bu alanlarda meslekte aranan düzeyde niteliğe ve beceriye sahip eleman bulunamaması nedeniyle işverenler eleman temininde güçlük çekiyor.

Bu hususla ilgili olarak da Genel Müdür Yazıcı; İŞKUR olarak bu mesleklerde eleman bulamayan tüm işverenleri Kuruma beklediklerini, gerek mesleki eğitim kursları gerekse de işbaşı eğitim programlarıyla bu açığı kapatmaya hazır olduklarını belirtti.