Anasayfa / Haber / İŞKUR Meslek Danışmanları Sahaya İniyor

İŞKUR Meslek Danışmanları Sahaya İniyor

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu’nda (İŞKUR) görevli 4 bin iş ve meslek danışmanı sahaya inerek işgücü piyasası ile ilgili kapsamlı araştırma yapacak. 81 ilde 65 bin işyerini ziyaret edecek olan danışmanlar, işverenlerin ihtiyaç duyduğu meslekleri tespit edecek.

İŞKUR, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri tespit etmek amacıyla 15 Mayıs-30 Haziran 2013 tarihleri arasında kapsamlı bir araştırma gerçekleştirecek, 10 ve daha fazla kişi istihdam eden işverenlerle yüz yüze görüşecek, 4 bin iş ve meslek danışmanı 74 ilde 10 ve üzeri işçi çalıştıran tüm işyerleri, 7 ilde ise örneklem yöntemi ile belirlenen işyerleri olmak üzere toplam 65 bin işvereni ziyaret edecek.

Araştırma neticesinde tüm illerin işgücü piyasasının fotoğrafı çekilerek açık iş oranların hesaplanacak,  il ve sektör düzeyinde en fazla ihtiyaç duyulan meslekler tespit edecek.

İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı konuyla ilgili açıklamasında: ihtiyaç duyulan meslekler için kurslar düzenleyeceklerini belirtti.

Yazıcı ayrıca, 2013 Yılı 1. Dönem Türkiye İşgücü Piyasası Talep Araştırması ile 81 il düzeyinde sektörel olarak üretilecek istatistiksel verilerin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, bu alanda araştırma yapan kişilere  ve tüm kamuoyuna faydalı olacağını açıklamasında bulundu.