Anasayfa / Haber / İŞKUR’dan Kendi İşinin Sahibi Olmak İsteyenlere Destek

İŞKUR’dan Kendi İşinin Sahibi Olmak İsteyenlere Destek

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kendi işinin sahibi olmak isteyenlere kendi işlerini kurma ve geliştirme konusunda girişimcilik eğitimi veriyor.

Girişimcilik Eğitimi Programı kapsamındaki eğitim “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasındaki Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolünde” belirlenen esaslar çerçevesinde veriliyor. İşletmesini geliştirmek isteyenler için de girişimcilik eğitimi verilebiliyor.

Bu eğitim ile katılımcıların kendi iş fikirlerine ilişkin iş planı hazırlamaları ve uygulamaya yönelik gerekli bilgi ve deneyim kazanmaları sağlanıyor.

Eğitim sonunda katılımcılara Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi veriliyor. Bu belge KOSGEB’e yapılacak Yeni Girişimci Desteği başvurularında isteniyor.

Girişimcilik eğitim programı, temel seviye girişimcilik eğitimi, sınıf içi eğitim ve atölye çalışmalarından oluşuyor. Eğitimin toplam süresi 70 saat.

Girişimcilik eğitim programından yararlanabilmek için;

– İŞKUR’a kayıtlı olmak,

– 18 yaşını tamamlamış olmak,

– Girişimcilik eğitim programında aynı modülden daha önce yararlanmamış olmak,

– İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

şartları aranıyor.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da girişimcilik eğitim programlarından yararlanabiliyor. Bu durumlar programdan yararlanmak için herhangi bir engel teşkil etmiyor.

Programa katılanların katılımcı zaruri gideri, İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi ile Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri karşılanıyor.

Programdan yararlanmak isteyenlerin 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerinden birine başvurmaları gerekiyor.

İŞKUR ayrıca kendi işini kurmak isteyen engellilere de destek sağlıyor.

Öte yandan İŞKUR verilerine göre;

– 2015 yılında 41 bin 907 kişi Girişimcilik Eğitim Programlarından yararlandı. 2016 yılının aynı döneminde bu programa başvuranların sayısı geçen yıla göre önemli artış gösterdi. Programdan 2015 yılı Ocak-Şubat döneminde bin 885 kişi yararlanırken; bu sayı 2016 yılının aynı döneminde yüzde 166 oranında artışla 5 bin 22 kişiye ulaştı. (isvesosyalguvenlik.com)