Anasayfa / Haber / İşsiz Kalma Korkusu Olanlar İçin Artık Özel İşsizlik Sigortaları da Var

İşsiz Kalma Korkusu Olanlar İçin Artık Özel İşsizlik Sigortaları da Var

Sponsorlu Bağlantılar

Özel sektör çalışanlarının en büyük korkularından biri de işsiz kalmaktır. Çünkü birçoğunun iş garantisi bulunmamaktadır.

4447 sayılı Kanunla gelen ve 1 Haziran 2000 tarihinde uygulamaya giren işsizlik sigortası da bu amaçla getirilmiştir. Ancak gerek şartlarının ağırlığından, gerekse bazı işverenlerin kıdem tazminatı ödememek için işçinin işten çıkış nedenini farklı göstermesinden, işsiz kalanların önemli bir kısmı bu haktan yararlanamamaktadır. (Bkz. İşsizlik Sigortası – Kapsama Girenler – İşsizlik Ödeneği Alma Şartları – Ödeneğin Süresi ve Miktarı, 2016 Yılı Aylık İşsizlik Maaşı Tutarları)

Zaman zaman yetkililer tarafından işsizlik sigortasından yararlanma şartlarının kolaylaştırılacağı yönünde açıklamalar gelmiş ancak, bu güne kadar bu konuda herhangi bir yasal düzenleme yapılmamıştır.

Bu boşluğu ve ihtiyacı fark eden bazı özel sigorta şirketleri ürün yelpazelerine işsizlik sigortasını da eklediler.

Bu özel sigorta şirketlerinin uygulamasında; vefat, kalıcı sakatlanma, hastalık nedeniyle veya istek dışı işsiz, raporlu kalma gibi durumlarda işsizlik sigortası kapsamındaki kişiye belirli bir süre ödeme yapılıyor veya vefat, kalıcı sakatlık gibi durumlarda bir defalığına belirlenen teminat tutarında ödeme yapılıyor. Bazı sigorta şirketlerinin uygulamalarında, işsiz kalan kişinin fatura, kredi kartı ve kredi ödemeleri de belirli bir süreliğine ve ödenen prim miktarına göre belirli tutara kadar karşılanıyor.

İşsiz kalma halinde aylık ödenecek işsizlik maaşı miktarı ödenmiş olan prim miktarına göre değişiyor. Genelde ödeme 6 ay süreliğine yapılıyor.

Prim bir defada veya 9 taksite kadar taksitle ödenebiliyor. İşsizlik sigortasına dahil olan kişinin ödeyeceği aylık prim tutarı gelir durumuna veya almak istediği işsizlik maaşına göre belirleniyor. Bazı sigorta şirketlerinde aylık en düşük prim 18 liradan, bazı sigorta şirketlerinde aylık 60 liradan başlıyor.

Sigorta şirketleri işsiz kalan kişiye ödeme yapmak için diğer bazı şartlar yanında en az 180 gün, 12 ay gibi sigortalı çalışmış olma, işsiz kaldıktan sonra Türkiye İş Kurumu’na iş bulma başvurusu yapmış olma gibi şartlar arıyorlar.

Sigorta şirketlerinin ve bankaların işsizlik sigortası uygulamalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi internet sitelerinde yer alıyor. (isvesosyalguvenlik.com)

Örneğin iki bankanın işsizlik sigortasıyla ilgili sayfa linkleri aşağıda yer almaktadır.

http://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/bireysel/sigortacilik-hizmetleri/Sayfalar/issizlik-sigortasi.aspx

http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/sigorta_emeklilik/sigorta/issizlik/gelir_guvencesi.page#calcContent3=UID593d3bc