Anasayfa / Eski Haberler / İşsizlik Sigortasından Ödenen Maaş Artacak mı?

İşsizlik Sigortasından Ödenen Maaş Artacak mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir iki gün önce internet haber sitelerinde, gazete ve televizyonlarda, işsizlik maaşının aylık 1.500 TL olacağı yönünde haberler yer aldı. Ancak şu an böyle bir çalışma söz konusu değil. Zaten bunun mümkün olabilmesi için 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda değişiklik, bunun için de yeni bir yasal bir düzenleme yapılması gerekmekte. Söz konusu haberlerde yer alan açıklama sadece, Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı 2012-2023 dönemini kapsayan ‘Ulusal İstihdam Stratejisi’nde yer alan hedeflerden biri.

Söz konusu ‘Ulusal İstihdam Stratejisi’ ve buna bağlı Ulusal İstihdam Eylem Planı uyarınca, istihdam oranı ve kadınların işgücüne katılım oranı artırılarak şu an % 8,2’ye kadar gerilemiş olan işsizlik oranının 2023 yılında % 5’e kadar düşürülmesi, güvenceli esnek çalışma modelinin geliştirilmesi, uzun süreli işsizlerin toplam işsizler içindeki oranının düşürülmesi, sık sık işten ayrılanlara psikolog desteği verilmesi, özel istihdam bürolarının sayılarının artırılması, ayrıca işsizlik maaşının aylık brüt asgari ücretin bir buçuk katına yani bu günkü parayla yaklaşık 1.500 TL’ye kadar artırılması hedeflenmekte.

Şu anki uygulamaya göre, günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez. İşsizlik ödeneğinden sadece binde 6,6 damga vergisi kesilir. 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren aylık brüt ücretin 940,50 TL olduğu dikkate alınırsa, 01.07.2012-31.12.2012 tarihleri arası aylık brüt asgari ücret yani prime esas kazanç alt sınırı üzerinden sigortalı gösterilen bir işçiye ödenecek günlük işsizlik ödeneği damga vergisi kesildikten sonra 373,72 TL’dir. Aylık işsizlik ödeneğinin üst sınırı ise 747,43 TL’dir.

Öte yandan, hedeflendiği gibi ileride aylık işsizlik ödeneği 1.500 TL’ye çıkarılsa dahi, muhtemelen bu miktar şu an 747,43 TL olan aylık işsizlik ödeneğinin en üst sınırı olacağından, dolayısıyla bu miktardaki işsizlik ödeneğini asgari ücret üzerinden sigortalı gösterilenler değil, prime esas aylık kazancı belirli miktarın üzerinde olanlar alacaktır. Bu arada belki aylık kazancı daha düşük olanlara ödenen aylık işsizlik ödeneği de bir miktar artırılacaktır. Ayrıca, işsizlik ödeneği bu şekilde artırılsa dahi, işsiz kalanlara bu paranın ödenmesi için diğer şartlar yanında, işsiz kalan kişinin mesleki eğitim kurslarına katılması gibi şartlar da getirilerek, işsiz kalmanın cazip hale gelmesi önlenecek.

İşsizlik ödeneği ile ilgili ayrıntılı bilgi, İşsizlik Sigortası – Kapsama Girenler – İşsizlik Ödeneği Alma Şartları – Ödeneğin Süresi ve Miktarı bölümünde yer almaktadır.