Anasayfa / Soru - Cevap / İşten Ayrılan İşçi Doğum Yardımı Alabilir mi ?

İşten Ayrılan İşçi Doğum Yardımı Alabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-a (SSK) kapsamındaki sigortalılara iki tür doğum yardımı yapılmaktadır;

1- Sigortalı kadına veya karısı sigortalı olmayan sigortalı erkeğe emzirme ödeneği (süt parası),

2- Sigortalı kadına doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelik halinde 10 hafta) ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık (çoğul gebelik halinde 18 haftalık) süre için geçici iş göremezlik ödeneği (rapor / istirahat parası),

verilmektedir (ayrıntılı bilgi için bkz. Sigortalı İşçi – BağKur’lu ve Memurlara Hangi Doğum Yardımları Yapılır ? başlıklı yazı).

Bu yardımlardan geçici iş göremezlik ödeneğini sadece çalışmakta olan sigortalılar yani sigortalılığı devam edenler alabilmektedir.

Sigortalı kadının kendisi için veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşi için verilen emzirme ödeneği ise işten ayrılan sigortalıya da verilmektedir. Şöyle ki, emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan 5510 sayılı Kanunun 9 uncu maddesine göre sigortalılığı sona eren yani sigorta çıkışı verilenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadına veya karısı sigortalı olmayan sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilmektedir.