Anasayfa / Haber / İşverene Yapılacak Destek Asgari Ücretle Sınırlı Kalmayacak

İşverene Yapılacak Destek Asgari Ücretle Sınırlı Kalmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Asgari ücretin yüzde 30 artmasıyla birlikte aynı oranda işveren maliyetinin de artması ve işveren kesiminin talebi üzerine işveren maliyetinin bir kısmının Devlet tarafından karşılanması için çalışmalar başlatılmıştı.

Konuya ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilmiş, düzenlemenin içeriğini İşveren Maliyetinin Karşılanmasıyla İlgili Düzenlemenin Ayrıntıları başlıklı yazımızda belirtmiştik. Söz konusu kanun teklifinde, sadece prime esas günlük kazanç yani asgari ücret veya altında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen sigortalılarla ilgili olarak işverene sigortalı başına aylık 110 TL prim desteği öngörülüyordu. Dolayısıyla asgari ücretten yüksek ücret alan çalışanlar için işverene herhangi bir prim desteği yapılmayacaktı.

Ancak söz konusu kanun teklifinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında bazı değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler uyarınca; aynı aya ilişkin olmak üzere 2015 yılında verilmiş olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde prime esas günlük kazancı 85 TL ve altında gösterilen sigortalıların prim ödeme gün sayısını geçememek üzere bütün çalışanlar için işverene prim desteği yapılacak. Ayrıca bu destek çalışan başına aylık 110 TL değil 100 TL olacak. Yeni açılan işletmelere de bu destek verilecek. Muvazaalı (hileli) işlem yaptığı tespit edilenlere ise destek verilmeyecek.

Yapılan bu değişiklikle birlikte Devletin karşılaşacağı maliyet de yaklaşık 10.5 milyar TL’den 11 milyar 437 milyon TL’ye çıkacak. Çalışanların yaklaşık yüzde 80’i yani 11 milyon kişi için işverenler destekten yararlanacak. Asgari ücretle çalışan işçinin işverene maliyetine Asgari Ücretle Çalışan İşçinin 2016 Yılında İşverene Aylık Maliyeti sayfasında yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)