Anasayfa / Haber / İşverenleri Uzman ve Hekim Çalıştırmaktan Kurtaracak Eğitim Başlıyor

İşverenleri Uzman ve Hekim Çalıştırmaktan Kurtaracak Eğitim Başlıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 6 ncı maddesi uyarınca işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırılması / görevlendirilmesi gerekiyor.

Bu zorunluluk 50’nin altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde ise henüz başlamamış olup 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak. Öte yandan 6552 sayılı Kanunla yapılan bir düzenleme ile 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan ve işverenlere Çalışma ve Sosyal Bakanlığınca ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütme imkanı getirilmiş, uygulamanın ayrıntısı ise İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik ile belirlendi. (Bkz. Bazı İşverenleri Hekim ve Uzman Görevlendirmekten Kurtaracak Yönetmelik Yayımlandı başlıklı yazı.)

Bu konuda işveren veya işveren vekili tarafından alınacak eğitimle ilgili olarak ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında 9 Ekim 2015 tarihinde İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Eğitim, Sınav ve Belgelendirme işbirliği protokolü imzalanmış, bunu 10’dan Az Çalışanı Olan İşverenlere Kolaylık başlıklı yazımızla duyurmuştuk.

Söz konusu e-Sertifika Programı ile ilgili olarak başvurular internet üzerinden 28 Aralık 2015 tarihinde başlamış olup, 15 Ocak 2016 tarihinde sona erecek. Başvurularla ilgili olarak işverenler bulundukları ildeki AÖF (Açık Öğretim Fakültesi) bürosuna giderek destek alabilecekleri gibi, isteyenler bu bürolarda başvurularını da gerçekleştirebilecekler. Büro adreslerine https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/aof-iletisim/buro-adresleri internet adresinden ulaşılabilir. Sertifika programı hakkında ayrıntılı bilgiye ise www.esertifika.anadolu.edu.tr internet adresinden ulaşılabilir.

Söz konusu eğitim programı ile işveren veya işveren vekillerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunumuna ilişkin eğitim verilecek ve eğitim sonrası ise sertifika verilecek. Bu sertifikayı alan 10’dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyeri işverenleri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma / görevlendirme yükümlülüğünden kurtulacak. Sertifika programında görülecek derslerle ilgili olarak Anadolu Üniversitesi ayrıca bir ders kitabı hazırlanmış olup, kitapla AÖF (Açık Öğretim Fakültesi) bürolarından temin edilebilecek.

Sertifika programına katılacaklar 250 TL kayıt bedeli ödeyecek.

Eğitime katılacaklar internet üzerinden eğitim görecek ve sonrasında sınava girecek. Sınav 7 Mayıs 2016 tarihinde belirli merkezlerde yapılacak. Sınavda 100 tam puan üzerinden en az 50 alanlar başarılı sayılacak. Sınavda başarılı olanlar yani 50 ve üzeri puan alanlar “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Yürütümüne İlişkin İşveren veya İşveren Vekili Eğitimi Tamamlama Belgesi” almaya hak kazanacak. Sınavdan 15 gün sonra adayların başarı durumunu gösteren “Sınav Sonuç Belgesi” internette yayımlanacak. İSG Hizmetlerini üstlenmek isteyen ve sınavı kazanan işveren veya işveren vekilleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün İSG-KÂTİP sistemine internet üzerinden elektronik olarak kendi kayıtlarını yapmaları halinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecekler, dolayısıyla işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma / görevlendirme yükümlülüğünden kurtulacaklar. (isvesosyalguvenlik.com)