Anasayfa / Haber / İtfaiye – Polis İmdat – 112 Acil Yakıda Tek Numaradan Aranacak

İtfaiye – Polis İmdat – 112 Acil Yakıda Tek Numaradan Aranacak

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı ülkelerde yangın, tehlike, hastalık, kaza gibi acil durumlarda 911 numaralı acil çağrı merkezi aranmaktadır. Yani tek çağrı merkezi oluşturulmuştur. Ülkemizde ise ambulans için 112, itfaiye için 110, polis için 155, jandarma için 156, orman yangın ihbarı için 177 numaralı çağrı merkezleri aranmaktadır. Ülkemizde de bu dağınıklığın giderilmesi, birçok ülkede olduğu gibi acil durumlarda tek bir numaranın aranması için tek çağrı merkezi oluşturulması daha önce gündeme gelmiş ve bu konudaki çalışmalar başlatılmıştı.

Yapılan çalışmalarda sona gelinde ve uygulamanın usul ve esaslarını belirleyen, 112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği 16 Mayıs 2014 tarihli ve 29002 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik uyarınca;

– Büyükşehir belediyesi bulunan illerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı, diğer illerde ise valilikler bünyesinde, il mülki sınırlarını kapsayacak şekilde, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görev alanlarına giren her türlü acil çağrının karşılanması, sevk ve koordine edilmesi amacıyla acil çağrı merkezleri kurulacak ve telefon numarası 112 olacak.

– İl jandarma komutanlığı, il emniyet müdürlüğü, varsa sahil güvenlik bölge veya grup komutanlığı, belediyeler, orman bölge veya işletme müdürlüğü, doğa koruma ve milli parklar bölge veya şube müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü, il afet ve acil durum müdürlüğü ile valilikçe belirlenen diğer kurumların görev alanına giren acil çağrılar 112 acil çağrı merkezine gelecek.

– Valilik kararı ile 112 acil çağrı sistemine başka kurumlar da dahil edilebilecek.

– Acil çağrı merkezi 24 saat sürekli erişime açık olacak.

– Gelen acil çağrılar, çağrı merkezince acil yardım hizmeti sunan kurumlara yönlendirilecek.

– Acil yardım hizmeti sunan kurumlar arasında gerekli işbirliği ve koordinasyonu sağlanacak.