Anasayfa / Haber / Kamu Personeli Alım İlanları Tek Merkezde Toplanacak

Kamu Personeli Alım İlanları Tek Merkezde Toplanacak

Sponsorlu Bağlantılar

Kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımına ilişkin ilanların, değişik kanallardan duyurulması ve farklı yerlerde yayımlanması nedeniyle, Başbakanlık bir Genelge yayımlayarak, bundan böyle kamu kurum ve kuruluşlarının, statü ayrımı yapılmaksızın; işçi, memur, sözleşmeli vb. bütün personel alım ilanlarını Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinden (www.dpb.gov.tr) yayımlanması zorunluluğu getirdi.

Personel alım ilanlarının yayımlanmasında kurum ve kuruluşlarca farklı yöntemlerin kullanılmasının, duyuruların adaylarca takibini güçleştirdiği gerekçesiyle uygulama değişikliğine gidildiği belirtildi.

Öte yandan, Başbakanlık daha önce de kaymakam, müfettiş, denetçi, uzman gibi kariyer mesleklere alınacak personel için, (Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Teşkilatı, Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı hâkim ve savcı adayları, Sayıştay Başkanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı hariç) tüm kamu kurum ve kuruluşlarına sınavları açmadan önce Başbakanlıktan izin alma zorunluluğu getirmişti.

Bahse konu 2014/2 sayılı Genelge 6 Mart 2014  Tarihli ve 28933 (Mükerrer) Sayılı Resmî Gazete’de, 2014/4 sayılı genelge ise 16 Nisan 2014 Tarihli ve 28974 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmış olup, söz konusu Resmi Gazete’lere http://www.resmigazete.gov.tr/adresinden ulaşabilirsiniz.