Anasayfa / Haber / Kıdem Tazminatına Devlet Güvencesi Geliyor

Kıdem Tazminatına Devlet Güvencesi Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

İşten ayrılan işçilerin karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri de hak ettiği halde işverenden kıdem tazminatını alamaması. İşçisine senet veren, daha sonra ödeyeceğini söyleyerek işçiyi oyalayan işverenlerle karşılaşılabildiği gibi; işverenin borç batağına düşmesi, iflas etmesi durumunda kıdem tazminatını almak imkansız hale gelmektedir. Ancak kurulacak Kıdem Tazminatı Fonu ile bu sorun ortadan kalkacak ve çalışanın kıdem tazminatı devlet güvencesi altına girmiş olacak.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik; Kıdem Tazminatı Fonu kurulması, taşeron işçilerin sorunları, esnek çalışma ve uzaktan çalışma gibi konuları içeren kapsamlı bir çalışmayı Ekim’in son haftasında Başbakan Erdoğan’a sunacaklarını belirterek, kıdem tazminatı konusunda işçinin de işverenin de memnun olmadığı bir durumu düzeltmeye çalıştıklarını söyledi. Çelik önceki gün kendisine gelen bir grup işverenin kıdem tazminatından kendilerini kurtarmasını istediklerin belirterek, ‘Gebze’de iflas eden bir patronun 20 yıllık işçisi de tazminatını alamadı’ şeklinde konuştu.

TBMM’deki yeni yasama yılı resepsiyonunda gündeme ilişkin soruları cevaplayan Bakan Çelik, kıdem tazminatı ve taşeron işçilik konularıyla ilgili düzenlemelerde işçinin bir kaybı olmadığını, kamuda taşeron işçilerle ilgili milyarlık yargı kararı yükü bulunduğunu, kamuda 200 bin kadrolu işçi, 600 bin taşeron işçi olduğunu, yalnız karayolları ile ilgili tazminat yükünün 1,5 milyar lira olduğunu, yargı karar işe iade kararı verdiğini, bu olayın kamu ve özel sektör açısından da işçiler açısından da ciddi hak mahrumiyetleri ve ciddi sorun oluşturan bir alan olduğunu, bunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.