Anasayfa / Haber / Kıdem Tazminatıyla İlgili Düzenlemeden Vazgeçildi

Kıdem Tazminatıyla İlgili Düzenlemeden Vazgeçildi

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in “Kıdem tazminatıyla ilgili taraflarla son kez bir araya geleceğiz. Uzlaşma sağlanamazsa gündemden kalkacak, hükümet olarak bu konuda ısrarımız olmayacak” dediğini Taraflar Uzlaşamazsa Kıdem Tazminatı Gündemden Kalkacak başlıklı haberimizde daha önce belirtmiştik.

Bakan Çelik, işçi ve işveren sendikaları konfederasyonlarıyla bugün (19 Aralık 2013) üçlü danışma kurulu toplantısında bir kez daha bir araya geldi. Toplantının gündeminde, esnek çalışma, taşeron işçilik, kiralık işçilik ve kıdem tazminatı konuları vardı.

Kıdem tazminatı konusunda yapılacak düzenlemeyle ilgili olarak; işveren temsilcilerinin, bir yıllık çalışma karşılığı ödenen 30 günlük kıdem tazminatının 21 güne düşürülmesini talep etmeleri, işçi temsilcilerinin 30 günün altında hiçbir öneriyi kabul etmeyeceklerini açıklamaları, hükümet tarafının ise “kıdem tazminatı devlet güvencesinde olsun” talebini kabul etmemeleri nedeniyle taraflar arasında uzlaşma sağlanamadı.

Bunun üzerine Bakan Çelik; “Madem işçi-işveren uzlaşamıyorsunuz o zaman taşeron konusuyla ilgili bir metin hazırlayıp size gönderelim” dedi. Böylece kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme şimdilik gündemden kalkmış oldu. İleride ne olacağı ise şimdilik belli değil.