Anasayfa / Haber / Muhasebe Meslek Mensupları da Yeşil Pasaport İstiyor

Muhasebe Meslek Mensupları da Yeşil Pasaport İstiyor

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) TÜRMOB’a bir yazı göndererek; şu an Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan torba yasa tasarısına, 5682 sayılı Pasaport Kanununda değişiklik yapacak bir madde eklenerek, 3 yılını doldurmuş olan meslek mensuplarına  “Hususi Damgalı Pasaport” yani yeşil pasaport verilmesinin sağlanması yönünde girişimde bulunulmasını talep etti.

Oda’nın TÜRMOB’a gönderdiği yazı ekindeki 3 maddelik Kanun teklifi ile 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14.maddesinin (A) bendinin 1.fıkrasının aşağıdaki şekilde değiştirilmesi öngörülüyor;

Hususî damgalı pasaportlar;

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine, meslekte üç yılını doldurmuş olan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz.

Teklifin iki maddesi ise zaten yürürlük ve yürütme maddeleri.