Anasayfa / Eski Haberler / Özel Hastanelere Girişte Uygulanan Avuç İçi Damar Okumaya Alternatif Geliyor

Özel Hastanelere Girişte Uygulanan Avuç İçi Damar Okumaya Alternatif Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Gerçekte sağlık kurum ve kuruluşlarına gitmediği halde, kimlik bilgilerini temin ederek kişilerin sağlık ocağı, tıp merkezi, hastane gibi sağlık hizmet sunucularına gitmiş gibi gösterilerek bunlar adına reçete yazdırılması veya bunların başka sağlık hizmeti almış gibi gösterilmesi ve bu şekilde gerçekte verilmemiş olan ilaçların ve yapılmamış olan tedavilerin giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödetilmesi gibi suiistimallerin önüne geçmek üzere, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren bazı özel hastanelerde Avuç İçi Damar İzi Sistemiyle Biyometrik Kimlik Doğrulama uygulaması hayata geçirilmiş, daha sonra yirmi ilde daha özel hastaneler uygulama kapsamına girmişti.

Bu uygulamaya göre, özel hastaneye başvuran kişi, daha önce siteme tanıtılmış olan avuç içini hastanede kurulmuş olan cihaza okutup, sistem tarafından tanınıp provizyon verildikten sonra sağlık hizmetinden faydalanabiliyor.

Giderek tüm özel hastanelerde hayata geçecek olan uygulamaya yeni bir alternatif geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinden bir diğeri olan Parmak Damar İzi sistemi ile ilgili olarak Kurumca yapılan çalışmalar ve bu hususta başvuran firmaların POC (kavram kanıtlama çalışmaları) tamamlanmış olup, sağlık hizmet sunucularında yaptıkları pilot çalışmaları da sonuçlanma aşamasına gelmiş bulunmakta.

Konu ile alakalı olarak söz konusu firmalardan Kurumca taahhütname alınmasını müteakip, avuç içi damar izi sistemiyle birlikte diğer bir biyometrik sistem olan Parmak Damar İzi yöntemiyle de sağlık hizmet sunucuları tarafından kimlik doğrulaması yapılabilecek. Konu ile ilgili Kurumca yapılan teknik çalışmaların sonucuna göre yeni kılavuz düzenlemeleri ve duyurular en kısa sürede yapılacak.