Anasayfa / Haber / Palandöken Bağ-Kur’lulara da 110 Lira Prim Desteği İstedi

Palandöken Bağ-Kur’lulara da 110 Lira Prim Desteği İstedi

Sponsorlu Bağlantılar

Asgari ücretin yüzde 30 artarak net bin 300 lira olması üzerine işveren kesimi artan maliyetin bir kısmının Devlet tarafından karşılanmasını talep etmişti.

Bu doğrultuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, işverenin karşılaşacağı ilave maliyetin 110 lirasının Devlet tarafından karşılanacağını açıklamış, buna ilişkin kanun teklifi de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilmişti (Bkz. İşveren Maliyetinin Karşılanmasıyla İlgili Düzenlemenin Ayrıntıları).

Asgari ücretteki bu artış işverenlerin karşılaşacağı maliyeti artırdığı gibi, prime esas kazanç alt sınırı (brüt asgari ücret) üzerinden prim ödeyenlerin primlerini de yüzde 30 artırdı. Bunlar arasında Bağ-Kur sigortalıları da yer alıyor. Yeni asgari ücretle birlikte en düşük aylık Bağ-Kur primi 568,22 lira oldu. 2015/Aralık ayı için geçerli en düşük aylık Bağ-Kur primi ise 414,52 lira idi.

Bağ-Kur sigortalıları prime esas alınan aylık kazançları üzerinden yüzde 20 uzun vadeli sigorta kolları için, yüzde 12,5 genel sağlık sigortası için, yüzde 2’de kısa vadeli sigorta kolları (iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası) için olmak üzere toplam yüzde 34,5 prim ödüyorlar.

Bağ-Kur primlerindeki bu artıştan dolayı Türkiye Esnaf ve Sanatkarla Konfederasyonu Bendevi Palandöken daha önce, işverenler için verilecek 110 lira prim desteğinin Bağ-Kur sigortalıları için de verilmesini istemişti.

Palandöken aynı konuda tekrar talepte bulundu. Plandöken açıklamasında; esnafın sırtındaki yükün azaltılması için işçilerin sigorta priminde olduğu gibi Bağ-Kur primlerine de 110 lira destek verilmesi gerektiğini, asgari ücretin bin 300 liraya çıkmasıyla sadece çalışanın değil esnafın ödediği primin de arttığını, işçi için yapılan teşvik ve desteklerin zor durumdaki esnaf için de uygulanması gerektiğini, esnafın sırtındaki yükün azalmasını beklerken beş kat arttığını belirtti.

Palandöken açıklamasında ayrıca; “Esnafın yanında çalışan kalfa için 110 lira prim desteği getiriliyor ama esnafın kendisine yok. Asgari ücretin bin 300 liraya çıkmasıyla 2016 yılında en düşük Bağ-Kur primi 568,22 lira oldu. Bağ-Kur primlerini ödemekte zorlanan esnaf ve sanatkarlarımıza gelen yük net 128 lira olmuştur. Esnafın bunu ödemesine imkan yok. Norm birliği için Emekli Sandığı, SGK, Bağ-Kur’u birleştirdik denmesine rağmen uygulamalar aynı değil. En yüksek primi Bağ-Kur’lu öderken, en az emekli maaşını yine Bağ-Kur’lu almaktadır. Esnafımızın sırtındaki yükün azaltılması için işçilerin sigorta priminde olduğu gibi Bağ-Kur primlerine de 110 lira destek verilmesini ya da yeniden değerlendirme oranında artış yapılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı. (isvesosyalguvenlik.com)