Anasayfa / Bilgi / Prim Belgesi Süresi Gelmeden Verilebilir mi ?

Prim Belgesi Süresi Gelmeden Verilebilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu’na her ay verilen aylık prim ve hizmet belgesi 4/1-a (SSK) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışanların sigortalı hizmetlerinin, yani gün ve kazançlarının sisteme işlenmesinde esas alınmaktadır.

Emekli maaşının bağlanması, rapor parası ödenmesi başta olmak üzere sigortalılara veya hak sahiplerine yapılacak bir çok yardımda da sisteme işlenmiş olan bu bilgiler esas alınmaktadır.

Öte yandan aylık prim ve hizmet belgesinin de sigortalıların çalışma döneminin bittiği tarihi takip eden günden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmekte, yani belgenin verilme tarihi çalışma döneminin bitmesiyle başlamaktadır.

Yani;

– Ayın 1’i ile 30’u arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalılar için en geç belgenin ilişkin olduğu ayı izleyen ayın 23’ünde,

– Ayın 15’i ile müteakip ayın 14’ü arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalılar için en geç belgenin ilişkin olduğu dönemi izleyen takvim ayının 7’sinde,

saat 23.59’a kadar e-Sigorta (e-Bildirge) kanalıyla Kuruma gönderilmesi gerekmektedir.

Dolayısıyla ayın 1’i ile 30’u arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalılar için aylık prim ve hizmet belgesi en erken takip eden ayın 1’inden itibaren, ayın 15’i ile müteakip ayın 14’ü arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalılar içinse en erken ayın 15’inden itibaren verilebilmektedir.

Ancak, genel uygulama bu şekilde olmakla beraber, istisnai bazı durumlarda süresi gelmeden aylık prim ve hizmet belgesi verilebilmektedir. Bu istisnai durumlar;  4/a (Eski SSK) Kapsamında Çalışan Sigortalılar İçin Verilen Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde “Dönem” Nasıl Belirlenmektedir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir. Prim belgesinin süresinden sonra verilmesi halinde uygulanacak idari para cezaları ise Prim Belgesinden Dolayı Hangi Cezalar Uygulanır ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.(isvesosyalguvenlik.com)