Anasayfa / Soru - Cevap / Risk Değerlendirme Raporunun Herhangi Bir Yere Verilmesi veya Onaylatılması Gerekir mi ?

Risk Değerlendirme Raporunun Herhangi Bir Yere Verilmesi veya Onaylatılması Gerekir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

6331 sayılı Kanunun “Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma” başlıklı 10 uncu maddesi uyarınca işveren tarafından yapılmış veya yaptırılmış olan risk değerlendirmesi sonucunda düzenlenmiş ve ilgili kişiler tarafından imzalanmış olan risk değerlendirme raporunun / kontrol listesinin, herhangi bir yere / kuruma onaylatılması veya verilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yapılacak denetimlerde gösterilmek üzere işveren tarafından işyerinde muhafaza edilmesi yeterlidir. Gerçi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun risk değerlendirme raporlarını işverenlerden isteyip, işyeri dosyalarına koyma yönünde bir çalışması gündeme gelmişti, ancak şimdilik onunla ilgili bir düzenleme yok.

Tabi bu durum risk değerlendirme raporunun / kontrol listesinin, düzenlendikten sonra hiçbir işlem yapılmadan dosyaya kaldırılacağı anlamına da gelmemektedir. Çünkü risk değerlendirmesinin amaç; riskleri analiz etmek, risklerle kaynağında mücadele etmek, riskleri önlemek, önlenemiyor ise en aza indirmek, tehlikeli olanı tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanla değiştirmek olduğundan, rapor ve kontrol listesinin devamlı göz önünde tutulması, uygulanması, gerektiğinde de yenilenmesi gerekmektedir.(www.isvesosyalguvenlik.com)