Anasayfa / Haber / SGK Artık E-Bildirge Şifresini Elden Vermeyecek

SGK Artık E-Bildirge Şifresini Elden Vermeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu birçok işlemi internet üzerinden yürütmekte olup, bu çerçevede E-Bildirge (E-Sigorta) şifresini de internetten vermeye başladı.

Konuya daha önce E Bildirge Şifresi E-Devlet’ten Alınabilecek, Müdürlüğe Gitmeden E-Bildirge Şifresi Alma Dönemi Başladı başlıklı yazılarımızda değinmiştik.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu uygulama kapsamında E-Bildirge şifresinin kapalı zarf içerisinde işveren verme uygulamasına da son verdi. Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü İşverenler Daire Başkanlığı müdürlüklere bir Genel Yazı göndererek, yazıda sadece E-Bildirge şifresine E-Devlet sisteminden ulaşılamaması yani sistem arızası olması halinde şifrenin elden verilebileceğini, bunun dışında artık E-Bildirge şifrelerinin sadece E-Devlet üzerinden alınacağını belirtti. Uygulama çerçevesinde Müdürlük işyerine ait bilgileri SGK’nın sistemine girecek, bunun sonucunda sistem tarafından o işyeriyle ilgili olarak oluşturulacak E-Bildirge şifresi işveren veya işveren yetkilisi tarafından E-Devlet sisteminden görülebilecek. Aynı şekilde E-Bildirge şifresinin bloke edilmesi, unutulması veya kaybolması halinde de yeni şifre verilmeyecek olup, E-Devlet sisteminden görüntülenen şifre kullanılacak.

Bu yeni sistem sayesinde artık E-Bildirge şifresini unutma veya kaybetme gibi bir durum olmayacak. Çünkü istenildiği an E-Devlet üzerinden şifre görüntülenebilecek. Tabii bunun için de E-Devlet şifresinin unutulmaması veya kaybedilmemesi gerekiyor. Aksi halde PTT şubelerine başvurarak bu sefer de yeniden E-Devlet şifresi almak gerekecek. İlgili sayfaya https://uyg.sgk.gov.tr/ESGKSifre/ adresinden girilebiliyor. Ayrıca

Öte yandan şifre internet üzerinden verilse de E-Bildirge Sözleşmesi verme zorunluluğu halen devam ediyor. İşverenler İşyeri Bildirgesi verirken E-Bildirge Sözleşmesini de imzalayıp ilgili müdürlüğe verecekler.

E-Bildirge konusundaki genel sorunlar e-bildirge@sgk.gov.tr, şifre ile ilgili sorunlar ise sifre@sgk.gov.tr adresine e-posta gönderilebilir. (isvesosyalguvenlik.com)