Anasayfa / Haber / SGK Gezici Denetim Araçları Hizmete Girdi

SGK Gezici Denetim Araçları Hizmete Girdi

Sponsorlu Bağlantılar

Kayıtdışı istihdamla mücadelede kullanılmak üzere alınan 100 adet denetim ve kontrol aracının tanıtımı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Sosyal Güvenlik Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın katıldığı törenle yapıldı.

Törende konuşan Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Reformu’nun 5. Yılını tamamladığını hatırlatarak, bu süreçte çok sayıda yeniliğe imza attıklarını söyledi.

Bakan Çelik, denetimler sonucunda yüzde 52 olan kayıt dışılık oranının yüzde 37’lere çekildiğini ancak bu rakamın da yüksek olduğunu ifade ederek, hedeflerinin Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında bu oranı yüzde 15’lere çekmek olduğunu belirtti.

81 ile dağıtılacak olan araçlarla amaçlarının sadece denetim olmadığını vurgulayan Bakan Çelik, “Denetime artık bir ceza mantığı ile yaklaşmak doğru değil. Rehberlik mantığı çerçevesinde denetimlerimizi daha da sıklaştıracağız ve 76 milyonun hakkını arama ve 76 milyona hizmet sunma konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Törende konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ise ülke ekonomisinin gelişmesinin önünde engel olarak görülen kayıt dışı istihdam konusunun, her açıdan incelenerek çözümler üretilmesi ve çözülmesi gereken bir olgu olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, araçların ilk anahtar teslimini SGK Ankara İl Müdürü Ramazan Yıldız’a yaptı.

Ayrıca Bakan Çelik, SGK Başkanı Gökalp İlhan ile birlikte aracın testini yaparak, Denetim ve Kontrol aracının sürüşünü gerçekleştirdi.