Anasayfa / Haber / SGK’lı Hastalar Artık Tatil Günlerinde Özel Hastaneye Gidemeyecek mi ?

SGK’lı Hastalar Artık Tatil Günlerinde Özel Hastaneye Gidemeyecek mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Birkaç gündür yazılı ve görsel basında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun özel hastanelerle ilgili olarak düzenleme değişikliğine gittiği, artık SGK’lı hastaların tatil günlerinde özel hastanelere gidemeyeceği yönünde haberler yer aldı. Dolayısıyla birçok kişi artık hafta sonu ve diğer tatil günlerinde özel hastaneye hiç mi gidemeyeceğiz diye merak etmeye başladı.

Kurumun yaptığı yeni düzenlemeye göre, tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren; 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim, Ramazan ve Kurban Bayramı ve Pazar günleri gibi resmi tatil günlerinde sadece acil durumlar, hemodiyaliz ve onkolojik (kanser) tedavi için özel hastanelere gidebilecek. Bunun dışındaki diğer muayene ve tedaviler için hafta içi veya Cumartesi günü özel hastanelere gidebilecek.

Belirtilen haller dışında, tatil günü özel hastaneye gidilirse ne olacak ?

Söz konusu tatil günlerinde özel hastaneler kendisine başvuran SGK’lı hastalar için, sadece 4400 branş kodlu acil branş, hemodiyaliz ve onkolojik tedavi halleri için SGK’nın Medula sisteminden provizyon alabilecek. Bunlar dışındaki diğer hallerde ise SGK’nın Medula sistemi hastaya provizyon vermeyecek, yani onaylamayacak, dolayısıyla hastane o günkü muayene ve tedavi için SGK’dan para alamayacak. Eğer hasta cebinden ödemeyi kabul ederse muayene ve tedavi olabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu değişikliğe niçin gerek duydu ?

Kurum konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 05/05/2011 tarihinden itibaren resmi tatil günlerinde tüm branşlardan provizyon verilmeye başlandığını, ancak kendilerine yapılan başvurular sonrasında, tüm branşlardan provizyon verilmesi uygulamasının kaldırılması talebinin uygun bulunduğunu belirtti. Doktorların tatil günlerinde de çalışmak zorunda kalmamaları için bu düzenlemeyi Türk Tabipler Birliği ve bazı tabip odaları yaptı.

Öte yandan, Genel Sağlık Sigortası primi devlet tarafından ödenen kişilerin (yeşil kartlılar bu kapsamda) hafta içi günlerde de özel hastanelere gitmeleri sadece bazı istisnai hallerde mümkün olup, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi Yeşil Kartlılar Özel Hastanelere Gidebilir mi ? başlıklı yazıda yer almaktadır.