Anasayfa / Eski Haberler / Sigortalı Hizmet Sorgulama Dahil Birçok İşlem e-Devlet Üzerinden Yapılacak

Sigortalı Hizmet Sorgulama Dahil Birçok İşlem e-Devlet Üzerinden Yapılacak

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdiye kadar Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesinden (www.sgk.gov.tr) yapılabilen sigortalı hizmet sorgulama, sigortalı tescil kaydı sorgulama gibi birçok kişisel bilgi sorgulamaları 01/11/2010 tarihinden itibaren www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) üzerinden yapılacak ve bu tarihten itibaren www.sgk.gov.tr üzerinden bu tür sorgulamalara ulaşılamayacak.

Kişisel bilgilere sadece kişinin kendisinin ulaşması, dolayısıyla da kişisel bilgilerin güvenliğinin sağlanması ve e-devlet uygulamasının yaygınlaştırılması amacıyla bu değişikliğe gidildi.

Ancak, www.turkiye.gov.tr üzerinden söz konusu kişisel sorgulamaların yapılabilmesi için şifre gerektiğinden, sorgulama yapacak kişilerin kendilerine ait e-Devlet şifresi almaları gerecek. e-Devlet şifresi de PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarası bulunan kimlik ibraz edilerek ve 1 TL ücret ödenerek zarf içerisinde temin edilebilecek.

Şifre alabilmek için şahsi başvuru zorunluluğu, bir kişinin yerine başka bir kişinin şifre alıp onun adına işlem yapmasının önüne geçilmesi amacıyla getirildi. Alınan bu şifre o kişiye ait bütün sorgulamalarda kullanılabilecek. Bu ilk alınan şifrenin kaybedilmesi veya unutulması gibi durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödeneceğinden, alınan şifrenin kaybedilmemesi veya unutulmaması için güvenli bir yere kaydedilmesi gerekecektir.(www.isvesosyalguvenlik.com)