Anasayfa / Haber / Taşeron İşçiler Kadro İçin 6 Ay Daha Bekleyecek

Taşeron İşçiler Kadro İçin 6 Ay Daha Bekleyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet alım ihaleleri kapsamında kamuda çalışan taşeron işçileri öteden beri kadro bekliyor. Son zamanlarda bu konuda çalışmalar yapıldığına dair basında sık sık haberler de çıkmaktaydı. Ancak öyle görünüyor ki bu süreç en az 6 ay daha uzayacak.

4734 sayılı Kamu İhale Kanununa 6552 sayılı Torba Kanun ile eklenen maddeyle sadece yardımcı işlere ilişkin hizmetler için taşeron işçi çalıştırılabileceği hükme bağlanmıştı. Bu düzenleme uyarınca da kamuda çalışan taşeron işçilerin yaptığı işlerden hangi işlerin asıl iş hangi işlerin yardımcı işler olduğu belirlenecek, ardından asıl işlerde çalışan taşeron işçiler kadroya geçirilecekti. Nitekim bu konuda ilgili bakanlıklar çalışmalara başlamıştı.

Öte yandan Kamu İhale Kanununa ilişkin söz konusu madde hükmünün uygulanması 6645 sayılı Kanunla 31/12/2015 tarihine kadar ertelenmişti. Ancak şu an Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmekte olan “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na eklenecek bir madde ile söz konusu sürenin 30/6/2016 tarihine kadar uzatılması öngörülüyor.

Dolaysıyla bu düzenleme uyarınca kamuda çalışan taşeron işçileriyle ilgili asıl iş yardımcı iş ayrımının yapılması ve asıl işte çalışanların tespit edilerek kadroya alınması uygulaması 6 ay daha ertelenmiş olacak. (isvesosyalguvenlik.com)