Anasayfa / Haber / Taşeron İşçilere Hangi Yasal Güvenceler Gelecek ?

Taşeron İşçilere Hangi Yasal Güvenceler Gelecek ?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma hayatıyla ilgili önemli düzenlemeler içeren, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına af – yapılandırma getirecek olan torba yasa taslağının tamamlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Başbakanlığa gönderildiğini Torba Yasa Başbakanlıkta Ancak Seçim Sonrasına Kalabilir başlıklı haberimizde belirtmiştik.

Nihayet seçim süreci geçti ve söz konusu düzenleme tekrar gündeme geldi.

Düzenlemenin önemli bir kısmı taşeron işçilerle ilgili olduğundan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik çalışmanın akıbeti ve içeriği hakkında Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Bakan Çelik, A.A. muhabirine; taşeron işçilere yönelik hazırlanan ve alt işverenlik, yıllık izin, kıdem tazminatı, ihale süresi ile ilgili düzenlemeler içeren yasa taslağına ilişkin değerlendirmede bulundu. Söz konusu düzenlemeyi, sosyal taraflarla çalışarak Başbakanlığa gönderdiklerini hatırlatan Çelik, taşeron işçilerden hizmet alımı noktasında net kararların alınmasına çalışıldığını, yeni düzenlemeyle her alanda hizmet alınmayacağını ve taşeron içi çalıştırılamayacağını belirtti.

Düzenlemeyle ihale süresinde en az 3 yıl zorunluluğu getirildiğini, bu sürenin 4-5 yıla çıkarılmasının da mümkün olduğunu ifade eden Çelik; asıl işçisi – taşeron işçi diye bir ayrım olamayacağını, asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçinin de benzer haklardan yararlanacağını, yıllık iznini de aynı şekilde kullanılacağını, en önemli maddelerden birinin de kıdem tazminatı olduğunu, birçoğunun bundan yoksun olduğunu, bazılarının bunu yargı yoluyla almaya çalıştığını, bunu da ortadan kaldıran bir düzenleme getirildiğini söyledi.

1 milyon 100 bin çalışanın gözü yolda ifadesini kullanan Çelik, düzenlemeyi bu yasama döneminde noktalamak istediklerini kaydetti.