Anasayfa / Haber / Taşeron İşçilerine Kadro Tarihi Açıklandı

Taşeron İşçilerine Kadro Tarihi Açıklandı

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet alım ihaleleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan ve taşeron işçi olarak adlandırılan işçilerin kadroya alınmalarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Burada çalışmaların ne zaman sonuçlanacağı, işçilere ne zaman kadro verileceği konusu kadar, hangi işlerde çalışanların kadroya alınacağı, hangi işlerde çalışanların kadroya alınmayacağı konusu da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Nitekim bu hususu Taşeron İşçilerin Bir Kısmına Kadro Umudu başlıklı yazımızda belirtmiştik.

Öte yandan, taşeron işçilerinin kadroya alınması konusundaki çalışmaları düzenleyen maddenin uygulanma tarihi altı ay süreliğine uzatılmıştı.(Bkz. Taşeron İşçiler Kadro İçin 6 Ay Daha Bekleyecek)

Maliye Bakanı Naci AĞBAL, yapılan çalışmalar hakkında açıklamada bulunarak, “Tahmin ediyorum, 21 Mart’tan önce bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi mutlaka Meclis’e sevk etmiş oluruz. Bu konuda Bakanlar Kurulu kararını çıkarmış olacağız. Çünkü bizim orada taahhüdümüz var” ifadesini kullandı.

Bakan Ağbal açıklamasında; asıl iş denilen işlerde çalışanları yapacakları yasal düzenleme ile kamuda istihdam etmeye başlayacaklarını, bunun için de öncelikle asıl iş ve yardımcı işin belirlenmesi gerektiğini, geçen yıl yapılan düzenlemede bu konunun Bakanlar Kurulu kararı ile belirleneceğinin hükme bağlandığını, Maliye Bakanlığı olarak bu çalışmayı koordine ettiklerini, çalışmaların belirli bir seviyeye geldiğini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile en son üzerinden geçerek bir değerlendirme yapacaklarını, daha sonra kanun çerçevesinde sendikalarla bu konuda görüşmeler yapacaklarını ve son olarak yasal düzenlemenin yapılacağını, Bakanlar Kurulu ile ilgili çalışmanın son aşamasına geldiğini, bu konuyu süratle önce Ekonomi Koordinasyon Kuruluna, ardından da Bakanlar Kuruluna götüreceklerini belirterek, “İnşallah 21 Mart’tan önce bu düzenlemeyle ilgili tüm belirsiz kalan konuları çözüp, kamuoyuna açıklama yaparız” ifadesini kullandı. (isvesosyalguvenlik.com)