Anasayfa / Haber / Teşviklerden Yersiz Olarak Yararlanan İşverenlere Önemli Duyuru

Teşviklerden Yersiz Olarak Yararlanan İşverenlere Önemli Duyuru

Sponsorlu Bağlantılar

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu, 4857 sayılı İş Kanunu veya başka kanunlarla işverenlere istihdam teşviki olarak sunulan ve genelde sigorta primi işveren hissesinin bir kısmının veya tamamının Hazine tarafından karşılanması şeklinde olan teşvik uygulamalarında, şartları taşımadığı ve/veya hak etmediği halde teşvikten yararlandığı tespit edilen işverenlerden, teşvik nedeniyle daha önce alınmamış olan prim tutarı faiziyle birlikte geri alınmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü bu durumda olan işverenlerle ilgili önemli bir duyuru yayımladı.

Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin E-Sigorta Kanalıyla Gönderilmesi başlıklı söz konusu Duyuruda;

– E-bildirge sisteminde yapılan değişiklikle, sigorta primi teşviklerinden yersiz yararlanan işverenlerin, 2014/Ekim ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinden başlamak üzere cari dönemlerde e-Bildirge sistemi üzerinden yersiz yararlanılan kanun numarası ile aynı kanun numarası seçerek aylık prim ve hizmet belgesi göndermelerinin engellendiği, sigorta primi teşviklerinden yersiz yararlandığı için cari dönemde aynı kanun numarası ile aylık prim ve hizmet belgesini gönderilmek istenildiğinde; “…. sayılı kanun no’lu prim teşvikinden yersiz yararlanıldığı tespit edilmiştir. Belgenin ….sayılı kanun numarası seçilmeden düzenlenmesi gerekir. …. sayılı kanun numarası ile belge seçilebilmesi için işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.” şeklinde bir hata mesajı ile karşılaşılacağı,

Bu hata mesajıyla karşılaşıldığı durumlarda, işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvurarak, yersiz yararlanılan dönemde yersiz yararlanılan sigortalılarla ilgili hatalı yararlanılmış prim teşvikine ilişkin aylık prim ve hizmet belgesi için iptal nitelikte, kanun numarası seçilmeksizin asıl/ek nitelikte aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi ve fark primlerin gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte ödenmesi gerektiği,

belirtildi.

Ayrıca bu şekilde yersiz yararlanılan teşvik nedeniyle ödenmesi gereken primlerden 2014/Nisan ve önceki aylara ilişkin olanlarla ilgili olarak, isteyen işverenler 6552 sayılı Kanunla getirilen yapılandırmadan yararlanabilecek ve ödemesi gereken tutarı taksitlendirebilecek.