Anasayfa / Haber / Türkiye İnşaat ve Madenlerle İlgili ILO Sözleşmelerini Onayladı

Türkiye İnşaat ve Madenlerle İlgili ILO Sözleşmelerini Onayladı

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemiz ILO’nun (Uluslararası Çalışma Örgütü) iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili iki önemli sözleşmesini daha onayladı.

Bunlardan 167 Sayılı İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun (6571 sayılı Kanun), 29 Kasım 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

176 Sayılı Maden İşyerlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı ise 4 Aralık 2014 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi, ancak henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadı.

Daha önce de “187 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesi”ne Ülke olarak katılmamız, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 15/5/2013 tarihinde kabul edilen 6485 sayılı Kanunla uygun bulunmuştu (Bkz. Türkiye ILO’nun İş Güvenliğiyle İlgili 187 Sayılı Sözleşmesini Onayladı başlıklı yazı).

Her iki sözleşmede işverenlere ve sözleşmeyi onaylayan üye devletlere çeşitli yükümlülükler getiriyor. Aynı şekilde çalışanlara da bazı hak ve yükümlülükler getiriyor. Bunlardan özellikle maden ocaklarıyla ilgili 176 Sayılı ILO Sözleşmesi’nin Ülkemiz tarafından niçin şimdiye kadar onaylanmadığı, Manisa’nın Soma İlçesinde faaliyet gösteren özel sektöre ait bir maden ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan faciadan sonra çok tartışılmış, özellikle maden ocaklarında yaşam odaları yaşam odaları bulundurma zorunluluğu neden getirilmediği tartışılmıştı. Bu olaydan sonra maden ocaklarıyla ilgili başka yükümlülükler getirilmişti (Bkz. Maden Ocaklarına Yaşam Odası Yerine Başka Yükümlülükler Geldi başlıklı yazı).

Söz konusu sözleşmelerle ilgili açıklamalara ve sözleşmelerin Türkçe metinlerine 167 Sayılı İnşaat İşlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi, 176 Sayılı Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi linklerinden ulaşabilirsiniz. Ülkemizin onayladığı diğer ILO sözleşmelerine de Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.