Anasayfa / Haber / Üç Çocuklu Asgari Ücretliden Vergi Alınmazsa Ücreti Ne Kadar Artar ?

Üç Çocuklu Asgari Ücretliden Vergi Alınmazsa Ücreti Ne Kadar Artar ?

Sponsorlu Bağlantılar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in; TBMM’ye sevk edilen Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı’nda, 3 çocuklu asgari ücretli için gelir vergisi yükünün sıfıra çekilmesinin öngörüldüğü yönündeki açıklaması, yazılı ve görsel basında haber olarak yer aldı.

Dolayısıyla, söz konusu düzenleme gerçekleşirse, üç çocuklu asgari ücretli çalışanlardan gelir vergisi kesilmeyecek. Peki bu uygulama hayata geçerse, bu durumda olanların eline geçen ücret ne kadar artacak, yani çalışana bunun katkısı ne olacak.

Şu anki yasal düzenlemeye göre asgari ücretten yüzde 15 gelir vergisi kesilmesi gerekmektedir. Şu an brüt 1.071 lira olan aylık asgari ücretten kesilmesi gereken gelir vergisi 136,55 liradır. Ancak asgari geçim indirimi kapsamında evli – eşi çalışmayan – üç çocuklu bir işçi için 128.52 lira, evli – eşi çalışan – üç çocuklu işçi için ise 112.46 lira asgari geçim indirimi uygulanmaktadır. Yani belirtilen bu miktarlar, 136,55 lira tutarındaki gelir vergisinden indirilmekte, kalan kısım işçiden gelir vergisi olarak kesilmektedir. Dolayısıyla, evli – eşi çalışmayan – üç çocuklu ve asgari ücretle çalışan bir işçiden şu an aylık 8.03 lira, evli – eşi çalışan – üç çocuklu ve asgari ücretle çalışan bir işçiden ise şu an aylık 24,09 lira gelir vergisi kesilmektedir.

Bu durumda da üç çocuklu asgari ücretliden hiç gelir vergisi kesilmemesi halinde, eşi çalışmıyorsa eline geçen ücret aylık sadece 8.03 lira, eşi çalışıyorsa eline geçen ücret aylık 24,09 lira artacaktır. 1 Temmuzdan itibaren brüt asgari ücret 1.134 lira olacağı için, belirttiğimiz rakamlar bir miktar daha artacaktır. Eşi çalışan kişi eşi üzerinden asgari geçim indirimi alamadığından, eşi çalışmayan kişiye göre ücretinden daha fazla gelir vergisi kesildiği için, doğal olarak vergi kesintisi kaldırıldığında, bu kişinin eline geçen ücrette daha fazla artış olacaktır.

Öte yandan, şu anki yasal düzenlemeye göre eşlerden ikisi de çalışıyorsa, eşlerden biri hem kendisinden hem de çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmakta, diğer eş ise sadece kendisine ait asgari geçim indiriminden yararlanmakta. Söz konusu düzenleme yürürlüğe girdiğinde, muhtemelen sadece çocuklar üzerinden asgari geçim indirimi alan eşten gelir vergisi kesintisi kaldırılacak, diğer eşin durumunda ise bir değişiklik olmayacaktır.

Bu düzenleme konut kapıcılarının ücretlerinde ise herhangi artışa yol açmayacaktır, çünkü konut kapıcılarının ücretlerinden zaten vergi kesintisi yapılmamaktadır.