DOLAR 8,3179
EURO 9,7714
ALTIN 502,86
BIST 10,8391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

2020 Asgari Ücret Desteğinin Şartları Belli Oldu

27.02.2020
A+
A-
2020 Asgari Ücret Desteğinin Şartları Belli Oldu

2016 yılından beri uygulanan asgari ücret desteği 2020 yılı için de uygulanacak olup, buna ilişkin düzenlemeye 17 Şubat 2020 tarihinde Meclis’e sunulan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde yer verildi, kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi, bundan sonraki aşamada da Genel Kurulda görüşülüp kanunlaşacak.

Not: Bu konudaki yasal düzenleme 26 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7226 sayılı Torba Kanunun 29 uncu maddesi ile 5510 sayılı Kanuna eklenen Geçici 80 inci madde ile yapıldı. Uygulama 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olacak.

Eğer Meclis Genel Kurulunda herhangi bir değişiklik yapılmazsa, 5510 sayılı Kanuna eklenecek Geçici 80 inci madde uyarınca 2020 yılı asgari ücret desteği aşağıda belirtilen şartlarla sağlanacak.

  • İşverenler SGK’ya prime esas günlük kazancı 128 TL ve altında bildirilen çalışanlarıyla ilgili olarak bu destekten yararlanacak. Yani SGK’ya bildirilen aylık kazancı 3.840 TL’nin üzerinde olan çalışanlar için işverenler bu destekten yararlanamayacak. Toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait işyerleri için bu sınır günlük 256 TL, aylık 7.680 TL olarak uygulanacak. 2020 yılı içinde ilk defa tescil edilecek işyerleri içinse bu sınır aranmayacak.
  • Sağlanacak asgari ücret desteği, asgari ücret desteğinden yararlanılacak sigortalılar adına o aya ilişkin olarak SGK’ya bildirilmiş olan toplam çalışma gün sayısı 2,50 TL ile çarpılarak hesaplanacak ve bu tutar işverenin Kuruma ödeyeceği prim tutarlarından mahsup edilecek. Yani 30 gün üzerinden SGK’ya bildirilen bir işçi için aylık 75 TL asgari ücret desteği sağlanacak. Örneğin, işveren 2020 Ocak ayı için Şubat ayında verdiği aylık prim ve hizmet belgesinde 30’ar gün üzerinden SGK’ya bildirdiği 6 işçisinden dolayı asgari ücret desteğinden yararlanma hakkı elde etmişse (6 X 30 = 180, 180 X 2,5 = 450), kendisine bu aya ilişkin olarak 450 TL asgari ücret desteği sağlanacak ve bu tutar işverenin SGK’ya ödemesi gereken prim tutarından düşülecek.
  • Asgari ücret desteği 2020 yılı Ocak ila Aralık ayları/dönemi için yani 12 ayın tamamı için uygulanacak.
  • 2019 yılı Ocak ila Kasım ayları/döneminde aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile uzun vadeli sigorta kollarından en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısının altında bildirimde bulunulan aylar için işveren asgari ücret desteği alamayacak. Örneğin, 2020 yılından önce tescil edilmiş bir işyerinde 2019/Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım aylarına ait prim belgeleri içerisinde en az sigortalı sayısı Haziran ayına ait prim belgesinde ve 4 kişi olarak yer alıyorsa, bu durumda işveren 2020 yılında SGK’ya 4 kişiden az sigortalı bildirimi yaptığı aylar için asgari ücret desteği alamayacak.

Kanun Resmi Gazete’de yayımlanıp SGK tarafından uygulamanın ayrıntısını gösterir Genelge çıkarıldıktan sonra 2020 yılı asgari ücret desteği uygulaması daha ayrıntılı olarak ayrı bir yazıda ele alınacaktır. SGK tarafından uygulanan diğer teşvik ve desteklere SGK Teşvik Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.