DOLAR 8,3081
EURO 9,7600
ALTIN 501,77
BIST 10,8018
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Aylık Çalışmaya Ait Sigorta İnternette Ne Zaman Görünür ?

09.07.2014
A+
A-

Çalışanın her bir aylık çalışması karşılığı adına işlenecek prim gün sayısı ve prime esas kazançlar, işverenler tarafından takip eden ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilecek Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde yer alan bilgilere göre çalışan adına sisteme kaydedildiğinden, çalışan kişi adına bildirilen sigorta gün ve kazancını ancak çalıştığı aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgesi işvereni tarafından Kuruma verildikten sonra e-Devlette yer alan hizmet dökümünde görebilir.

Örneğin, Temmuz ayındaki çalışmaya ait sigortalı hizmetler ay biter bitmez 1 Ağustos’ta internetten görünmez, prim belgesi verildikten sonra internette görülür. Özel sektörde çalışanlar için istisnalar hariç en eç takip eden ayın 23’ünde prim belgesi verilmesi gerektiğinden, bu kişi en geç 23 Ağustos’tan sonra Temmuz ayına ait sigorta prim günlerini internetten görebilir.

Öte yandan, her aya ait sigorta primlerinin takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmekle birlikte, çalışanın sigortalı hizmetlerinin sisteme işlenmesi ve çalışanın bunu internet sorgulamasında görebilmesi için, primin ödenmiş olması gerekmez. Yani burada primin ödenmiş olmasına değil, prim belgesinin verilmiş olmasına bakılır.

Ancak isteyen prim belgesinin verilmesini beklemeden, işyerinden sigorta girişinin verilip verilmediğini E-Devlet sayfasından Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti (https://www.turkiye.gov.tr/4a-tescil-kaydi) bakabilir.

Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin en geç verilmesi gereken tarihler ise aşağıda belirtilmiştir.

Çalışanlar sigorta sorgulamalarını ise şifre ile e-Devlet üzerinden yapabilecekleri gibi, herhangi bir şifreye gerek kalmadan Nüfus Cüzdanından yer alan bazı bilgileri girerek https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ internet sayfasından da yapabilirler.

Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin En Geç Verilmesi Gereken Tarihler:

Çalışanı ücreti ister ay sonunda veya aybaşında, isterse ayın 15’inde ödensin fark etmez, her aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin en geç çalışmanın ait olduğu ayı takip eden ayın 23’ünde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekir.

Toplu sözleşme, mahkeme kararı, idarece verilen kararlar, enflasyon farkı, çalışanın yurtdışında olması gibi istisnai nedenlerle ücret ödemelerinin geç yapılması halinde prim belgesi yukarıdaki süreler geçtikten sonra da Yönetmelikte belirtilen sürede verilebilir. Bu istisnalar dışında da prim belgesi tabii ki süresi geçtikten sonra verilebilir. Ancak bu durumda idari para cezası uygulanacağı gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu prim belgesini işleme koymadan, yani sisteme girmeden önce inceleme yapılmasına gerek duyabilir. Bu şekilde süresi geçtikten sonra verilen prim belgeleri de işleme alındıktan sonra, yine çalışanın sigorta gün ve kazançları sisteme işlenir ve internette görülür. (Ayrıntılı bilgi için bakınız Aylık Prim ve Hizmet Belgesi – Düzenlenmesi – Verilme Süresi ve Şekli – Sonradan Verilmesi)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. E devlete Hangi gun dusuyor sigorta guncellemesi tam gun bellimidir

  1. admin dedi ki:

   (kiralık panelvan) İşyeriniz çalıştığınız aya ait prim belgesini ne zaman internet üzerinden verişe o tarihten sonra hizmetiniz e-Devlette görünür. Prim belgelerinin en geç bir sonraki ayın 23 ünde, örneğin 2017 Ocak ayına ait prim belgesinin en geç 23 Şubat 2017’de verilmesi gerekir.

 2. mehmet dedi ki:

  memurun aylık sgksı internetde ne zaman görülür

  1. admin dedi ki:

   (mehmet) Memurun ayın 15’i ile takip eden ayın 14’ü arasındaki çalışmalarına ait aylık prim ve hizmet belgesi en geç bir sonraki ayın 7’sinde verilir, prim belgesi verildikten sonra SGK’sı internette görünür.

 3. günay dedi ki:

  slm ben özel sektorde calısıyorum bizim maAsımızı ayın 5 de bankaya yatıyor .SİGORTAM İNT. AYIN KAÇINDA GÖZÜKÜR TŞK…

  1. admin dedi ki:

   (günay) Maaşınızın kaçında yattığı önemli değil, işyerinizin çalışmalarınızı gösteren aylık prim ve hizmet belgesini en geç takip eden ayın 23’ü saat 23:59’a kadar internet üzerinden vermesi gerekir. İşyeri bu belgeyi hangi tarihte internetten verirse, o tarihten itibaren sigortanız gözükür.

 4. Ferat dedi ki:

  Admin ben ayın 6 sında iş başı yaptım ay içerisinde 3 gün iş yerinden izin aldım
  İçinde bulunduğumuz ayı tamamladık
  Benim sigorta primim görünmüyor nezaman görünür.

  1. admin dedi ki:

   (Ferat) Eğer 6 Nisan da iş başı yaptınız ve sigorta girişiniz verildiyse, Nisan ayına ait çalışmalarınızla ilgili aylık prim ve hizmet belgesinin bu ayın (Mayıs ayı) 23 ü saat 23:59’a kadar e-bildirge sistemi üzerinden verilmesi gerekir. İşyeriniz bu bildirgeyi ne zaman verirse o tarihten sonra çalışmanız internette görünür.

 5. ulaş dedi ki:

  Sayın Yetkili, 1 martta bağkurlu oldum.
  Mart primimi ödedim.
  Ama şu an e-devletten kontrol ettiğimde, hizmet dökümümde mart ayı sıfır(0) gün görünüyor. Neden olabilir?

  1. admin dedi ki:

   (ulaş) Aslında görünmesi lazım, e-Devletten bir de borç kontrolü yapın belki ödemeniz sisteme girmemiştir.

 6. Hilal dedi ki:

  İyi Akşamlar sayın admin. Mart ayında ssk yaptır dedim patronuma gecen ayda işi birakacam dedim
  Ama iki üç gün önce tesadüfen sgk hizmet dökümüme baktim ve
  Benim 08.03.2017 tarihinde sigorta girişim yapılmış internetten baktım.
  Patronuma sordum sgk yapılmış dedim evet yaptık ama geri çıkış verildimi bilmiyorum dedi bende calismaya devam edecem çünkü kredi cekmeliyim dedim
  Patronda muhasebeye gidip öğren dedi
  Muhasebecimiz cok uzak ama ben merak ediyorum eğer patron çıkış verilmesi talimatını muhasebeye söylemiş ise şuan resmi olarak çıkış belgem sgk ya verilmiştir.
  Sizin yazinizda okudum mesela benim mart ayinin sigortam nisan 23 te yatiyor dediginize göre yani nisan ayı sigortam bu ayin yani mayisin 23 ünde mi yatacak yani patron çıkış verilsin değimişse bile mayis ayinin 23 üne kadar sgk ya bildirilmiyor değilmi çünkü giriş çıkış yapılmasını istemiyorum devam etmesini istiyorum sigortamin.
  Patronum gidip hemen muhasebeciye söyle demişti
  Lütfen bilgi verin. Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   (Hilal) Önce bir yanlış anlamayı düzeltelim, sigorta 23 ünde yatmaz, örneğin mart ayının sigortasına ait aylık prim ve hizmet belgesi en geç 23 Nisan saat 23:59’a kadar verilir, ama 1 Nisanda da verilebilir, illa 23 Nisan beklenecek diye bir şey yok. İşten ayrılış yani çıkış bildirgesi ise çıkış gösterilen tarihten itibaren en geç 10 gün içinde verilir. Aynı ay işe girip çıkan işçinin henüz o aya ait çalışmalarını gösterir prim belgesi verilmeden çıkış bildirgesi verilebilir, buna engel bir durum yok.

 7. Fikriye dedi ki:

  Benim ağustosta sigortam başlatıldı ne zaman görürüm internette

  1. Admin dedi ki:

   Eğer sigortalı hizmet dökümünden bahsediyorsanız, Ağustos ayına ait prim belgesi işyeri tarafından 1 Eylül – 23 Eylül tarihleri arasında verileceğinden, işyeri bu belgeyi ne zaman verirse o zaman sigortanızı hizmet dökümünde görebilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz sigortalı girişinizin yapılıp yapılmadığı ise E-Devlet sayfasından Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti (https://www.turkiye.gov.tr/4a-tescil-kaydi) kısmından şimdiden bakabilirsiniz.

 8. Yavuz er dedi ki:

  06 haziran 2018 de ise girdim 09 Eylül 2018 de ayrildim toplam 90 gün calisma günüm var fakat e devlette eylül ayindaki 9 gunu göremiyorum, 81 gün prim yatmis görünüyor. Muhasebeci, eylul ayindaki 9 günü sisteme giris yaptığını söylüyor. Saglik hizmetlerinden 10 faydalandım (19 09.2018 e kadar) simdi eski gss borçları neden gösteriliyor ve muayene olamıyorum ve ilaç alamıyorum. Sorun nereden kaynaklaniyor bilgi verebilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Eylül ayına ait prim belgesi Ekim ayında verileceği için 9 günlük çalışmayı göremiyor olabilirsiniz, ancak işçi çıkışlarında prim belgesinin verilme zamanını beklemeden muhasebeciler işçinin o aya ait kazancını siteme girebiliyor. Sizin sigorta çıkışınızın verildiği tarihten itibaren 10 gün geçtikten sonra, geriye dönük bir yıl içinde 90 gün veya daha fazla prim gününüz olması halinde 90 gün daha sağlıktan yararlanabilirsiniz, Eylül ayındaki 9 gün sisteme girilmediği için yararlanamıyorsunuz, sorunu çözecek kişi yine muhasebeci, eğer düzeltmiyorsa ALO 170’i arayıp işvereni şikayet edebilirsiniz. (Bkz. İşten Ayrılan (Sigorta Çıkışı Verilen) Kişinin Sağlıktan Yararlanma Süresi)

 9. özgür dedi ki:

  meraba benim için internette görünmesi değilde yazı almam gerekiyo sgk dan acaba eylül ayının primlerini yazı istesem ekimin 1inde alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, Eylül ayının primlerini Ekim’in 1’inde alabilmeniz için işyerinin prim belgesini sistemden SGK’ya göndermiş olması gerekir. Çünkü siteme, sizin Eylül ayındaki prime esas kazancınız ve çalışma gün SGK’nın sistemine girilmeden SGK nereden bilecek sizin Eylül ayına ilişkin prime esas kazancınızı ve çalışma gün sayınızı. Gerekli durumlarda, prim belgesinin verilme zamanı gelmeden muhasebeciler herhangi bir çalışana ait kazancı ve çalışma gün sayısını e-Bildirge sisteminden girebiliyorlar. Acil bir durumunuz varsa işyerinin muhasebecisi ile görüşebilirsiniz.

 10. Ayşe dedi ki:

  Mrb. Ben 7 mayıs 2018 de işe başladım iş yerim son iki aydır bizi idari izne çıkardı iş yerim son iki aydır hizmet vermiyor iflasda göstermiyor. Bizlere isteğimiz dahilinde 24. Madde ile işten çıkışımızın verilebileceğini söyledi fakat en son temmuz primlerimizi yatırdı.24. Madde 3. Bent ile çıkışımı alsam işsizlik maaşı alabilirmiyim sigorta primlerimi bildirmemeleri işsizlik maaşı almama engelmidir?

  1. Admin dedi ki:

   Mrb. 24 üncü madde işçiye olarak iş akdini feshetme hakkı veren maddedir. Bu maddeye istinaden işten ayrılan işçi diğer şartları da tutuyorsa işsizlik maaşı alabilir. Öte yandan işsizlik maaşı şartlarından biri de son 120 gün kesintisiz çalışmış olmaktır. Eğer primlerinizin ödenmediği aylar için işveren sizi ücretsiz izinli gösterdiyse, ücretsiz izin son 120 günde kesinti sayılmaz ve bu durum da işsizlik maaşı almanıza engel teşkil etmez.

 11. Fatih dedi ki:

  İyi çalışmalar. İşten çıktım, 11 gündür başka bir işte çalışıyorum işe girerken ssk hizmetimin başladığını söyledi işveren fakat alo 170 müşteri hizmetlerinden sordurduğumda ssk’mın olmadığını söylediler bana. Acaba bu işlem diğer bildirgeler gibi aylıkmı güncelleniyor, teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Teşekkürler. Sistemde aylık görünen prim belgesidir, işe giriş ise internet verildiği andan itibaren sistemde görünür. E-Devlet SGK sayfasındaki 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti bölümünden sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

 12. Nur dedi ki:

  Merhaba;
  19 Eylül’de işe başladım.Sürekli kontrol etmeme rağmen henüz e- devlet’te sigortamı görüntüleyemiyorum . Sebebi ne olabilir.
  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba. İşyerlerinin Eylül ayına ait prim belgesini 23 Ekim saat 23:59’a kadar verme imkanları var, prim belgesi verilmemişse ondan görünmüyor olabilir. Ancak sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını hizmet dökümü bölümünden değil de sigortalılık tescili bölümünden bakabilirsiniz, prim belgesi verilmemiş olsa bile görünü.

 13. Kerim dedi ki:

  MERHABA 12 yıldır çalıştıgım firma düzenli olarak sgk mı yatırdı.agustosta yönetim değişti şu an bakıyorum eylül sgk bildirgesi yapılmamış e devlette gözükmüyor şuan bu bildirgenin yapılmaması bana hakklı fesih hakkı verirmi( normalde ayın 23 üne kadar gözükürdü bugün ay 31)

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba. Prim belgesinin verilmemiş olması haklı fesih hakkı vermez, işveren prim belgesini süresinden sonra da verebilir, bu durumda SGK gerekli idari para cezasını uygular. Eğer sigorta çıkışınız verilmişse ve sigortasız çalıştırılıyorsanız bu durum size haklı fesih hakkı verir.

   1. Kerim dedi ki:

    İyi çalışmalar. Bu durumu destekleyen eylül maaşımı ekimin 2 sinde,ekim maaşımı bugün itibari ile alamamış olmam haklı fesih yapmamı sağlarmı.bugün itibari ile sgk bildirillmemiş maaşımda yatmamış.(Maaşımın günü ayın son günü. öncedende bazen böyle gec aldığım oluyordu)

    1. Admin dedi ki:

     Teşekkürler. İşverenin ücret ödemesini en geç ne zaman yapması gerektiği İşveren Ücret Ödemesini En Fazla Kaç Gün Geciktirebilir ? başlıklı yazıda belirtilmiş olup, İş Kanunun 24/II/e maddesinde de işveren tarafından işçinin ücretinin kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmemesi veya ödenmemesi işçi için haklı fesih sebebi sayılmıştır.

 14. ahmet gürsoy dedi ki:

  ev hizmetlerinde bakıcı olarak eleman çalıştırmak üzere sgkya başvuru yaptım. işe başlangıç tarihi 1 kasım 2018 …. prim borcu sistemde ne zaman görünmeye başlar… ne zamana kadar ödeme yapmam gerekir

  1. Admin dedi ki:

   SGK Mevzuatına göre tüm sigortalılık türlerinde her aya ait primin takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Bakıcınızın sigortası 1 Kasım’da başlayacağına göre acele etmeyin, Kasım ayının bitmesini bekleyin, Aralık ayına geçtiğinizde Kasım ayı primini ödersiniz, ondan sonra da her ay düzenli prim ödemelerinizi yaparsınız, böylece her ödemenizde bakıcınızın bir önceki aya ait sigorta primini ödemiş olursunuz.

 15. recep dedi ki:

  1 ekim de baslayan sigorta nezaman gorunur

  1. Admin dedi ki:

   İşveren ekim ayına ait prim belgesini 1 – 23 Kasım tarihleri arasında istediği tarihte verebilir. Prim belgesini ne zaman verirse sigortanız o tarihten itibaren hizmet dökümünde görünür. Ancak sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını E-Devlet SGK sayfasındaki 4/a tescil kaydı bölümünden prim belgesinin verilmesini beklemeden bakabilirsiniz.

   1. Gizem dedi ki:

    Orda da bisey gozukmuyor. Ne yazmasi lazim?

 16. Gulay aba dedi ki:

  1 kasımda bakici olarak ise başladım hastanede sigortamdan yararlanabilir miyim ya da ne zaman yararlanabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer sigortadan yararlanmadan genel sağlık sigortasını yani sağlık yardımlarından yararlanmayı kastediyorsanız, eğer işe girmeden önce başkası üzerinden sağlık yardımlarından yararlanma hakkınız yok idiyse, işyeri Aralık ayında Kasım ayına ait prim belgesini SGK’ya verirken sizin adınıza çalışma gün sayısını 30 olarak gösterişe, bu belge internetten verildiği an sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde edersiniz.

 17. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, 10’uncu ayın primi 11. Ay 23’ünde görünecek. 11’i ise 23’ünden önce çıkış aldık. 11’in 23’ün o ayın primleride geçer mi? İşsizlik için soruyorum çünkü tam denk geliyor. Ve bir de ben çıkışı aldıktan sonra direk online başvuu yaptım, ama son 120 gün bu iki ay olmadığı için yetersiz geliyor. Ama işsizliğinde 30 gün içinde başvuru hakkı var? Benim başvurum internette görünmese bile sgk,kesilen tarihime göre bunu kabul eder mi? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, sorunuzu çok karışık yazmışsınız bir, yukarıdaki yazıyı yanlık anlamışsınız iki. 10. ayın primi 11. ayın 23 ünde görünecek diye bir şey yok. İşyeri 10. ayın prim belgesini 11. ayın 1’inde de verebilir, bu durumda 10. ayın primi 1 Kasımda görünür. 23 prim belgesinin verilmesi gereken en son tarihtir. Ancak işyeri prim belgesini daha erken, hatta ayın 1’inde bile verebilir, belgeyi internetten verdiği anda da çalışanların prim günü sistemde görünür.

 18. Gülşah dedi ki:

  Merhaba. Ben 11 Eylül’de ise başladım. Çalıştığım kurum Sigortamın hemen yapıldığını söyledi ancak ben e devlet üzerinden hala sigortamı göremiyorum ne yapmalıyım.

  1. Admin dedi ki:

   Normalde Eylül ayına ait prim belgesinin en geç 23 Ekimde verilmiş olması gerekiyor ve işyeri bu belgeyi vermiştir. e-Devlette hizmet dökümünde görünmediğine göre demek ki Eylül ayında sigorta girişinizi vermediler. e-Devletteki 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti bölümünden bakın, buradan girişinizin verilip verilmediğini görebilirsiniz, verilmemişse yine e-Devletten sigorta girişinizi kendiniz bildirebilirsiniz. (Bkz. İşe Başlayanlar E-Devletten Kendi Girişlerini Bildirebilir)

 19. Osman er dedi ki:

  Ek 9 10 günden fazla statusunde 1 kasimdan beri cocuk bakicisi calistiriyorum… Ev hizmetleri icin de her ay e devletten prim belgesi göndermek gerekir mi yoksa internetten tahakkuk eden prim borcunu ödemek yeterli midir ?

  1. Admin dedi ki:

   Ek 9 kapsamında ayda 10 günden fazla çalıştırılan personelle ilgili olarak aylık prim belgesi ve muhtasar beyanname verilmez. Primlerin düzenli ödenmesi yeterlidir. Ayrıca iş kazası geçirdiklerinde kaza bildiriminin, işten ayrıldıklarında da işten çıkış bildiriminin yapılması yeterlidir. (Bkz. Yeni Düzenlemelere Göre Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı)

 20. umut tetik dedi ki:

  ücretli öğretmenlik yapmaya devam ederken aynı zamanda başka bir işe başladım işe başladığım ay sigorta gün sayım ikisinin toplamımı olur yoksa sadece bir tanesimi geçerlidir

  1. Admin dedi ki:

   Ücretli öğretmenlik yaparken başka işte çalışmanız sıkıntı olur mu mevzuatı nedir, bakmadığımız için bilemiyoruz. Ancak 4/1-a (SSK) kapsamında birden fazla işyerinde çalışanlar, her işyerinden birbirinden bağımsız olarak bildirilir, bir kişi aynı andan iki ayrı işyerinden de 30’ar gün üzerinden bildirilebilir, buna engel bir durum yok. Ancak birden fazla işyerinden sigortalı bildirilen kişilerin gün sayısının 30’u geçen kısmı ile prime esas kazanç üst sınırını aşan kısmı dikkate alınmaz sadece o kadar. Örneğin siz öğretmenlik nedeniyle 15 gün üzerinden, diğer işyerinden de 20 gün üzerinden bildirilirseniz, aylık çalışma gün sayınız 35 olarak değil, 30 olarak alınır. Ancak iki işyerinden bildirilen esas kazanç toplamınız üst sınırı geçmiyorsa tamamı dikkate alınır. (Bkz. Prime Esas Kazanç Tutarları)

 21. Hüseyin dedi ki:

  Ben kredi çekicem ama kasim ayının bodrosu gözükmüyor aralığın 23 inden önce gozukemezmi

  1. Admin dedi ki:

   Kasım ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken son gün 23 Aralık’tır, ancak işyeri 1 Aralık’tan itibaren bu belgeyi istediği zaman verebilir, bu belgeyi verdiğinde de Kasım ayına ait sigortalılık bilgileriniz hizmet dökümünde çıkar.

 22. semih dedi ki:

  özel bir sirkette caişmaktayım ama yıllık sözleşmem doldugu için 18 maddeden cıkış aldım ve düzen li yatan maasım her ayın 3 de yatıyrdu ama bilerek yatımıyor 10 gün oldu yasal hak oarak kıdem ve ihbar tazminatımı istedim bunu maasimla bir yatırma zorunlulugu varmi yasal olarak yada cikiş verdigi için maasimi kacına kadar yatırması gerekiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Sözleşme süreniz dolduğu için işten çıkarıldıysanız ve bu işyerindeki belirli süreli ilk iş sözleşmeniz ise işveren tazminat ödemek zorunda değil. Ücret alacağınızı ise işverenin en geç 20 gün içinde ödemesi gerekirdi. Eğer ödeme yapılmazsa arabulucuya başvurabilirsiniz.

 23. Rumeysa dedi ki:

  Merhaba 4a sigorta Kasım ayı dönemi görülmüyor hala,. Yukarıdaki yazılmış olduğu metinden doğru anladım ise en geç bu ayın 23’dan sonra e-devlette görebilecem Doğru mudur?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, işyeri prim belgesinin internet (e-bildirge) üzerinden ne zaman SGK’ya verirse o zaman Kasım ayına ait sigortanız hizmet dökümünde görünür. Normalde en gen belgenin 23’ünde verilmesi gerekir. 23’ünden sonra da sigortanız hizmet dökümünde çıkmazsa sigortasız çalıştırılıyor olabilirsiniz.

 24. Eslem dedi ki:

  Sigortamın miktarı her ay küsüratlı olarak değişiyor en son iznimi bu yaz tatil için kullandım onun dışında hiç izin kullanmadığım halde neden sürekli dalgalı?

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin size ödediği aylık ücret tutarı her ay değişiyorsa, sigortanızın miktarının yani SGK’ya bildirilen prime esas kazanç tutarınızın da değişmesi normaldir. Eğer her ay ücretiniz aynıysa bu durumda SGK’ya bildirilen kazancınızın da değişmemesi gerekir.

 25. Hüsnü Neşedenyana dedi ki:

  Merhaba. Hastalık sebebiyle (21.11.2028-20.12.2018) tarihleri arasında rapor aldım. Rapor sonunda işten ayrılacağım. Şirket çıkışımı sigorta prim bildirgesi yapacağı (23 ocak) tarihinde mi yapacak?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, işçilerin sigorta çıkışı aylık prim hizmet belgesi ile değil, işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içinde verilecek sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile yapılır.

 26. Halil dedi ki:

  Eşim dogumdan sonra 6 ay ücretsiz doğum izni ni kullandı sonrasında 1 ay prim yatırılıp işten çıkarsa işsizlik maaşı alabilir mi çünkü sonuçta yasal 6ay ucretsiz dogum izni ?

  1. Admin dedi ki:

   Ücretsiz izin son 120 gün de kesinti sayılmaz, dolayısıyla diğer şartlar da tutarsa eşinizi işsizlik maaşı alabilir. (Bkz. İşsizlik Sigortasında Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Haller Nelerdir ?)

 27. Osman ergeç dedi ki:

  Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalısanlar icin 2019 yılı asgari ücret miktarı belirlendikten sonra yeniden prime esas kazancla ilgili bir bildirim yapmak gerekir mi yoksa direk aylik prime yansitilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Herhangi bir bildirime gerek yok, asgari ücret üzerinden sigorta primi yatan çalışanlar için asgari ücret arttıkça ödenen prim de artar, çünkü prime esas kazanç asgari ücretten düşük olamaz.

 28. irem bahar dedi ki:

  merhaba, nerdeyse 10 yıllık bi aradan sonra tekrar calışmaya basladım… ekıim 2018 den beri primlerim yatıyor ama e devletten neden göremiyorum son yatan primlerimi

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere şu an e-Devletten sadece 2018 Aralık ayına ait primlerinizi göremezsiniz, diğer ayları görebilmeniz gerekir. Eğer göremiyorsanız sigortasız çalıştırılıyorsunuz demektir.

 29. Hakan dedi ki:

  Merhabalar ,

  28 Ocakta 4080 günüm dolacak ve yaşlılık aylığı çin emekli olur kağıdımı almak istiyorum. 29 ocakta SGK ya gitsem onlar 4080 günümün dolduğunu görürler mi ?

  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Eğer Aralık ayındaki çalışmanızla birlikte 4080 gün doluyorsa görebilirler, ama Ocak ayındaki çalışmanızla doluyorsa sistemde 29 Ocak’ta görünmez.