Borçlanma İçin Askerlik Şubesi Yazısı İstenmeyecek

Borçlanma İçin Askerlik Şubesi Yazısı İstenmeyecek
A+
A-
29 Ekim 2017 17:09

Hizmet borçlanması, bazı nedenlerle boşta geçen sürelerin, sonradan primini ödeyerek sigortalı hizmetten sayılmasını sağlayan bir uygulama olup, askerlik borçlanması en çok başvurulan hizmet borçlanması yollarından biridir.

Askerlik borçlanmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi, Hizmet Borçlanması – Borçlanma Yapılabilecek Hal ve Durumlar, Askerlik Borçlanması Hangi Hallerde Erken Emeklilik İmkanı Sağlar ? başlıklı yazılarda, askerlik borçlanması için kullanılacak dilekçe örneği Askerlik – Doğum Borçlanması Başvuru Dilekçesi sayfasında mevcut olup, askerlik borçlanması yapacak kişinin öncelikle hangi tarihler arası askerlik yaptığının tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için de SGK Müdürlükleri başvuru sahibinden askerlik şubesinden bir yazı getirmesini istiyordu.

Ancak gelişen yazılım teknolojileri ve internet sayesinde bu konuda da SGK kolaylık getirdi. Artık müdürlükler askerlik borçlanması başvurularında ilgili kişinin askerlik yapıp yapmadığı, askerlik yaptıysa hangi tarihler arasında yaptığı gibi bilgilere sistemden ulaşabiliyor, yani kişilerin askerlik bilgilerini elektronik ortamda alabiliyor, dolayısıyla askerlik şubesinden yazı getirilmesi gerekmiyor. Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu konudaki uygulamaya ilişkin olarak 20/07/2017 tarihinde SGK Müdürlüklerine bir yazı gönderdi.

Tabii ki bu uygulamanın bazı istisnaları var. Askerliğini er ve erbaş olarak yapmış olanlardan sistemde görünen askerlik sürelerinde tereddüt olanlar askerlik şubelerinden askerlik süreleriyle ilgili yazı alarak ilgili müdürlüğe verecek. Aynı şekilde yedek subay okulunda geçen sürelerini borçlanmak isteyenler de askerlik şubelerinden/kuvvet komutanlıklarından yedek subay okul süresi ile ilgili yazı alarak başvuru yaptıkları müdürlüğe verecekler.(isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

  1. Doğan dedi ki:

    Merhabalar,
    Askerlik borçlanması birden fazla kere yapılabilirmi? Yani bu sene askelik süremin 1 ayını gelecek sene 1 ayını borçlanabilirmiyim? Saygılar

    1. Admin dedi ki:

      Buna engel bir durum yok.