DOLAR 7,9433
EURO 9,3974
ALTIN 485,83
BIST 10,4035
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Borcu Yoktur Yazısı İle İlişiksizlik Belgesi Arasındaki Farklar

14.10.2020
A+
A-
Borcu Yoktur Yazısı İle İlişiksizlik Belgesi Arasındaki Farklar

İşverenler işyerleriyle ilgili olarak bazı durumlarda SGK’dan ilişiksizlik belgesi veya borcu yoktur yazısı almak zorunda olup, bu ikisi arasında bazı önemli farklar bulunmaktadır.

En önemli fark, borcu yoktur yazısı ihalelere girmek, bazı Devlet teşvik ve desteklerinden yararlanmak için SGK’dan alınan bir yazı iken, ilişiksizlik belgesi ise tamamlanan özel bina inşaatlarında Belediye veya İl Özel İdaresinden yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alınabilmesi için, ihale konusu işlerde de işin bitiminden sonra teminatın çözdürülebilmesi için işyerinin bağlı olduğu SGK Müdürlüğünden alınması gereken bir yazıdır.

Borcu yoktur yazısı ile ilişiksizlik belgesi arasındaki diğer farklar aşağıda belirtilmiştir.

• Borcu yoktur yazısında işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna olan tüm işyerleriyle ilgili prim borçları dikkate alınırken, ilişiksizlik belgesi verilmesinde sadece o işe ait işyeri dosyası dikkate alınmakta, işverenlerin başka işyeri dosyalarından veya başka işlerden kaynaklanan borçları dikkate alınmamaktadır.

• Borcu yoktur yazısı verilmesinde sadece prim borçlarına bakılırken ve belirtilen tutarların altındaki borçlar kesinleşmiş borç olarak görülmezken, ilişiksizlik belgesi verilmesinde ise prim dışındaki diğer borçlar da dikkate alınmakta ve hepsinin ödenmiş olması şartı aranmaktadır.

• Borcu yoktur yazısı verilmesinde tecil ve taksitlendirilmiş, yapılandırılmış borçlar ile bazı tutarların altındaki borçlar engel teşkil etmezken (Bkz. SGK Borcu Yoktur Yazısına Engel Teşkil Etmeyen Borçlar), ilişiksizlik belgesi verilmesinde ise borcun çeşitli kanunlara istinaden yapılandırılmış – taksitlendirilmiş olması dahi kabul edilmemekte, yapılandırılan borç tamamen ödendikten veya borcu karşılayacak miktarda bankalar ya da özel finans kurumları tarafından düzenlenmiş teminat mektupları ile Hazine Müsteşarlığınca ihraç edilen Devlet iç borçlanma senetleri veya bu senetler yerine düzenlenen belgelerin teminat olarak verilmesi halinde ilişiksizlik belgesi verilmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.