DOLAR 7,8000
EURO 9,2678
ALTIN 483,83
BIST 10,2846
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Filyasyon Nedeniyle İşe Gidemeyen İşçiye Rapor Parası Kolaylığı

09.10.2020
A+
A-
Filyasyon Nedeniyle İşe Gidemeyen İşçiye Rapor Parası Kolaylığı

Koronavirüs semptomları (belirtileri) gösterdiği için hastaneye giden işçinin koronavirüs testi sonuçlarının pozitif çıkması veya test sonuçları pozitif çıkmasa bile belirtilerin koronavirüs belirtilerine benzemesi, ancak kendisinin hastaneye yatırılmasına gerek duyulmaması halinde, 14 gün karantinada kalması gerektiğinden, talebi halinde kendisine hekim tarafından 14 günlük istirahat raporu verilmektedir.

Bu durumdaki işçi, rapor başlangıç tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 prim günü varsa, geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) almakta, dolayısıyla mağduriyet yaşamamaktadır.

Ancak kendisi koronavirüse yakalanmamış olsa bile, bu hastalığın belirtilerini göstermese bile, koronavirüs hastası ile temas zincirinde olduğu filyasyon çalışmaları sonucunda tespit edilen işçinin de izolasyonda yani en az 14 gün karantina da kalması gerektiğinden, bu durumdaki işçi de işe gidememekteydi. Öte yandan bu işçinin karantinaya uyma zorunluluğu hastaneye gitmeden doğduğundan, karantina süresi için istirahat raporu almak istiyorsa doktora gitmesi gerekiyordu.

Bu durumdaki işçilere de büyük bir kolaylık getirildi. Daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan entegrasyonla sağlık raporları dijital ortama taşınmıştı. Bu sayede vatandaşın raporu uzun süredir e-Rapor Sistemi ile hastaneden SGK’ya dijital ortamda gönderiliyor ve vatandaş raporuna e-Nabız sistemi veya e-Devlet kapısından erişebiliyor.
Şimdi bu sisteme Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi de entegre edildi. Entegrasyon sayesinde filyasyon ekibi içerisinde yer alan hekimler, vatandaşın izolasyon süresi boyunca ihtiyacı olan iş göremezlik raporunu FİTAS üzerinden yazabiliyor. Raporun SGK tarafından kabul edilmesi durumunda da hastalara “Raporunuz SGK’ ya iletilmiştir” şeklinde SMS ile bildirim gidiyor. Raporları dijital ortamda SGK’ya iletilen vatandaşlar istedikleri zaman, e-Nabız sistemi üzerinden ve e-Devlet kapısı üzerinden raporuna ulaşabiliyor. Bu uygulamada, hastalığının seyrine göre, yapılan kontroller sonrası rapor süreleri düzenleniyor.

Dolayısıyla koronavirüs hastası ile temas zincirinde olduğu filyasyon çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve bu nedenle izolasyonda (karantinada) kalması gereken işçiye, filyasyon ekibinde yer alan hekim tarafından sistem üzerinden istirahat raporu verilebilecek, işçinin de rapor almak için hastaneye gitmesi gerekmeyecek, rapor başlangıç tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 prim günü varsa, geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) alabilecek, mağduriyet yaşamayacak.

FİTAS – Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi Nedir ?

Pandemi ile mücadeledeki en önemli araçlardan biri filyasyon (kaynak arama) uygulamasıdır. Üç kişiden oluşan filyasyon ekipleri, herhangi bir kişide koranavirüs vakası ortaya çıkar çıkmaz 48 saat boyunca tarama yapmakta ve hem vakaya hem de vakanın temaslılarına yani koronavirüs hastası ile temas zincirinde olan kişiler ulaşmakta, o kişilerin izolasyona (karantinaya) uyması sağlanmaktadır. Yapılan bu tarama ve koronavirüs hastası ile temas halinde olan kişileri tespit işlemine filyasyon denilmektedir. Filyasyon (saha) çalışmaları sayesinde hem koronavirüsün yayılması önlenmekte hem de risk grubunda olan kişiler durumdan haberdar olmakta, riskli durumda olanların takip ve tedavisi erkenden başlatılmaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.