DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı
İstanbul
2°C
Yoğun Kar Yağışlı
Pts 2°C
Sal 3°C
Çar 3°C
Per 7°C

Gelir Testi Yaptırmış Anne ve Baba Sigortalı Çocukları Üzerinden Sağlık Yardımı Alabilir mi

20.02.2013
A+
A-

Normalde anne veya babanın, sigortalı olan çocukları üzerinden sağlık yardımı alabilmeleri için, herhangi bir sosyal güvenliklerinin olmaması, yani herhangi bir yerdeki çalışmalarından (4/a-4/c) veya kendi çalışmalarından (4/b) dolayı sigortalılıklarının bulunmaması, isteğe bağlı sigortalı olmamaları, kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir (işgöremezlik geliri) veya aylık (yaşlılık, emeklilik, malullük aylığı) bağlanmamış olması; ayrıca bunun yanında, üzerinden sağlık yardımı alacakları çocuklarının kendilerine bakmakla yükümlü kişi konumunda bulunması, yani maddi olarak bakıma muhtaç durumda olmaları gerekmektedir. Bu şartların varlığı halinde, sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili ünitesine başvurarak ana ve babası adına, sağlık yardımı talep ve taahhüt formunu eksiksiz olarak doldurması ve aynı bilgileri taşıyan bir dilekçe vermesi halinde, sağlık hak sahipliği oluşturulmakta, böylece anne ve babası o sigortalı üzerinden sağlık yardımı almaktadır. Sigortalı üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlandırılan anne ve babalar hakkında sağlık yardımı talep ve taahhüt formundaki bilgilerin doğru olup olmadığı hususunda ihbar, şikayet veya gerekli görülen diğer hallerde Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca yapılacak inceleme sonuçlarına göre genel sağlık sigortasından yararlanıp yararlanmayacakları tekrar tespit edilmektedir.

Son olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun 2011/50 sayılı genelgesinde; genel sağlık sigortalısının her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirler toplamının aile içindeki kişi başına düşen miktarı, yürürlükte bulunan asgari ücretten asgari geçim indirimi düşüldükten sonraki net tutarından daha az olan ana ve babasının sigortalı çocukları üzerinden sağlık yardımı alabileceği belirtilmiştir.

Ancak, 1/1/2012 tarihinde genel sağlık sigortasıyla ilgili yeni bir dönemin başlaması, yeşil kart kapsamındakiler de dahil daha önce genel sağlık sigortası kapsamına alınmamış olan bir çok kişinin genel sağlık sigortası kapsamına alınması ve buna paralel olarak da gelir testi uygulamasının hayata geçmesiyle birlikte sosyal güvencesi olmayan çok sayıda kişi Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gelir testine tabi tutularak aylık gelirleri tespit edilmiştir.

Sigortalı Çocukları Üzerinden Sağlık Yardımı Almak İsteyen Anne – Baba Gelir Testi Yaptırmışsa Durumları Ne Olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu, yukarıda belirtilen genelge hükmüne paralel olarak bu konuya açıklık getirmiştir. Buna göre; genel sağlık sigortalısının anne-babasının kendisi üzerinden sağlık yardımı alması için Kuruma müracaat ettiği tarih ile 1/1/2012 tarihi arasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılmış gelir testi sonucu var ise; bu belir testi sonucu tespit edilen aylık geliri, yürürlükte bulunan net asgari ücretten asgari geçim indirimi düşüldükten sonraki miktardan (1/7/2012-31/12/2012 tarihleri arası aylık 673,30 TL) az olduğu tespit edilenler bakmakla yükümlü olunan anne ve baba olarak kabul edilecek, dolayısıyla bunlar çocukları üzerinden sağlık yardımı alabilecek, bunlar adına resen yapılmış olan genel sağlık sigortalılığı tescili varsa bu tescil bakmakla yükümlü olunan kişi olarak değiştirilecektir. Gelir testi sonucu aylık geliri belirtilen miktardan fazla olduğu tespit edilenler ise bakmakla yükümlü olunan anne ve baba olarak kabul edilmeyecek, çocukları üzerinden sağlık yardımı alamayacak, bunlar primini kendileri ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlanacaklardır.

Sigortalı çocukları üzerinden sağlık yardımı almak isteyen anne ve babalardan, bu güne kadar haklarında gelir testi yapılmamış olanların ise gelir durumları şimdiye kadar olduğu gibi Kurum tarafından değerlendirilecek, aylık gelirlerinin aylık asgari ücretin netini aşıp aşmadığı göz önüne alınarak talepleri kabul veya reddedilecektir.(isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Mustafa dedi ki:

  Gün sayısı önemli mi

  1. admin dedi ki:

   (Mustafa) Hangi gün sayısı ?

 2. Songül arslsnbay dedi ki:

  Öğretmenim annemin hiçbir sağlık güvencesi yok annemin benim sağlık güvencesinden yararlanarak bilir mi şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   (Songül arslsnbay) Tabii ki yararlanabilir, bunun için bulunduğunuz yerdeki herhangi bir SGK müdürlüğüne başvurun. Ancak uygulama değişmediyse bunun için annenizin önce gelir testine başvurması gerekir. Aşağıda linki yer alan yazıda bilgi mevcuttur.
   Çocuğu Üzerinden Sağlık Yardımı Almak İsteyen Önce Gelir Testi Yaptıracak

 3. ceylan dedi ki:

  Baba engelli aylığı alıyor ise bu aylığın
  kesilmemesi için sadece anne çocuk üzerinden sigortalı olabilir mi

  1. admin dedi ki:

   (ceylan) İlginç bir soru. Normalde anne veya babanın çocuğu üzerinden sağlık yardımı almasının gerekçesi, geçiminin o çocuğu tarafından sağlanıyor olması, çocuğunun o anne ve/veya babaya bakmakla yükümlü olmasıdır. Ancak babanın geçimi çocuğu tarafından sağlanıyor olsaydı kendisine muhtaç kişi olarak engelli aylığı bağlanmazdı. Burada siz anne açısından soruyorsunuz, muhtemelen annenin sağlık yardımı da Devlet tarafından karşılanıyordur, yani bir nevi yeşil kartlıdır. SGK’ya annenin çocuğu üzerinden sağlık yardımı alması için başvurulabilir, muhtemelen bir engel teşkil etmez, eğer buna engel bir durum varsa veya babanın aldığı engelli maaşının kesilmesi gibi bir durum ortaya çıkarsa zaten bunu söylerler.

 4. Suleybe Yilmaz dedi ki:

  Annem 79 yasinda babam ise 88 yasinda turkiyeden her hangi bir gelirleri yok ve sigortadan yararlanamiyorlar.Her ikiside bakima muhtaç.2017 yılına kadar yeşil karttan yararlanıyor lardı ve 3 aylık sosyal yardım alıyor lardı.Bu sene bu yardımlar kesildi.Gerekçe olarak Bulgaristan dan toplamda ikisi 350 tl.aldığı oldu.Ne yapılması gerekir ?Bizi bilgilendirirmisiniz?Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   (Suleybe Yilmaz) Bahsettiğiniz sosyal yardım, kamuoyunda 65 yaş aylığı olarak bilinen ve 2022 sayılı Kanuna istinaden ödenen aylık olmalı.
   Söz konusu Kanunun 1 nci maddesinde bu aylığın;
   – Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe ödeneceği,
   – Her ne ad altında olursa olsun kendisine ve eşine ait her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimselerin muhtaç kabul edilemeyeceği ve kendilerine aylık bağlanamayacağı,
   belirtilmiş.
   Dolayısıyla annenizin ve babanızın aylık toplam gelirinin 846 liranın üzerinde olması gerekir ki bu aylık kesilsin. Bahsettiğiniz tutar bu rakamı aşmıyor, kesilmesinin daha başka nedenleri olabilir. Örneğin anneniz – babanız adına ev – arsa – arazi varsa bunlar da gelir olarak kabul etmiş olabilir.
   İsterseniz, verdiğimiz bilgileri de kullanarak; anne ve babanızın T.C. Kimlik Numaralarını da belirterek bilgi edinme kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından aylıkların niçin kesildiği yönünde bilgi talebinde bulunun.

 5. Süleybe yılmaz dedi ki:

  Merhaba, bilgilendirme icin teşekkür ederim. sosyal yardimlasma ya ulasanadik internet uzerinden web sitesinden vs. Nasil ulasabiliriz acaba nasil bilgi alabiliriz ?

  1. admin dedi ki:

   (Süleybe yılmaz) Normalde tüm kamu kurumlarının internet sitelerinde online olarak bilgi edinme başvurusu kısmı ve formu bulunmaktadır, ancak bu bakanlığın sitesinde maalesef yok. http://www.sosyalyardimlar.gov.tr/iletisim/sygm-iletisim linkindeki sayfada yer alan telefonlardan veya AL0 144’den bilgi alabilirsiniz.

 6. Sezen dedi ki:

  Merhaba.Benim annemle babam boşanmış durumda.Annemin hiç bir geliri ve mal varlığı yok.Ayrıca çalışabilir durumda da değil.Gözlerinden ve dizlerinden rahatsız.Abimle ikametgah ediyor ama abimin de durumu iyi değil aynı evde 5 kişi ikamet ediyor.Annemi muhtaç aylıgına bağlatmak istiyorum.Fakat sgk olarak benden yararlanıyor.Bu engel midir.Ne önerirsiniz ne yapmamız lazım.Annemin gerçekten maddi desteğe ihtiyacı var.

  1. Admin dedi ki:

   Annenizin sizin üzerinizden sağlık yardımı alması, kendisine 2022 sayılı Kanuna istinaden muhtaçlık aylığı bağlanmasına engel değildir. Sadece 65 yaşını doldurmuş ve gerçekten muhtaç durumda olması gerekir. Zaten başvurusu kabul edilir ve annenize aylık bağlanırsa, 60/1-c-3 kapsamına yani eski adıyla yeşil kart kapsamına alınır ve sağlık yardımlarından o şekilde yararlanır. Annenize aylık bağlandığında, sizin de SGK müdürlüğüne gidip kontrol ettirmeniz iyi olur, çünkü aylık bağlandıktan sonra da sizin üzerinizden sağlık yardımı almaya devam etmesi ileride sorun olabilir.

 7. Ktlc dedi ki:

  Merhaba benim babam sskdan emekli annem hiç bir sigortası geliri yok kızkardeşim var 14 yasinda. Ben ise başladım ailemi bakmakla yükümlü olarak uzerime alabilirmiyim. Saglik gideri fazla olduğu icin

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, babanız SSK emeklisi olduğuna göre zaten anneniz de kız kardeşiniz de babanız üzerinden sağlık yardımı alabilir. Böyle bir şeye niçin ihtiyaç duydunuz ki ? Ayrıca kız kardeşinizi üzerinizi almanız mümkün değil, anneniz de babanız üzerinden sağlıktan yaralanacağı için onu da üzerinize alamazsınız.

 8. Serkan dedi ki:

  Merhabalar. Babam memur emeklisi annem ev hanımı. Annem kanser tedavisi görüyor . Yanına atama istiyorum bakmakla yükümlü olarak babam gözüküyor Sgk sisteminde. Haliyle yanına atama yapmıyorlar… annem bir dilekçe vs gibi birşeyle bakmakla yükümlülük bakımından bana tabi olabilir mi, bunun bir yolu var mı

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle Allah Şifa Versin. SGK sisteminde yer alan bakmakla yükümlü olma konusu sadece sağlık yardımları yönünden geçerlidir. Yani SGK mevzuatına göre anneniz şu an bakmakla yükümlü kişi kapsamında babanız üzerinden sağlık yardımı almaktadır. Eğer babanızın emekliliği veya hiçbir sosyal güvencesi olmasaydı, anneniz bu durumda sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilirdi ve bu defa da SGK sisteminde annenize bakmakla yükümlü siz görünürdünüz. Dolayısıyla annenize bakma konusunda yanına atamanızın yapılabilmesi için sadece SGK sisteminde yer alan açıklamanın dikkate alınması uygun değildir. Yanına atanmanız için dikkate alınması gereken bakmakla yükümlülük ise onun tedavisi, ilaçlarının kullandırılması, hastaneye götürülüp getirilmesi konularıyla ilgili bakmakla yükümlülüktür. Çalıştığınız kurumla görüşün, gerekirse doktorundan yazı alıp Kurumunuza verin.

 9. Gulsah dedi ki:

  Annem ve babami nasıl üstüme alabilirim SSK yararlanabilmeleri icin

  1. Admin dedi ki:

   Bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne başvurun.

 10. Sevilay dedi ki:

  Merhaba evli kız çocukları da anne babayı üzerine alabilir mi ? Evlenmeden önce çalışıyordum ve benim üzerimden sağlık yardımı alıyorlardı şimdide alabilirler mı ?

  1. Admin dedi ki:

   2017/26 sayılı SGK Genelgesinin Bakmakla Yükümlü Olunan Anne ve Baba bölümünde “Geçiminin genel sağlık sigortalısı tarafından sağlandığı beyan edilen, Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca yapılan gelir testi tespiti sonucuna göre aile içinde fert başına düşen gelir miktarı brüt asgari ücrete kadar olduğu tespit edilen, diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan anne ve baba, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişisi sayılacaktır.” açıklamasına yer verilmiştir. Dolayısıyla Anne – babanızın gelir durumu yeterli değilse, sizden başka anne – babanıza bakmakla yükümlü başka kimse yoksa bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne başvurup sizin üzerinizden anne-babanızın sağlık aktivasyonunun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 11. Canan dedi ki:

  Merhabalar, annemin gelir testi sonucu G1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla, asgari ücretten az) çıktı. Devlet memuruyum, annem bu gelir testi sonucu ile “bakmakla yükümlü olunan” kişiler statüsünde benim üzerimden sağlık güvencesinden yararlanabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, anne ve babanız sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilir. (Bkz. Ana – Babanın Çocuğu Üzerinden Sağlık Yardımı Alma Şartları)

 12. Fatmanur dedi ki:

  Merhaba. Benim annem ve babam ayrı babamla görüşmüyorum kendisini tanımıyorum bile ben annem ve üvey babamla kalıyorum annem çalışmıyor üvey babamın sağlık sigortasından yararlanabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, böyle bir imkan sadece istisnai olarak bazı Devlet Memuru çocukları için geçerlidir. (Bkz. Üvey Çocukların Sağlıktan Yararlanma Durumu) Eğer siz bu istisnalar kapsamına girmiyorsanız yararlanamazsınız. Öte yandan, öz babanız sizden ayrı yaşıyor olsa bile eğer sosyal güvencesi varsa onun üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz. (Bkz. Ana – Babası Boşanmış – Ayrılmış Çocukların Sağlıktan Yararlanma Şartları)
   Böyle bir imkanınız da yoksa gelir testine başvurun, aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliriniz brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa 60/c-1 (yeşil kart) kapsamında sağlık yardımlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz. Bunun dışında sigortalı bir işte çalışmadığınız sürece aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında her ay GSS primi ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanabilirsiniz.

 13. Atilla SARI dedi ki:

  Merhaba. Ben devlet memuruyum ve annem ve babam boşandı.Annemin hiç bir geliri ve sağlık güvencesi yok.Benim üzerimden sağlık güvencesi almasını nasıl sağlayabilirim.Geçtiğimiz yıl bi SGK ya gidip öğrendiğime göre gelir testi yaptırması gerekiyormuş annemin.Sonra annemin 5,5 6 bin tl borcu var diye öğrendik. 1) anneme sağlık güvencesi sağlayabilir miyim 2) Bu ortaya çıkan 5-6 bin lira ne parası oluyor.Şimdiden teşekkürler …

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, anneniz gelir testine başvurur ve sonucunda geliri AGİ hariç net asgari ücretin altında çıkarsa, sizin SGK müdürlüğüne başvurmanız halinde üzerinizden sağlık yardımı almasını sağlayacak sağlık aktivasyonu yapılır. Annenizin SGK’ya borcu olması sizin üzerinizden sağlık yardımı almasına engel teşkil etmez. Kendisi GSS sigortalısı olursa borcu engel teşkil eder.

 14. eda dedi ki:

  merhabalar. başvuru yapıldıktan ne kadar süre sonra saglık yardımından faydalanabilirler. mail gelir diye uyarı çıktı ancak 2. haftadayım hala mail gelmedi. kolay gelsin.

 15. Murat dedi ki:

  Merhaba kızımızın sigortasından yaralanma koşullarını sağlıyor ve bundan yararlanmaya başlayacağız. Bu yükümlülüklerden dolayı kızımın maaşından kesinti olur mu acaba .

 16. Şiyar yeşil dedi ki:

  Merhaba ;benim anemin ve babamın hiç bir sosyal güvencesi yook eğer ben bunları kendi sosyal güvenlik sigortamdan faylandırabilsem. Kardeşlerimde benim sosyal güvenlik sigortamdan faydalanırlarmı i

 17. ELİF dedi ki:

  merhabalar,
  benim annem babam yeni boşandılar. annemin şuan hiçbir sağlık güvencesi yok. Benim sigortamdan yararlanabilir mi?
  ayrıca gelir testine girerse 2 yıl alacağı mini bir nafakası var. ayrıca üzerinde ev görünüyor. Ancak evin 4 yıllık borcu var. çocuğu olarak ben üstlendim hepsini.. gelir testine girerse durum ne olur? Gelir testine girmeden üzerime alabilir miyim?

 18. Özge dedi ki:

  Merhabalar eşim erken emeklilik adı altında %57raporla emekli 3 senedir maaş aliyordu şu an tekrar muayene istediler ve tıp fakültesinden heyete girecek muaye olmaya başladı istek geldikten 90 gun sonra maaşı dondurdular haziran aýına kadar oğlum çalışıyor onun üzerinden anne baba kardeş ssk dan faydalanabilirmiyiz yada ne yapmamiz gerekir esimin ilaç alması gerekiyor

 19. Merve dedi ki:

  Merhaba annemle babam boşanıyor annemin şimdiye kadar hiç sağlık güvencesi olmadı babamın üzerinden bakılıyordu. Kendi üzerine evi var sadece onda da kendi kalacak başka geliri Yok benim üzerimden emekli sandığına bağlıyım yararlanabilir mi ? Ben evliyim bi engel olur mu ve kendi üzerine evi olması engel midir

 20. Cansu dedi ki:

  Merhaba babam Bağkur borcunu ödemediği için sağlık sigortasından faydalanamıyor ve borçlu olarak görünüyor. Bu borcu da ödeyemeyecekleri için annemle babamı bizden faydalanması mümkün mü? Teşekkür ederim

 21. Ali dedi ki:

  Ben 4b sözleşmeli memur olrak çalışıyorum anne ve babamin sosyal güvenceleri yok ve ben gelir tesbiti yaptirarak annemle babam benim üzerimden yararlanmaya başladılar bu durumda benim maaşımda kesinti olurmu

 22. Halime dedi ki:

  56 yaşındayım beyim 1,5 yıldır çalışmıyor daha doğrusu düzenli çalışmıyor 4000 küsür günü var emekli olmadı 57 yaşında sağlık kurumundan faydalanamıyoruz oğlum çalışıyor oğlumun ssk sından faydalanabilir miyim ( saglık kurumundan)

  1. Admin dedi ki:

   Şartlarınızı, özellikle gelir durumunuzla ilgili şartlarınız tutuyorsa tabii ki yararlanabilirsiniz. Bunun için oğlunuz çalıştığı işyerinin bağlı olduğu SGK Müdürlüğüne başvursun, yalnız SGK sizden gelir durumunuzun belirlenmesi için gelir testi yaptırmanızı isteyebilir. Oğlunuz müdürlüğe başvurduğunda zaten kendisini bilgilendirirler.

 23. Vahide bulut dedi ki:

  Merhabalar babam yeşil kartli hic bir geliri yok suan bakıma muhtaç olduğu için abimin yanında kalıyor abimin sigortasından faydanmasini istiyoruz nasıl yapabiliriz. Abim direk kendisi gidip üzerine alabilirmi sgk dan yoksa babamın yeşil kartını iptal ettirmek mi gerekiyor ilk olarak

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef bu mümkün değil, bir kişi ancak ana – baba – çocuk veya eş üzerinden sağlık yardımı alabilir, kardeş üzerinden alamaz. Bunun yerine imkanı varsa abiniz ablanızın 60/g kapsamında GSS’li olmasını sağlayıp, her ay brüt asgari ücretin yüzde 3’ü üzerinden prim ödeyerek ablanızın sağlık yardımlarından yararlanmasını yani yeşil kart kapsamından çıkmasını sağlayabilir.