DOLAR 8,3081
EURO 9,7600
ALTIN 501,77
BIST 10,8018
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzni Bitirip Normal Çalışmaya Dönen İşverene Teşvik Geldi

29.07.2020
A+
A-
Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzni Bitirip Normal Çalışmaya Dönen İşverene Teşvik Geldi

Koronavirüs salgını nedeniyle işyerlerinde işlerin yavaşlaması, hatta bazı işyerlerinde işin tamamen durma noktasına gelmesi, geçici olarak çalışmalara tamamen ara verilmesi üzerine, bu süreçte işverenlerin kısa çalışma uygulamasından, işçilerin de kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını kolaylaştıran yasal düzenlemeler yapılmıştı.

Ancak bu defa 28 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7252 sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle 4447 sayılı Kanuna eklenen Geçici 26 ncı maddede yer alan düzenlemeyle; kısa çalışma veya ücretsiz izin uygulamasına son verip normal çalışmaya dönecek işverenlere yeni bir teşvik geldi.

Söz konusu madde uyarınca; 1 Temmuz 2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerle ilgili olarak işyerindeki kısa çalışmanın sona erdirilmesi ve aynı işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde, kısa çalışmanın sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren üç ay süreyle 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere bu işçilerin sigorta primine esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden hesaplanacak sigortalı ve işveren hisselerine ait sigorta primlerinin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Aynı şekilde ücretsiz izne gönderdiği veya kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadığı için, 1 Temmuz 2020 tarihinden önce başvuruda bulunarak nakdi ücret desteğinden yararlandırdığı işçilerini haftalık normal çalışma süresine döndüren işveren yine aynı teşvikten yararlandırılacak.

Yukarıda belirtildiği şekilde işverene her bir ay için sağlanacak destek (teşvik) süresi; kısa çalışma ödeneği alanlar için işçinin kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısını, nakdi ücret desteğinden yararlandırılan işçiler için de nakdi ücret desteği aldıkları aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek.

Cumhurbaşkanı, söz konusu üç aylık teşvik süresini sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak altı aya kadar uzatabilecek. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Arzu dedi ki:

  Özel sektörde çalışıyorum kasım aralık ocak ve şubat ayı sigorta primim tam olarak yatırıldı martta pandemi nedeniyle ücretsiz izne ayrıldım 8 aylık hamileyim doğum parası alabilir miyim

 2. aytaç dedi ki:

  merhaba işveren olarak sgk ya borcumuz var bu teşvikten yararlanmamız mümkünmü

  1. Admin dedi ki:

   Konuya ilişkin düzenlemenin yer aldığı 4447 sayılı Kanunun geçici 26 ncı maddesinde teşvikten yararlanabilmek için SGK’ya borcun olmaması şartı yok. Sadece teşvikten yararlanılacak aylara ait prim belgelerinin verilmiş olması gerekiyor. Konuya ilişkin ayrıntılı açıklama 2020/35 sayılı SGK Genelgesinde yer alıyor.