DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Koronavirüs Bağlamında İş Hukuku Yazı Serileri ÇEBİ Hukuk – Danışmanlık Tarafından Yayımlandı

19.04.2020
A+
A-
Koronavirüs Bağlamında İş Hukuku Yazı Serileri ÇEBİ Hukuk – Danışmanlık Tarafından Yayımlandı

Koronavirüs salgınının yol açtığı ekonomik olaylar ve Devlet tarafından alınan tedbirler şüphesiz işverenleri, işyerlerini dolayısıyla da çalışanları, yani çalışma hayatını önemli ölçüde etkiledi, bundan sonrası için ne kadar etkileyeceği, etkilerinin ne kadar süreceği ve hangi boyutta olacağı henüz belli değil.

Bu salgın hastalığın çalışma hayatına etkileri bağlamında, ÇEBİ Hukuk & Danışmanlık bürosu avukatları Av. Ömer ÇEBİ ve Stj. Av. Batuhan ÖZATA tarafından İş Hukuku, SGK Mevzuatı ve Yargıtay Kararları doğrultusunda hazırlanan yazı serileri internetteki birçok sitede yayımlandı.

Söz konusu yazı serilerinin konu başlıkları aşağıda belirtilmiştir.

• Koronavirüs Bağlamında İş Hukuku Yazı Serisi – 1 / İş Sağlığı ve Güvenliği ile İş Kazası Kapsamında Değerlendirme

 1. İş kazası nedir, hangi zamanlarda gerçekleşebilir ?
 2. İşçinin sağlığı işverenin sorumluluğunda mıdır?
 3. İşveren ve işçinin İş Sağlığı ve Güvenliği ve Sosyal Si̇gortalar ve Genel Sağlık Si̇gortası Kanunu’ndan kaynaklanan yükümlülüklerine aykırı davranmasının hukuki ve cezai müeyyidesi var mıdır, müeyyidelerin işveren lehine hafiflemesi veya ortadan kalkması mümkün müdür?
 4. Koronavirüs (COVİD-19) salgını “iş kazası” olarak değerlendirilebilir mi?
 5. Koronavirüsün işverenin her türlü tedbiri almasına rağmen sakınamayacağı bir olgu olduğu varsayımında işverenin sorumluluğu yine de devam edecek midir?
 6. Koronovirüse bağlı iş kazalarında illiyet bağının (neden-sonuç ilişkisinin) kurulması mümkün müdür, illiyet bağı nasıl kurulur?
 7. İşyerinde alınabilecek tedbirler nelerdir?
 8. İşçinin işyerine gelmeksizin uzaktan çalışması mümkün müdür?

• Koronavirüs Bağlamında İş Hukuku Yazı Serisi – 2 / Değişen Şartlar Sebebiyle İşveren Tarafından İşin ve İşyerinin Uyarlanması

 1. Koronavirüs salgını süresince işçinin ücretli izne çıkarılması mümkün müdür? Ücretsiz izin yıllık ücretli izin aynı şey midir?
 2. Ücretsiz izin nedir? İşveren ücretsiz izin kullandırmak istediği durumlarda işçinin yazılı rızasını almak zorunda mıdır? Ücretsiz izin çalışma koşullarında esaslı değişiklik sayılır mı?
 3. Koronavirüs sebebiyle işverenin işçilerini ücretsiz izne çıkarması mümkün müdür?
 4. İşveren işçileri toplu olarak izne çıkarabilir mi, hangi kanunda düzenlenen toplu izin hangi zaman aralığında kullanılabilir ?
 5. Telafi çalışması nedir ? Koronavirüs sebebiyle işçinin veya işverenin telafi çalışması teklif etmesi mümkün müdür ?
 6. Fazla çalışma, fazla sürelerle çalışma nedir? Koronavirüs sebebiyle fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçinin onayının alınması gerekir mi?
 7. Koronavirüs tedbirleri alınmadan önce veya sonra fazla çalışanlar serbest zaman hakkı kullanabilecek midir? Bu durumda Koronavirüs mücbir sebep sayılır mı?
 8. Kısa çalışma nedir, koşulları nelerdir? Koronavirüs sebebiyle kısa çalışma ödeneğine başvurulabilir mi? Kısa çalışmanın sosyal yardımlara etkisi nedir?

• Koronavirüs Bağlamında İş Hukuku Yazı Serisi – 3 / Değişen Şartlar Sebebiyle İşçi veya İşveren Tarafından İş Sözleşmesinin Feshi

 1. Kısa çalışmaya geçmek istemeyen İŞÇİ iş sözleşmesini haklı sebeple feshedilebilir mi?
 2. İşverenin Koronavirüs sebebiyle işçinin rızasını almaksızın işçiyi ücretsiz izne çıkarması mümkün müdür? Ücretsiz izne rıza göstermeyen işçinin iş sözleşmesinin geçerli sebeple feshi hakkı verir mi?
 3. Koronavirüs’ün neden olduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle İŞVERENİN iş sözleşmesini feshetmesi mümkün müdür?
 4. Koronavirüs salgını sebebiyle işyeri kapatılan veya işyerini kapatmak zorunda kalan İŞVERENLER ve bu yerlerde çalışan İŞÇİLER için iş sözleşmesinin haklı nedenlerle feshi mümkün müdür?
 5. Devlet tarafından faaliyetleri durdurulan işletmeler bakımından İŞVERENİN iş sözleşmesini “zorlayıcı sebebe dayanarak haklı nedenle derhal feshi” mümkün olabilecek midir?
 6. Devlet tarafından faaliyetleri durdurulan işletmeler bakımından İŞÇİNİN iş sözleşmesini “zorlayıcı sebebe dayanarak haklı nedenle derhal feshi” mümkün olabilecek midir?
 7. İŞVERENİN hammadde temin edememesi sebebiyle işyerindeki faaliyetleri durdurması İŞÇİYE zorlayıcı sebeple iş sözleşmesini derhal fesih hakkı verir mi?
 8. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi durumunda İŞVERENİN iş sözleşmesini haklı nedenle derhal feshi durumu mümkün müdür?
 9. İşyeri devlet tarafından kapatılmamış olmakla birlikte yaş veya kronik hastalık nedeniyle sokağa çıkması yasaklanan işçilerin iş sözleşmeleri zorlayıcı sebebe dayanılarak İŞVEREN tarafından haklı nedenle derhal feshedilebilir mi?
 10. Yaşanan salgın nedeniyle İŞÇİ, kapanmayan işyerindeki akdini salgın sebebiyle feshedebilir mi?
 11. Koronavirüs hastalığına yakalanan İŞÇİ iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir mi?
 12. Koronavirüs salgını sebebiyle İŞVEREN hasta olan işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle feshedilebilir mi?
 13. İşverenin iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine aykırı davranması İŞÇİYE iş sözleşmesini haklı nedenlerle feshi hakkı verir mi?
 14. İŞVERENİN 3 ay süreyle iş sözleşmesini ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında feshedememesinin koronavirüs bağlamında etkileri nelerdir?

• Koronavirüs (Covid-19) Salgını Bağlamında Türkiye’de Bulunan Yabancıların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

 1. Toplantı, kongre, fuar gibi ticari amaçla veya turizm amacı ile Türkiye’de bulunduğu sırada Koronavirüs tanısı konan yabancılar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir mi?
 2. Ülkemizde ikamet izni bulunan yabancıların Sağlık Sigortasının olması zorunlu mudur?
 3. Özel Sağlık Sigortası bulunan yabancının sigorta poliçesi Koronavirüsü (Covid-19) teminat kapsamına alır mı?
 4. Genel Sağlık Sigortası koronavirüs(Covid-19) teminatını içerir mi?
 5. Yabancılar Genel Sağlık Sigortası yaptırabilir mi, yaptırabilmesi için gerekli şartlar nelerdir?
 6. Özel Sağlık Sigortası bulunan yabancının Genel Sağlık Sigortasına geçmesi mümkün müdür?
 7. Öğrenci ikamet iznine sahip kişilerin Genel Sağlık Sigortasına başvurmaları mümkün müdür?
 8. Genel sağlık sigortası kapsamına alınan yabancı uyruklu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi?

Yukarıda konu başlıklarına yer verilen yazılara https://www.cebilaw.com/yayinlar sayfasından ulaşabilirsiniz. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - SİTEMİZİN YENİNLENME ÇALIŞMALARI NEDENİYLE BİR SÜRE SORU CEVAPLANDIRILMAYACAKTIR !!!
 1. Ayhan dedi ki:

  belediye şirketine bağlı sosyal hizmetler dairesi başkanlığı aşevleri sube müdürlüğünde ihtiyaç sahiplerine,yardıma muhtaç ailelere sıcak yemek dağıtım personeli(dağıtıcı)kadrosunda görev yapıyorum.astım raporum olduğundan cumhurbaşkanlığımızın 2020/4 sayılı genelgesine istinaden kurumum tarafından tarafıma idari izin verilerek izne ayrıldım.genelgede ”idari izinli sayılanlar bu sürede iatihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılır.””uzaktan ve dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklıdır”denilmesine rahmen nisan ayı maaş bordrom belediye şirketi tarafından 7 gün ücretli izin,ayrıca agi,çocuk yardımı,yakacak yardımı ve 5 günlük tediye ilave edilerek yapılmıştır.diğer 23 günlük ödemenin işkur tarafından kısa çalışma ödeneği olarak tarıfımıza ödeneceği bildirilmiştir.ancak benim birimim bu pandemi durumunda yüzde yüz kapasite ile çalımakta olup personel azaltılması veya birimin kapatılması söz konusu değildir.ayrıca şahsımı genelgeye istinaden idare idari izine ayırmıştır.genelgeye aykırı hareket edildiğini ve mağdur edildiğimi düşünüyorum.mağduriyetimin giderilmesi için ne yapmam konusunda yardımınıza ihtiyacım var.saygılarımla.

  1. Admin dedi ki:

   Söz konusu Cumhurbaşkanlığı genelgesinde belirtilen husus genel olarak Devlet memurları için geçerlidir. Hizmet akdine istinaden işçi statüsünde çalışanlar için İş Kanunu, iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi, kurumların kendi iç mevzuatları geçerlidir. Konuya ilişkin şikayetinizi isterseniz CİMER’e yazabilirsiniz. Ayrıca belediye şirketleri özel hukuk hükümlerine tabidir.