DOLAR 7,4116
EURO 9,0280
ALTIN 442,27
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
14°C
Sağanak Yağışlı
Sal 15°C
Çar 6°C
Per 4°C
Cum 11°C

SGK Müdürlüklerinin Hangi Başvuruyu Hangi Sürede Sonuçlandırması Gerektiği Belirlendi

11.04.2013
A+
A-

Devlete ait kurum ve kuruluşlarda bürokrasinin fazlalılığı, işlemlerin uzun sürmesi, başvuruların geç sonuçlanması hizmet alanların mağduriyetine ve yakınmalarına neden olduğundan; bürokratik işlemlerin azaltılması, gereksiz yazışmaların kaldırılması, mağduriyetlerin giderilmesi ve Avrupa Birliğine uyum çalışmaları çerçevesinde son yıllarda bazı iyileştirme ve düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerden biri de etkin, verimli, hesap verebilir, vatandaş beyanına güvenen ve şeffaf bir kamu yönetimi oluşturmak; kamu hizmetlerinin hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak üzere, idarelerin uyması gereken usul ve esasları düzenlemek üzere Bakanlar Kurulu kararı ile çıkarılarak 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik’tir. Hatta bu çerçevede 3/4/2012 ve 4/4/2012 tarihli Resmi Gazete’lerde yayımlanan yönetmeliklerle bir çok yönetmelikte değişiklik yapılmıştır (4/4/2012 tarihli haber).
Sosyal Güvenlik Kurumu da “Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” hükümleri gereğince hazırlanan Kamu Hizmet Standartları Tablolarını güncelleyerek Kurumun İnternet sayfasında Kurumsal /Verilen Hizmetler bölümünde yayımladı. Ayrıca bu bölümde yer alan hizmet standartları tabloları hizmeti doğrudan sunan birimlerce vatandaşların kolayca görebileceği panolarda Yönetmeliğe uygun olarak ilan edileceği gibi, İl Müdürlükleri web sayfalarında da aynı tablolar yayımlanacak.
Öte yandan isteyen, http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/kurumsal/verilen_hizmetler/ linkinden ulaşacağı sayfada açılan Türkiye haritası üzerinde ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğünün bulunduğu ilin üzerine tıklayarak, o ildeki sosyal güvenlik il müdürlüğüne ait hizmet standartları tablosunu görüntüleyebilecek. Söz konusu tablodan, o ildeki soysal güvenlik il müdürlüğü ile merkez müdürlüklerinde (ilçelerde bulunanlar da dahil), hangi başvurunun kaç gün içerisinde sonuçlandırılacağını, hangi başvurulardan hangi belgelerin isteneceğini görebilecek.
Başvuru esnasında tabloda belirtilen belgelerin dışında belge istenmesi, eksiksiz belge ile başvuru yapılmasına rağmen hizmetin tabloda belirtilen sürede tamamlanmaması veya tabloda bazı hizmetlerin bulunmadığının tespiti durumunda tablonun altında belirtilen ilk müracaat yerine ya da ikinci müracaat yerine başvuruda bulunulabilecek. (www.isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Cevdet dedi ki:

  İşverenim yarın işe gelme işten çıkartıldın dedi.ihbar tazminatım ,maaşım ve fazla mesai ücretlerini ödemedi Alo 170 hattına iki durum için ayrı şikayet bildiriminde bulundum kaç güne sonuçlanır dava açacağım

  1. admin dedi ki:

   ALO 170’in şikayetleri sonuçlandırma süresiyle ilgili olarak SGK bir Genelge yayımlamıştı. https://www.isvesosyalguvenlik.com/alo-170in-calisma-sartlari-yeniden-belirlendi/ Ancak bahsettiğiniz konulara Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri bakıyor. Dolayısıyla ne kadar sürede sonuçlandırır bilemeyiz. İş yüküne bağlı. Ancak bu başvurudan olumlu bir sonuç alamazsanız İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 2. ayhan demir dedi ki:

  sgk maasim durduruldu ve beden durduruldu bilmiyorum sgk ya 6 ay önce ve en son 2 ay önce dilekçe yazdım ama malesef cevap gelmedi bunun sebebi ne olabilir

  1. Admin dedi ki:

   Hangi kapsamda maaş aldığınızı belirtmemişsiniz, bu nedenle maaşınızın niçin durdurulmuş olabileceğini bilmemiz, tahmin etmemiz zor. En doğrusu ilgili müdürlüğe gidip işlemlere bakan memur ile yüz yüze görüşmeniz.

   1. Semih dedi ki:

    Burada beyfendi neden cevap gelmediği hakkında bilgi istemiş. neden durdurulduğunu sormamış dilekçesine niçin yanıt gelmediğini merak etmiş

    1. Admin dedi ki:

     Kişilerin taleplerinin kabul edilmesi ayrıdır, başvurusuna cevap verilmesi ayrıdır. Kamu kurum ve kuruluşları kişilerin dilekçelerinde yer alan taleplerini kabul etmek mecburiyetinde değiller, mevzuat hükümlerine göre talep kabul edilir veya reddedilir.
     Ancak 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkında Kanunun “Dilekçenin incelenmesi ve sonucunun bildirilmesi:”
     başlıklı 7 nci maddesinde aynen; “Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir. İşlem safahatının duyurulması halinde alınan sonuç ayrıca bildirilir.” hükmü yer almaktadır.
     Dolayısıyla olumlu veya olumsuz dilekçeye 30 gün içerisinde yazılı cevap verilmesi gerekirdi. Tabii dilekçenizin içeriği nasıldı, bilgi talebi ver mıydı bilemiyoruz.
     Öte yandan sitemiz SGK’nın temsilcisi değil, SGK dilekçenize niçin 6 aydır cevap vermedi bunu biz bilecek değiliz.

 3. Seçil dedi ki:

  Annem ve ben ölen babamdan maaş alıyoruz. %50 ve %25 oranlarında. Annem artık babamdan maaş almak istemiyor. Kendi vefat eden babasının maaşını almak istiyor. Annemin kız kardeşi yani teyzem hem ölen memur emeklisi kocasından hem ölen dedemden maaş alıyor. Bunun için bir dilekçe yazdık. Bunun yolu açık mıdır ve ne kadar sürede cevap gelir ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Anneniz ölen babası üzerinden maaş alabilir, buna engel bir durum yok. Ancak teyzenizin maaşının kesilip kesilmeyeceğini soruyorsanız, büyük ihtimalle iki maaşı da alma hakkı olduğu için alıyordur, bu nedenle maaşı kesilmez. Ne kadar sürede cevap geleceğini ise biz bilemeyiz, ilgili müdürlüğün iş yüküne bağlı.

   1. Seçil dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkürler. Vefat eden dedemin şuanda 2 maaşı var . Biri iş başında öldüğü için 432 tl malüllük maaşı diğeri ise emeklilik maaşı ama onun tutarını bilmiyoruz. Annem babamdan ise 1163 tl alıyor. Eğer dedemin maaşı düşükse başvurusuna red cevabı gelir mi ? Ya da bu tamamen kişinin hangi maaşı seçtiğine mi bağlı ?

    1. Admin dedi ki:

     Bu durumda genelde kişilere yüksek olan maaşın tamamı, düşük olan maaşın yarısı ödenmektedir.

 4. cenk dedi ki:

  merhabalar.annem ölen eşinden emekli maaşı almakta.fakat maaş tablosunu incelediğinde hisse oranı 4/2 olarak gözükmekte.annemin maaşdan başka geliri olamamakla birlikte bu maaşı kendisiyle paylaşan bi çoçuğu yok.ölüm aylığı 4/3 oranında olması gerekmez mi?

 5. Fadime dedi ki:

  Abi skk her hangi bi konuda dilekçe verdiğimizde olumlu veya olumsuz cevap alma süresi 30 günü geçermi cevap gelmediyse tekrarmi dilekçe vermeliyim

  1. Admin dedi ki:

   3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkında Kanunun 7 nci maddesi uyarınca sadece SGK değil tüm kamu kurum ve kuruluşları; Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap vermek, işlem safahatının duyurulması halinde alınan sonucu ayrıca bildirmek zorundadırlar.
   Sizin tekrar dilekçe vermenize gerek yok, ilgili müdürlüğe giderek veya ALO 170’i arayarak dilekçenizin safahatı hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

   1. Cafer dedi ki:

    SGK dan emekli aylığı alıyorum 657 den emekliyim cezam vardı denetimliden serbest kaldım eczaneye gittiğimde hükümlü olduğundan sigortası iptal edilmiştir yazıyor provizyon vermiyor.. hükümde olsa kişi emekli olduğundan kendi sigortasindan yararlandirilir kanunda var maaş var sigorta yok uygulamaya bakın cimere yazdık SGK 13 gün oldu gerekçe uretemedi galiba cevap yazacak halen vay yavrum SGK vay 11.250 gün prim ode ilacını parayla al niye kestinki o zaman zamanında diye sorarlar adama..

 6. Mehmet gökçe dedi ki:

  Annem rahmetli olan babamin sgk emekli maasini aliyor babam rahmetli oldugu donemleree kardesim de maas aliyordu 18 yasini doldurduktan sonra kesilen maasi anneme aktarilmamis ve bayram ikramiyeleri de eksik yatti bununla olgili dilekce yazdik
  8 yıldır aktarilmayan maaşı toplu alma ihtimalimiz var mı

 7. songül dedi ki:

  sgk ya 23/06/2020 tarihinde sözleşmeli olarak çalışan a 2017-2018-2019 yıllarına ait aylık pirim ve hizmet listesi ile ilgli dilekçe verdik bu dilekçe yasal olarak kaç günde neticelenmek zorunda yada sonuçlanmadığın da nasıl yol izleriz

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında istedinizse onbeş iş günü içinde bilgi verilir, bazı durumlarda bu süre otuz işgününe kadar çıkabilir. 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında istedinizse en geç otuz gün içinde cevap verilir.