DOLAR 7,8532
EURO 9,3837
ALTIN 449,21
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

SGK Pandemi Nedeniyle Ara Verdiği Bazı İşlem ve Uygulamaları Tekrar Başlattı

05.08.2020
A+
A-
SGK Pandemi Nedeniyle Ara Verdiği Bazı İşlem ve Uygulamaları Tekrar Başlattı

Koronavirüs salgını nedeniyle diğer kamu kurum ve kuruluşları ile adliyelerde olduğu gibi SGK’da esnek çalışmaya geçmiş, bazı çalışanlar idari izne gönderilmiş, bu nedenle de bazı işlem ve uygulamalara ara vermiş veya geçici olarak durdurmuştu.

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren normalleşme sürecine geçilmiş olmakla birlikte SGK durduğu veya ara verdiği bu işlem uygulamaları hemen başlatmamış, kademe kademe normale dönmeyi uygun bulmuştu. Ancak artık SGK’da tamamen normalleşme sürecine geçmeye karar verdi. Bu çerçevede aşağıda belirtilen işlem ve uygulamalar tekrar başlatıldı veya başlatılacak.

• İşçilerin aldıkları istirahat raporları için, istirahat süresinde işçinin işyerinde çalışmadığına dair işverenin bildirim yapıp yapmadığına bakmaksızın rapor paralarının ödenmesi uygulamasına 1 Temmuz 2020 tarihinde son verildi, dolayısıyla rapor parası ödemeden önce işverenin çalışmadığına dair bildirim yapıp yapmadığını kontrol edip ona göre rapor parası ödeme uygulaması tekrar başlatıldı.

• Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için re’sen (otomatik olarak) 60/g kapsamında genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilenlerden, gelir testine başvurmamış olan veya gelir testine itiraz edenlerle, gelir testi sonucuna göre 60/c-1 (yeşil kart) kapsamına alınanlara bildirim ve tebligat gönderme uygulaması 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren tekrar başlatıldı.

• Kurum Denetmenleri ALO 170’e iletilen ihbar ve şikayetlerle ilgili kontrol ve denetimlere 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren tekrar başladı.

• Zamanaşımına uğrama riski olanlar hariç, 6183 sayılı Kanun kapsamında icraya intikal etmiş Kurum alacaklarıyla ilgili icra, takip, haciz, satış işlemlerine 1 Eylül 2020 tarihinde, henüz icraya intikal etmemiş Kurum alacaklarıyla ilgili icra, haciz, takip işlemlerine ise 1 Ekim 2020 tarihinde başlanacak, dolayısıyla 26 Mart 2020 tarihinde durdurulmuş olan icra ve haciz işlemleri tekrar başlatılmış olacak.

• Zamanaşımına uğrama riski olanlar hariç idari para cezalarına ilişkin işlemlere (cezanın tebliği, tahsilatı, takibi ve icraya intikali gibi işlemlere) 1 Ekim 2020 tarihinde başlanacak. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.