Anasayfa / Bilgi / 15 Yıl-3600 Günle Emekli Olamayanlar Nasıl Erken Emekli Olabilir ?

15 Yıl-3600 Günle Emekli Olamayanlar Nasıl Erken Emekli Olabilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışanların en önemli amaç ve hedeflerinden biri de emeklilik olduğu için, öteden beri erken emekli olma şartları çalışanların en çok ilgilendiği konular arasında yer almaktadır.

SSK Kapsamındakiler İçin Erken Emeklilik Şartları

Genelde herkes tarafından bilinen erken emeklilik şartı da SSK kapsamında 15 yıl sigortalılık süresi – 3600 prim günü ile emekliliktir. Aslında bu emeklilikte yaş şartı düşük değildir. (Bkz. 15 Yıl 3600 Günle Emeklilikte Yaş Şartı 58 – 60 Oldu) Ancak prim günü düşük olduğu için erken emeklilik olarak değerlendirilmektedir. Bu emeklilik şartları hakkında ayrıntılı bilgi 15 Yıl – 3600 Günle Kimler Emekli Olabilir ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

Ancak SSK kapsamında 15 yıl – 3600 günle sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar yararlanabilmektedir. 8 Eylül 1999 veya sonrasında sigorta başlangıcı olanlar ise bu şartlardan yararlanamamaktadır.

Sigorta girişi 8 Eylül 1999 veya sonrası olanlar SSK kapsamında 25 yıl sigortalılık süresi – 4500 prim günü ve 58 (kadın) – 60 (erkek) yaş şartıyla emekli olabilmektedir. Sigorta girişi 30 Nisan 2008 tarihinden sonra olanlar ise SSK şartlarında en erken 5400 günle emekli olabilmektedir.

Bağ-Kur Kapsamındakiler İçin Erken Emeklilik Şartları

Bağ-Kur kapsamında erken emeklilik ise 15 tam yıl yani 5400 prim günü ile mümkündür. Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 veya sonrası olanlar açısından da 5400 gün geçerlidir, ancak bunlar için yaş şartı yükseltilmiştir. Ayrıntılı bilgi yukarıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

Memurlar İçin Erken Emeklilik Şartları

Sigorta girişi 1 Mayıs 2008 tarihinden önce olan memurlar da 15 yılla kısmi emekli olabilmektedir.

Diğer Erken Emeklilik Şartları

Yukarıda belirtilenler dışında diğer erken emeklilik şartları, vergi indirimi, çalışma gücü kaybı nedeniyle erken emeklilik veya kadınlara tanınan bazı erken emeklilik şartlarıdır. (Bkz. Engelliler – Çalışma Gücü Kaybı Olanlar İçin Özel Emeklilik Şartları Nelerdir ?, Kadınlara Tanınan Erken – Kolay Emeklilik Şartları Nelerdir ?) Yıpranma payı (itibari hizmet süresi) ile bazı sigortalılar da erken emekli olabilmektedir. (Bkz. Yıpranma Payı (İtibari Hizmet Süresi) Kimlere Verilir ?)

Herkes için geçerli normal emeklilik şartları ise Genel Olarak Herkes İçin Geçerli Emeklilik Şartları başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)