Anasayfa / Bilgi / 5 ve Üzeri Çalışanı Olan İşyerlerinde Ücretler Bankaya Yatırılacak

5 ve Üzeri Çalışanı Olan İşyerlerinde Ücretler Bankaya Yatırılacak

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışanlara ödenecek ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakın özel olarak açılan bir banka hesabına yatırılması zorunluluğu 5754 sayılı Kanunla getirilmişti.

Uygulamanın ayrıntısı ise Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelik ile yapılmıştı. Söz konusu Yönetmelikle sadece 10 ve üzeri çalışanı olan işyerleri bu zorunluluk kapsamına alınmış ve uygulama 1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmişti.

1 Ocak 2009 tarihinden beri 10 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde, çalışanlara yapılacak her türlü ödeme banka aracılığıyla yapılıyor. Uygulamanın ayrıntısı ve hangi ödemelerin bu kapsama girip, hangilerinin girmediği Ücretlerin Banka Kanalı İle Ödenme Zorunluluğu başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Bu uygulamanın getiriliş amacı aslında kayıt dışılığı önlemek, çalışanlara yapılan bütün ödemelerin kayıt altına alınmasını ve çalışanların gerçek ücretleri üzerinden sigortalı gösterilmesini sağlamaktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamaya göre, çalışanlara yapılacak ödemelerin banka aracılığıyla yapılması ile ilgili kapsam genişletilecek. Buna göre 10 işçi sayısı 5’e düşürülecek. Dolayısıyla 5 ve üzeri çalışanı olan bütün işyerlerinde, çalışanlara yapılacak ödemeler banklar aracılığıyla yapılacak. Banka şubesi olmayan yerlerde ise ödemelere PTT aracılığıyla yapılacak. (Bkz. Çalışanların Ücretleri Banka Yerine PTT’ye Yatırılabilir mi ?)

Öte yandan zorunluluk sadece İş Kanununa tabi çalışanları değil, Deniz İş Kanunu ve Basın İş Kanununa tabi çalışanları da kapsıyor. (isvesosyalguvenlik.com)