Anasayfa / Bilgi / Artık Herkes GSS Primlerini 30 Güne Tamamlamak Zorunda Değil

Artık Herkes GSS Primlerini 30 Güne Tamamlamak Zorunda Değil

Sponsorlu Bağlantılar

5510 sayılı Kanunun 88 inci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olup, ayda 30 günden az çalışanların genel sağlık sigortası (GSS) primini kendilerinin 30 güne tamamlaması gerekiyordu.

Ancak 7 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6745 sayılı Torba Kanunun 63 üncü maddesiyle bu konu yeniden düzenlendi ve büyük kolaylık getirildi.

Buna göre; 3 üncü maddenin üçüncü fıkrası kapsamına girenler yani bakmakla yükümlü olunan kişiler hariç olmak üzere; 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olmakla birlikte, 4857 sayılı Kanunun 13 üncü ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanlar ile ek 9 uncu madde kapsamında ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla çalışanlardan; sadece ay içerisinde 20 gün ve daha az çalışanlar eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini otuz güne tamamlayacaklar.

Yeni düzenleme 1/10/2016 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Ay içerisinde 30 günden az çalışmakla birlikte 20 gün veya daha fazla çalışanların ise artık böyle bir zorunluluğu olmayacak.

Ayrıca ay içinde 30 günden az çalışmakla birlikte kaç gün çalışırsa çalışsın, GSS primini 30 güne tamamlamak zorunda olmayan diğer sigortalılar 30 Günden Az Çalışan Herkes GSS Primini 30 Güne Tamamlamak Zorunda mı? başlıklı yazıda belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)