Anasayfa / Haber / Asgari Ücret Desteği İçin SGK’ya Başvuru Gerekmiyor

Asgari Ücret Desteği İçin SGK’ya Başvuru Gerekmiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Asgari ücretin yaklaşık yüzde 30 artmasıyla birlikte aynı oranda artan işveren maliyetinin bir kısmının Devlet tarafından desteklenmesi kararı alınmıştı.

Konuya ilişkin düzenleme 27 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6661 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 68 inci maddeyle yapıldı. (Bkz. İşverene Devlet Desteğiyle İlgili Kanun Yayımlandı) Öte yandan Kanun 27 Ocak 2016 tarihinde yayımlanmış olsa bile düzenleme 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Dolayısıyla işverene yapılacak destek 2016 Ocak ayına ilişkin primleri de kapsıyor.

Buna karşılık özel sektör işyerlerinin en geç 23 Şubat 2016 günü Aylık Prim ve Hizmet Belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeleri, buna ilişkin primleri de ay sonuna kadar ödemeleri gerekiyor. Dolayısıyla bu ay ödenecek Ocak ayı primlerinin işverenlerce eksik ödenip ödenmeyeceği konusu, ayrıca destekten yararlanmak için başvuru yapılması gerekip gerekmediği konuları muallaktaydı.

Sosyal Güvenlik Kurumu konuyla ilgili bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; 2016/Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ve muhteviyatı primlerin ödenme şeklinde herhangi bir değişiklik olmayacağı, dolayısıyla işverenlerin primlerini normal ödeyeceği, 2016/Ocak ayında çalıştırılan sigortalılardan dolayı verilecek olan Hazine desteğinin 2016/Şubat ayına ilişkin prim borçlarından mahsup edileceği, mahsuplaşma işleminin 2016/Mart ayında yapılacağı belirtildi.

Duyuruda ayrıca, Kanunda öngörülen asgari ücret desteğinden yararlanmak için işverenlerin başvuru şartı aranmayacağı, usul ve esası genelgede açıklanacak olan şartları taşıyan işverenlerin Kanun hükümlerinden herhangi bir işlem yapmaksızın yararlanacakları belirtildi.

Öte yandan başlangıçta söz konusu Devlet desteği sadece asgari ücretle çalışan işçiler için öngörüldüğünden asgari ücret desteği olarak adlandırılsa da 2.550 (ikibin beşyüz elli) lira ve altında ücret alan bütün çalışanlar için işverenler bu destekten faydalanabilecek. (Bkz. İşverene Yapılacak Destek Asgari Ücretle Sınırlı Kalmayacak) (isvesosyalguvenlik.com)