Anasayfa / Bağkur / Hizmet Borçlanması Yapılan Süreler Hangi Sigorta Kapsamında Sayılır ?

Hizmet Borçlanması Yapılan Süreler Hangi Sigorta Kapsamında Sayılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Askerlik, doğum, yurtdışı borçlanması gibi hizmet borçlanması yapacak kişilerin, yaptığı hizmet borçlanmasının hangi sigorta kapsamında değerlendirileceği aşağıda belirtilmiştir.

1- Aşağıda belirtilen borçlanma hallerinde, kişi borçlanma yaptığı tarihte hangi kapsamda sigortalıysa, borçlanma süreleri de o kapsamda sigortalı hizmet olarak sayılır. Örneğin, kişi 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalıysa yaptığı borçlanma 4/1-a (SSK) kapsamında, kişi 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalıysa yaptığı borçlanma 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı hizmet olarak sayılır. Eğer kişi borçlanma yaptığı tarihte sigortalı değilse, en son sigortalılığı hangi kapsamdaysa borçlanma süreleri o kapsamda hizmet olarak sayılır.

Bu şekilde değerlendirilecek hizmet borçlanmaları şunlardır.

– Doğum borçlanması.

– Askerlik borçlanması.

– Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğrenim sürelerini borçlanma.

– Sigortalı olmaksızın yapılan avukatlık stajı sürelerini borçlanma.

– Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan, bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri borçlanması.

– Grev ve lokavtta geçen süreleri borçlanma.

– Hekim olarak fahrî asistanlıkta geçirilen süreleri borçlanma.

– Yurt dışında resmî öğrenci olarak geçirilen öğrenim sürelerini borçlanma.

2- Yurtdışı Hizmet Borçlanması:

Yurtdışı hizmet borçlanması yapacak kişinin borçlandığı süreler, Türkiye’de sigortalılığı varsa borçlanma talep tarihindeki en son sigortalılığı kapsamında sayılır. Eğer Türkiye’de sigortalılığı yoksa, borçlandığı süreler 4/1-b (BAĞ-KUR) kapsamında hizmet süresi olarak esas alınır.

3- 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli yani ayda 30 günden az çalışan sigortalıların, o aylara ait eksik süreleri tamamlamak için yaptıkları borçlanmalar, 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı hizmet olarak sayılır.

4- Aşağıda belirtilen hizmet borçlanmalarında borçlanma yapılan süreler 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı hizmet olarak sayılır.

– Memurların ücretsiz izinli geçen süreleri borçlanmaları.

– Seçim nedeniyle istifa eden memurların, istifa tarihi ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri borçlanmaları.

Hizmet borçlanmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklamalar Hizmet Borçlanması – Borçlanma Yapılabilecek Hal ve Durumlar başlıklı yazıda yer almaktadır.(www.isvesosyalguvenlik.com)