Sosyal Medyada Bizi Takip Edin, Gelişmelerden Anında Haberdar Olun.
facebook twitter in rss
Anasayfa / Haber / İş Güvenliği Uzmanlığı ve İşyeri Hekimliği Sınav Başvuruları Başladı

İş Güvenliği Uzmanlığı ve İşyeri Hekimliği Sınav Başvuruları Başladı

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nden; iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği belgesi alacak, iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfını C’den B’ye ya da B’den A’ya yükseltecek kişiler için 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı başvuruları başladı. İş güvenliği uzmanlığı belgesi alınmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklama, Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir – Nasıl Belge Alınır? başlıklı yazıda yer almaktadır.

A- Başvuru Bilgileri:

Sınava girmek için başvuru yapacakların öncelikle, 35 (otuzbeş) sınav ücretini MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Başkent Şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi veya Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubesinden herhangi birisine “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile yatırmaları gerekiyor.

Sınav ücreti yatırıldıktan sonra, sınav başvurusu 18-30 Temmuz 2013 tarihleri arasında, http://www.meb.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacak. İnternet üzerinden yapılacak bu başvuru sırasında, adayın son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafını sisteme yüklemesi gerekeceğinden, başvuru işlemine başlamadan önce kişinin bilgisayar ortamına aktarılmış fotoğrafını hazır bulundurması gerekiyor.

Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra, adaylara ait fotoğraflı sınav giriş belgeleri; 06 Ağustos 2013 tarihinde http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak, adaylar sınav giriş belgelerini bu adresten alabilecekler.

B- Sınav Bilgileri:

Sınav; Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından, 18 Ağustos 2013 Pazar günü, Saat: 10.00’da, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Ankara’daki ilk ve ortaöğretim okullarında yapılacak. Hangi adayın, hangi okulda sınava gireceği, internet üzerinden alınacak sınav giriş belgesinde belirtilecek.

• Sınav 110 dakika sürecek, tek oturum olarak uygulanacak.

• Sınavda 100 soruluk çoktan seçmeli (dört seçenekli) testlerden oluşan A ve B soru kitapçığı kullanılacak.

• Adaylar sınava; fotoğraflı sınav giriş belgesi (06 Ağustos 2013 tarihinde http://www.meb.gov.tr, adresinden alınacak), özel kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) ile gireceklerdir. Fotoğraflı sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgesi yanında olmayan adaylar ile cep telefonu yanında olan adaylar sınava alınmayacak.

• Adaylar sınavın yapıldığı binada ve sınav esnasında sigara içemeyecekler, içenler hakkında 4207 sayılı Kanun gereğince işlem yapılacaktır.

Sınav öncesinde ve sınav anında YEĞİTEK tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir özür durumuna sahip olan aday/adaylar var ise, adaya ait sağlık kurulu raporunun, özürlü kimlik kartının kurum onaylı örneği veya adayın özür durumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı örneğinin herhangi birisinin bir nüshasını bağlı bulunduğu kuruma ya da aday resmi bir kurumda görevli değil ise sınav talep eden İSGGM’ye teslim edecek ve aday tarafından elektronik başvuru ekranından “özür durumu” ve “almak istediği hizmet” ile ilgili uygun olan kutucuğu işaretleyecek. Beyan edilen özür durumunun doğruluğundan başvuruyu yapan aday, raporun geçerliliğinden ise ilgili kurum sorumlu olacak.

1- Sınav Konuları ve Soru Sayısı:

• İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı soru kitapçığında yer alacak olan 100 soru, her grup için ayrı ayrı olmak üzere hazırlanmış olacak.

• İşyeri hekimliği grubu sınav konuları ile soru yüzdelikleri aşağıdaki gibi olacak;

NO

KONU ADI

YÜZDE (%) ORANI

1

Hukuk

5

2

Genel İSG Konuları

15

3

Mevzuat

30

4

Sağlık

35

5

Teknik

15

• A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı grubu sınav konuları ile soru yüzdelikleri aşağıdaki gibi olacak;

NO

KONU ADI

YÜZDE (%) ORANI

1

Hukuk

5

2

Genel İSG Konuları

15

3

Mevzuat

30

4

Sağlık

10

5

Teknik

40