Anasayfa / Dosyalar / Genel İş Mevzuatı Dosyalar / Soru ve Cevaplarla Çalışma Hayatında Önemli Konular

Soru ve Cevaplarla Çalışma Hayatında Önemli Konular

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, çalışma hayatıyla ilgili bazı önemli konularda en çok sorulan soruları ve cevaplarını ayrı ayrı kitapçıklar halinde yayımlamış olup, kitapçıkların konu başlıkları aşağıda yer almaktadır.

– Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları (15 soru – cevap)

– Çocuk ve Genç İşçilere Özel Çalışma Koşulları (30 soru – cevap)

– İşçinin Dinlenme Hakkı (30 soru – cevap)

– İş Kanununda Çalışma Süreleri (50 soru – cevap)

– İş Kanununda Ücret (40 soru – cevap)

– İş Kanunundan Doğan Tazminat Haklarımız (40 soru – cevap)

– Kadın İşçilere Özel Çalışma Koşulları (60 soru – cevap)

Ayrı başlıklar altında Toplam 260 soru ve cevabın yer aldığı çalışmaya BURADAN ulaşabilirsiniz.

2 comments

  1. (Aziz Yurtseven) İş Kanununun 41 inci maddesinde fazla çalışma yerine izin kullanma işverenin değil işçinin isteğine bırakılmış, Kanunda aynen “işçi isterse” ifadesi kullanılmıştır. Dolayısıyla fazla çalışmada asıl olan haftada 45 saati aşan çalışmalar için fazla mesai ücreti ödenmesidir. Denkleştirme uygulamasına gelince, İş Kanunun 63 üncü maddesinde düzenlenmiş olup, normalde denkleştirme süresinin 2 aylık olarak uygulanacağı belirtilmiştir. Maddeye göre bu iki aylık süre içerisinde bazı haftalar işçiler haftalık normal çalışma süresi olan 45 saatten fazla çalıştırılabilecek, ancak işveren haftalık 45 saatten fazla çalışılan süreleri iki aylık süre bitmeden telafi edecek, yani işçileri kaç hafta kaç saat fazla çalıştırıldıysa, başka haftalarda o kadar eksik çalıştırılacaktır. Dolayısıyla maddede herhangi bir zaman aralığı verilmemiştir.
    Fazla Çalışmada Ücret Yerine İzin Kullanılabilir mi ?
    Haftalık Çalışma Süresinde Denkleştirme Esası Nedir ?

  2. Aziz Yurtseven

    Mrb iyi günler..Mağazacılıkla ilgili bir giyim firmasında uzman satış temsilcisi olarak çalışıyorum..Firmada fazla mesai yaptığımız durumlarda ücret almıyoruz.Bize denkleştirme izni yada mesai alacağı şeklinde fazla mesaimizi karşılıyorlar…Benim sorum denkleştirme iznini yasal olarak hangi zaman aralıklarında vermeleri gerekiyor?

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*