Anasayfa / Form-Dilekçe / Yıllık – Haftalık İzinle İlgili Şikayet Dilekçesi Örneği

Yıllık – Haftalık İzinle İlgili Şikayet Dilekçesi Örneği

Sponsorlu Bağlantılar

4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işyerlerinde normal haftalık çalışma süresi 45 saattir. Kanunun 46 ncı maddesi uyarınca da haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduran işçiye yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme yani haftalık izin (hafta tatili) verilmesi ve işçiye bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretinin tam olarak öden gerekir.

Aynı şekilde Kanunun 53 üncü maddesi uyarınca da işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini doldurmuş işçiye kıdemine göre maddede belirtilen süre kadar yıllık ücretli izin verilmesi gerekir. Kanunun 57 nci maddesi uyarınca da İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye yıllık izin dönemine ilişkin ücretinin ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödenmesi veya avans olarak verilmesi gerekmektedir. Kanunun 103 üncü maddesi uyarınca da yıllık ücretli izinle ilgili hükümlere aykırı hareket eden, işçiye iznini kullandırmayan işverene her işçi için 285 TL idari para cezası uygulanır.

Hafta tatili, yıllık ücretli izin ve işçinin diğer izin haklarıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklama İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri başlıklı yazıda yer almaktadır.

Bu konuda sorun yaşayan, haftalık izni veya yıllık ücretli izni işveren tarafından kullandırılmayan, eksik kullandırılan, izin nedeniyle ücretinden kesinti yapılanlar aşağıda linki yer alan örnek şikayet dilekçesi ile şikayette bulunabileceği gibi, ALO 170’e şikayette de bulunulabilir. Şikayet dilekçesinin işyerinin bulunduğu yerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne verilmesi gerekir.

Yıllık – Haftalık İzinle İlgili Şikayet Dilekçesi Örneği