DOLAR 8,3040
EURO 9,7532
ALTIN 501,78
BIST 10,8046
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri

11.04.2013
A+
A-

1-Ücretsiz İzin:

İş Kanununda ücretsiz izinle ilgili olarak herhangi bir düzenleme yer almamaktadır. (Ücretli ve Ücretsiz İzin Nedir ? başlıklı yazıda belirtilen bazı istisnalar hariç.) Ancak işçi – işveren arasında yapılmış yazılı bir iş sözleşmesi veya işyeriyle ilgili olarak yapılmış bir toplu iş sözleşmesi varsa ve bu sözleşmelerde ücretsiz izinle ilgili hükümler yer almışsa uygulamada bu hükümlere riayet edilmesi gerekir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, işçinin mazereti halinde ücretsiz izin kullanabilmesi taraflar (işçi – işveren) arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Diğer taraftan işçinin talebi olmadığı halde eğer işveren işçiyi ücretsiz izne ayırmak istiyorsa işçinin onayını alması gerekir. İşveren işçinin onayı olmadığı halde onu ücretsiz izne ayırmak isterse işçi bu durumu hizmet akdinin feshi olarak kabul edip kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarını işverenden talep edebilecektir.

Ücretsiz izin halinde hizmet akdi sona ermeyip devam etmektedir.

2-Ücretli Yıllık İznin Kullanımı Sırasında Yol İzni:

Yıllık ücretli izinlerini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara, talepte bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile, gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır.

3-Analık (Doğum) Halinde İzin:

Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.

Gebelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.

İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

Yukarıda belirtilen doğumdan önceki 8 haftalık (çoğul gebelik halinde 10 haftalık) ve doğumdan sonraki 8 haftalık izin sürelerinde işverenin işçiye ücret ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır, işveren isterse öder. Ancak gerekli şartlar oluşmuşsa SGK tarafından sigortalıya iş göremezlik ödeneği ve emzirme ödeneği verilir.

4-Hafta Tatili İzni:

4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

5-Yeni İş Arama İzni:

Süresi belirsiz iş sözleşmesinin feshi halinde, ihbar süreleri içerisinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır. İşveren yeni iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücreti işçiye öder. İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırırsa, işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.

6-Evlenme, Ölüm, Babalık ve Diğer Mazeret İzinleri:

İşçiye; evlenmesi, evlat edinmesi, ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilmesi, yani ücretten izin nedeniyle herhangi bir kesinti yapılmadan izin verilmesi gerekir.

İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli yani ücretten izin nedeniyle herhangi bir kesinti yapılmadan izin verilmesi gerekir.

7-Hastalık İzni:

Hastalık nedeniyle istirahatlı olan işçi istirahat süresince izinli sayılır. Çalışabilir durumda olduğuna dair doktor raporu olmaksızın istirahatlı işçinin çalıştırılması halinde aynı hastalığı sebebiyle yapılması gerekecek tedavi masrafları SSK tarafından işverenden alınır.

8-Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde İzin:

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

17.03.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna göre Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri şunlardır;

Ulusal Bayram:

• 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim saat 13:00’ten itibaren 1,5 gün)

Genel Tatil Günleri:

• 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

• 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

• 30 Ağustos Zafer Bayramı

• Ramazan Bayramı (Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gün)

• Kurban Bayramı (Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gün)

• 1 Ocak yılbaşı tatili

• 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tatili (22/4/2009 tarih – 5892 sayılı Kanunla eklenmiştir)

• 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatili (25/10/2016 tarih – 6752 sayılı Kanunla eklenmiştir)

9-Yıllık Ücretli İzin:

İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez. Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara İş Kanununun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz. İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez. Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Bir işverenin, İş Kanunu kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde İş Kanunu kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.

Yıllık ücretli izinle ilgili ayrıntılı düzenleme 4857 sayılı İş Kanununun 53 ila 61 arası maddelerinde ve 03.03.2004 tarih ve 25391 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği’nde yer almaktadır.

9.1-Asgari Yıllık Ücretli İzin Süreleri:

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

• Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

• Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

• Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

az olamaz.

Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır, yani yukarıdaki sürelere dörder gün eklenir.

Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle, elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

Belirtilen yıllık izin süreleri asgari olup, iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.

Yıllık iznin yukarıda belirtilen süreler içinde işveren tarafından kesintisiz bir şekilde verilmesi zorunludur. Ancak söz konusu izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullanılabilir.

İşveren tarafından yıl içinde işçiye verilmiş olan diğer (hafta tatili, genel tatil gibi) ücretli ve ücretsiz izinler, dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez, yani işçiye verilecek yıllık ücretli izin sürelerinden düşülmez. Ayrıca yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Yıllık izin süresi iş günü olarak hesap edilir.

9.2-Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış Gibi Sayılan Haller:

İş Kanununun 55 ve 66. maddeleri gereği, Çalışılmadığı Halde Günlük Çalışma Süresinden Sayılan Haller başlıklı yazıda sayılan süreler ile aşağıdaki süreler yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılır:

• İşçinin uğradığı kaza veya tutulduğu hastalıktan ötürü işine gidemediği günler. (4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin I numaralı bendinin b alt bendinde öngörülen süreden fazlası sayılmaz)

• Kadın işçilerin 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesi gereğince doğumdan önce ve sonra çalıştırılmadıkları günler.

• İşçinin muvazzaf askerlik hizmeti dışında manevra veya herhangi bir kanundan dolayı ödevlendirilmesi sırasında işine gidemediği günler. (Bu sürenin yılda 90 günden fazlası sayılmaz)

• Çalışmakta olduğu işyerinde zorlayıcı sebepler yüzünden işin aralıksız bir haftadan çok tatil edilmesi sonucu olarak işçinin çalışmadan geçirdiği zamanın onbeş günü. (İşçinin yeniden işe başlaması şartıyla)

• Kadın işçilerin 4857 sayılı İş Kanununun 66 ıncı maddesinde sözü geçen günlük çalışma süresinden sayılan zamanlar.

• Hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil günleri.

• 3153 sayılı Radiyoloji, Radiyom ve Elektrikle Tedavi Ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanuna dayanılarak çıkarılan tüzüğe göre röntgen muayenehanelerinde çalışanlara pazardan başka verilmesi gereken yarım günlük izinler.

• İşçilerin arabuluculuk toplantılarına katılmaları, hakem kurullarında bulunmaları, bu kurullarda işçi temsilciliği görevlerini yapmaları, çalışma hayatı ile ilgili mevzuata göre kurulan meclis, kurul, komisyon ve toplantılara ya da işçilik konuları ile ilgili uluslararası kuruluşların konferans, kongre veya kurullarına işçi veya sendika temsilcisi olarak katılması sebebiyle işlerine devam edemedikleri günler.

• İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.

• İşveren tarafından verilen diğer izinler ile 4857 sayılı İş Kanununun 65 inci maddesindeki kısa çalışma süreleri.

• 4857 sayılı İş Kanununun uygulanması sonucu olarak işçiye verilmiş bulunan yıllık ücretli izin süresi.

9.3-Yıllık İzin Ücretinin Ödenmesi:

İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin verilen izin gün sayısına göre işçinin normal günlük ücreti üzerinden hesaplanacak ücretini ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır. Bu şekilde ödenecek ücretin hesabında 50 nci madde hükmü uygulanır. Yani işçiye ödenen fazla çalışma (fazla mesai) ücretleri, primler, işyerinin temelli işçisi olarak normal çalışma saatleri dışında hazırlama, tamamlama, temizleme işlerinde çalıştığı için işçiye ödenen ücretler ve sosyal yardımlar hesaba katılmaz. Çünkü yıllık izin ücreti de işçiye herhangi bir çalışma karşılığı olmaksızın ödendiğinden, sadece normal günlük ücreti üzerinden hesaplama yapılır. Günlük, haftalık veya aylık olarak ücret karşılığı çalışmayıp, akort, komisyon ücreti, kâra katılma ve yüzde usulü ücret gibi belirli olmayan süre ve tutar üzerinden ücret alan işçinin izin süresi için verilecek ücret ise, son bir yıllık süre içinde kazandığı ücretin fiili olarak çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama üzerinden hesaplanır. Son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, izin ücreti işçinin izine çıktığı ayın başı ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır. Yüzde usulünün uygulandığı yerlerde izin ücreti, yüzdelerden toplanan para dışında işveren tarafından ödenir. Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri yıllık ücretli izne dahil olmadığından bunların ücretleri de işçiye ayrıca ödenir.

9.4-İzinde Çalışma Yasağı:

Yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir.

9.5-Sigorta Primleri.

4857 sayılı İş Kanununun 61. maddesinde; sigortalılara yıllık ücretli izin süresi için ödenecek ücretler üzerinden iş kazaları ile meslek hastalıkları primleri hariç, diğer sigorta primlerinin, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunundaki esaslar çerçevesinde işçi ve işverenler yönünden ödenmesine devam olunur, hükmü yer almaktadır. Buna göre, işçilere yıllık ücretli izin süresi için ödenecek ücretler üzerinden iş kazaları ile meslek hastalıkları primleri hariç, diğer sigorta primlerinin, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunundaki esaslar çerçevesinde işçi ve işverenler yönünden ödenmesine devam edilmekteydi. Ancak, 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunun Prime Esas Kazançlar başlıklı 80 inci maddesinin c bendinde “Diğer kanunlardaki prime tabi tutulmaması gerektiğine dair muafiyet ve istisnalar bu Kanunun uygulanmasında dikkate alınmaz.” hükmü yer aldığından, artık yılık ücretli izin süresi için ödenecek ücretlere ait iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası (kısa vadeli sigorta kolları) primlerinin de diğer sigorta primleriyle birlikte ödenmesi gerekmektedir.

9.6-Yıllık İznin Belgelenmesi:

İşveren, işyerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin kayıtlarını gösterir örneği Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği ekinde bulunan izin kayıt belgesi tutmak zorundadır.www.isvesosyalguvenlik.com

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. nihat emeksiz dedi ki:

  Desdek primi ödeyerek çalışan bir işçi normal işçi gibi mi izin kullanır

  1. admin dedi ki:

   Sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışan işçinin, İş Kanununda yer alan haklar bakımından (izin, kıdem tazminatı gibi) diğer işçilerden hiç bir farkı yoktur.

 2. seren koç dedi ki:

  ben özel diş kliniginde çalışıyorum ve bana biz 1 mayısta çalışacagız dedi doktorlar benim o gun çalışmama gibi bi yasal hakkım var mı?

 3. Anonim dedi ki:

  kadır koç ben 7 yıl bir işyerindeyim cıkış halinde haklarım nelerdr

  1. Mahmut karaca dedi ki:

   Merhaba şimdi virüsü yüzden ücretsiz izine yolluyor fabikadan bu ücretsiz izin paralarini devlet yardim edecekmi ben engelirim ve fabikadar çalişiyorum senelik izininmi vardi onunda virüsü yüzden beni çikardila iki haftaligina şimdi de aradila ayin 6 kadar izindedile tabiki oda ücretsiz izin benim kıram 750 tl elektirik su deken şimdi ne olacak maaşimin yarisini izinde alacak fabika olan bize oldu bu konuda ne düşünüyor devletimiz

 4. admin dedi ki:

  işçilere ,okullara tatil merak etmeyin

 5. admin dedi ki:

  işçilere ve okullara bir mayıs işçi bayramı tatildir.

 6. serhat dedi ki:

  Bize işyerinden söylenen bir açıklamada resmi tatillerde 1 mayıs gibi diyelim. sigorta primini ödemek zorunda değillermiş. yani 1 mayısı tatilde geçirdiğimiz için 29 gün prim ödemesi yapacaklarmış. Bu ne kadar doğru veya yasaldır. Yardımcı olabilirmisiniz

  1. admin dedi ki:

   Aşağıda belirtildiği şekilde işçi çalışmadığı halde ücret ödenmesi gereken ulusal bayram ve genel tatil günleri için, işçinin sigorta priminin de yatırılması gerekir.
   10-Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti:
   4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak ödenir. Eğer işçiler tatil yapmayarak çalışırlarsa çalışma karşılığı o gün için ödenen normal ücretin yanında ayrıca çalışılan her gün için fazladan bir günlük ücreti ödenir. Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde de işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.
   17.03.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna göre Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri şunlardır;
   Ulusal Bayram:
   • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim saat 13:00’ten itibaren 1,5 gün)
   Genel Tatil Günleri:
   • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
   • 30 Ağustos Zafer Bayramı
   • Ramazan Bayramı (Arefe günü saat 13.00′ten itibaren 3,5 gün)
   • Kurban Bayramı (Arefe günü saat 13.00′ten itibaren 4,5 gün)
   • 1 Ocak yılbaşı tatili
   • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tatili (22/4/2009 tarih – 5892 sayılı Kanunla eklenmiştir)
   https://www.isvesosyalguvenlik.com/ucret-ucretin-zamaninda-odenmemesi-ucret-kesme-cezasi-fazla-calisma-ve-tatil-ucretleri/#.UYDYtWxrO00

  2. Ali sağlam dedi ki:

   Ben ELİBOL firmasından iş veren tarafından işden çıkarıldım tazminat ve maaşım ödendi ama izin param ödenmedi bu arada işyerinden çıkış evrağımı imzaladım bunu bana karşı bütün haklarını almıştır diye kullabilirlermi izin parası ödenmeden ödenmiş gibi gösterebilirlermi beni çıkarırlarken hiç bir belge bana verilmedi vermeleri gerekmiyor mu eğer ödedik derlerse ödeme belgesini göstermeleri gerekmiyormu

   1. Admin dedi ki:

    Tabii ki ödeme belgelerini göstermeleri gerekiyor, hatta işyerinde 5 veya daha fazla çalışan varsa ödemeyi banka yoluyla yapmış olmaları gerekiyor.

 7. serhat dedi ki:

  Birde resmi tatillerde çalıştığımızda mesai ücreti yerine 1 gün e bir gün veriyorlar. ben 1 güne 2 gün diye biliyorum doğrumudur. Çalışma olucağını söylediler ama biz 4 arkadaş 1 mayıs ta işe gitmedik hakkımızı alamadığımıza inandığımız için. Şimdi bizi işten çıkarma hakkı var mıdır. Yok ise çıkarmaları halinde ne gibi önlemler almalıyız.

  1. Özger dedi ki:

   Mesai yerine izin gü veremez. Diyelimki sen kabul ettin, karşılığı x2 yani iki katı ücret ya da iki katı izin. Yani iki gün izin.

 8. samet dedi ki:

  merhaba admin. taşeron işçiyim ve kamu kurumunda çalışıyorum. evlilik iznim için başvurduğumda nikah günümü sordular bende pazar günü olduğunu söyledim ve 3 gün olan evlilik iznimin pazar gününden başlayacağını söylediler. sizce doğrumu. yoksa pazar günü resmi tatil olarak geçmiyomu.

 9. mehmet dedi ki:

  merhabalar benim sorum şu:abim bir kamu kuruluşunda 17 yıldan beri çalışırken 4 aylık bir hapis cezasına uğradı.işten atılır mı?işyeri 8 hafta içinde gelmezse işten atacağını bildirdi bu durumda ne yapabiliriz?teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Abiniz, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu veya 4857 sayılı İş Kanunundan hangisine bağlı olarak çalışıyorsa, durum ona göre değişir. Siz yazınızda bunu belirtmediğiniz için bir değerlendirme yapamayacağız.

 10. ugur dedi ki:

  Esimin babaannesi oldu ve kac gun iznim olmali sigortali olarak

  1. admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanunu uyarınca, işçilere evlenmelerde, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar izin verilmesi gerekmektedir. Babaanne bunlar arasında sayılmamıştır. Dolayısıyla işverenin takdirine bağlıdır.

 11. özlem akdoğan dedi ki:

  Merhaba,
  Kamu kuruluşunda taşeron işçi olarak çalışmaktayım, aldığımız saatlik iznler yada idarenin verdiği izinleri işveren maaşdan kesebilir mi ? böyle bir yetkisi varmı dır? 1 yılını doldurmamış ancak izin alması gerektiği durumlarda ne yapmalıdır? mazaret izni gibi bir hak varmıdır?
  iyi günler.

  1. admin dedi ki:

   Eğer idare size izin verdiği süre içerisinde işverenden yerinize başka birini görevlendrimesini istemiyorsa, idare size verdiği izin süresi için işverene ödediği istihkaktan (hakedişten) herhangi bir kesinti yapmıyorsa, iszin kullandığınız izinle ilgili olarak işverene olumsuz herhangi bir tepki göstermiyorsa, bu durumda işverenin de kulandığınız bu izinler için ücretinizden kesinti yapmasını haklı gösterir bir sebep söz konusu deildir. Bu durumu çalıştığınız idareye bildirebilirsiniz. Öte yandan, yukarıda yer alan yazıda işçinin izin hakları ayrıntılı olarak belirtilmiş olup, yazı da belirtilenler dışında İş Kanununda mazeret izni düzenlenmemiştir. Bu işveren ile işçi arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Ayrıca işçinin günlük çalışma saatleri arasındaki ara dinlenme hakkı https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisma-sureleri-sekilleri-gunluk-ve-haftalik-calisma-sureleri-fazla-calisma/#.UZu7jGxrOFk başlıklı yazıda, taşeron işçilerinin yıllık izin hakkı ise https://www.isvesosyalguvenlik.com/hizmet-alim-ihaleleri-kapsaminda-calisan-iscilerin-yillik-izin-haklari/#.UZu9AGxrOFk başlıklı yazıda belirtilmiştir.

 12. dilek çınaklı dedi ki:

  Merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum bizde remi ve ulusal bayramlarda mesai veya izin olarak bir şey verilmiyor işe alınırken kabul ettiniz diyorlar ama böyle bir konuşma olmadı deyip geçiştiriyorlar bu konuda nasıl davranmamız gerekir bilgi alabilirse çok seviniriz.Tşk.

  1. admin dedi ki:

   İşçinin yasal izin hakları yazıda da belirtildiği üzere İş Kanununda açıkça düzenlenmiştir. İşverenin; işe giriş sırasında işçiden bu hakları kullanmayacağı, bu haklardan feragat ettiği yönünde bir söz veya taahhüt alması gibi uygulama söz konusu olamaz. Hatta iş sözleşmesine yazılsa dahi bir hüküm ifade etmez. Bu konuda şikayette bulunmak isterseniz https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisanlar-ihbar-ve-sikayet-basvurularini-nereye-yapmali/#.UZuk6WxrOFk başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 13. OSMAN DOST dedi ki:

  Yıllık izin haketmek için, o yıl içinde işverenin teklif ettiği ücretsiz izin dahil edilir mi? Örneğin 1 Mayıs 2012 de işe başlayan biri 1 Mayıs 2013te hakeder mi 30 günlük ücretsiz izini olsa bile?

 14. OSMAN DOST dedi ki:

  Son bir yıllık prim sayısı mı hesaba katılır yoksa, 1 senedir çalışıyorum ama prim sayım 315 su an..

  1. admin dedi ki:

   Yıllık ücretli izne hak kazanmak için doldurulması şart olan bir yılın hesabında, işçi çalımadığı halde çalışılmış gibi sayılan haller yukarıdaki yazının 9.2-Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış Gibi Sayılan Haller: başlıklı bölümünde belirtilmiştir. Burada belirtilenler dışında, işçinin çalışmadığı süreler bir yıllık sürenin hesabına dahil edilmez.

 15. ERMAN YILMAZ dedi ki:

  Gıda sektöründe 2 yıldır sadece hafta da birgün izin kullanmak şartı ile çalışıyorum.Hiç yıllık izin kullanmadım. İşverene izin kullanma talebimi ilettim maaşından keserim dedi. Şimdi ben işten çıksam 2 yıllık izin hakkımı ve tazminat alabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Yıllık izin adı üzerinde ücretli yıllık izin. Dolayısıyla işveren İş Kanununun 50 nci maddesinde belirtilen istisnalar dışında yıllık izinde ücret kesintisi yapamaz. İşten ayrılmanız halinde işveren kullandırmadığı yıllık izin ücretlerini İş Kanununun 59 uncu maddesi uyarınca size ödemek zorunda.

 16. alper ataman dedi ki:

  ben bir kamu kuruluşunda güvenlik görevlisiyim 2009 yılında işe başladım. 2013 yılı ocak ayında taşeron şirketimiz değişti. benim 2011,den kalan yıllık iznimi kullanmak istedim ve 10 günlük iznimi kullandım fakat yeni şirketle yapılan anlaşma gereği yıllık izinlerde yol ve yemek kesintisi anlaşması yer almış ve dolayısıyla benim 2011 den kalma iznimin yol ve yemeğini kestiler. Bu konuda bir fikir almak iztedim sizden eskiye yönelik iznimin yemek ve yol ücretinin kesilmesi yasalmıdır ve değilse nereye şikayet edebilirim hakkımı nerede arayabilirim. teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Yıllık izin ücretine dahil olmayan ödemeler İş Kanununun 50 nci maddesinde sayılmıştır. Burada belirtilenlerin dışında kalanlar yıllık izin ücretine dahildir. Ayrıca geriye dönük olarak kullanmadığınız izni kesme hakları yok. Eski işveren döneminden kalan haklarınızdan yeni işveren de sorumlu. Şikayet başvurusunu nereye yapmanız gerektiği konusunda https://www.isvesosyalguvenlik.com/calisanlar-ihbar-ve-sikayet-basvurularini-nereye-yapmali/#.UaeZVGxrN2E linkteki yazıda bilgi yer almaktadır.

 17. yuksel mutlu dedi ki:

  slm size sormak istedigim bazı şeyler var ama biraz uzun cevaplarsanız çok sevinirim 7 senedir aynı yerde çalışıyorum zamlarımızı zamanında alamıyoruz raporlu olduğumuz halde maaşımızdan kesiliyor birde müdürümüz bize okutturmadan kâğıt imzalattı onlar istediğinde bütün mesailere kalacakmışız ve il dışına göreve gidecekmişiz istemedigimiz halde ne yapmamız gerekiyor yardımcı olurmusunuz ayrılmak istiyorum çalıstıgım yerden

  1. admin dedi ki:

   Sayın ziyaretçimiz, 31/5/2013 tarihinde Forumumuz hizmete girdiğinden, sorularınızı Forum bölümünden iletirseniz yardımcı oluruz.

 18. makbule dedi ki:

  SLM BEN BİR İŞYERİN DE 20 12 2004 TEN BERİ ÇALIŞIYORUM AMA SİGORTAMI GEÇ YAPILDI SİGORTA TARİHİM 15 06 2005 DEN İTİRABEN BAŞLADI BENİM SORMAK İSTEDİĞİM İŞ YERİM HER SENE KENDİ İSTEKLERİNE GÖRE İZİNE ÇIKARIYOR BÖYLE BİR HAKLARI VAR MI ŞUAN İÇERDE 42 GÜN İZNİM VAR AMA BUNUN SADECE 11 GÜN VERİYORLAR GERİ KALANIN PARASINI ÖDEYECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR
  PEKİ BÖYLE BİR ÖDEME KANUN DA VAR MI VARSA NASIL HESAPLANIR BU ÖDEMENİN İÇİNE SİGORTA VE İKRAMİYE DE HESAPLANIPTA MI VERİLİYOR BANA BİLGİ VERİR MİSİNİZ

 19. ayzem dedi ki:

  merhaba ev taşıma durumum var taşınma izni diye bir konu varmı acaba.7 yıldır özel sektörde aynı firmada çalışmaktayım.

 20. özcan dedi ki:

  Iyi gunler benim ozel sektorde 6. Sezonum mevsimlik olarak calisiyorum isletme beni zorunlu olarak ucretsiz izne gonderebilirmi? Mevsimlik isçi ucretsiz izne istemedigi halde gonderebilirmi

 21. Fatih dedi ki:

  Bir şirkette 3 AYDIR harita teknikeri olarak çalışıyorum herhangi bir rahatsızlığım yok ama yurt dışından bir arkadaşım gelicek ve bir hafta izin almam gerekicek eğer doğruyu söylersem iş yeri izin vermicek Nasıl bir yol izlemeliyim

  1. admin dedi ki:

   İki seçeneğiniz var, ya işyerini ikna edip izin alacaksınız veya rapor alacaksınız. Aksi halde işe gitmezseniz işveren sizi devamsızlık yapmış gösterip tazminatsız işten çıkarabilir.(https://www.isvesosyalguvenlik.com/isten-cikarma-gerekcesi-olarak-iscinin-devamsizligi-nasil-hesaplanir/)

 22. Ferat dedi ki:

  Merhaba .sorum şu resmi tatilerde çalıştgmz zaman bunun extra parası verlmedgnde extrada izin verilebilrmi teşekürler şimdiden

  1. admin dedi ki:

   Maalesef İş Kanununda böyle bir düzenleme yok, bu durum sadece fazla mesailer için söz konusudur (https://www.isvesosyalguvenlik.com/fazla-calismada-ucret-yerine-izin-kullanilabilir-mi/) Eğer işveren resmi tatil günlerinde işçiyi çalıştırmışsa o gün için iki günlük ücret ödemesi gerekir. Bu ödemeleri yapmazsa işçi işten ayrıldığında toptan ödemek zorundadır. Ancak Kanunda bir düzenleme olmasa da işveren bunun yerine isterse ekstra izin verebilir.

 23. Ercan dedi ki:

  iyiakşamlar size bi sorum olacak bir işçi 10yıldır aynı yerde Çalışıyor ama SSK da 10yıldır asgari ücretli gösteriliyor bu nasıl oluyo devlet bunun denetimini yapmıyormu

  1. admin dedi ki:

   Ücretinizi elden mi alıyorsunuz, bankaya mı yatırılıyor ?

 24. Serhat dedi ki:

  Başvuru Metni: I- GİRİŞ HAFTA TATİLİ TÜRKİYE’DE 1924 YILINDA ÇIKARILAN HAFTA TATİLİ KANUNU İLE DÜZENLENMİŞTİR. BU KANUN’A GÖRE, “ON BİN VEYA ON BİNDEN FAZLA NÜFUSU BULUNAN ŞEHİRLERDEKİ FABRİKA, İMALATHANE, TEZGAH, DÜKKAN, MAĞAZA, YAZIHANE, TİCARETHANE, SINAİ VE TİCARİ BİLUMUM MÜESSESELERİN …. HAFTADA BİR GÜN TATİL EDİLMELERİ MECBURİDİR.” (394 SAYILI HAFTA TATİLİ KANUNU MD. 1). RESMİ DAİRELER İLE GENEL, ÖZEL, TİCARİ VE SINAİ MÜESSESELERDE İŞÇİLERİN HAFTADA ALTI GÜNDEN ÇOK SÜREYLE ÇALIŞTIRILMASI YASAKLANMIŞTIR (MD. 394-2.). KANUN SADECE SANAYİ DIŞINDA KALAN İŞÇİLERDEN TARIM, AVCILIK, BALIKÇILIK, ORMANCILIK VE BENZERİ İŞLERDEKİ ÇALIŞMALARI KAPSAM DIŞINDA BIRAKMIŞTIR (MD. 394-3). HAFTA TATİLİ KANUNU’NA GÖRE, İŞYERLERİNİN PAZAR GÜNÜ AÇIK OLABİLECEĞİ DÜZENLENMİŞTİR. PAZAR GÜNÜ AÇIK OLAN BİR İŞYERİNDE, HAFTANIN BAŞKA BİR GÜNÜNDE İŞÇİYE İZİN VERİLMESİ KANUN’DA DÜZENLENMİŞTİR. POSTALAR HALİNDE ÇALIŞMA YAPILMASI HALİNDE PAZAR GÜNÜ ÇALIŞAN İŞÇİYE HAFTA İÇİNDE VE 24 SAATTEN AZ OLMAMAK ÜZERE HAFTA TATİLİ VERİLMELİDİR. BUNLAR DIŞINDA, DİNSEL VE TOPLUMSAL GEREKLER GÖZ ÖNÜNE ALINARAK, RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMI ARİFESİNE RASTLAYAN PAZAR GÜNLERİNDE İŞYERİNİN KAPALI TUTULMASINA İSTİSNA GETİRİLECEĞİ DE KANUN’DA DÜZENLENMİŞTİR (MD. 394-5). II- HAFTA TATİLİ ÜCRETİNE HAK KAZANMA 4857 SAYILI İŞ YASASI’NIN 46. MADDESİNE GÖRE, “BU KANUN KAPSAMINA GİREN İŞYERLERİNDE, İŞÇİLERE TATİL GÜNÜNDEN ÖNCE YASANIN 63. MADDESİNE GÖRE BELİRLENEN İŞ GÜNLERİNDE ÇALIŞMIŞ OLMALARI KOŞULU İLE YEDİ GÜNLÜK BİR ZAMAN DİLİMİ İÇİNDE KESİNTİSİZ EN AZ 24 SAAT DİNLENME VERİLİR.” HÜKMÜ BULUNMAKTADIR. BUNA GÖRE, HAFTA TATİLİ ÜCRETİNDEN YARARLANABİLMEK İÇİN, İŞ YASASI’NIN UYGULAMA ALANI İÇİNDE OLMAK VE HAFTANIN TATİLDEN ÖNCEKİ İŞ GÜNLERİNDE ÇALIŞMIŞ OLMAK ŞARTLARI BULUNMAKTADIR. A- İŞ YASASI KAPSAMI İÇİNDE OLMAK HAFTA TATİLİ ÜCRETİNDEN YARARLANABİLMENİN İLK ŞARTI, İŞ YASASI KAPSAMI İÇİNDE OLMAKTIR. BORÇLAR YASASI UYGULAMA ALANI İÇİNDE OLANLAR VE İŞ YASASI’NIN 4. MADDESİNDE BELİRTİLEN İSTİSNALAR İÇİNDE YER ALAN İŞLER VE YERLERDE ÇALIŞANLAR HAFTA TATİLİ HAKKINDAN YARARLANAMAYACAKLARDIR. B- HAFTANIN TATİLDEN ÖNCEKİ İŞ GÜNLERİNDE ÇALIŞMIŞ OLMAK HAFTA TATİLİ HAKKINDAN YARARLANMANIN İKİNCİ ŞARTI, HAFTANIN TATİLDEN ÖNCEKİ İŞ GÜNLERİNDE İŞ YASASI’NIN 63. MADDESİNDE BELİRLENEN İŞ GÜNLERİNDE ÇALIŞMIŞ OLMAKTIR. KANUN, KORUYUCU YAPISI İÇİNDE FİİLEN ÇALIŞILMAYAN BAZI HALLERİ ÇALIŞILMIŞ GİBİ KABUL ETMEKTEDİR. İŞ YASASI’NIN 46. MADDESİNE GÖRE, HAFTA TATİLİNE HAK KAZANMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ SÜRELER ÇALIŞMIŞ GİBİ KABUL EDİLMEKTEDİR__ 1- ÇALIŞMADIĞI HALDE KANUNEN ÇALIŞMA SÜRESİNDEN SAYILAN ZAMANLARLA GÜNLÜK ÜCRET ÖDENEN VEYA ÖDENMEYEN KANUNDAN VE SÖZLEŞMEDEN DOĞAN TATİL GÜNLERİ, 2- EVLENMELERDE ÜÇ GÜNE KADAR, ANA VEYA BABANIN, EŞİN, KARDEŞ VEYA ÇOCUKLARIN ÖLÜMÜNDE ÜÇ GÜNE KADAR VERİLMESİ GEREKEN İZİN SÜRELERİ, 3- BİR HAFTALIK SÜRE İÇİNDE KALMAK ÜZERE İŞVEREN TARAFINDAN VERİLEN DİĞER İZİNLERLE HEKİM RAPORUYLA VERİLEN HASTALIK VE DİNLENME İZİNLERİ. İŞYERİNDE ÇALIŞMANIN, ZORLAYICI VE EKONOMİK BİR SEBEP OLMAKSIZIN HAFTANIN BİR VEYA BİRKAÇ GÜNÜNDE TATİL EDİLMESİ HALİNDE HAFTANIN ÇALIŞILMAYAN GÜNLERİ HAFTA TATİLİNE HAK KAZANMAK İÇİN ÇALIŞILMIŞ GİBİ SAYILACAKTIR. 4857 SAYILI İŞ YASASI’NIN 46. MADDE HÜKÜMLERİ DİKKATE ALINDIĞINDA, ÇALIŞMIŞ GİBİ SAYILAN GÜNLER VE İŞVERENDEN İZİN ALINARAK ÇALIŞILMAYAN GÜNLER DIŞINDA İŞÇİNİN HAFTA İÇİNDE HERHANGİ BİR İŞGÜNÜNDE İŞİNE DEVAM ETMEMESİ DURUMUNDA HAFTA TATİLİNE HAK KAZANAMADIĞI GİBİ, HAFTA TATİLİ ÜCRETİ DE SÖZ KONUSU OLMAYACAKTIR. BU DURUMDAKİ İŞÇİNİN AYLIK TOPLAM ÇALIŞILAN GÜN SAYISI, BİR GÜN İŞE DEVAM ETMEDİĞİ DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE 2 GÜN EKSİK OLACAKTIR. ÇALIŞILAN GÜN SAYISI 30 DEĞİL, 28 GÜN OLARAK GÖSTERİLECEK, 28 GÜN ÜCRET TAHAKKUK VE TEDİYESİ YAPILACAKTIR. İŞÇİLERİN BU DURUM İLE KARŞILAŞMAMALARI İÇİN HAKLI BİR MAZERETLERİ DIŞINDA İŞLERİNE DEVAM ETMELERİ YERİNDE OLACAKTIR. YUKARIDA Kİ AÇIKLAMAYA GÖRE 2016 MAYIS AYI İTİBARİ İLE GÜNCEL BİR CEVAP VERECEK OLURSANIZ. ÇALIŞAN 7 GÜNLÜK ( HAFTALIK 45 SAAT ) ÇALIŞMA KARŞILIĞINDA 1 GÜN ÜCRETLİ İZİN HAKKI BULUNMAKTA __ BUNA KARŞILIK ÇALIŞAN 1 GÜN ÜCRETSİZ İZİN KULLANMIŞ OLDUĞUNDA O HAFTA İÇİNDE 45 SAATİ DOLDURMADIĞINDAN HEM İZİN ALDIĞI GÜN HEMDE PAZAR GÜNÜ TATİLİ OLMAK ÜZERE SGK VE YEVMİYE OLARAK 2 GÜNLÜK YEVMİYESİ Mİ KESİLMESİ GEREKMEKTE YOKSA SADECE GELMEDİĞİ GÜN MÜ KESİLMEKTE. YALNIZ GELMEDİĞİ GÜN KESİLECEK İSE __ HAFTALIK 7 GÜNLÜK ÇALIŞMA 45 SAATİ DOLDURMADIĞI HALDE HAFTA TATİLİ ÜCRETİ ALIYOR. HAFTA TATİLİ KAZANA BİLMEK İÇİN 45 SAATİN DOLMASI ESASI MEVCUT İKEN SAATİ DOLURMADIĞI İÇİN O HAFTA İÇİNDE 2 GÜN YEVMİYE VE SGK KESİLMESİ GEREKMEKTEDİ. BUNLAR HARİCİNDE İŞCİ ŞİMDİ SİZE SORMAK İSTEMİŞ OLDUĞUM DURUM İŞLETMEMİZDE VE BİRÇOK YERDE HATTA TÜRKİYE’DE KULLANILAN ONLİNE VE OFFLİNE TÜM MUHASEBE PROGRAMLARINDA BU YASAL AÇIK MEVCUT BUNU ÖĞRENMEK VE BUNUNLA İLGİLİ GEREKLİ TÜM KURUMLARA DA BİLGİ VERİLMESİ MUHASEBE PROGRAMLARININ BU KAPSAMDA GÜNCELLENMESİ İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMANIN YAPILMASINI İSTEMEKTEYİM.
  Yukarıdaki açıklama bimer e gitmiş halen cevap gelmemiştir.
  Sigorta pirimi 1 gün mü yoksa 45 saati doldurmadığı için 2 gün mü kesilmeli bir cevap beklemekteyim.
  Net 3,000 ₺ alan işçi 1 gün işe gelmez ise sadece Yevmiye 100 ₺ SGK 77 ₺ masraf çıkar
  Eğer kanunen pazar hakkıda yok ise işverenin cebinden fazladan 177 ₺ çıkıyor demek oluyor. Buda 50 işçiye vurunca muazzam bir rakam.

 25. Kubilay dedi ki:

  6.6.2016 da bir restoranda komi olarak işe başladım iş görüşmesinde haftalik izin var dediler ramazan dolayısı ile haftalik izin yok diyorlar şimdi ben kpss hazırlık için dershaneye gitmekteydim şimdi bu haftalik iznimi kullanıp dershaneye gitmek istiyorum bu konuda nasıl bir hakkım var ve ne yapmam gerekir teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   İşyerinde 45 saat olan haftalık çalışma süresini tamamlayan işçinin kanunen hafta tatili izni hakkı doğar, bu izni vermek işverenin keyfine bağlı değildir, iş görüşmesinde belirtilmiş olup olmaması da sonucu değiştirmez. ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz, ancak ne zaman sonuç alırsınız bilemeyiz.

 26. Serdar dedi ki:

  Merhaba ben guvenlik gorevlisi olarak calisiyorum sirket bize servis imkani veriyor yalniz sehir merkezinden 70 80 kilometre uzaklikta toplamda 2 saate mal oluyor . onceden ekstra yol ucreti veriliyordu sonra kestiler ve bunun kesilmesinin yasal oldugunu soyluyor sirket bu yasalmidir bununla ilgili kanunlar nelerdir .

 27. Betül dedi ki:

  Merhaba 2007 yılından beri asgari ücretle sigortalı göründüğüm bir kurumda çalışıyorum is veren devletten istifa etmişti sonra devletten emekli olabilmek adına 2015 yılında çalışanları isten çıkararak dükkanı kapattı 1.5 ay sonra tekrar açtı yanı bizi isten çıkarıp 1.5 ay sonra tekrar iste aldı bunu bize bildirmedi tesadüfi öğrendik isten çıkarıldığımızı.ilk sorum su biz bu durumda tazminat talep edebilir miyiz? İkinci sorum su bu kurumda ctesi günleri yarim gun çalışıyoruz normalde ben formasyon aldığım icin ctesi günleri ise gitmiyor okula gidiyorum bu durumu işveren yıllık iznimden ya da maasimdan kesebilir mi ?

  1. admin dedi ki:

   1- İşveren 1.5 ay kapatıp açmış olsa bile, şu an aynı işverene ait işyerinde çalışmaya devam ettiğinize göre artık tazminat talep edemezsiniz. Kapattığı zaman eğer işyerinden ayrıldıysanız o zaman talep edebilirdiniz. Ancak sorun değil, herhangi bir hak kaybınız olmaz, çalışma sürenizin hesabında işyerine ilk girdiğiniz tarih esas alınır, işyeri kapanıp açıldıktan sonra çalışmaya başladığınız tarih değil. Dolayısıyla tazminat almayı hakkedecek şekilde işten çıkmanız veya çıkarılmanız halinde ilk işe girdiğiniz tarihten itibarenki çalıştığınız tüm süreye ait tazminatı alabilirsiniz.
   2- Eğer işyerinde hafta içi 5 günlük çalışmanızla 45 saati dolduruyorsanız (çünkü İş Kanununa göre normal haftalık çalışma süresi 45 saat) bu durumda Cumartesi Pazar çalışmasanız bile işveren ücretinizden veya yıllık izninizden kesinti yapamaz.

 28. Şükran KALKAN dedi ki:

  Merhaba,
  Ben bankada çalışıyorum. Ramazan bayramı dolayısı ile 9 günlük tatilin sadece bankalarda uygunlanmamasının sebebini düşünüyorum ama cevap bulamıyorum. Takas sistemi çalışması sebebi ile insanları bilgilendirmek ve sistemsel sorunları anlatabilmek, sadece bankaların hizmet vermesi insanları magdur etmektedir. saygılarımla,

 29. serminal sancı dedi ki:

  ekderslerin izin hakları konusunda bilgi alabilirmiyim?

 30. Osman dedi ki:

  Çalıştığım iş yerine haber vermeden işe gitmediğimde 2 günlük ücret kesiliyor bunu kabul ediyorum. Ancak izin aldığımızda yine 2 günlük ücret kesiliyor bu yasal mıdır? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Eğer aldığınız izin yıllık izninizden kesiliyorsa bu durumda ücret kesintisi yapılmaması gerekir.

 31. Murat dedi ki:

  Özel bir bankada calışıyorum.
  işveren 2 hafta süreyle benim herhangi bir talebim olmadığı halde 2 hftalık (bu aysonuna kadar) idari izne çıkarıldığımı tebliğ etti. Ancak herhangi bir sebep/açıklama vs belirtmedi ve sorduğumda da bilgi alamıyorum. Bunun ne gibi bir anlamı ve sonucu olabilir? Teşekkür ederim

 32. Ahmet akan dedi ki:

  5 gün babalik iznin vardı yalnız ay sonunda ayligimi verir ile 5 gunluk kesinti yapıldı ne yapabilirim

  1. admin dedi ki:

   İş Kanununun ek 2 nci maddesi uyarınca babalık izni ücretli izindir. Yani babalık izni kullanan işçinin ücretinden bu nedenle kesinti yapılamaz. Bulunduğunuz yerdeki İŞKUR müdürlüğüne şikayette bulunun.

 33. vesile dedi ki:

  Benim oğlum bu yıl 1.sınıfa başlıyor. İşverenden yarım günlük çalışma talebinde bulunabiliyormuyum.hakkım var ise hemen dilekçe vermeyi düşünüyorum. Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   6663 sayılı Torba Kanunla bazı kişilere kısmi süreli çalışma hakkı getirildi. Ancak bu kadın işçinin doğum izinlerin bitiminden sonra mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar geçerlidir. Dolayısıyla okulda okuyan çocukların yarım günlük çalışması konusunda herhangi bir düzenleme yok. Bu konuda işinize yarayacak tek düzenleme Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in Çalışma Süreleri ve Ara Dinlenme Süreleri başlıklı 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “Okula devam eden çocukların eğitim dönemindeki çalışma süreleri, eğitim saatleri dışında olmak üzere, en fazla günde iki saat ve haftada on saat olabilir. Okulun kapalı olduğu dönemlerde çalışma süreleri birinci fıkrada belirtilen çalışma sürelerini aşamaz.” şeklindeki düzenlemedir. İlgili Yönetmeliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   http://dosya.isvesosyalguvenlik.com/mevzuat/m105.pdf

 34. Erkan dedi ki:

  2009 yilinda emekli oldum tazminatim hesaplanirken kullanilmayan izin gunlerim hesaplanmamis bu ucreti ilgili kamu kurumdan alabilirmiyim.

  1. admin dedi ki:

   Talep edebilirsiniz, ancak zamanaşımına uğradığı için öderler mi bilmiyoruz.
   https://www.isvesosyalguvenlik.com/ucret-alacaklarinda-zamanasimi-suresi-var-midir/

 35. eren dedi ki:

  merhaba bankada çalışmaya baslayacağım evlilik izni 10 gün geçiyor evlilik öncesi yapılacak diğer işlemler işin içine girdiğinde 10 günlük izin yetersiz kalıyor ücretsiz izin hakkından yararlanıp izin isteme hakkım bulunuyormu ?

  1. admin dedi ki:

   İş Kanununa 6645 sayılı Kanunla eklenen ek 2 nci madde uyarınca işveren evlenen işçiye 5 gün ücretli izin vermek zorunda. İş Kanununda ücretsiz izin konusunda ise doğum yapan işçiye verilecek ücretsiz izin ve yıllık iznini kullanacak işçiye verilecek ücretsiz yol izni dışında herhangi bir düzenleme yok. Dolayısıyla bu konu işçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesine bağlı. Sözleşmede bir hüküm yoksa bu durumda işverenin isteğine bağlı. İkna edip ücretsiz izin alabilirseniz ne ala. Aksi halde ücretsiz izin verme zorunluluğu yok.

 36. sergul dedi ki:

  merhabalar yaklaşık 5 yıldır bir şirkette sekreter olarak çalışıyorum ama 5 yıldır sürekli asgari ücretle çalıştırıldım hiç zam yapılmıyor ayrıca öğle arası 12.30-13.30 yemek saatimi hiç kullanamıyorum 10 dk yemek yeyip masama geçip çalıştırılıyorum ayda yılda bir hastalık ölüm vs vs izin istense yada özel nedenlerden ya verilmiyor yada binbirtürlü bahaneler le insanın moralini bozuyorlar şirkette patronun oğluda çalışan konumunda mesai saatleri içinde porno izliyor sürekli geçmiş kayıtlarından bunların baskısını düzenli alıyoruz ayrıca 3 çalışana patronun oğlu dahil bir kısmı bankaya olmak üzere bir kısmı elden para maaş ödemeleri elden yapılıyor ve benim artık bu kadar adaletsizliğe dayanamıyorum çalışmak zorunnda olduğum için göz yumdum ama tak etti artık. ve bu şirkette haklarımın kalmasını istemiyorum istifa edersem bütün sabrım emeğim hakkım boşa gidecek nasıl ne şekilde haklarımı alabilirim beni yönlendirirseniz sevinirim. dipnot bu arada her olumsuzlukta istifa edebilirsin şeklinde konuşma oluyor tazminat ödememek için mobbing uyguluyorlar yardım lütfen

  1. admin dedi ki:

   İşten ayrılmadan önce bu bahsettiğiniz hususların aynısını içeren bir şikayet dilekçesini işyerinizin bulunduğu yere en yakın İŞKUR müdürlüğüne verebilirsiniz, bu belirttiğiniz hususlar resmi olarak kayda girmiş olur ve daha sonra inkar edemezler. Bu şikayet çözüm olmazsa, çalışma şartları aynen devam ederse; işverene noter kanalıyla, 4857 sayılı İş Kanununun 24/II maddesine istinaden istifa ettiğinizi, kıdem tazminatı, kullanmadığınız hafta sonu ve yıllık izin ücretlerinizin, varsa fazla mesailerinizin banka hesabınıza yatırılmasını istediğinizi, aksi halde yasal yollara başvuracağınızı ve iş mahkemesinde dava açacağınızı belirten bir ihtarname çekebilirsiniz. İşveren alacaklarınızı ödemezse yine İŞKUR’a şikayette bulunabilirsiniz veya doğrudan İş Mahkemesinde dava açabilirsiniz.
   Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan mobbing rehberine aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
   https://www.isvesosyalguvenlik.com/isyerlerinde-psikolojik-taciz-mobbing-bilgilendirme-rehberi/

 37. Mehmet dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben özel bir iş yerinde çalışmak tayim bazen fabrika miz arıza nedeniyle 1 kaç gün duruyor durduğun da şefleri mizah tarafından bir kaç gün işe gelmeyeceğimiz bilgisi veriliyor ama herhangi bir belge imzalanmıyor gelmediğimiz günleri ya mesai miz den yada mesai miz yoksa maaşımiz dan kesiliyor bu ne kadar doğrudur bilgi verebilir misiniz

  1. admin dedi ki:

   İş Kanununda İşçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması konusunda düzenleme yer almaktadır. Kanunun 40 ıncı maddesine göre zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir. Hatta bu durumda işçi için haklı fesih sebebi bile doğar, yani işten ayrılıp kıdem tazminatı isteyebilir. Ancak sizin işyerindeki durum bundan farklı gibi görünüyor. Bir haftadan az süren ancak devamlılık arz eden bir durum gibi görünüyor. Burada işçi olarak sizin hatanız yok. İş Kanunun 66 ncı maddesinde; işçinin işinde ve her an iş görmeye hazır bir halde bulunmakla beraber çalıştırılmaksızın ve çıkacak işi bekleyerek boş geçirdiği sürelerin çalışma süresinde sayılacağı belirtilmiş. Burada işverenin sizin ücretinizden herhangi bir kesinti yapmaması, bunun yerine Kanunun 64 üncü maddesinde belirtildiği şekilde çalışamadığınız süreler için telafi çalışması yaptırması gerekir diye düşünüyoruz. Çünkü bu bir defaya mahsus ortaya çıkan bir durum değil, süreklilik arz ediyor gibi görünüyor. Bu durumda işverenin makine ve cihazlarını yenilemesi, teknolojisini değiştirmesi, sık sık meydana gelen arızaların önüne geçmesi gerekir. Bunun faturasını işçiye çıkaramaz. Eğer bunu yapamıyorsa, kıdem tazminatını ödeyip işçileri işten çıkarma yolunu teklif edebilir. Böylece isteyen gider başka bir iş bulur, mağdur olmaz. Bu konuyla ilgili olarak ALO 170’den görüş sorabilirsiniz.

 38. çelebi dedi ki:

  Merhabalar…
  10 yıldır yurtdışında çalışıyorum. Şirketimiz Ankara da ve sgk ya bağlı toplu iş sözleşmemiz var.
  Günlük ücrete taabi olarak çalışıyoruz.
  Çalışma sistemimiz 6 hafta full iş , 2 hafta ücretsiz izin olmak üzere devam edip gidiyor.
  Çalıştığımız 6 hafta boyunca hiçbir şekilde izin yapmıyoruz ( hafta sonu , resmi tatiller vb. )
  Gerekli nedenlerden dolayı istifa edeceğim.
  1 – kendim çıktığım için kıdem tazminatı alabilir miyim ?
  2- resmi tatillerde çalıştığım için 10 yıllık fazla mesai parası hakkım var mıdır ?
  3 – hafta sonları çalıştığım için 10 yıllık hafta sonu mesai ücreti hakkım var mıdır ?
  4 – yıllık izin kullanmadığım için 10 yıllık izni para olarak alma hakkım var mıdır ?
  5 – yıllık izinler , hafta sonları ve resmi tatil ücretleri hesaplanırken sadece son 5 yıllık
  hesaplanıyormuş doğru mudur ? 10 yıllık haklarım 5 yıla mı düşecek ?
  Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar…

  1. admin dedi ki:

   – Bahsettiğiniz konu denkleştirme esasına dayalı çalışma şekli. Bu çalışma şekli İş Kanunun 63 üncü maddesinde “Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz.” şeklinde düzenlenmiş, ayrıca İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliğinin 5 inci maddesinde de düzenlemeye yer verilmiştir.
   – Kanunda bu konuya ilişkin ayrıntılı bir düzenleme olmasa da denkleştirme esasına dayalı çalışmalarda işçinin hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatillerde çalışma izni kullanmayacağına dair bir düzenleme yok. Sadece Kanunda “denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırkbeş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz.” hükmü yer almaktadır. Bu nedenle birçok hakkınızın ihlal edildiği anlaşılıyor. Bu konuda ALO 170’e şikayette bulunabilir, bilgi isteyebilirsiniz.
   – 10 yıllık hakkınız 5 yıla düşmez. Normalde izin ücretleri de dahil ücret alacakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Ancak bu 5 yıl iş sözleşmesi sona erdikten yani işten ayrıldıktan sonra işlemeye başlar.
   – Birçok hakkınızın ihlal edildiği ortada, 4857 sayılı İş Kanununun 24/II. maddesine dayanarak istifa edip işverenden kıdem tazminatı isteyebilirsiniz. Ancak belirttiğiniz haksızlıkları ispatlamanız gerekebilir.

 39. Gökhan Bostancı dedi ki:

  Merhaba ;
  Özel bir bankada 7 yılı aşkındır çalışmaktayım.İç denetim kurulunun özel sağlık sigortamızı kullanmamızda usulsuzluk yaptığımızı soyleyerek bizlerle topalntılar yapıldı.Usulduzluk yaptığını beyan eden kişiler şuan çalışmaya devam etmekte yanlız yapmadığını söyleyen kişilere önce 11 iş günü idari izin sonrasında bir on gündaha idari izin verilerek (idari iznin neden verildiğini açıklaması yok) insanları iş yerinden uzak tutarak işlem yapılmakta.Bu arada sigorta firması tarafından anlaşmalı olamayan bir yerde tedavi olduğumuz için sigorta firmasına gönderilen raporlar ve faturalar kabul edilip kişilerin hesabına ödemelerini yapmıştır.Durum böyle iken bir çalışan olarak ne yapmalıyız?beklemeli mi yoksa bir yerlere müracaat etmelimiyiz.Yardımlarınıız rica ederim.syg

  1. admin dedi ki:

   (Gökhan Bostancı) Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında, hakkında inceleme veya soruşturma yapılan personelin soruşturmanın selameti açısından açığa alınması (görevden uzaklaştırılması) sık başvurulan bir uygulamadır ve bu süre boyunca personele aylığının üçte ikisi ödenir. Sizin bankanın yaptığı uygulama buna benziyor gibi. Ancak sizinki özel bir banka olduğu için tamamen İş Kanunu hükümlerine tabisiniz. İş Kanununda ise çalışanın açığa alınması / görevden uzaklaştırılması şeklinde bir uygulama olmayıp, bunun yerine haklı sebep veya geçerli sebep varsa çalışanın savunmasını alıp, duruma göre iş sözleşmesini feshetme imkanı verilmiştir. Ancak kanunda her konunun düzenlenmesi mümkün olmadığından, bazı konular çalışan ile işverenin arasında yapılacak iş sözleşmesine bırakılmıştır. Sizin çalıştığınız banka da her ne kadar İş Kanununa tabi bir işyeri olsa da kurumsal kimliği olan, kamu hizmeti gören bir niteliği var. Muhtemelen bankanın sizinle yaptığı iş sözleşmesi dışında size de tebliğ edilen çalışma yönetmeliği, sirküler, talimat, iç emir gibi düzenlemeleri vardır ve yapılan uygulama büyük ihtimalle bunlara dayanıyordur. Burada önemli olan idari izinli olduğunuz süre boyunca hak kaybına uğrayıp uğramadığınız, ücret ve diğer sosyal haklarınızda kesinti yapılıp yapılmadığı. Eğer bu yönüyle bir kaybınız yoksa sürecin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Eğer hak kaybınız varsa bu durumda bir ihtarname çekip işinize devam etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Çünkü bu durumda en azından savunmanızın alınması, ondan sonra gerekli işlemlerin yapılması yerinde olurdu.

 40. mehmet dedi ki:

  Gurbetçi olarak başka bir ilde çalışıyorum.kullanmadığım hafta sonu tatillerimi toplu kullanma hakkım varmı.

  1. admin dedi ki:

   (Mehmet) İş Kanununda öyle bir düzenleme yok. Ancak hafta tatili iznini kullanmayan işçiye çalışılan tatil günü için ilave bir günlük ücret ödenmesi gerekir. Buna karşılık bahsettiğiniz şekilde hafta tatili iznini toplu kullanmanıza bir engel de yok. Eğer işveren/işyeri kabul ederse bu şekilde izninizi toplu kullanabilirsiniz.

 41. Ozlem sevim dedi ki:

  Merhaba hamilekken raporluydu dogum iznimi kullandım ve iş başı yaptım şirketin servisi benim bulundugum duraga gelmiyor daha önce başka duraga yönlendiriyor ben bunda arniyet oldugunu düşünüyorum sözşmemi fes edebilirmiyim süt iznimi kulanıyorum

  1. admin dedi ki:

   (Ozlem sevim) İş Kanununa göre işveren işçiye servis hizmeti vermek zorunda değil. Öncelikle bunu belirtelim. Ancak işyeri uygulaması gereği işveren çalışanlara bu hizmeti veriyorsa veya işçi işe girerken yapılan iş sözleşmesinde servis hizmeti verileceği belirtilmişse ya da işveren işçiyi işe alırken servis hizmeti olduğunu da belirtmişse ve işçi bu şartlarla işe girmişse bu durumda Kanunda yer almasa bile işveren işçiye servis hizmeti sağlamak zorunda olduğu gibi, bu işçinin de doğal hakkıdır. Eğer işverenle/işyeriyle aranızda böyle bir sözleşme veya anlaşma varsa ve işveren buna uymuyorsa bu durum çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer ve sizin için haklı fesih sebebi oluşturur. Bu durumda ihbar süresine uymadan iş sözleşmenizi feshedebilir, en az bir yıllık çalışma sürenizi doldurduysanız kıdem tazminatı de isteyebilirsiniz. Ancak bu durumu ispatlamanız gerekebilir. Öte yandan ilk sigorta girişiniz 8/9/1999 öncesine aitse ve 3600 prim gününü doldurduysanız, hiçbir gerekçe aramadan işten ayrılabilir, SGK’dan alacağınız bir yazı ile işverenden kıdem tazminatı isteyebilirsiniz.
   İşveren Çalışanlara Yol ve Yemek Yardımı Yapmak Zorunda mıdır ?
   Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir

 42. gokan dedi ki:

  Ozel guvenlik gorevlisiyim mahkemeden dolayı ise gidemicem ve bu olayi yetkiliye soyledim ucretsiz izin formunu doldurdurmamı istedi adli islemlerde isci ucretlimi izin yapar ucretsizmi

  1. admin dedi ki:

   (gokan) İş Kanunu uyarınca işçiye ücretli izin verilmesi gereken durumlar aşağıda linki yer alan yazıda belirtilmiştir. Yazıdan da anlaşılacağı üzere belirttiğiniz konuyla ilgili olarak işverenin ücretli izin verme mecburiyeti yok. Ancak siz keyfi olarak izin istemediğinize göre aslında kullanacağınız bu izin için işverenin ücretinizden kesinti yapmaması daha iyi olur, ancak belirttiğimiz gibi işverenin bu konuda mecburiyeti yok, tamamen insafına bağlı. Ancak mahkemeye işverenle / işyeriyle ilgili bir dava nedeniyle gidiyorsanız, bu durumda kullanacağınız izin için ücretinizden herhangi bir kesinti yapmaması gerekir.
   Ücretli ve Ücretsiz İzin Nedir ?

 43. serkan dedi ki:

  Merhabalar öncelikle boyle bir calisma yaptiniz icin tesekkur ederim sorum şu olacakti calismakta oldugum ozel bir firmada çeşitli nedenlerden dolayi ise gitmeme yaptim ve is sozlesmem fes edildi ama icerde alacagim 4 yillik bir izin ucretim var bunu sordum hesapta 1900 tl var diyorlar ama ben baktim oyle bi para bana yatirilmamis istende cikali 46 gun oluyor yillik izin paramin bana 1 – 2 ay icerinde alabilecegimi soylediler yasal olarak bunu kav gun icinde alabilirim bana gore bu sure cok fazlave 46 gun gecmesine ragmen hakim olan yillik ucretim alamadim sizce nezaman

  1. admin dedi ki:

   (serkan) İş Kanununda ücretin en geç ayda bir ödeneceği, mücbir bir sebep olmadıkça en fazla 20 gün geciktirilebileceği, iş sözleşmelerinin sona ermesinde işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunlu olduğu belirtilmiştir. Yıllık izin ücretiyle ilgili olarak da (Madde 59) iş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir hükmü yer almakta olup, ödeme süresi belirtilmemiştir. Ancak işten çıkarıldığınız gün kullanmadığınız izinlere ait ücretler muaccel hale gelmiş olup, aslında hemen ödenmesi gerekmektedir. 46 gün geçmesine rağmen ödenmediğine göre, İŞKUR’a şikayette bulunabilirsiniz.

 44. Şeriban dedi ki:

  Şuan evlilik hazırlığı yapıyorum arada izin kullanmam gerekıyor ve firma kesinti yapıyor ama devlet bu konu da evlenecek kişilere bir kolaylık sağlamıyor mu ? Bilmediğim için beni aydınlatmanızı rica ediyorum .

  1. admin dedi ki:

   (Şeriban) İş Kanununa 6645 Torba Kanunla eklenen “Mazeret izni” başlıklı Ek 2 nci madde uyarınca işverenin evlenecek işçiye 3 (üç) gün ücretli (yani kesinti yapmadan) izin vermesi zorunludur. Bunun dışında mevzuatta herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu üç gün izin yetmiyorsa eğer kalan izin ihtiyacınız için yıllık ücretli izninizden kullanmayı işyerine teklif edebilirsiniz.

 45. Esra dedi ki:

  Bir kurumda taseron olarak calismaktayim haberim olmadan izne ayirabilir mi taseron olarak calistigim firma

  1. admin dedi ki:

   (Esra) Kastettiğiniz ücretli yıllık izinse işveren size sormadan izne ayırabilir. Çünkü İş Kanununun 53 üncü maddesinde “Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez” hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla yıllık izin hem işveren hem işçi için zorunludur. Ayrıca ihale makamlarına taşeron işçilerin yıllık izinlerinin kullandırılıp kullandırılmadığını kontrol etme yükümlülüğü getirilmiştir.

 46. Yeliz dedi ki:

  Bir yillik isciyim evlilik nedeniyle isten ayrilicagim ve yillik izin hakkimi kullanmadan ciksam izin parami verirler mi

  1. admin dedi ki:

   (Yeliz) İş ayrıldığınızda bir yılı doldurmuş olursanız, kullanmadığınız yıllık ücretli iznine ait ücretin işverence ödenmesi zorunludur. Ayrıca kıdem tazminatı da alabilirsiniz. Ayrıldığınızda bir yıl dolmamış olursa ikisiniz de talep edemezsiniz.

 47. Ali dedi ki:

  Merhaba. Ben bir özel şirkette bir yıldır çalışıyorum geçtiğimiz ay deniz kuvvetlerinin sınavına girmek için izin istedim bu arada içeride 12 gün fazla çalışma iznim var. İşletme müdürü son güne kadar zorla izin verdi yazılı sınavı geçtim belli bir para da harcadım şimdi mülakata girmem gerekiyor birgün izin istedim vermedi sınava gideceğimi bildiği halde. Bu durumda ben ne yapmalıyım ?

  1. admin dedi ki:

   (Ali) Normalde izin alacağınız varsa işyeri vermek zorunda, izin alacağınız yoksa bir günlük ücretsiz izin verebilir. Çünkü ortada bir mazeret var. Ancak izin vermediler diye mülakatı da kaçıramazsınız. Bu nedenle işyerine yazılı bir dilekçe verip mülakata gidin. En fazla bir günlük ücretinizi kesebilirler. Bu sebeple sizi işten çıkaramazlar. Çünkü 4857/25/II/g maddesi uyarınca; “İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.” işten çıkarılma sebebi. Bir sorun yaşarsanız mülakattan sonra Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü veya AL0 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 48. Yusufcan dedi ki:

  İşyerim 14 gün olan iznimi tek seferde en az 10 gün kullanacaksın diye diretebilir mi? Ben 5 5 4 gün olarak üçe bölmek istiyorum

  1. admin dedi ki:

   (Yusufcan) İş Kanununun “Yıllık ücretli iznin uygulanması” başlıklı 56 ncı maddesinde “Bu iznin 53 üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur. Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler hâlinde kullanılabilir.” hükmü yer aldığı gibi, Kanunun 103 üncü maddesinde de yıllık ücretli izni bu Kanunun 56 ncımaddesine aykırı olarak bölen işverene bu durumdaki her işçi için 295 Lira idari para cezası uygulanacağı belirtilmiştir. Bu nedenle işyerinin tek seferde en az 10 gün kullanmanızı şart koşması Kanuna uygundur.

 49. Yücel Gülçiçek dedi ki:

  Gece mesai olarak haftalık çalışmam şu şekildedir.
  Pazartesi 17:00/08:00
  Çarşamba 17:00/08:00
  Cuma 17:00/08:00
  Pazar 20:00/08:00

  Ben çarşamba günü yıllık izin almak istersem, salı, Çarşamba ve perşembe olmak üzere 3 gün izin dilekçesi doldurmam gerekiyor ve hiçbir ek mesai alamıyorum
  Bu yasal mıdır
  Bir günlük izin kaç saatlik mesaiye tekabül etmesi gerekir

  1. admin dedi ki:

   (Yücel Gülçiçek) Sadece Çarşamba günü için izin alacaksanız, nasıl üç gün için izin dilekçesi doldurmanız gerekiyor anlayamadık.

 50. Emine dedi ki:

  Merhabalar. Ben bir kamu kurumunda firma personeli olarak avukatlık yapıyorum. Yurtdışında 3 aylık bir dil kursu kazandım. Kurumumdan izin almam mümkün mü. Bu arada henüz beş aydır çalışıyorum. Kurum başkanımızın bilgisi de var bu konuda ve destekliyor bu durumu. Fakat kanunen bu durum ile ilgili ne yapılıp yapılamayacağı konusunda bir hüküm bulamadık. Ücretsiz izin ya da başka bir yol bulunmakta mıdır acaba?

  1. admin dedi ki:

   (Emine) Firma personeli olarak neyi kastediyorsunuz, yani herhangi bir firmanın İş Kanununa tabi elemanı olarak mı kamu kurumunda çalışıyorsunuz ? Çünkü sorunuzun cevabı için statünüzün 657 sayılı Kanuna mı yoksa 4857 sayılı Kanuna mı tabi olduğunun bilinmesi gerekiyor.

 51. Dilek dedi ki:

  Ben bir şirkette 5 yıldır teknik kadroda çalışıyorum. Haftalık 45 saatin üzerinde çalıştığımda mesai ücreti almıyorum. Günlük izin kullandığım zamanda ücretimden kesilmiyordu. Fakat yeni bir karara göre günlük yada saatlik izin aldığımda ücretimden düşüleceğini yada senelik iznim var ise senelik iznimden kesileceğini öğrendim. Mesai verilmediği için aldığım izinlerin ücretimden kesilemez diye itiraz ettim ama haklı bir kanuni dayanağım var mı?

  1. admin dedi ki:

   (Dilek) Çalıştığınız işyerinde kanunsuzluk bayağı fazla gibi görünüyor. Birincisi haftalık 45 saati aşan her bir saatlik çalışmanız için yüzde 50 fazlasıyla fazla mesai ödenmesi zorunlu. Bunu yapmıyorlar, ancak izin kullanıp bir saat eksik çalıştığınızda kesinti yapıyorlar. Yani fazla çalışılan süre için ilave ücret yok, eksik çalışılan süre için kesinti var. Bu tuhaf bir durum. Eğer ücretiniz aylık (maktu) olarak ödeniyorsa saatlik izinler için de kesinti yapılmaması gerekir. Yıllık izinde kesilmesi konusuna gelince. Bu konuda İş Kanununun hükümleri gayet açık. Kanunun 56 ncı maddesinde “İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.” hükmü var. Eğer işyeri böyle devam ederse AL0 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 52. Banu dedi ki:

  İyi günler. Bir üniversite hastanesinde taşeron firmada 1 eylül 2009 yılından itibaren çalışmaktayım. 2017 yılına ait yıllık iznime çıkmak istediğimde 1 eylül 2017 den itibaren izin kullanabileceğim söyleniyor. Yani 1 eylül 2016 ile 1 eylül 2017 arasında ancak bu aralığa ait kalan iznim varsa 1 eylül 2017 ye kadar kalan iznimi kullanabileceğim fakat 2017 yılına ait yıllık izinlerimi 1 eylül 2017 ile 1 eylül 2018 tarihleri arasında kullanabileceğim, artık uygulamanın değiştiği söyleniyor. Bu konu hakkında bilgilendirme yaparsanazız sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   (Banu) Yıllık ücretli izne bir yıllık çalışma süresi dolduktan sonra hak kazanılır. Memurlar gibi 2016 yılına ait izin, 2017 yılına ait izin şeklinde bir uygulama yok. memurlar her yıl 1 Ocak olduğunda o senenin iznine hak kazanır. Ancak işçilerde iznin hangi yıla ait olduğuna değil, 1 yıllık çalışma süresinin ne zaman dolduğuna bakılır. 1 eylül 2009 tarihinde işe başladığınıza göre ilk izin hakkınız 1 eylül 2010 tarihinde doğmuştur. Diğer yıllara ait izin hakkınızın ne zaman doğduğunu buna göre hesaplayabilirsiniz. Yoksa bu konuda uygulamanın değiştiği falan yok, İş Kanununun bu konudaki hükümleri yıllardır aynı. Daha önceleri taşeron işçilerin yıllık izin konusu sorun oluyordu, 6552 sayılı Torba Yasa ile bu konuda güvence getirildi, ihale makamlarına kontrol ve denetim görevi verildi, değişiklik sadece bu konuda oldu.

 53. Yavuz kavcı dedi ki:

  Merhabalar mesaiye onay veren bir işçi onay verdiği halde mesaiye kalmazsa iş hakkı fes olurmu veya onay vermiş bir işçi yılda kac defa mesaiye gitmezse iş hakkı fes olur

  1. admin dedi ki:

   (Yavuz kavcı) Aşağıda linki yer alan yazıya bakabilirsiniz.
   Onay Verdiği Halde Mesaiye Kalmayan İşçi İşten Çıkarılabilir

 54. habibe dedi ki:

  Merhaba. Annem isbasi egitim.programindan.iskurdan calismaya basladi bugun. Iskurdaki calisan memur annemin 8 saat haftada toplam.45 saat calisacagini soyledi..annem.bugun ise basladi ve is yerindeki gorevliler annemin 11 saat calisacagini.soylemisler. annem ama.iskurdan 8 saat calisacaksin dediler.demesine.ragmen anneme orasi.iskur burda boyle demisler. Hem maasini.odemiyolar iskur oduyo hem de sigorta pirimi yatmiyor. Genel saglik.sigortasi var. Anneme hicbir ucret odemedikleri.halde fazla calistiriyolar. Kanunda boyle bisey varmi ne.yapmaliyim.lutfen yardimci olurmusunuz.

  1. admin dedi ki:

   (habibe) Yaptıkları sahtekarlık, AL0 170’e şikayet edin, işbaşı eğitim programı ile işverenler ücretsiz iş gücüne sahip oluyor, aslında burada patron İŞKUR, çalışanın ücretini ve primini ödeyen İŞKUR. Şikayete gerek kalmadan da ilgili Çalışma ve İş Kurumu personeli tarafından zaman zaman kontrol ve denetim yapılması gerekiyor. Siz mutlaka şikayet edin, İŞKUR gerekirse o işverenin bu program kapsamında eleman alma ve çalıştırma hakkını da sona erdirebilir.

 55. D.AGİL dedi ki:

  merhabalar, acil bilgiye ihtiyacım var. yardımcı olur musunuz?
  bir firmada muhasebede görevliyim. aylık çalışma sisteminden saatlik sisteme geçiş yaptık. molalar hariç günde 9 saat çalışıyoruz. cumartesi pazar çalışmıyoruz. şu durumda 30 çeken ayda kaç saat çalışmış oluyoruz, 31 çeken ayda kaç saat çalışmış oluyoruz. örnek olarak ocak ayını verebilir misiniz? ayrıca çok önemli olan sorun da yıllık izin kaç saatten hesaplanır. 1 gün yıllık izin kullanırsam kaç saat yazılmalıdır? 14 günlük izin hakkımı tek seferde kullanmak istersem nasıl yazılabilir?

 56. kadir dedi ki:

  ben haftada 5 gün çalışıyorum günlük 9.5 saat çalışıyorum 1.5 saat fazla çalışmamın nedeni ise daha önceden firma ile yapılan anlaşmada cumartesi günü çalışma olmasın diye günlük 1.5 saat fazla çalışıyorum ve haftalık(5)gün içinde 45 saatimi dolduruyorum.sözleşmemde cumartesi ve pazar günü tatil olarak yazmıyor 45 saatimi doldurmam gerektiği yazıyor.fakat ben cuma günü izin aldığım zaman benim cumartesi günümüde kesiyor 2 gün izin kullanmış olursun diyor(cuma_cumartesi)olarak yani.peki böyle bir kesim yapma hakları varmıdır teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   (kadir) Haftalık 45 saatlik normal çalışma süresini hafta içi 5 gün çalışarak doldurduğunuz için çalışmadığınız halde işyeri size Cumartesi – Pazar günü ücretini de ödüyor. Cuma günü çalışmadığınızda haftalık 45 saatlik çalışma süresini tamamlamamış oluyorsunuz, bu nedenle Cumartesi ücretini ödememeleri normal. Ancak eğer yıllık ücretli izninizden kullanıyorsanız bu durumda kesinti yapmamaları gerekir.

 57. Onur dedi ki:

  Merhaba ben inşaat firmasına yevmiye usulü ile işe başladım firma hafta sonu iznimizin olmadığını söylüyor izin aldığınız zaman yevmiyenizden kesilir diyor. Yevmiye usulü çalışanlarin izin durumu nasıl oluyor. Birde firma hiç bir tazminat veya haber vermeden işten çıkardığı zaman nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

  1. admin dedi ki:

   (Onur) Ücretin yevmiye usulü, haftalık veya aylık ödenmesi sonucu değiştirmez. İş Kanununa göre normal haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir. Günde 11 saati aşmamak üzere işveren bunu haftanın günlerine dağıtır. Haftalık 45 saati aşan çalışmalar için saat başına normal ücretin birbuçuk katı fazla mesai ödenmesi gerekir. İş Kanununda işçinin hafta sonu çalışıp çalışmayacağı yönünde bir hüküm yok. Sadece işverenin haftada en az bir gün (en az 24 saat) işçiye hafta tatili vermesi gerektiği belirtilmiştir. İsterseniz AL0 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 58. Emel dedi ki:

  Merhaba ben bir devlet kurumunda 3 yılını doldurmuş taşeronum. çalıştığım işyerinde haftanın 6 günü 8 saat tam gün mesai yapılıyor. Bu işverenin insiyatifi diye mecburen kabul ettim. Fakat saatlik izin haklarımızın olup olmadığı hakkında net bilgi verilmiyor. Ayrıca bugün itibariyle bu izinler çok kullanıldı gerekçesiyle yasak konuldu. Saatlik izin hakkımiz varmıdır? Varsa ne kadardır ve bununla alakalı resmi yazı nedir? Bu konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum.

  1. admin dedi ki:

   (Emel) Siz kamu kurumda çalışsanız da 4857 sayılı İş Kanununa tabi olduğunuz için, diğer tüm işçiler hangi haklara sahipse siz de aynı haklara sahipsiniz. Hatta kamu kurumlarında çalışanların haklarına daha çok riayet edilmesi gerekir. Çünkü Devletin kanunları kamu kurumlarında uygulanmayacak da nerede uygulanacak. Dolayısıyla İş Kanunu 63 üncü madde uyarınca haftada 45 saati aşan çalışmalarınız fazla mesaiye girer. Ayrıca Kanunun 68 inci maddesi uyarınca da aşağıda linki verilen yazıda belirtilen süreler kadar size saatlik izin yani ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. Gerekirse ALO 170’e veya o kamu kurumunun bağlı olduğu bakanlığa şikayette bulunun.
   Günlük Ara Dinlenme Süreleri Ne Kadardır ?
   Ara Dinlenme Sırasında İşçi Çalışmaya Zorlanabilir mi ?

 59. Mustafa E. Azizli dedi ki:

  Özel Güvenlik görevlisi olarak Organize Sanayi Bölgesinde bir fabrika şantiyesinde çalışıyorum.
  İş yerinde çalışmaya başlayalı 10 ay oldu. Bu süre içerisinde hanımımın, benim rahatsızlıklarım, servisi kaçırmalarım veya hastaneye muayene olmaya gitmem için vardiya amirimize haber verdiğimde bana 1 günlük “idari izin” düzenleyip gönderiyor. Neticesinde 1 günlük yevmiyem kesilip 1 günlükte ssk noksan yatırılıyor. Ben bilerek özel sektörde idari izin yok. Devlet Memurlarına özgü bir izin şekli ve 2.5 günlük izin süresi olarak okumuştum. Özel sektörde böyle bir uygulama var mı?!
  Bu konuda beni bilgilendirir misiniz?!
  Saygılar.

  1. admin dedi ki:

   (Mustafa E. Azizli) 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca çalışanlara işveren tarafından verilmesi gereken ücretli izinler aşağıda linki yer alan yazıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bunun dışındaki izinlerde işveren çalışana izin kullandığı gün için ücret ödemek zorunda olmadığı gibi sigorta primini de ödemek zorunda değildir. İsterse izin kullanılan günler için kesinti yapabilir. Ancak ücretinizi aylık maktu olarak alıyorsanız, yani işe girişte bu şekilde anlaştıysanız, bu durumda bahsettiğiniz gibi birer günlük izinlerde herhangi bir kesinti yapılamaması gerekir. Çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı maktu aylıkla çalışmayı; hastalık, izin veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi çalışana aylığın tam olarak ödenmesi olarak tanımlamıştır.
   Ücretli ve Ücretsiz İzin Nedir ?

 60. Serdar dedi ki:

  Ben 14 gün iznimi kullan hepsini bir seferde sınavdan dolayi, bu gunler benim maaşımdan kesilirmi acaba?

  1. admin dedi ki:

   (Serdar) O sizin yıllık ücretli izin hakkınız, hepsini birden kullanmış olmanız bir problem teşkil etmez. Zaten İş Kanunu 56 ncı madde uyarınca aslında yıllık iznin tamamının bir defada işçiye kullandırılması gerekiyor. Eğer bir defada izin kullanılması işyeri açısından sorun olacaksa, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler hâlinde kullanılabiliyor. Bu nedenle yıllık izninizi bir defada kullanmış olmanızdan dolayı maaşınızdan herhangi bir kesinti yapılamaz.

 61. Mesut CAN dedi ki:

  Uzun zamandan beri çalıştığımız fabrikaya kayyum atandı. Muhasebe kayıtları, Hesaplar, çalışan sigorta durumları gözden geçirildi. Şu an SGK’dan 90 gün izin hakkımız olduğuna dair bir yazı elimize ulaştı. Bu izni tek seferde kullanma şansımız yok malum. Acaba işten ayrılma durumumuz halinde bu izin parasını alabilirmiyiz yoksa kullanmadığımız için bu izinlerimiz yanar mı ? İlgi ve yardımlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. admin dedi ki:

   (Mesut CAN) Kullanılmayan izinlerin yanması 657’ya tabi memurlar için geçerlidir. Siz ilerde işten ayrıldığınız da (hangi sebeple ayrılırsanız ayrılın farketmez) kullanmadığınız yıllık ücretli izinlerinize ait ücretlerinizi toplu olarak alabilirsiniz.

 62. yeşim dedi ki:

  Merhaba 2015 ekim 19 itibariyle işe başlayıp 31 mart 2017 de kendi isteğimle iş yükünün fazla olması yüzünden işden ayrıldım.Benim sorum yıllık iznimi yılda yaz kış bir hafta olmak üzere 2 ye ayırdılar kış iznimi kullandım ve işden ayrıldım.herhangibir tazminat alamayacağım söylendi ve kalan yaz iznimin ücretini alamayacağımı ve bi haftalık kullandığım kışlık iznin ücretini kesmediklerini söylediler bu nekadar doğru ve izin hak esasları nelerdir

  1. admin dedi ki:

   (yeşim) 19 Ekim 2016 tarihinde bir yıllım çalışma süresini doldurduğunuz için yıllık ücretli izne hak kazanmışsınız, ancak anladığımız kadarıyla bu iznin bir kısmını kullandırmışlar, bir kısmını kullandırmamışlar. Kullandırılmayan izin sürenize ait ücretin size ödenmesi gerekir. 19 Ekim 2016 tarihinden sonra ise henüz bir yıllık süre dolmadığından, ikinci defa yıllık izne hak kazanamamışsınız, dolayısıyla bunun için herhangi bir izin ücreti ödenmez. Öte yandan, eğer sigorta başlangıç tarihiz 8 Eylül 1999 öncesiyse ve en az 3600 prim gününüz varsa, işten kendi isteğinizle ayrılmış olsanız da kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 63. barış dedi ki:

  selamun aleykum ben iskur isbasi programı üzerinden işe başladım ve 1 yılımı doldurdum çalışma süremi yıllık izin hakkim olurmu 6 ay iskur üzerinden çalıştım bi bilgi verirmisinz

  1. admin dedi ki:

   (barış) aleykum selam. İşbaşı eğitim programı kapsamında çalışanlar da diğer işçiler gibi aynen İş Kanunu hükümlerine tabi olduğundan, bir yıllık çalışma süresi dolduğunda halen çalışmaya devam eden kişi yıllık ücretli izne de hak kazanır. Çünkü bu kapsamda çalışanların İş Kanunu hükümlerine tabi olmayacağına dair herhangi bir kanun hükmü yok.

 64. turgut dedi ki:

  iyi günler
  bir iş yerinde çalışmaktayım.Toplam 26 gün yıllık izinim var(pazar lar hariç) toplam 30 gün ben bu 26 günün parasını istediğimde(izin kullanmayıp çalışacağım) bana 26 günün parası verilir denk gelen 4 pazar zaten maaş olarak veriliyor deniyor.
  Örnek maaşım 2000 tl
  2000/30=66,6 tl günlük
  66,6 x 26 mı olması lazım
  yoksa
  66,6 x 30 yani 1 maaş mı olması lazım.
  Bilgilerinizi Rica Ederim.Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.İyi Çalışmalar

  1. admin dedi ki:

   (turgut) Gerçekten izin kullanmış olsaydınız, izin süresi içerisinde kalan pazar günleri de hesaba katılırdı, bu durumda 30 gün üzerinden ödeme yapılması gerekirdi, çünkü İş Kanunun 57 nci maddesinde, “Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ayrıca ödenir.” hükmü yer alıyor. Ancak siz izin kullanmadan izin süresine ait ücreti alacaksanız, bu durumda tatil günleri hesaba katılmadan, kullanmadığınız izin kaç günlükse o kadar gün üzerinden, yani burada 26 gün üzerinden ücret ödenmesi gerekir. Ayrıca kanuna göre kullanılmayan yılık izin sürelerine ait ücretler iş sözleşmesi sona erdiğinde, yani işçi işten çıktığında veya çıkarıldığında son ücret üzerinden ödenir. Siz halen çalışmaya devam ediyorsanız, işyeri şimdiden bunu ödemek zorunda değil.

 65. Murat boyacı dedi ki:

  Merhaba. Ben İŞKUR işçisiyim ama ben bunu İŞKUR u aradım sordum. İzin hakkımız varmı dedim 6ay içinde 5gün rapor ve 12gün izin hakkınız var dediler müdürlerim inanmıyor. Resmî belgelenmiyor iş yerlerine A101’de çalışmaktayım

  1. admin dedi ki:

   (Murat boyacı) İlgili İŞKUR müdürlüğüne yazılı şikayette bulunun.

 66. SİDOMA dedi ki:

  merhaba bi kurumda çalışıyorum .sınava girecegim için benden sınav çıkış belgesi ve dilekçe yazmamı istediler .acaba sigortadan düşermi 1 gunluk ucret kesıntı yapılırmı teşekkürler…

  1. admin dedi ki:

   (SİDOMA) Eğer yıllık ücretli izninizden kullanmayacaksanız, işverenin kendi takdirine bağlı, isterse o 1 gün için ücret ve sigorta kesintisi yapabilir.

 67. parpali dedi ki:

  merhaba ben bi kurumda sözleşmeli personel olarak çalışıyorum .fakat ekstradan aşçılık üzerine usta öğreticilik belgemi aldım kurum restorant bölümünde aşçının üstünde kullanıyor .karşılığında bu belgede bi hak taleb edebilirmiyim ..

  1. admin dedi ki:

   (parpali) Talep edemezsiniz, çünkü çalıştığınız yerin bu uygulaması masum gibi görünse de sahtekarlık. Çünkü büyük ihtimalle işyeriniz sizi aşçı olarak çalışıyor gibi gösteriyor. Dolayısıyla siz bu sahtekarlık üzerinden herhangi bir hak talep edemezsiniz.

 68. parpali dedi ki:

  merhaba 24 saat açık olan sosyal tesis kurumunda çalışmaktayım .bayram ve resmi tatillerde izin verilmiyor. herhangibir ücret talep edebilirmiyiz. Sosyal tesis kurumunda çalışma sistemi hakkında bilgi alabilirmiyim..öğle yemek saatimiz yarım saat deniliyor toplam kaç saat çalışmak gerekiyor.

  1. admin dedi ki:

   (parpali) İşyerinin 24 saat açık olması, İş Kanunundaki çalışma şartlarını değiştirmez. Haftada 45 saati aşan çalışmalar, hatta haftalık 45 saat dolmasa bile günlük 11 saati aşan çalışmalar fazla mesai sayılır. Haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduran işçiye en az 24 saat ücretli hafta tatili (haftalık izin) verilmesi gerekir. Ulusal ve dini bayram ile diğer genel tatil günlerinde işçi çalışırsa o gün için iki katı ücret ödenmesi gerekir. Genel tatil günleri yukarıdaki yazıda, Ara dinlenme verilmesi gereken süreler ise linki yer alan yazıda belirtilmiştir.
   Günlük Ara Dinlenme Süreleri Ne Kadardır ?

 69. baris dedi ki:

  selamun aleykum ben gecen size yazmıştım izin hakkında 6 ay iskur kasiyerlik yaptim sonra kadroda devam ettim siz yıllık izin hakkın var dediniz isyeri yok diyor ne yapmaliyim size zahmet bilgi verirseniz

  1. admin dedi ki:

   (baris) aleykum selam. 444 75 87 numaralı telefonu veya ALO 170’i arayıp kesin bilgiyi alabilirsiniz.

 70. ersin dedi ki:

  merhaba ben özel bir şirkette çalışmaktayım firmamız 2 senedir toplu izin kullandırmaya başladı geçen sene izin tarihleri eşimin izin tarihleriyle uyuşuyordu bu seneki tarihler uymuyor eşimin izin tarihleri değişmediğinden dolayı sorun oluyor bu durumda nasıl bir rota izlemem gerekiyor teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   (ersin) Bu hususta İş Kanununda ayrıntılı düzenleme yok. Ancak linki aşağıda yer alan Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 6, 7 ve 8 inci maddelerinde bu husus düzenlenmiştir. Yönetmelikte özetler işçinin izni kullanmak istediği tarihlerle işverenin bağlı olmadığı, ancak işçinin talebinin de imkanlar ölçüsünde dikkate alınması gerektiği gibi bir sonuç çıkıyor. Buna karşılık eğer işveren/işyeri talebinizi kabul etmezse çok da yapacak birşeyiniz yok gibi görünüyor.
   http://dosya.isvesosyalguvenlik.com/mevzuat/m310.pdf

 71. ŞABAN dedi ki:

  İş yerinde kısa süreli izinlerde üçret kesintisi yapılırmı

  1. Admin dedi ki:

   Ücretli izinler yukarıdaki yazıda belirtilmiştir. Ücretli izinden kasıt, işçi o izni kullandığı için ücretinden kesinti yapılamaz, normal ücreti aynen ödenir. İşçinin kullandığı kısa süreli izinler de hafta tatili (haftada bir kez işçiye en az 24 saatliğine verilmesi gereken izin) ve ara dinlenmeleri kapsamına veya diğer ücretli izinler kapsamına girmiyorsa, işçi – işveren arsında kısa süreli izinlerde ücret kesilmeyeceğine dair bir anlaşma da yoksa bu durumda izin karşılığı işçinin ücretinden kesinti yapıp yapmamak işverenin inisiyatifine bağlıdır.

 72. Adminadmin dedi ki:

  Ben tekstil işçisiyim 20 ocak 2016 tarihinde işe başladım 29.01.2018 de ir tane yıllık izin kullandım 2017 yi 2016 yılını hak etmiş olmuyormuyum.

  1. Admin dedi ki:

   20 Ocak 2017 tarihinde birinci yıllık izin hakkınız, 20 Ocak 2018 tarihinde de ikinci yıllık izin hakkınız doğmuş. İş Kanunun 54 üncü maddesinde “İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.” hükmü yer almaktadır. Buna göre size ilk hak kazandığınız yıllık izninizin 20 Ocak 2017 – 19 Ocak 2018 tarihleri arasında kullandırılması gerekirdi. 29/1/2018’de kullandığınız izni eğer işveren ikinci yani 2017 yılına ait izin hakkınızdan sayıyorsa, bu durumda ilerde hangi sebeple olursa işten çıktığınızda veya çıkarıldığınızda 2016 yılına ait yıllık izin ücretinizin işveren tarafından size ödenmesi gerekir.

 73. özel sektör dedi ki:

  Çalıştığım iş yerinde yıllık izinler çok küçük parçalar halinde çalışanların isteğiyle 1+1+1+1+3+5+……gibi kullanılıyor
  bu durumda özellikle çalışan böyle istediğinde de işverene bir cezai işlem uygulanır mı? Uygulanmaması için çalışanın kendi isteğimle diyerek belirtmesi işe yarar mı?

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanunun 56 ncı maddesinde; “53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.” hükmü yer alıyordu. Dolayısıyla işveren bu hüküm uyarınca yıllık izni en fazla 3’e bölebiliyordu. Ancak 6704 sayılı Kanunla 2016 yılında bu hüküm “53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler hâlinde kullanılabilir.” şeklinde değiştirildi. Bu değişiklikten sonra artık işveren izni istediği kadar bölebilir, ancak birincisi işçinin de kabul etmesi gerekir, çünkü tarafların anlaşması şartıyla iznin işveren tarafından bölünebileceği belirtilmiş. İkincisi işveren yıllık izni kaça bölerse bölsün, işçiye bir kez en az 10 günlük izin vermek zorunda. Dolayısıyla işveren iznin 10 günden artan kısmını bölebilir.

 74. Fatih dedi ki:

  Devlet hastanesinde çalışıyor um daha yeni kadro ya geçiş yaptık 2 nisan da 3 vardiyalı sistem üzerinden çalışıyoruz kurban bayramında 9 günlük tatil de idari izin olan günlerde 2 gün çalıştım resmi tatil gününde 2 çalıştım idari izin olan tatilde bana ücret mi ödemesi gerekiyor yoksa izinmi vermesi gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışıyorsanız, Devlet Memurları için idari izin sayılan günler resmi tatil kapsamına girmediğinden sizi kapsamamaktadır. Resmi tatil ve bayram günlerinde çalıştınızsa size o günlere ait ücretlerin iki kat olarak ödenmesi gerekir. (Bkz. 9 Günlük Bayram Tatilinin Kaç Günü İşçiler İçin Geçerlidir ?)

 75. Şükrü dedi ki:

  Kurumumuzda KHK ile ihraç edilen işçi, OHAL kararı ile 15.10.2018 tarihi itibariyle göreve iade edildi. Mali ve sosyal haklarının iadesine karar verildi.
  Ücret ve yıllık izin hakları verildi. Ancak 15.08.2018 tarihinde çocuğu olmuş. Babalık izni kullanmak istiyor. Kurumumuzla sendika arasında sözleşme gereği 5 iş günü babalık izni var, fakat bu izin doğum tarihi itibariyle kullanılabiliyor.
  Sözleşme gereği süresi geçen bu izni, sosyal hakların iadesi kapsamında verebilir miyiz?

  1. Admin dedi ki:

   Biraz karışık bir konu, normalde o tarihlerde çalışıyor olsaydı babalık izni süresince çalışmadığı halde ücretini alacaktı. Ancak bu kişi o tarihlerde zaten çalışmamış olduğu halde normal ücretini alıyor. Öbür taraftan da yıllık izin haklarını zaten vermişsiniz. OHAL kararı yeterince açık değilse, Devlet Personel Başkanlığından veya Sayıştay’dan yazılı görüş isteyip sonucuna göre hareket etmeniz daha uygun olur.

 76. M.Kemal dedi ki:

  Ücretli izin kaç saat sayılır?
  Yıllık izinlerin saat hesaplaması nasıl oluyor? Aylık çalışma saati hesaplaması yapıyorum. 7,5 saat olarak mı hesaplanır?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Ücretli izin gün sayısı üzerinden hesaplanır, sadece iş günleri dikkate alınır, tatil günleri yıllık izin süresinden sayılmaz, örneğin; 14 günlük yıllık izne ayrılan bir işçi, bu süreye 2 gün de hafta tatili rastlayacağından, fiilen 16 gün yıllık izin kullanır. Durum böyle iken yıllık izinde saat hesabına neden ihtiyaç duydunuz anlayamadık. Öte yandan aylık çalışma süresi saat olarak 225 saat kabul edilmektedir.

 77. Fatih dedi ki:

  İşkur çalışanı ücretsiz izin aldığı vakit öğünün sigortası kesiliyormus bu dogrumu acaba

  1. Admin dedi ki:

   Doğrudur, çünkü hafta tatili veya hafta sonu tatilleri hariç İŞKUR fiilen çalışılan günler için prim öder, ücret ödenmeyen gün için sigorta primi de ödemez. Çalışılmayan hafta tatili veya hafta sonu tatili için işçiye ücret ödendiğinden o günlere ait sigorta primleri de ödenir. İsterseniz bilgi için İŞKUR’u da arayabilirsiniz.

 78. Seren dedi ki:

  İş yerindeki şartlar sebebiyle (soğuk aşırı yorgunluk)hasta oldum haftalık iznimden bir gün önce başlamak üzere 4gun evde yattım doktor raporu almadım haftalık iznimden hariç diğer üç günümü maasimdan kesme hakları var mi

  1. Admin dedi ki:

   İşverenle / işyeri ile aranızdaki sözleşmeye / anlaşmaya bağlı. Çalışmadığı Halde İşçiye Ücret Ödenmesi Gereken Durumlar Nelerdir ? başlıklı yazıda belirtilen istisnalar dışında, işveren isterse işçinin işe gelmediği günler için ücret ödemeyebilir ve o günlere ait sigorta primini yatırmayabilir. Hatta işveren kötü niyetli olursa işçinin izinli veya raporlu olmadığı halde işe gelmediği günleri devamsızlıktan sayıp işçinin iş akdini bile feshedebilir. Ancak burada sizin belirttiğinize göre, işyerindeki olumsuz çalışma şartları nedeniyle hastalanıp işe gitmemişsiniz, burada hakkaniyetli olan, işverenin yapması gereken işe gitmediğiniz günler için herhangi bir ücret kesintisi yapmamaktır.

 79. Savaş GÜRSU dedi ki:

  İşçinin hiçbir hakkı yok
  Adalet patronların parasıyla tecelli ediyor

 80. Sinem Taş dedi ki:

  Merhaba dava duruşması İçin izin kullanmaktayım.
  Doğrumu değil mi bilmiyorum, mahkemeye katılan resmî izinli mi oluyor?
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, İş Kanununa göre bu durum resmi izin kapsamına girmez. Ancak duruşmaya katılmak zorunlu olduğundan, hakkaniyet gereği işverenin bunu dikkate alıp çalışanı o süre için izinli sayması doğru olur her ne kadar işverenin böyle bir mecburiyeti olmasa da.

 81. ersin dedi ki:

  Turizmde calisiyorum bir kuyum magazasinda saticilik yapiyorum.Kibrista ozel sebeplerimden dolayi 10 gun izin istedim mudur tamam git dedi.gittim geldim 12 gun sonra yani 2 gun fazladan durdum .mudur dediki 10 gun dedin 12 gun gittin.sonra 12 gunluk gittigim icin maasimdan kestiler.ve bu 12 icinde benim hakkim olan haftalik izin gunum var ve geldigimden beridir 1 bucuk ay oluyor izin kullanmadim. Sonra istedim yarin yogun dedi .
  ertesi gun oldu yine izin istedim digeri muduru ara dedi.
  onu aradim yogunuz dedi.bugun oldu abi iyi aksamlar yarin icin istiyorum cok yorgunum ayaklarim agriyor ve buyukannem de yogun bakimda durumu iyi degil ailecek gormeye gidecez onuda gormem lazim
  acik kalp ameliyati oldu ve durumu iyi degil bilginiz olsun dedim.1 hafta aşırı yoğunluk var peki git ama bidaha böyle olmasın.dedi
  bende dedimki tamam kullanmiyorum mesut abi birdaha boyle olmasin derken pek anlamadim ama madem yogunluk var yarin geliyorum.gorusuruz iyi aksamlar dedim.
  benim izin hakkim yokmu.
  Benim hakkim yokmu
  benim dinlenmeye hakkim var.ben dilenmiyorum hakkim olan haftalik iznimi istiyorum.Ne yapmam lazim yardimci olabilecek var mi?

 82. İsa Çiftci dedi ki:

  fazla Çalışma karşılığında almış olduğumuz idari izin puantajda ve bodroya izin şeklinde gösterip ücret kesintisi yapılıyor ,, pazar günü çalıştık, ..ben buna itiraz ettim , cevap verebilirmisin iz

  1. Admin dedi ki:

   O zaman sonuç aynı kapıya çıkıyor, size fazla çalışma ücreti ödenmemiş oluyor. Ayrıca haftanın diğer günlerinden birinde size hafta tatili izni verilmiyorsa bu durumda pazar günü çalıştırılmamanız gerekir. Dolayısıyla itirazlarınızda haklı sayılırsınız.

 83. Buket dedi ki:

  Merhaba 1 gün hasta oldum ise gidemedim rapor veremedim maaşından 2 gün kesilmesi yasal mi

  1. Admin dedi ki:

   Tabi ki yasal değil, 1 gün işe gidemedinizse ücretinizden sadece 1 günlük kesinti yapılması gerekir.

 84. Mihriban dedi ki:

  Merhaba ben devlet memuruyum yıllık izin kullanımında toplam mesai saatinin üstüne fazla mesai heplanırken Yıllık izin aldığım günler sayılıyor ya burda çıkan fazla mesai ücretini ödeme yapmaları gerekiyor değil mi

  1. Admin dedi ki:

   Yıllık izinde bulunduğunuz günler için fazla mesai hesaplanmaz, fazla mesai fiilen çalıştığınız günlerden hafta içi günlük 8 saati aşan kısım ile hafta sonu çalıştığınız süreler için hesaplanır.

 85. Şükriye dedi ki:

  4857 sayılı iş kanuna göre 2 Kasım 2017 tarihinde işe başlayan bir işçi 2 Kasım 2018 tarihi geldiğinde 1 yılı doldurmuş olması sebebiyle yıllık izin hakeder. Ancak aynı işçi 2019 yılı iznini 2 Kasım 2019 yılı mı hakeder ? Yoksa mali yıl içerisinde 1 Ocak 2019 tarihinde hakeder mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Mali yıla bakılmaz, işçinin işyerinde işe başladığı tarih esas alınır, her yıl aynı gün geldiğinde yıllık izni hak eder. Verdiğiniz örnekteki işçinin yıllık izin hakkı da her yıl 2 Kasım’da doğar.

 86. Yüksel köroğlu dedi ki:

  Merhabalar 12 yil 5 aydir kurumsal bir firmada (market )
  Sorumlu olarak görev yapmaktayım.
  12 senede sadece 40 gün izin kullanabildim
  Şu anda biriken yıllık iznim 290 gün
  Bayram iznide 102 gün
  Toplamda 392 gün yıllık iznim birikti ve zamanında kullanamıyorum
  Izin talebim yazılı olarak üst amire veriyorum
  Ama şu an adam eksik deyip imzalamıyor ve yırtıp atıyor
  Tavır yaptigimda ise kapı orda şartlar bu diyor
  Piskolojim bozuldu ve yorgun bitkin bir hal almaya başaladı.. zaten fazla çalışıyoruz..
  Bu konuda mahkeme yolu acikmidir. Sözleşme feshi yapma imkanım varmi..
  Varsa eğer mahkemeyi kazanma şansım nedir. Cevaplarsanız sevinirim
  Şimdiden teşekkürler..

 87. ismail dedi ki:

  Selamlar direksiyon öğretmeni olarak 3 yıl çalışım çalıştığım günler ayda 3 gün civarı diğer günler ucretsiz izin olarak gösterilmiş eksik günleri sgk dan geri ödeme yapabilirmiyim…

 88. ayhan dedi ki:

  2019 mart ayında emekli olacağım. yıllık iznimi hak ediş tarihim (işe başlangıç tarihi) 1 mayıs.
  emekli olunca alacağım yıllık izin parası 10 ay olarak hesaplama yapılıp ödenir mi? yoksa yılımı doldurmadığım için bir ücret ödenmez mi?
  teşekkürler.

 89. Seda dedi ki:

  Merhaba. Özel bir şirkette çalışıyorum. Hafta içi çalışma günlerinde doktor veya özel sebeplerden dolayı aldığımız
  izinlerde o günün telafi çalışmasını yapmazsak yada rapor getirmezsek gelmediğimiz 1 gün için 2 günlük ücret
  kesiliyor. Böyle bir madde imzaladığımız sözleşmede yer almıyor. İşverenimizin bu duruma cevabı iş güvenlik
  uzmanıyla görüştüğünü ve bu tarz bir yaptırım uygulanabileceğiymiş. Fakat benim araştırdığım kadarıyla
  eğer iş yerinin bilgisi olmadan işe gidilmiyorsa 1 güne 2 günllük ücret kesilir ama o gün işe gelinmeyeceği daha
  önceden bildirilmiş ise herhangi bir fazla kesinti olmaz sadece gelmediği gün kesilir. Konuyla ilgili net bilgi verebilir
  misiniz? İş yerinin bilgisi olsa da olmasa da işe gidilmediği günlerde 1 güne 2 günlük kesinti yapılabilir mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 90. Elif Meral dedi ki:

  Merhaba, ben bir kafede 13 gün çalıştım. Çalıştığım en son hafta pazartesi izin kullandım, salı günü de istifa edip ayrıldım. İşyeri sahibi haftalık izne hak kazanmadan o hafta iznimi kullandığım için o günün ücretini haketmediğimi söyleyerek 12 günlük ödeme yapacağını söyledi, ben 13 günlük ücreti yatırması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler

 91. Erkut dedi ki:

  Merhaba
  Devletin yapmış olduğu sınav a girdiğimizde ucretli izinden sayılır mi veya işyeri Mazeret izni vermek zorunda mi

 92. Ahmet dedi ki:

  Mrb 5 yıldır Bi şirkette çalışıyorum 22 gün raporum içinde 23 Nisan resmi tatil rastladı bu düşerim düşmezmi. 2.si pazardüşermi. 22 gün ise 22 günmüdür

 93. Tolga Yavaş dedi ki:

  Öncelikle selamlar herkeze . yaklaşık 2 yıldır aynı şirkette sigortalı olarak çalışıyorum ve bayramda çalışmadığımız günleri maaşımızdan kesiyor buna hakkı varmı.

  Örnek 9 günlük bayram tatilinde 9 günlük kesiti oldu. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuyla ilgili olarak daha önce 9 Günlük Bayram Tatilinin Kaç Günü İşçiler İçin Geçerlidir ? başlıklı yazıyı yazmıştık, bu yazıya bakabilirsiniz. Bu arada Ramazan Bayramı tatili 9 gün değil, üç buçuk gün idi. İş Kanununun 47 inci maddesi uyarınca da bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesi uyarınca da dini bayramlar genel tatil kapsamına girmektedir.
   Dolayısıyla çalışmadığınız bayram tatili günleri için o günlere ait ücretlerin tam olarak ödenmesi gerekirdi. Eğer bayram günlerinde çalışmış olsaydınız o zaman da bayram tatiline denk gelen her gün için ikişer günlük ücret ödenmesi gerekirdi. Dolayısıyla işveren hakkı olmayan bir kesinti yapmış.

 94. Nuri Garipoğlu dedi ki:

  Günaydın;
  İşçi çalıştığı il dışında (ikametgahı olan) yerde doktordan işbaşı alırsa çalıştığı işyeri işçiye hangi işlemi uygular. Bu konuda iş kanunun hangi maddesi geçerlidir.

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununda bu konuda herhangi bir hüküm yok. İstirahati bittiği için doktor tarafından işbaşı verilen işçi bunu neredeki doktordan alırsa alsın fark etmez, işyerinde işe başlaması gerekir. Ancak uzak bir ilde ise bu durumda aynı gün belki işine başlayamaz ertesi gün başlar. Ya da işyeriyle görüşür, anlaşır, işveren veya işyeri yetkilisinin onayını alır, ona göre kararlaştırılan günde işbaşı yapar.

 95. Mehmet dedi ki:

  Selamunaleykum kardesim birsey sormak istiyorum bayram izni 8 gun izin verildi ama sigortali oldugumuz halde isyeri 8 gunluk bayram izin paramizi kesmis bu olabilirmi
  Yada bauram izni icin elemanina verdiği izin parasini d3vletten alabiliyorlarmi

  1. Admin dedi ki:

   Aleykumselam. Daha önceki 9 günlük bayram tatillerinden biri için yazdığımız 9 Günlük Bayram Tatilinin Kaç Günü İşçiler İçin Geçerlidir ? başlıklı yazı size fikir verebilir. İşveren bayram izni için elemanına verdiği parayı Devletten alamaz, yani Devlet ödemez.

 96. MEMET dedi ki:

  Merhaba;
  Aynı gün hastahaneye gittim, iş başı aldım ve geldim. İş yeri geldiğim saate kadar maaşımı kesermi yoksa tamamını mı hakederim.
  Tamamını hak ediyorsam. Bizim işyeri işbaşı kağıdı bizim için gerekli değil deyip. Hastahanede olduğum süreyi maaşımdan kesiyor. Nereye şikayet edebilirim.

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’e şikayet edebilirsiniz.

 97. selim sert dedi ki:

  Merhaba,
  şirketimizi üretim sayısını düşürdüğü zaman izin talep formu imzalatarak işçileri izne çıkartıyor, bu izinlerde izin hak edildiği tarihlerde oradan düşülerek bu şekilde devam ediyordu.eksi bakiyelerde olsak bile bu şekilde devam etti.2018 yılında eksi bakiyelerde olmamıza rağmen ayrı ayrı zamanlarda (3hafta+3hafta+2hafta )olarak izne gönderdi.daha sonra 3 gün çalışıp 2 gün izne gönderdi, bunu da söylediklerine ile sendika ile anlaşarak yaptılar, daha sonra 2019 ilk 3 ayında kısa çalışma programı ile çalıştık.
  2019 mart başında yeni toplu iş sözleşmesi dönemi başladı ancak anlaşma 2 gün önce yapıldı. Şimdi ise bize deniyor ki sendika ile yapılan protokol gereği, daha önce ekonomik durumlardan ötürü hak etmediğim halde kullandığım ücretli yıllık izin avanslarının temmuz maaşımdan itibaren bitene dek 2 yevmiye olarak kesilmesini muvaffak ediyorum diye belge imzalayacaksınız . Ayrıca temmuz ayından önceki 6 Ay’da varsa yapılan fazla mesaileri de yıllık izin avanslarından keseceklermiş.Ancak biz de mesailer 100% zamlı ödenir.Fakat kesintiler 1e 1 yapılacak. size sorum bütün bunlar yasal mı, hakları var mı, sendikanın protokol imzalaması haklarımızı elimizden aldı mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Sendika normalde işçinin hak kaybına yol açacak şekilde sözleşme imzalayamaz, sendikanın yetkisi işçinin hak kaybına uğramasını önlemek, yeni kazanımlar elde etmesiniz sağlamaktır. Siz isterseniz bu durumu ALO 170’e şikayet edebilirsiniz, çünkü işyeri eksi bakiye olduğu halde siz kendisi izin vermiş, şimdi bu izinlerle ilgili kesinti yapamaz. Çünkü İş Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen yıllık ücretli izin süreleri asgari süreler olup, işyerleri / işverenler bu maddede belirtilen sürelerden daha fazla izin verebilir, buna engel bir durum yok. Sizin işyeriniz de Kanunda belirtilen sürelerden daha fazla izni kendisi vermiş, artık bundan dolayı kesinti yapamaz.

 98. Hüseyin dedi ki:

  Nişanlım özel bi firma da çalışıyor ve nikâhımız olması kaynaklı nikah iznine çıkmak istiyor ama müdürü yeterli personel olmadığını bahane ederek izin dilekçesini imzalamam diyor bu müdürün böyle bi yetkisi bar mi

  1. Admin dedi ki:

   Böyle bir yetkisi yok, çünkü 4857 sayılı İş Kanununun Ek-2 nci maddesi gereğince evlenen işçiye 5 gün ücretli izin verilmesi zorunlu.

   1. Ebru ern dedi ki:

    Merhaba ben işçiyim. 2006 dan beri aralikli olarak ucretsiz izinler aldim emeklilik yaklasindlca bu süreleri odesem seneye sayilir mi? Baya fazla çünkü

    1. Admin dedi ki:

     Maalesef bu ücretsiz izin sürelerinizi ödemeniz veya bu sürelere ait hizmet borçlanması yapma seçeneğiniz yok. Sadece memurlar ücretsiz izin sürelerini borçlanabiliyor. (Bkz. Hizmet Borçlanması – Borçlanma Yapılabilecek Hal ve Durumlar)

 99. Emel dedi ki:

  Merhaba, bir doktorun yanında asistan olarak çalışmaktayım. muayenehanede sadece ikimiz varız. hasta olsam yerime bakacak kimse yok,bu durumda yerime biri bulunursa benım maasımdan kesinti yapılıp o kişiye günlük ücret ödenebilirmi yada o kişinin ödemesi nasıl yapılır? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinizde ikinci bir kişinin işe alınması size ödenecek ücrette herhangi bir kesinti yapılmasını gerektirmez, işe girerken anlaştığınız ücretin size aynen ödenmesi gerekir. Ancak tek kişi çalıştığınız için haftalık çalışma sürenizin toplamı 45 saati aşıyorsa, dolayısıyla fazla mesai ücreti alma hakkınız doğuyorsa, ancak ikinci kişi işe alınınca artık fazla mesai yapmanıza gerek kalmayacaksa bu durumda sadece size fazla mesai ücreti ödenmez.

 100. Yunus dedi ki:

  Merhaba ben 3 yıldır çalışıyorum ama hiç yıllık izin kullanmadım resmi tatillerde çalıyorum sabah 8akşam 7ye kadar agi vermiyorlar farkını vermiyorlar maaş bodurasında aylık 225saat çalışıyor gösteriyorlar 3yıldan beri 2tane bodura imzaladım oda maaşımızın bankaya geçtiği için bu durumda napmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinin bulunduğu yerdeki İş-Kur Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

 101. Mustafa dedi ki:

  Mrb, iş yerinden izinsiz doktora gitmek zorunda kaldim ve aile hekimine gittigime dair bi belge aldim ve bu belgeyi is yerine götürdüm ama yinede bana devamsiz yazdilar bu yasal mi

  1. Admin dedi ki:

   Eğer o gün için aile hekiminden istirahat almış olsanız sorun olmazdı. İş Kanununda maalesef işçinin doktora gittiği gün için izinli sayılacağı veya işçinin doktora gittiği günün çalışma süresinden sayılacağı yönünde bir hüküm yok. İşçinin işyerinde çalışmadığı halde çalışılmış gibi sayılan haller Çalışmadığı Halde İşçiye Ücret Ödenmesi Gereken Durumlar Nelerdir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.
   Buna karşılık o gün işe gitmeyişiniz bir mazerete bağlı olduğundan işverenin bunu devamsızlık olarak kabul etmesi uygun değildir, eğer aranızdaki iş sözleşmesinde aksine bir hüküm yoksa o gün için ücret ödemeyebilir ancak o gün işe gitmeyişinizi devamsızlık olarak değerlendiremez, bu devamsızlık kaydını kötüye kullanamaz. (Bkz. İşten Çıkarma Gerekçesi Olarak İşçinin Devamsızlığı Nasıl Hesaplanır ?)

 102. Tuğrul dedi ki:

  1 aydır çalıştığım yeni işyerımde. Sigortamı başlatmak için bugün işkura gittik . maaşımıda sigortamıda işkur odeyecekmiş 8 ay boyunca .
  Şimdi patrona ben masrafsız oluyorum 0 masraf ama benim patrondan ekstra para almam gerekıyormu.
  Bu muhabbet patronamı fayda verıyor sadece ?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer haftada 45 saatten fazla çalışırsanız, artan süreye ait fazla mesai ücretini işverenin (patronun) ödemesi gerekir, bunun dışında patronun size herhangi bir ücret ödemesi gerekmez.

 103. Anil dedi ki:

  Iyi gunler ben esinmle birlikte ciflikte calisiyorum birimizde sigorta var birimizde yok hafta tatilimiz yillik tatil falan yok calistigimiz tatil parasini almiyoruz bunun icin ne yapmaliyiz

  1. Admin dedi ki:

   Eşinizde çiftlik işlerinde çalışıyorsa onun da sigortalı yapılması zorunludur. Belirttiğiniz konularla ilgili olarak ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 104. Senem Küçükbıçakcı dedi ki:

  Hayırlı günler ben Senem Kırşehir’den yazıyorum annem felç geçirdi 3 aylık sağlık kurulu raporu aldım anneme bakmak için çalıştığım yer işçi 45 gün ücretsiz izne ayrılır diye beni göreve çağırıyorlar işçilerde 45 gün mü ücretsiz izne ayrılabiliyoruz ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda İş Kanununda herhangi bir hüküm veya sınırlama yok, tamamen işçi – işveren arasındaki anlaşmaya bağlı bir durum. Taraflar arasında anlaşırsa işçi 45 gün değil, istediği kadar ücretsiz izin kullanabilir.

 105. Ercan dedi ki:

  17 aydır bir firmada çalışmaktayım 2500 TL maaş ile parayı elden alıyorum tek işciyim ssk asgari göstermiş yıllık izine cıkarken bir ücret ödemesi ve iznin parasız rezil bir şekilde geçti ayın 19,da izine basladim Eylül,ün 3,de izin bitti ve ayın 12 oldu hala maaşı vermedi bende işi terkedip direk arabulucuya başvurdum acaba sonuç nasıl biter tüm haklarımı istedim

  1. Admin dedi ki:

   Buradaki sonuç tamamen işverene bağlı, arabulucunun herhangi bir yaptırım gücü veya işvereni zorlama imkanı yok. Eğer işveren arabulucudaki görüşmeye gelir ve taleplerinizi kabul edip sizinle anlaşırsa orada talep ettiğiniz tüm haklarınızı alabilirsiniz, eğer işveren görüşmeye gelmezse veya gelse bile taleplerinizi kabul etmezse bu durumda haklarınızı alabilmek için İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 106. Musa GÖK dedi ki:

  İşçi İş Görmezlik Raporu aldığında İş Görmezlik Raporunu ne kadar sürede İş yerine vermek ve ya bildirmek zorundadır ?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununda buna ilişkin bir süre yok, ancak işverenin gerekli tedbirleri alması, işyerinde işin aksamaması için mümkün olan en kısa sürede işverene/işyerine bilgi verilmesi gerekir, aksi halde işveren işçi işe gelmedi diye tutanak tutup işçinin iş akdini feshedebilir, bu durumda da işler iyice karışır. Öte yandan aldığınız istirahat raporu online (internet üzerinden) düzenlenmişse işverenin e-bildirge ekranına düşer ancak, işveren her gün e-bildirge ekranını kontrol etmek zorunda değildir.

 107. Zeki dedi ki:

  Merhaba
  Biz hafta içi 5 güne yaydığımız için hafta sonu iki gün tatil yapıyoruz.
  Cuma günü 1 gün izin istenmesi halinde cumartesi ile birleştirerek iki gün izin düşülüyor.
  Asıl merak ettiğim konu pazartesi işi olan bir işçi izin alırsa yine cumartesi dahil edilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununa göre haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduran işçilere işveren tarafından en az 24 saatlik ücretli hafta tatili (haftalık izin) verilmesi gerekiyor. Anladığımız kadarıyla siz işyerinizde hafta için 5 günlük çalışma ile 45 saati doldurduğunuz için işveren Cumartesi ve Pazar günlerini hafta tatili yani haftalık izin sayıyor. Aranızdaki anlaşma (iş sözleşmesi) nasıl bilmiyoruz ancak, Cuma günü çalışmadığınızda 45 saati tamamlamadığınız için işverenin haftalık izin verme zorunluluğu kalkıyor, bu durumda çalışılmayan Cumartesi günü işveren ücret ödemek zorunda olmadığından demek ki o günü de yıllık izinden sayıyor. Cuma yerine Pazartesi çalışmamanız da aynı sonucu doğurur, bu durumda da haftalık 45 saatlik çalışma süresini yine doldurmamış olursunuz.

 108. Feyza dedi ki:

  Merhaba benimde sorum olacaktı ben hamileyim işyerinden rutin kontroller için izin alıyorum verdiler ama maaşımda kesinti gördüm nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununda maalesef işçinin hastaneye gittiği sürede işverenin ücretinden kesinti yapmayacağına dair bir hüküm yok, işçi – işveren arasındaki anlaşmaya veya işverenin insafına kalmış bir durum. Ancak ücretiniz maktu (aylık) olarak ödeniyorsa aslında arada bir birkaç saatlik hastaneye gittiğiniz süre için kesinti yapılmaması daha doğru olur. Öte yandan işyeriniz birkaç saatlik zorunlu işe ara verme süreniz için kesinti yapıyorken, haftada 45 saati aşan çalışmanız varsa bu süreyi aşan her bir saatlik çalışma için fazla mesai ödüyor mu merak ediyoruz doğrusu.

 109. Soner dedi ki:

  Merhabalar iş yerinde iş yok diye izin verdiler geçen sene bu aylarda bu izinleri yıllık izinden düştüler şu an yıllık iznim eksi 34 ve bunu mesai ye kalarak hergun sıfırlamaya calistiriliyoruz iş verenin böyle bi hakkı varmı tazminatımızı alıp isten çıkabilirmişiz şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İşverenin böyle bir hakkı yok, en fazla yıllık izin süreniz dolana kadar izin verebilir, fazladan izin verip işçiyi borçlandırıp sonra da bahsettiğiniz şekilde fazla mesai yaptırma gibi bir hakkı yok işverenin, İş Kanununda işverene bu hakkı veren herhangi bir düzenleme yok. İşveren fazla mesai için birincisi işçinin onayını almak, ikincisi yaptırdığı fazla mesainin ücretini ödemek zorundadır. Belirtiğiniz durum 4857 sayılı İş Kanununun 24/II. maddesine göre işçiye fesih hakkı veren bir durumdur, yani haklı fesih sebebi sayılır.

 110. Ferhat dedi ki:

  Merhaba 3 yıldır çalıştığın firmada daha once olan goz rahatsızlığı ‘ndan dolayı görme kaybı yaşadım işveren ben den çalışa bilirik raporu istedi bunun ya isten cikartalim yada ücretsiz izine cikarak raporu aldedi böyle haklaru varmi

  1. Admin dedi ki:

   İşverenin sağlık sorunları nedeniyle işçiyi ne zaman veya hangi hallerde işten çıkarma hakkının doğacağı İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ? başlıklı yazıda belirtilmiştir. Ancak işveren her hâlükârda sağlık sorunları nedeniyle işten çıkardığı işçiye, işçi işe gireli en az bir yıl da olmuşsa, kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

 111. Özlem dedi ki:

  Merhaba
  Resmi izin almadan ve işçinin izni olmadan resmi tatillerde işçi çalıştıran firmaları nasıl ihbar edebiliriz?

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’e ihbar edebilirsiniz.

 112. İrem dedi ki:

  Merhaba
  Resmî tatil olan 28 ekim 13.00 la ilgili bir sorum olucak
  O gün tam gün ise gelinmedigi takdirde firmanın resmi tatil olan saat dilimini kesme hakkı var mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Kesme hakkı yok, çünkü cumartesi – pazar dışındaki resmi tatil günlerinde çalışmayan işçiye işverenin o güne ait ücreti tam ödemesi, işçinin çalışması halinde iki kat olarak ödemesi gerekir. (Bkz. 29 Ekim İşçiler İçin de Tatil mi ? başlıklı yazı)

 113. İrem dedi ki:

  Teşekkür ederim
  Muhasebecimizin yaptığı açıklama haftalık 45 saati doldurmadığımız ve 28 ekimde öğlenden sonra resmi tatil olsa bile sabahtan işe gelmediğiniz için tam gün kesilme yapılması ve öyle bir hakkimiz olduğunu yanlış bişey yapılmadığını savunuyor

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununun 47 nci maddesinde aynen; “Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.” hükmü yer almaktadır. Burada haftalık 45 saati doldurma gibi bir şart konulmamıştır. Haftalık 45 saati doldurma şartı işçiye en az 24 saat süreyle verilmesi gereken ücretli hafta tatili (haftalık izin) için geçerlidir sadece.

 114. eda yılmaz dedi ki:

  Şirketimiz yarım gün izin kullanıdığımız da 1 günlük izin kesiyor. Bu yasal bir durum mudur?

  1. Admin dedi ki:

   Yazınızda belirtmemişsiniz ama izinden kastınız yıllık ücretli izin değil herhalde. Normalde İş Kanununda böyle bir düzenleme yok, yarım gün izin kullandığınızda 1 günlük ücretinizden kesiliyorsa, kalan yarım günlük çalışmayı babanızın hayrına mı yapıyorsunuz ? Eğer yarım gün izin kullanınca haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurmamış olduğunuz için mi işyeri böyle yapıyor bilmiyoruz, bunun gerekçesini işyerinize sorabilirsiniz

 115. AYŞE dedi ki:

  hastanede çalışıyorum beyaz kod oldu bende şahit olarak adliyeye gitmem gerek iş yerinden nasıl izin alabilirim? o gün tam gün mü izinli oluyorum yoksa saatlik izin mi alıyorum ? bu süreç nasıldır ? bende hastane ile davalık olduğum için biraz dururmumuz karışık güven probleminden dolayı her şeyi yapabilirler . Net bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Elinizdeki mahkeme davetiyesinin – yazısının fotokopisini işyerinize verin, size izin vermek zorundalar, çünkü mahkeme sizi şahit olarak çağırdığına göre siz gitmek zorundasınız, sizin açtığınız bir dava değilse isteğinize bağlı veya sizden kaynaklanan bir durum da değil demektir, bu nedenle işyerinin sizden ücret kesintisi de yapmaması gerekir. Ancak işveren isterse izni günlük verir, istemezse adliyeye gidip gelmenize yetecek kadar saatlik izin vermesi gerekir.

 116. Şahin dedi ki:

  Ben fabrikada çalışıyorum fabrika bir nedenden dolayı durdu ve biz çalışanları ücretli izine çıkardı yaklaşık 120 130 gün falan oluyo bu aradada maaşlarımızı yatırdılar şimdi biz işten çıkarsak yada fabrika çıkartırsa bu ücretli izinleri geri öder miyiz hepimizin yıllık izinleri yoktu hep içeri borçlandırdılar

  1. Admin dedi ki:

   Yazılı bir belge imzaladınız mı, hangi şartlarla sizi ücreti izne gönderdiler, işe geri döndüğünüzde bu ödenen paraları sizden nasıl keseceklerdi bilmiyoruz ancak İş Kanununda böyle bir düzenleme yer almamakla birlikte (çünkü pek karşılaşılacak bir durum değil) işveren kendiliğinden bu ödemeleri size yapmış, eğer fabrika kapanırsa bu sizin hatanız değil, dolayısıyla işverenin bu paraları sizden geri istemesi hakkaniyete uymaz, o zaman baştan iş akdinizi fesheder, tazminatlarınızı öderdi, siz de kendinize başka bir iş bulurdunuz, eğer bu parayı işverene geri öderseniz bu durumda 120, 130 gününüz boşa geçmiş olur, siz mağdur olursunuz.

   1. Şahin dedi ki:

    Sadece yıllık izin kağıtlarını imzaladık başka bişey imzalamadık

 117. Sena dedi ki:

  Merhabalar özel bir sektörde mağaza sorumlusu olarak calismaktayim ve 7 haftadır yaklasik 49 50 gundur haftalik izin kullanamiyorum icerde 3 yillik iznim mevcut bayram izinlerim duruyor ve asiri bir yorgunluk icindeyim bunlari gerekce sunarak isten ayrila biliyor muyum ve yasal haklarimi alabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunu işverene işçinin izin kullanacağı tarihleri iş durumuna göre belirleme yetkisi vermiştir. Ancak işçiye bir yıl boyunca iznini kullandırmama yetkisi ise vermemiştir. Dolayısıyla işveren bir yıllık süre içerisinde kalmak şartıyla en fazla işçinin izne ayrılacağı tarihi belirleyebilir, ancak işini iznini o yıl içerisinde kullanmasını engelleyemez. Bu konuda ayrıntılı bilgi içeren yazılara Rapor-İzin Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz. Çünkü İş Kanununa göre yıllık ücretli izin işçinin dinlenmesi için zorunludur ve Kanunun 53 üncü maddesinde “Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.” hükmü yer almaktadır. Bu nedenle işten ayrılıp kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. Ancak eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesiyse ve en az 3600 prim gününüz varsa hiç uğraşmadan SGK Müdürlüğünden alacağınız kıdem tazminatı yazısını işyerine ibraz edip, işten ayrılıp kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 118. ilker dedi ki:

  ben özel sektörde 5 yıl çalıştım , istemeden küfür ettigimden dolayı 25. 2. maddesine göre tazminatsız işten kovuldum.avukat kıdem ve ihbar tazminatımı alamıyacagımı söyledi ve bende mahkemeye vermedim iş yerini.İşyeri beni tekrar işe almak isterse işe alabilirmi bu yasal mı? Eger işe alırlarsa tekrar işe başlarsam ve ileride işten çıkarılırsam bu 5 yıllık tazminatım tekrar başladıgım iş gününün üzerine eklenirmi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler…

  1. Admin dedi ki:

   İşyeri tekrar sizi işe almak isterse buna hiçbir engel yok, ancak tazminat hakkı yönüyle eski çalışma süreniz dikkate alınmaz, sıfırdan başlatılır.

 119. ilhan karakaş dedi ki:

  Pazar günleri çalışmayan, yani bir ay içerisinde 26 gün çalışan bir işcinin, biriken yıllık izinlerine ait ücret ödemesi, bürüt ücreti 26’ya bölerek mi ödenir, 30’a bölerek mi ?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununun 57 nci maddesine göre yıllık izin ücreti aşağıdaki gibi hesaplanır;
   Günlük, haftalık veya aylık olarak belirli bir ücrete dayanmayıp da akort, komisyon ücreti, kâra katılma ve yüzde usulü ücret gibi belirli olmayan süre ve tutar üzerinden ücret alan işçinin izin süresi için verilecek ücret, son bir yıllık süre içinde kazandığı ücretin fiili olarak çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama üzerinden hesaplanır. Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, izin ücreti işçinin izine çıktığı ayın başı ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.

 120. Oğulcan dedi ki:

  Merhabalar Özel sektörde çalışmaktayım 4 gün ücretli alacak iznim var izinlerimi yılbaşında kullanmak istiyorum ücretli iznimi kullanabilirmiyim? kullanırsam ücret ödenecek mi? resmi tatil olduğu için bir gün alacak iznim oluyor mu? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununu hükümlerine göre yılbaşı yani bir Ocak günü çalışmasanız bile işverenin size o günün ücretini ödemesi gerekir, hatta o gün çalışırsanız size 2 günlük ücret ödemesi gerekir. Ayrıca 1 Ocak gününün 4 günlük izninizden düşülmemesi gerekir, çünkü yıllık ücretli izinden sadece iş günleri düşülür.

   1. Oğulcan dedi ki:

    Teşekkür Ederim

 121. PINAR dedi ki:

  merhabalar benim sorum şu ben 6 senedir aynı yerde çalışıyorum servis mevcut çünkü fabrikamız merkezden 40 km uzaklıkta ev taşıma işlemi yaptık ve sorun oluyor hem yol hem zaman açısından servisi yakın yere çekelim diyoruz kabul etmiyorlar her daim sorun oluyor bu iş akdini fesh etmeye tazminat talebine sebeb olabilirmi nasıl yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   İşveren normalde çalışanlara servis sağlamak zorunda değil, bu nedenle işe girerken aranızda yaptığınız anlaşmaya / sözleşmeye bağlı.

 122. Ceylan dedi ki:

  Ven 2013 yılında ayrıldığım iş yerinden yıllık iznimi kullanmadan çıktı ve bana bir ödemede yapılmadı. Şirket kapandığı için kimseyede ulaşamadım. Bu şirketten yıllık izin paramı alabilirmiyim kapandığı içşn bunu nasıl yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Şirket ortaklarının (sahiplerinin) isim ve adresleriniz biliyorsanız sorun yok, önce arabulucuya başvurmanız gerekir.

 123. hasan dedi ki:

  merhaba ben isyeri hekiminden 1 gün sonrası için hastaneye sevk kağıdı aldim hastaneden randevu da aldım saat 1 de

  evimle isyeri arası 45 km lik yol var servis le gidip geliyoruz

  işyerindeki şef bana ogun sevkim olduğu halde ise gel öğlen gidersin

  diyor , isleri hekimi nin verdiği sev le ilgili kanunları bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununda bu konuda hüküm yok, ancak ortada sağlık mazereti var, bu nedenle işyerinin müsamaha göstermesi gerekir, durumunuz işe gitmeye uygunsa ve o gün işe gitmeniz isteniyorsa hiç gitmememiz uygun olmaz belki ancak öğlene kadar çalışıp işten ayrılmanız halinde hastaneye yetişemeyebilecekseniz bu durumda hastaneye vaktinde yetişmenizi sağlayacak şekilde örneğin saat 10:30’da veya 11:00’de iten çıkarsınız, yani bu tamamen işe girerken yaptığınız iş sözleşmesine, karşılıklı anlayışa bağlı bir durum.

 124. Asya dedi ki:

  Merhaba ozel bır sırkette maaslı olarak calısıyorum. Bazen ısler yetısmedıgınde mesaı kalıyorum fakat mesaı parası almıyorum ıdarı kadro satılıyırum. Fakat ızınlı gelmedıgım bır gun , yarım gun maasımdan kedılıyo. Bu durumla ılgılı ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Yragıtay’ın mesaisini kendisi belirleyebilen üst düzey yöneticilerin fazla mesai ücreti isteyemeyeceklerine dair kararları var. Ancak anladığımız kadarıyla siz bu kapsama girmiyorsunuz. ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 125. Emrah tugba Kızıltekin dedi ki:

  Merhaba ben bir gıda fabrikasinda calisiyorum gectigimiz zamanda kayin babam rahmetli oldu onun 40 mevludu icin izin istedim vermediler ben bundan oturu esime ve ailesine mahcup durumdayim yasal olarak benim hakkim varmi yardimci oluraaniz sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununun Mazeret İzni başlıklı Ek 2 nci maddesi uyarınca işveren işçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin vermek zorunda, bunun dışında kanunen izin vermek zorunda değil, işverenin inisiyatifine ve insafına kalmış bir durum.

 126. erol dedi ki:

  merhaba yaklaşık 5 yıldır bir iş yerinde çalışmaktadım ve kalça kemiğinden amaliyat oldum ama iş yerim beni rahatsızlık rapor sürecim 4 aydan fazla olduğu için bu durumda seni işten çıkarmak durumundayız dedi nasıl bir yol izlemem gerekiyor ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinizdeki çalışma sürenize göre rapor süreniz 14 haftayı aştıktan sonra işverenin sizi işten çıkarma hakkı doğar. Ancak bu durumda dahi kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir. Bu konuda ayrıntılı bilgi İşveren Hastalanan veya Rapor Alan İşçiyi İşten Çıkarabilir mi ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

 127. erol dedi ki:

  merhaba ben yaklaşık 5 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum depo sorumlusu olarak ve 5 yıldır da 2 kişi olarak görev aldım ama işverenim sözde zarar ediyorum ve 2 kişiye maaş ödeyemem diyip 1 kişiyi başka bir göreve alaak beni depoda tek e düşerdi işimin ağır olduğunu kendisine dile getirdim ve tek kişi bu işi yapamaz haftalık çalışma şeklimiz sabah 8 akşam 6 olarak ve yoğun bir tempo depo içerisinde yükleme ve boşaltma işi yapıyorum bu durumda işverenim işine gelirse çalışırsın işine gelmez ise kapı orda dedi şimdi hayat şartları neticesinde çalışmak zorundayım ama artık bedenim bu işi kaldırmıyor işten ayrılma gibi bir durumda haklarımı talep edebilirmiyim işyerimle 5 yıl öncesinde işe girerken hiç bir şekilde bir sözleşme yapmadım ve 5 yıldırda maaşım asgari olan kısmını banka yolu ile geri kalan kısmını elden almaktayım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesiyse ve en az 3600 prim gününüz varsa, hiç uğraşmadan SGK’dan alacağınız kıdem tazminatı yazısına istinaden iş akdinizi feshedip kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. Bu imkanınız yoksa bile SGK’ya gerçek ücretiniz üzerinden gösterilmiyor olmanız bile tek başına sizin için haklı fesih sebebi sayılacağından, İş Kanunu 24/II. maddeye istinaden haklı sebeple iş akdinizi feshettiğinize ve kıdem tazminatınızı talep ettiğinize dair noterden ihtarname çekip işten ayrılabilirsiniz.

 128. cüneyt sazlıdereli dedi ki:

  geriye dönük izin paraları alınabiliyormu?

  1. Admin dedi ki:

   İş sözleşmesi feshedildikten sonra işçi o zamana kadar kullanmamış olduğu tüm ücretli yıllık izinlere ait ücretlerini alabilir, yani işverenin ödemesi gerekir.

 129. Niyazi dedi ki:

  Biz bir kurumda 12-24 gündüz 12-48 gece çalışıyoruz şimdi iş yeri 1 ay boyunca 12-24 çalıştırıp 1 hafta izin vereceğiz ama izinde sayıldığımız gün ise 12 saat işyerine kurs göreceksiniz diyor gelmezseniz tamamındaydı verip işten atılırsınız kurs almanız sözleşme şartında var mecbursunuz diyor böyle bir hakları var mı

  1. Admin dedi ki:

   İşveren mevzuat gereği zaten çalışanlara yaptığı işle ilgili eğitim vermek veya verdirmek zorunda, sözleşme gereği eğitim verilmesi gerektiğini de belirtmişler. Bu durumda eğitime katılmanız gerekir. Ancak yine mevzuat gereği eğitimde geçen süreyi işverenin çalışma süresinden sayması gerekir. (Bkz. İşçiye Verilen Eğitimde Geçen Süre Çalışma Süresinden Sayılır mı ?) Ayrıca işveren hafta tatilinizi de kullandırmak zorundadır.

 130. evren dedi ki:

  Merhabalar
  Çalıştığım şirket Corona Virus salgının dan dolayı yıllık izini kullandırarak evden çalışılmasını istemektedir. Bu yasal mıdır? böyle bir konun şirkete yasal cezası nedir? Teşekkür ederim…

  1. Admin dedi ki:

   Bahsettiğiniz şirket yıllık izin (yıllık ücretli izin) kullandırıyorsa, yani işçiyi yıllık ücretli izne gönderdiyse, izin süresince işçinin evden de olsa çalışmasını isteyemez, eğer işçinin bu sürede çalışmasını istiyorsa o zaman izin kullandırmış sayılmaz, işçinin evde çalışarak geçirdiği süreyi yıllık ücretli izin süresinden düşemez. Çünkü yıllık ücretli izin süresince işçi serbesttir, işveren işçiye karışamaz, iş yaptıramaz, izin süresine ait ücreti de işçi izne ayrılmadan önce işçiye ödemek zorundadır.

 131. Meral dedi ki:

  Merhaba ben bir pansiyonda çalışıyorum. Is verenim coronadan dolayı tüm personeli süre belirsiz diyerek ücretsiz izne ayırdı.
  Hatta süre uzarsa sigorta pirimi ödememek için hepimizin çıkışını vereceğini söyledi😔
  IŞ verenimin böyle bir şey yapmaya yasal hakkı varmıdır.?
  Teşekkür ederim. Saygılar…

 132. Meral dedi ki:

  Ayrıca ben asgarî ücretle haftada tam olarak100 saat çalışıyorum. Ve
  Çalışmamın karşılığında da mesai ödenmiyor…

 133. Necdet dedi ki:

  Devlet işçinin yanında değil. Isyeri calisanlarinin bulundugu Whatsap gurubuna diğer arkadaşlarım gibi bende maaşla alakalı yazı yazdım ve is veren bunu diğer arkadaşlarımı galayane getirdigim gerekçesiyle 11 aylık ken işten çıkarttı ve ihbarimi ödemedi ama çıkış kagitlarini imzaladım şimdi ben noterden ihtarname yollasam ihbar tazminatimi alabilirmiyim sayın admin tesekur ederim

  1. Admin dedi ki:

   İşveren öderse alabilirsiniz tabi, eğer ödemezse adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna başvurmanız gerekir.

 134. Mehmet dedi ki:

  7yıldır özel şirkette çalışıyorum şuan yıllık izindeyim 21 gün ama patron ücretsiz izin diyor izindeyim ama döndüğümde maaşı tam alabilirmiyim yoksa kesilirmi

 135. kadir dedi ki:

  merhaba bildiğiniz üzere korona virüsü nedeniyle çoğu iş yeri kapatmak zorunda kaldı ve işçilerin çoğu yıllık izne çıkartılıyor. Bu nedenle yıllık izinde olan bir çalışan yıllık izin sırasında o hal ilan edilip sokağa çıkma yasağı gelirse çalışanın yıllık izni devam eder mi yoksa o hal gününden sonra yıllık izinden sayılmaz mı.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer çalışan yıllık ücretli iznini kullanıyorsa, izin süresinde OHAL veya sokağa çıkma yasağı ilan edilse bile durum değişmez, çünkü burada işveren açısından değişen bir durum söz konusu değil

 136. Meral dedi ki:

  Lütfen benim sorularıma da cevap verirmisiniz 🙏

  Meral
  20 Mart 2020, 17:00
  Merhaba ben bir pansiyonda çalışıyorum. Is verenim coronadan dolayı tüm personeli süre belirsiz diyerek ücretsiz izne ayırdı.
  Hatta süre uzarsa sigorta pirimi ödememek için hepimizin çıkışını vereceğini söyledi😔
  IŞ verenimin böyle bir şey yapmaya yasal hakkı varmıdır.?
  Teşekkür ederim. Saygılar…

  Cevapla
  Meral
  20 Mart 2020, 17:26
  Ayrıca ben asgarî ücretle haftada tam olarak100 saat çalışıyorum. Ve
  Çalışmamın karşılığında da mesai ödenmiyor…

  1. Admin dedi ki:

   1-Eğer işe girerken işverenle yaptığınız iş sözleşmesi ile işverene sizi ücretsiz izne gönderme yetkisi vermedinizse, normalde sizin onayınız olmadan işverenin sizi ücretsiz izne gönderme hakkı yok. Şu an içinde bulunduğumuz süreç nedeniyle işverenin bunu zorunlu yapıyor olması sonucu değiştirmez, bu durumda işverenin İş Kanunu 25/III kapsamından zorunlu nedenlerle iş sözleşmesini feshetmesi ve kıdem tazminatı ödemesi gerekir.
   2-Haftalık 45 saati geçen çalışmalar için işverenin fazla mesai ödemesi zorunludur.

 137. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar ben birşey sormak istiyorum ozel sektorde mevsimlik işçi olarak çalışıyorum hafta ici bir gün izin aldığımızda ücretsiz izin veriyolar ve bir pazar günümüzude ödenmiyor yanı bir günün yerine 2gun kesiyorlar ücretimizi sorduğumuzda bu bizim yasal hakkımız diyolar bir açıklama yaparsanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Mevsimlik işçi, normal işçi fark etmez, İş Kanununa göre haftalık 45 saatlik normal çalışma süresini dolduran işçiye işverenin en az 24 saatlik ücretli hafta tatili (haftalık izin) vermesi gerekir. Siz haftalık 1 gün izin kullandığınızda kalan çalışma sürenizle haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduramıyorsanız bu durumda işveren size bir günlük haftalık ücretli izni de vermek zorunda değildir. Bu durumda da 1 günlük ücreti izin kullandığınız gün için, 1 günlük ücreti de çalışmadığınız hafta sonu için işverenin kesmesi normal. Öte yandan 11 ayı geçmiyorsa mevsimlik işçinin yıllık ücretli izin hakkı olmadığı için de söz konusu birer günlük izinlerinizi ücretsiz izin yerine yıllık ücretli izinden kullanma imkanınız yok. (Bkz. Mevsimlik İşlerde Çalışan İşçinin İzin Hakkı Var mıdır ?)

 138. özgür başyurt dedi ki:

  merhabalar benim bir sorum olacak ben özel sektörde. market. elamanı olarak çalışmaktayım. haftanın 1 günü izin günümüz. hafta 7 gün. örnek iznimi pazar kullandım ve ülkede sağlık problemlerinden dolayı sokağa çıkma yasağı geldi. benim iznim sayılıyor mu. yoksa firmadan 1 gün daha izin alacağım olur mu ???

  1. Admin dedi ki:

   Firmadan izin alacağınız olmaz, işverenin hatasından kaynaklanan bir durum değil ve o bir günlük iznin amacı dinlenmenizi sağlamak, sokağa çıkma yasağı da bu hakkınızı elinizden alan bir durum değil.

 139. Kagan dedi ki:

  Korona virus dolayisiyla 2 hafta sosyal izin kullandirdilar simdide ilerde isler duzeldiginde MESAIYE KALIP ODEYECEKSINIZ DENIYOR DOGRUMUDUR

  1. Admin dedi ki:

   Sosyal izinden neyi kastettiğinizi anlayamadık, iş mevzuatında sosyal izin diye bir şey yok. Öte yandan ilerde işler açılınca işverenin telafi çalıştırması yaptırma hakkı var.

 140. VAROL dedi ki:

  Özel bir şirkette çalışmaktayım. 20-27 Nisan arası yıllık izin kullandım. 23 nisan tatil olduğu için 5 günlük form doldurdum. Fakat 24 nisan da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu durumda yıllık izin formunu yeniden 3 gün olarak mı düzenlemem gerekir.

  1. Admin dedi ki:

   İzin formunuzu 23 – 24 Nisan’ı kapsamayacak şekilde 3 günlük doldurursanız o zaman bu iki gün işyerinde çalışmadığınız gerekçesiyle işveren bu iki güne ait ücretinizi ödemeyebilir.

 141. Nedim dedi ki:

  Slm bu koruna nedeniyle mart 28 den nisanın 20 sine kadar çalışmadik ücretsiz izin olarak nisan 20 iş başı yaptık iş yeri pandemi baş vuruşunda bulunmuş devlet kabul edip işkur 3 ay boyunca hesabımıza 1300 tl yatıracak bunu bize devlet veriyor ve iş yeri sahibi diyor ki siz çalışacaksınız her maaş günü hesap yapıp o devletin verdiği paranın üstünü tamamlayacağım sizin maaşınızı öyle vereceğim böyle birşe olabilirmi devletin bize verdiği paraya sahip çıkıyor

  1. Admin dedi ki:

   Size ödenecek olan kısa çalışma ödeneğidir, işveren bu ödenekten yararlanacak işçisinin çalışma süresini en az üçte iki oranında azaltmak zorundadır, daha önce olduğu gibi işçiyi tam süreyle çalıştıramaz. Bu konuda İŞKUR’a veya ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 142. Gamze dedi ki:

  19 haftalık hamileyim.koronavirus salgınından sonra iznim olmadan ücretsiz izine çıkarıldim bu konudaki benim haklarım nelerdir

  1. Admin dedi ki:

   Günlük 39 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için işverenin İŞKUR’a başvurması gerekir. Sigorta çıkışınız verilmemiş olduğu için ayrıca gebeliğin 32. haftasında rapor almanız halinde 8 + 8 haftalık süre için rapor parası alabilirsiniz. (Bkz. Günlük 39 Liralık Nakdi Yardım Başvuruları Başladı – İşte Başvuru Şartları, Doğuma Bağlı Rapor Parası Alma Şartları)

 143. Hakan Karaer dedi ki:

  Merhaba
  Maas ödemeleri hesaplanırken sokağa çıkma yasağı olduğu günler çalışma gününden sayilirmi acaba? Yani gidemedigimiz o günler maasimiza dahil olacakmi? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Mevzuatta böyle bu konuda bir hüküm yok, iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde de bu konuda hüküm yoksa işverenin inisiyatifine bağlı bir durum.

 144. muhittin kaya dedi ki:

  merhaba sayın admin özel sektörün turizm kolunda kalifiye eleman olarak çalışıyorum
  08/04/2020 de kısa çalışma ya ayırdılar şimdi ise kısa çalışma devam ederken 15 gün işe çağırıyorlar
  yani beni sgortasız 15 gün çalıştırma lüksleri olabilirmi
  tabiiki ben reddettim bu teklifi saygılar

  1. Admin dedi ki:

   Kısa çalışmaya başvuran işverenin işçiyi normla çalışma süresinin en az üçte biri kadar daha az çalıştırmak zorundadır. İşçiye çalıştırdığı süreye ait ücretini ve sigorta primini öder. Kalan süreye ait sigorta primini İŞKUR öder. Eğer işveren İŞKUR’a tamamen çalışmayı durduğunuz bildirmişse o zaman işçiyi çalıştıramaz.

 145. Magdur dedi ki:

  Merhaba admin,

  Keyfi olarak haftalik izin resmi tatile yazilabilir mi? Denk geldigi durumlarda resmi tatilin haftalik izinli oldugunu biliyorum ama surekli keyfi olarak haftalik izin resmi tatile yazilabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Haftalık izinden bahsettiğinize göre çalışan kişi işçi statüsünde olmalı. 4857 sayılı İş Kanununun 46 ıncı maddesine göre işveren haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduran işçiye yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en 24 saat hafta tatili (haftalık izin) vermek zorunda. Dolaysıyla Kanuna göre işveren bu izni istediği zaman verebilir. Gerek kamu işyerlerinde gerekse özel sektör işyerlerinde de eğer hafta sonu çalışma yapılmıyorsa, işçi işe gitmediği hafta sonu günlerinde haftalık iznini kullanmış oluyor. Hafta sonu zaten çalışma yapılmayan bir işyerinde, işçiye hafta tatilinin hafta için kullandırılması halinde kalan 4 günlük çalışmada işçi haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurmamışsa haftalık izne hak kazanamaz, bu durumda işveren haftalık sadede 4 günün ücretini öder, SGK’ya da ona göre bildirim yapar. Yani bu durumda işçi haftada 4 gün çalışmış, 3 gün izin yapmış sayılır. Buna karşılık Cumartesi – Pazar günü de çalışan işçiye hafta içinde haftalık izin verilebilir.

 146. Sevilay dedi ki:

  Merhabalar, 28 Şubatta doğum iznine ayrıldım ve 23 Nisanda doğum gerçekleşti devletin vermiş olduğu 16 haftalık iznim 19 haziranda bitiyor. bu iznimin üzerine ek olarak Şirketimin çalışmadığı resmi günleri ve sokağa çıkma yasağının olduğu günleri eklemem gerekir mi ? Süt iznimide birleştirerek kullanmayı düşünüyorum.
  ek olarak 6 aylık ücretsiz izin hakkımı kullanmak istiyorum bu izinlerimin sıralaması sizce nasıl olmalıdır? İş yerine nasıl bidirilmesi gerekir ? biraz karışık oldu ama umarım yanıtlarsınız. Teşekkürler .

  1. Admin dedi ki:

   Şirketinizin çalışmadığı resmi günler ve sokağa çıkma kısıtlaması olan günler sizin 16 haftalık izin sürenizi değiştirmez, sadece son gün kısıtlama olan güne gelirse o zaman işyerinde başlamanız gereken süre kısıtlamanın bittiği günden sonraki güne sarkar.
   Diğer sorunuzu cevaplayabilmemiz için önce bizim sorumuzu cevaplamanız gerekir. 16 haftalık doğum izni süreniz bittikten sonra yarım çalışma ödeneğinden yararlanmayı yani işyerinde yarım gün çalışıp, kalan yarım gün için İŞKUR’dan yarım çalışma ödeneği almayı da düşünüyor musunuz yoksa işyerinde hiç çalışmaksızın 6 aylık ücretsiz izne ayrılmayı mı düşünüyorsunuz ?

 147. büşra dedi ki:

  4857 sayılı İş Kanunu’nda yer alan izin türleri ve süreleri ile ilgili bir değerlendirme yazısı yazılacaktır. Kanunda yer alan her türlü izin, gerektiği durumlarda karşılaştırmalar yapılarak, her durum için ayrı ayrı değerlendirilecektir.
  böyle bir final sorusu sordu hoca gerektiği durumlar derken hangi kısmı yazmam gerekiyor acaba?

  1. Admin dedi ki:

   Gerekli izinlerden kasıt her halde 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işveren tarafından işçilere izin verilmesi gereken hal ve durumlardır. Karşılaştırmadan da bu izin türlerinin birbirleriyle karşılaştırılması kastetmiş olabilir. İş Kanunu gereği işçilere verilmesi gereken izinler aşağıda belirtilmiştir.
   – Yeni iş arama izni / 27. madde
   – Genel tatil hakkı / 44. madde
   – Hafta tatili (haftalık izin) / 46. madde
   – Yıllık ücretli izin / 53. madde
   – Yıllık iznin kullanımı sırasında ücretsiz yol izni / 56. madde
   – Analık ve süt (emzirme) izni / 74. madde
   – Mazeret izinleri / Ek 2. madde
   İsterseniz ayrıca 68. maddede belirtilen ara dinlenme (mola) sürelerinden ve İş Kanununda geçen diğer dinlenme sürelerinden de bahsedebilirsiniz.

 148. Çileli baykuş dedi ki:

  Merhaba şirkette evden çalışma sistemine geçtik. Elektrik kesintisi, sistem sorunu gibi çalışamadığımız zamanlarda yıllık izinden düşüleceği belirtildi. 1 saat bile elektrik kesilse yarım gün kesiliyor. Yasada bu gibi durumlarda telafi yaptırışabilceği yazılmış. Yıllık izinden düşme hakları var mı?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununda düzenlenen telafi çalışmasıyla ilgili bilgi İşçilere Yaptırılacak Telafi Çalışmasıyla İlgili Süre Uzatıldı başlıklı yazıda yer almaktadır. Ancak telafi çalışmasında işverenin yıllık izinden düşme gibi bir hakkı yok.

 149. Emine dedi ki:

  Benim kzm a101 çalışıyor. Yüzde elli hafif mentesyon zihinzel unutkanlık raporu var hafif engelli. Senelik izini Ağustos 18 şöyle sorun var .. mağza sorumlusu 1 aylık içerde izini olduğu için bn ikinizi aynı anda izine cikramam demiş ne yapmamız lazm üst amirin öyle hakkı varmı bn kzmi tek bırakamıyorum durumu kzm izah etmiş dinlememisleer ne yapmamız lazm

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzda biraz cümle düşüklüğü olmuş, ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadık. Bu konuda Çalışanlar Yıllık İzinlerini İstedikleri Zaman Kullanabilir mi ? başlıklı yazıda açıklama yer almaktadır.

 150. Ömer yavuzdoğan dedi ki:

  İşkurdan 32 gün ek iznin hakım olduğuna dair yazı geldi ama işten ayrıldım iş yerim bunu ödemiyor bu izin işkur ile alakalı diyor bu izin neden gelir ben de şaşırdim.

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinde hangi kapsamda çalıştığınız belirtmemişsiniz. İŞKUR işbaşı eğitim programı ya da toplum yararına çalışma programı kapsamında mı çalıştınız yoksa İŞKUR’dan bağımsız olarak işverenle anlaşıp işe mi girdiniz ya da iş arayan olarak İŞKUR’a başvurdunuz İŞKUR sadece size iş mi buldu ?

 151. Guney kaga dedi ki:

  SOSYAL IZIN (Dogum Vefat Evlenme Refakat)
  Yazan bir izin kagidi imzaladim nisan ayinda 2020 kovit 19 nedeniyle 2 hafata geri dondugumde imzaladigin izin kagidi nedeniyle TELEFI mesaisine kalarak odeyeceksin deniyor yoksa tazminatsiz isden cikaririz deniyor boyle bir haklari varmi imzaladigim izin kagidinda __SOSYAL IZIN ( dogum vefat evlenme refakat) yaziyor
  Tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Sayın ziyaretçimiz yazdıklarınızdan pek bir şey anlamadık, eğer işyeri yıllık izin dışında (yıllık izninizden düşmeden) size 2 hafta izin verdi, bu süreye ait ücretinizi de kesmediyse belki bunun telafisi için sizden fazla mesai yapmanızı istiyordur. İmzaladığınız belgenin içeriğini bilsek, durumu tam anlayabilsek, daha ayrıntılı cevap verebiliriz.

 152. Seda dedi ki:

  Özel bir bankada şube çalışanı iken çağrı merkezine verildim. Pandemi nedeniyle. 9 gün aralıksız çalışma planı koymuşlar bu durum yasal mıdır? Ne yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Pandemi nedeniyle işverenlere / işyerlerine bazı haklar verildi; örneğin telafi çalışmasının süresi uzatıldı, çalışanı ücretsiz izne gönderme hakkı verildi. Ancak İş Kanununun temel hükümleri değişmedi. Pandemi sürecinde de olsa işçi günde 11 saatten fazla çalıştırılamaz, haftalık 45 saati dolduran işçiye hafta tatili (haftalık izin verilmesi), 45 saati aşan çalışmalar için fazla mesai uygulanması, günlük mola sürelerinin kullandırılması gerekir.

 153. Kemal yılmaz dedi ki:

  Eşim ve ben özel sektörde çalışıyoruz.Benim.izin günüm hafta içi eşim hafta sonu nerdeyse biribirimizi hiç goremez olduk.Is yerinden izin günümü hafta sonuna isteme hakkım varmı.

  1. Admin dedi ki:

   Kastettiğiniz hafta tatili (haftalık izin) herhalde. İş Kanunu hükümlerine göre işveren hafta tatili iznini hafta sonu da kullandırabilir, önemli olan 7 günlük zaman dilimi içerisinde en az 24 saatlik izni işçiye kullandırmasıdır, bunun gününü işçi – işveren aralarında belirleyebilirler. Bu nedenle de geçerli bir sebebiniz var, işyerinde iş aksamayacaksa, yani sizin mutlaka hafta sonu işyerinde çalışmanız gerekmiyorsa, tabi ki işverenden böyle bir talepte bulunabilirsiniz, işveren de kabul eder herhalde.