Anasayfa / Haber / Yüzde 30 Artan Asgari Ücret de Açlık Sınırını Geçemedi

Yüzde 30 Artan Asgari Ücret de Açlık Sınırını Geçemedi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere 2016 yılında uygulanacak asgari ücret yaklaşık yüzde 30 zamlı olarak belirlenmiş ve aylık brüt asgari ücret bin 647 lira, bekar işçi asgari geçim indirimi dahil aylık net asgari ücret ise bin 300 lira olmuştu.

Asgari ücretteki bu yüzde 30’luk artış asgari ücretle çalışan işçinin işverene maliyetini aynı oranda artırdığından, işveren kesimi bu yüksek artışa tepki göstermiş, bunun üzerine işverenlere işçi başına 100 lira prim desteği getirilmişti. (Bkz. İşverene Devlet Desteğiyle İlgili Kanun Yayımlandı, SGK Asgari Ücret Desteğiyle İlgili Genelge Yayımladı başlıklı yazılar.)

Ayrıca Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu da (TİSK) Türkiye’deki asgari ücretin 16 Avrupa ülkesinden yüksek olduğu yönünde bir haber bülteni yayımlamıştı. (Bkz. İşveren Sendikasına Göre Türkiye’de Asgari Ücret 16 Avrupa Ülkesinden Yüksek)

Ancak asgari ücretteki bu yüzde 30 oranındaki artış da asgari ücretin açlık sınırının altında kalmasını önleyemedi.

TÜRK-İŞ’in 2016 Mart ayına ilişkin olarak açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarına göre;

– Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı bin 400 lira 8 kuruş,

– Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise dört bin 50 lira 54 kuruş,

olarak gerçekleşti.

– Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de bin 738 lira 50 kuruş olarak gerçekleşti.

MEMUR-SEN ise 2016 Şubat ayına ilişkin olarak 4 kişilik bir aile için açlık sınırını bin 544 lira 42 kuruş, yoksulluk sınırını ise 4 bin 143 lira 70 kuruş olarak açıklamıştı.

TÜRK-İŞ tarafından aylık bin 400 lira, MEMUR-SEN tarafından aylık bin 544 lira olarak açıklanan açlık sınırı rakamlarına karşılık, yüzde 30 artırılan asgari ücrete göre; evli – eşi çalışmayan – 2 çocuklu bir asgari ücretliye asgari geçim indirimi dahil aylık net bin 362 lira 75 kuruş, evli – eşi çalışan – 2 çocuklu bir asgari ücretliye asgari geçim indirimi dahil aylık net bin 338 lira 4 kuruş ücret ödenmesi gerekiyor. (Bkz. Aylık Asgari Geçim İndirimi Dahil 2016 Yılı Asgari Ücret Tutarları) Dolayısıyla dört kişilik aileye sahip bir asgari ücretliye asgari geçim indirimi dahil ödenmesi gereken aylık net asgari ücret, her iki sendika tarafından açıklanan açlık sınırı rakamlarının altında kaldı. (isvesosyalguvenlik.com)