DOLAR 6,7435
EURO 7,5723
ALTIN 367,53
BIST 109.111
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Kıdem Tazminatı Hakları Nasıl Belirlenir ?

22.06.2014
A+
A-

İşten çıkan veya çıkarılan işçinin (çalışanın), kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için diğer şartların yanında, işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca ödenecek tazminatının hesabında, işçinin kıdem tazminatı hesabına esas tutulacak ücret ve diğer hakları yanında, işyerindeki kıdemi yani çalışması süresi de esas alınmaktadır. Dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmama ve ödenecek kıdem tazminatı miktarının hesabında işçinin işyerindeki kıdemi yani çalışma süresi büyük önem taşımaktadır.

(Not: Yıllık izinle ilgili konu Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Yıllık İzni Kaç Gün Olur ? başlıklı yazıda ele alınmıştır.)

Bu durumda da aynı işyerinde daha önce çalışmış ve işten çıkmış veya çıkarılmış işçinin, o işyerinde tekrar işe başlaması durumunda kıdem süresinin hesabının nasıl yapılacağı konusu önem taşımaktadır. Örneğin, bu işçinin ikinci kez işe girdikten sonra diğer şartlar yönüyle kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkması veya çıkarılması halinde, işyerinde daha önce geçen çalışma süreleri dikkate alınacak mıdır ?

1- Burada işçi daha önceki çalışmaları sırasında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkmış veya çıkarılmış, ancak kendisine herhangi bir kıdem tazminatı ödemesi yapılmamışsa, bu işçi o işyerine tekrar girdiğinde daha önceki çalışma süreleri de kıdemine dahil edilecektir. Örneğin, işçi işyerinde 5 yıl çalışmış, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmış, ancak kendisine herhangi bir kıdem tazminatı ödemesi yapılmamış. Bu işçi o işyerinde tekrar işe başlamış, 8 ay çalışıp haklı sebeple işten ayrılmış veya işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri dışındaki herhangi bir nedenle işten çıkarılmış. Normalde bu işçinin kıdem tazminatı ödenmesi gerekecek şekilde iş sözleşmesi sona erdiği halde, sonraki işe girişi üzerinden henüz bir yıl geçmemiş olduğundan kıdem tazminatı ödenmemesi gerekir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi önceki çalışmalarının da kıdemine dahil edilmesi gerektiğinden, bu işçiye 5 yıl 8 aylık çalışması karşılığı kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.

Konuyla ilgili bir Yargıtay kararında da aynen; “1475 sayılı yasanın 14/2. maddesi, işçinin aynı işverene bağlı olarak bir ya da değişik işyerlerinde çalıştığı sürelerin kıdem hesabı yönünden birleştirileceğini hükme bağlamıştır. O halde kıdem tazminatına hak kazanmaya dair sürenin hesabında da işçinin daha önceki fasılalı çalışmaları dikkate alınır. Bununla birlikte, her bir fesih şeklinin kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde gerçekleşmesi hizmet birleştirmesi için gerekli bir koşuldur.” açıklamalarına yer verilmiştir. (22. Hukuk Dairesi – 2017/11325 E., 2018/5256)

2- İşçi önceki çalışması sırasında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmış ve kendisine hak ettiği kıdem tazminatı ödenmişse, bu durumda o işçi aynı işyerinde tekrar işe başladığında kıdem tazminatı yönüyle kıdemi yani çalışma süresi sıfırdan başlatılır, önceki çalışma süreleri dikkate alınmaz, dolayısıyla o işçi o işyerinde ilk defa işe girmiş gibi işlem yapılır.

3- İşçi önceki çalışması sırasında kıdem tazminatı almayı hak etmeyecek şekilde işten ayrılmışsa, bu durumda da yine ikinci maddede olduğu gibi kıdem tazminatı yönüyle kıdemi yani çalışma süresi sıfırdan başlatılır, önceki çalışma süreleri dikkate alınmaz. Anacak işçi normalde işyerinden kıdem tazminatı almayı hakkedecek şekilde ayrılmış, ancak bir yıllık çalışma süresini doldurmadığı için kıdem tazminatı alamamışsa, bu durumda işçi o işyerinde tekrar işe başladığında önceki çalışmasına ait süre kıdem tazminatı açısından sonraki çalışma süresine eklenir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - SİTEMİZİN YENİNLENME ÇALIŞMALARI NEDENİYLE BİR SÜRE SORU CEVAPLANDIRILMAYACAKTIR !!!
 1. cengiz dedi ki:

  2001 yılında başladığım firmamdan 2005 yılında tazminat almadan ayrıldım. 2 ay sonra eski işime geri döndüm ve sonrasında halen çalışıyorum. Çalışma bakanlığı danışma hattını aradığımda ayrılmam durumunda kıdem tazminatım hesaplanırken eski çalışmalarımın kendim ayrıldığım için dikkate alınmayac ağını söylediler. Hangisi doğru?…Tşkrlr

  1. admin dedi ki:

   İşyerinizden 2005 yılında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrıldıysanız, tazminatı almamış olduğunuz için şu anki çalışmalarınıza eski kıdeminiz de dahil edilir. Eğer tazminat almayı hak etmeyecek şekilde ayrıldıysanız bu durumda eski çalışmalarınız kıdeme dahil edilmez, sıfırdan başlamanız gerekir.

 2. cengiz dedi ki:

  yurtdışına çıktığım için ayrılmıştım. Aynı şehirden başka bir yere ikamet etmek için ayrıldığımdan tazminata hak etmiş olur muyum?

  1. admin dedi ki:

   Kendi isteğiyle işten ayrılan işçinin hangi durumlarda kıdem tazminatı alabileceği aşağıda linki yer alan yazıda belirtilmiş olup, başka yerde ikamet (taşınma) nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamaz.
   Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşçi Hangi Hallerde Tazminat Alabilir ?

 3. Ekrem dedi ki:

  2002 de başladığım firmamdan 2007 yılında başka bir ile taşındığımız için kendi isteğimle ayrılmak zorunda kaldım resmi olarak değil ama elime 2000 tl kadar para verdiler bende alacağım yoktur diye imza attım daha sonra 2009 yılında aynı işyerinde tekrar işe başladım ve halen devam etmekteyim şu anda normal bir şekilde çıksam yada çıkarılsam daha önceki çalıştığım 5 yıl tazminatıma eklenirmi

  1. admin dedi ki:

   Daha önce işten ayrıldığınız sırada kıdem tazminatı almayı hak etmiş olarak ayrılmış ancak tazminatı almamış olsaydınız önceki 5 yıllık çalışmanıza ait kıdem tazminatı eklenirdi. Ancak 2007 yılında işten ayrılırken kıdem tazminatı almayı hak etmemişsiniz. Şu an ayrılmanız halinde de eğer sigorta girişiniz 8 Eylül 1999 öncesine aitse ve en az 3600 prim gününüz varsa, SGK’dan alacağınız bir yazı ile işverene başvurup kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 4. muhammet dedi ki:

  3 sene çalıştıktan sonra işten ayrıldım 2 ay sonra geri geldim tazminatım devam ediyormudur

  1. admin dedi ki:

   (Muhammet) 3 sene çalıştıktan sonra hangi sebeple işten çıktınız veya çıkarıldınız bu önemli. Eğer kıdem tazminatı almayı hakkedecek şekilde işten ayrıldınız ve tazminat almadınızsa tazminat hakkınız devam eder.

 5. RAMAZAN KAZANCI dedi ki:

  Bir işyerinde 3.5 yıl çalışmış ve 2007 yılında çıkış kodu 19 olan mevsim bitimi nedeni ile tazminat almadan askiya alındım. Aynı iş yerinde 6.5 yıl sonra 2014 yılında tekrar işe başladım ve hala devam ediyorum. 2007 den önceki tazminat haklarim devam ediyor mu?

  1. admin dedi ki:

   (RAMAZAN KAZANCI) Eğer iş akdiniz sona erdirilmiş olsaydı, tazminatı hak etmeden işten çıkmış sayılacağınız için, 2007’den önceki tazminat haklarınız devam etmezdi, ancak iş akdiniz sona erdirilmemiş, askıya alınmış olduğu için 2007 öncesi tazminat haklarınız devam eder. Yani tazminat almayı hak edecek şekilde işten çıkmanız veya çıkarılmanız halinde 2007 öncesi çalışmalarınız için de kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 6. sezin dedi ki:

  Iyi aksamlar ben 2012 ekimde is basi yaptim ocak 2015de personelin hakareti karsisinda isverenin sessiz kalmasi nedeni ile isden ayrilmak istedim ve isveren kendisi cikardi issizlik maasi aldim 3-4 ay issizlik maasi aldim sonra isveren kendisi cagirdi geri ayni is yerine haziran ayinda 2015 de basladim.devam ediyorumda. Yeni evlendim esim musade etmiyor burdan cikmak istesem gecen yillarin parasini alabilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   (sezin) 2015 yılında işveren kendi çıkardığı halde işsizlik maaşı alabildiğinize göre, demek ki kıdem tazminatınızı da hak edecek şekilde işten ayrılmışsınız. 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesi uyarınca; evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile işten ayrılan kadın işçi, işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa, kıdem tazminatı alabilir. Dolayısıyla siz resmi nikah tarihinden itibaren bir yıl dolana kadar bu hakkı kullanabilirsiniz. 2015’de ayrıldığınızda size kıdem tazminatı ödenmediyse, 2012 Ekim ayından ayrıldığınız tarihe kadar geçen süre için kıdem tazminatı alabilirsiniz. Tabii 2015 yılında çalışmaya ara verdiğiniz süreyi düşmeniz gerekir.
   Kıdem Tazminatının Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

 7. Seyyah dedi ki:

  9 yıldır çalışmaktayım Şirketimizin ihale ile aldığı işi belediye tek taraflı feto dolayısıyla fesh etmişti.bizim işe bu yüzden son verildi 3 ay işsiz kaldık.kayyum atandı tekrar işe dönüş yapıldı.ama tazminat imiz veya üç aylık magdiriyetimiz verilmedi tazminat imiz devam edermi veya alıpta sıfırdan devam etsek olurmu böyle hakkımız varmı 3 ay çıkıştan sonra giriş yapıldı

  1. admin dedi ki:

   (Seyyah) Yapılan işlemlerin içeriğini bilmek lazım. Eğer aynı şirket işe devam ediyor, sadece şirkete kayyım atandıysa 9 yıllık çalışmanıza ait tazminat haklarınız devam ediyor demektir. Bu durumda tazminatınızı isteyemezsiniz. Eğer ihale yeni bir şirkete verildi eski şirketle ilgisi kalmadıysa bu durumda aslında işyeri devri sayılır ve tazminat haklarınız yeni işverene devredilmiş sayılır normalde. Ancak şu an yaşanan normal bir süreç değil. Eğer ihale eski şirketle alakası olmayan yeni bir şirkete verildiyse tazminatınızı istemenizde fayda var. Alamadığınız üç aylık ücretinize gelince. Ücret garanti fonu ve kısa çalışma ödeneği uygulamaları var, ancak sizin durumunuz hiçbirine uymuyor. Bununla ilgili olarak İŞKUR müdürlüğüne başvuruda bulunun.

 8. Arif dedi ki:

  2007ekim _15 agustos 2016 tarihlerinde özel sektörde çalıştım.ihbar süresini de bekledim.istifa ettim.Ancak kıdem tazminatımın yarısını elden ödediler.Bankaya para yatırmadılar.Başka işe girdim 1 gün çalıştım ve ordan ayrılarak ,eski iş yerime 01 Eylül 2016 da yeniden başladım. 15 gün ayrı kaldım.ve halen çalışıyorum.Size sorum benim kıdem tazminat durumum nedir ve yıllık izin hakkım kaç gündüt

  1. admin dedi ki:

   (Arif) Yazınızdan anlaşıldığı kadarıyla kıdem tazminatınızın bir kısmı elden, bir kısmı banka yoluyla olmak üzere tamamı ödenmiş. Dolayısıyla kıdem tazminatı hakkınızı sıfırlamışsınız. Yeni kıdem tazminatı hakkınız 01 Eylül 2016 tarihinden itibaren başlar, eski çalışma süreniz eklenmez. Yıllık izin konusuna gelince önceki çalışma süreniz de kıdem süresine dahil edilir, yani o işyerinde ilk çalışmaya başladığınız tarihten itibaren geçen tüm çalışma süreniz hesaplamaya dahil edilir, sadece işten çıkıp ara verdiğiniz süre düşülür, böylece kaç gün yıllık ücretli izin kullanmanız gerektiği tespit edilir.
   İşçilerde Yıllık Ücretli İzin Süreleri

 9. kadir dedi ki:

  22.10.2009 tarihinde girdiğim işden verilen sözlerin tutulmamasından dolayı 21.05.2012 de ayrıldım. 15 yıl 3600 tamamlamışım ama bunun farkında değildim.tazminat alamadım.1 hafta sonra aynı iş yeri beni tekrar çağırdı işe başla maaşını düzelteceğiz dedi düzeltti de.şimdi yaş haddinden 15 yıl 3600 hakkımı kullanarak işten ayrılmak istiyorum bu durumda işe giriş tarihim 22.10.2009 mudur.yoksa ikinci giriş tarihim olan 01.06.2012 midir? şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   (kadir) Tartışmaya açık bir konu. Normalde işyerinden ilk ayrılışınız sırasında 15 yıl – 3600 günden dolayı kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrılmış ancak tazminatı alamamışsınız. Bu yönüyle kıdem tazminatı için 22.10.2009 tarihinin başlangıç olarak esas alınması gerekir. Ancak işten ayrılan kişinin 15 yıl – 3600 günden dolayı kıdem tazminatı almasının gerekçesi “ben yaş dışındaki emeklilik şartlarını doldurdum, bu nedenle işten ayrılıyorum demektir”. Siz işten ilk ayrılışınızda bu sebeple ayrılmadınız. Bu yönüyle de başlangıcın 01.06.2012 olarak esas alınması gerekebilir. Ancak siz fazla karıştırmadan il girişinizden itibaren işverenden kıdem tazminatını isteyin, sadece sonraki çalışmalarınız için tazminat öderse önceki çalışmalarınıza ait tazminatı alabilmek için İŞKUR’a şikayette bulunun.

 10. kadir dedi ki:

  açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.ayrıca senelik izin olarak ikinci girişimi referans aldılar ve 14 gün hak ettiğimi söylediler.bu durum normal midir?sonuçta toplamda 7 yılı aşkın bir çalışma sürecim var.bu kullandırılmayan yıllık 6 şar günleri talep edebilirmiyim?

  1. admin dedi ki:

   (kadir) Yıllık izinde ilk girişinizi esas almaları gerekir. Dolayısıyla kullandırılmayan izinlerinizi talep edebilirsiniz.

 11. volkan dedi ki:

  3 ocak 2017 tarihi itibari ile iş aktim fes edildi. Maaşlarımız netten almakta idik.Hazirandan sonra bürütler yukarı cıkar. Tazminat hesaplanırken ocak ayına göre hesaplandı. Son maaş aldım aralık ayına göre hesaplanması gerekmiyormu? Aralık bürüt maaş ücretine göre arada oldukca fark var.

  1. admin dedi ki:

   (volkan) 1475 sayılı Kanunun kıdem tazminatıyla ilgili 14 üncü maddesinde “Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur. Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, tazminata esas ücret, işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.” hükümleri yer almaktadır. Eğer bu Kanun hükümlerine aykırı bir hesaplama yapıldığını düşünüyorsanız AL0 170 veya Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.

 12. ali ilkay dedi ki:

  Merhaba, ben Mayıs 2002 de özel sektöre işe başladım 2005 ve 2008 de girdi, çıktı yapıldı bu aradada çıkış parasını aldım ve şimdi 2017 beni işten çıkardılar peki alacağım tazminat 2002 den mi hesaplanacak yoksa 2008 den mi? Teşekkürler. .

  1. admin dedi ki:

   (ali ilkay) Çıkış parasıyla kıdem tazminatını kastediyorsanız, daha önceki çalışmalarınıza ait kıdem tazminatınızı almış olduğunuz için, sadece son çalışmanıza yani 2008’den sonraki çalışmalarınıza ait kıdem tazminatınızı alabilirsiniz, 2000’den hesaplanmaz.

 13. selahattin dedi ki:

  özel bir şirketde ustalık yapmaktayım bazı olaylardan dolayı giriş çıkış yaptım ve kayyum atandı şirkete kayyum maaşa zam yapa bilirmi

  1. admin dedi ki:

   (selahattin) Tabii ki yapabilir, daha önce işyerinizde şirket yetkilileri işveren vekili iken şimdi işveren vekilliği kayyıma geçmiş oldu.

 14. Ulvi aksu dedi ki:

  Merhaba ben 17 mayıs 2016 tarihinde işe başladım 2 gün önce istifa ettim birkaç gün sonra tekrar aynı işyerine başlayacağım sorum şu 0 dan mı başlamış olurum yoksa kaldığım yerden devam ederim yıllık izin kullanmak için ilk giriş tarihimmi şimdiki tarihi geçerli olur teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   (Ulvi aksu) Yıllık izin için 17 mayıs 2016 tarihli başlangıcınızın esas alınması gerekir, ancak istifanız haklı bir nedene dayanmıyorsa kıdem tazminatı sıfırdan başlar.

   1. Derya yıldız dedi ki:

    Merhaba ben 5 Temmuz 2018 de şehir değişikliği nedeni ile istifa ettim 4 yıl çalışmıştım firma ile kötü ayrılmadım
    Tekrar dönüş yapsam sıfırdan mı başlarım

    1. Admin dedi ki:

     Merhaba, aynı işyerinde tekrar başlamanız halinde kıdem tazminatı yönünden sıfırdan başlarsınız, çünkü kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmamışsınız. Yılık izin yönünden ise önceki 4 yıllık çalışmanız kıdeminize dahil edilir.

 15. Ceyda gonen dedi ki:

  Merhaba,
  2013 yilinda sirketin islerinin kotu gitmesinden dolayi 8 ayi doldurduktan isten cikarildim.cikarilisim ani oldu ,ve insan kaynaklari kendim istifa ettigime dayanan bir yazi imzalatti.8 ay calistigim icin kidem tazminati alamamistim.1,5 yil once tekrar ayni sirkette ise basladim ve devam ediyorum. Sirketin isleri su anda da pek iyi degil ve cikarmalar yapiliyor. Cikarildigim takdirde onceki donemki 8 aylik calismam kidem tazminatima eklenir mi?

  1. admin dedi ki:

   (Ceyda gonen) Verdiğiniz bilgilere göre şirket sizi hiçbir haklı neden olmadığı halde işten çıkarmış, bu nedenle önceki çalışmalarınızın da kıdem tazminatına eklenmesi gerekir.

 16. erdal ümit erdoğan dedi ki:

  merhaba benim sorum şu:
  ben 18 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım.3 yıl önce 2014 te kıdem tazminatımı aldım ve halen çalışmaya devam ediyorum.özel nedenlerden dolayı şimdi ayrılmak istiyorum.ssk ya gittim ikinci kez tazminatı alabileceğimi söylediler ben de aldığım kağıdı işverene verdim.işveren aynı işyerinden iki kez tazmiat alamazsın diyor.bu konuda beni aydınlatırmısınız.teşekkürler..

  1. admin dedi ki:

   (erdal ümit erdoğan) Sadece 2014’ten sonraki çalışma sürenize ait kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 17. Lutfyedogan dedi ki:

  Ben 1 yilim dolmadan calistigim sirketten istifa ederek ayrildim gerekce olarak herhangi birsey yazdirilmadi fakat 3 gun sonra ayni sirkete tekrar girdim bu benim kidemime eklenirmi sifirdan mi alinir ?

  1. admin dedi ki:

   (Lutfyedogan) Hiçbir haklı sebep olmadan işten ayrıldıysanız, kıdem tazminatı almayı hak etmeden ayrılmış olduğunuz için, kıdem tazminatı açısından önceki çalışmanız kıdeminize eklenmez.

 18. kursat yurttas dedi ki:

  Merhaba,
  Kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarıldı. 1 gun sonra İşe iade davası açtım. 2 gün sonra aynı şirketten iş teklifi aldım.
  İşi kabul edip İşe iade davamdan vazgecersem ve 2 ay sonra işten tekrar çıkarilirsam yeniden ise iade davası açma hakkım olur mu?
  Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   (kursat yurttaş) Sizin işe iade davası açmanızdaki amaç zaten işinize geri dönmek, şirket sizi tekrar işe çağırdığına göre dava açma sebebiniz ortadan kalktığından davanızdan vazgeçmeniz gayet normal. İlerde geçerli bir sebep olmadığı halde tekrar işten çıkarılırsanız bu yeni bir fiil olduğundan, tabii ki dava açma hakkınız olur. Ancak burada önemli olan, işe başlar başlamaz sigortanızın hemen başlatılması.

 19. Nuri dedi ki:

  Merhaba
  Bir kamu kurumunda 2 farklı hizmet veren taşeron firmalarda toplam 8 yıl çalıştıktan sonra, istifa dilekçesi vererek ayrıldım ve amacı bu kamu kurumuna hizmet etmek, her türlü ihtiyacını karşılamak, gerektiğinde işçi çalıştırmak olan bir vakfın kurduğu üniversitede 2 ay çalıştım. Sonra tekrar aynı taşeron firmada ise başladım. Su anda 2 yılım doldu. Yıllık izin sürem 14 gün mü, 20 gün mü hesaplanmalıdır. Konuya dair emsal yargıtay kararları varmıdır?

  1. admin dedi ki:

   (Nuri) Aşağıda belirtilen Yargıtay kararlarına bakabilirsiniz.
   T.C
   YARGITAY
   7. HUKUK DAİRESİ
   Esas No. 11703
   Karar No. 2014/19347
   Tarihi: 23.10.2014
   T.C
   YARGITAY
   7. HUKUK DAİRESİ
   Esas No. 2015/25560
   Karar No. 2016/1904
   Tarihi: 08.02.2016

 20. jr-bahattin dedi ki:

  Merhaba
  2005 yılında girdiğim işyerinden 2012 yılı şubat ayında tazminat almadan kendim ayrıldım. 7 ay sonra aynı yıl içinde aynı iş yerine tekrar başladım. Şuanda da mart 2017 itibari ile iş yeri beni tazminat vererek işten çıkarmak istiyor. Sorum son çalıştığım 4 yıl 4 ayın mı yoksa toplam çalıştığım 11 yıl ın mı tazminatına hakkım var.

  1. admin dedi ki:

   (jr-bahattin) 2012 yılında işyerinden ayrılırken haklı bir sebebiniz yok idiyse kıdem tazminatı almayı haketmemiş olacağınızdan, o zaman kıdem tazminatı almamış olmanız sonucu değiştirmez. Dolayısıyla 4 yıl 4 ayın kıdem tazminatını alabilirsiniz. İşyeri isterse tabii 11 yıllık tazminatınızı ödeyebilir, buna engel bir durum yok.

 21. vahap yiğit dedi ki:

  3600 den tazminat alma hakkım olduğu halde çalıştığım işyerinden kendi isteğimle tazminat almadan ayrıldım sonra aynı işyerinde çalışmaya başladım ama beni işyerinin başka bir şirketine kaydettiler işten ayrılacağım zaman önceki çalıştığım kıdem tazminatımıda talep edebilirmiyim saygılar.

  1. admin dedi ki:

   (vahap yiğit) Normalde daha önce işyerinden kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrılmış, ancak tazminat almamışsınız. Bu nedenle önceki döneme ait kıdem tazminatınızı da alabilirsiniz. Ancak burada 3600 günle kıdem tazminatı alma konusu biraz farklı. Çünkü bu nedenle tazminat isteyen kişi aslında işveren, yaş dışındaki 3600 günle emeklilik şartlarını doldurdum, işten ayrılıyorum, bana tazminatımı verin demiş oluyor. Ancak bu durum sonradan olur mu biraz tartışılır. Siz yine de işverenden talep edin, ödemezse İŞKUR’a şikayet edin. Bu hakkınızın olup olmadığı ortaya çıkar.

 22. kemal özkul dedi ki:

  Merhaba.Ben 18.10.2014 tarihinde işe girdim.07.03.2015 tarihinde yetersiz görüldüğüm için işten çıkarıldım.Çıkarılırken içeride alacağım kalmamıştı.14.04.2015 tarihinde ikinci kez aynı iş yerine giriş yaptım.14.03.2016 tarihinde 29 koduyla(iş akdinin işveren tarafından ahlak ve iyiniyet kurallarına uymaması sebebiyle)çıkışım yapıldı.
  İki ayrı çalışma sürem bir yılı dolduruyor.İşyeri kesintisiz 1 yıl doldurmadığım için Kıdem tazminatı hakkı olmadığımı söyledi.İlk cıkış ile ikinci giriş arasında 37 gun fark olması 1 yıllık tazminat hakkımı almama mani midir?
  Saygılarımla.

  1. admin dedi ki:

   (kemal özkul) 18.10.2014 – 07.03.2015 arası çalışma sürenizin, kıdem tazminatına hak kazanmadaki bir yıllık sürenin hesabında 14.04.2015 sonrası çalışma süresine dahil edilebilmesi için, 07.03.2015 tarihinde kıdem tazminatı almaya engel teşkil etmeyecek bir nedenle işten ayrılmış olmanız gerekir. Hangi işten çıkış koduyla o tarihte işten çıkarıldığınızı bilmiyoruz. Ancak bunun çok da önemi yok, çünkü 14.03.2016 tarihinde 29 işten çıkış koduyla (İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih) işten çıkarılmış olduğunuz için, çalışma süreniz kaç yıl olursa olsun farketmez, kıdem tazminatı alamazsınız.

 23. Hilal dedi ki:

  28 ay çalıştığım işten kendi isteğimle çıktım.fakat suan tekrar alinirsam onceki surenin tazminatini hakettigim için alınamıyorum..ne yapmam gerekiyo yardimci olur musunuz?

  1. admin dedi ki:

   (Hilal) Anladığımız kadarıyla işten tazminat almayı hakedecek şekilde ayrılmışsınız. Ancak bu durum o işyerinde tekrar işe alınmanıza niçin engel olsun ki ? Eğer tazminatı alarak ayrıldınızsa kıdem tazminatına esas çalışma süresi sıfırdan başlar, yani önceki çalışmanız dahil edilmez, eğer tazminat almadan ayrıldınızsa bu durumda da kıdem tazminatına esas çalışma süresinin hesabına 28 aylık önceki çalışmanız dahil edilir. Bu kadar basit. İşyeri yeter ki sizi işe almak istesin. Bu durum hiçbir engel teşkil etmez.

 24. ÖZLEM dedi ki:

  MERHABA;
  4 YIL ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNDEN KENDİ İSTEĞİMLE İSTİFA ETTİM. İKİ AY SONRA GERİ ÇAĞIRDILAR AYNI İŞE BAŞLADIM. 2,5 YILIMIN TAZMİNATINI HASTALIK SEBEBİYLE ALMIŞTIM ANCAK ÇIKARKEN KENDİM İSTİFA ETTİĞİM İÇİN YILLIK İZİN VE KALAN KIDEMİM ÖDENMEDİ. TEKRAR BAŞLADIĞIM İÇİN O SENENİN İZİN HAKKINDAN VE KIDEMİNDEN YARARLANABİLİYOR MUYUM? TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN

  1. admin dedi ki:

   (Fatma Coşkun) Eğer hastalık (sağlık sorunları) nedeniyle işten ayrıldıysanız 2,5 yılın değil 4 yılın tamamının kıdem tazminatının ödenmesi gerekirdi, niçin sadece 2,5 yılın tazminatı ödenmedi ? İkincisi 4 yıllık çalışma sürenizde önceki yıllara ait yıllık izinleri kullanmış mıydınız, kullanmadığınız ne kadar izin kalmıştı ?

 25. Merhabalar ben 25.02.1999 tarihinde halen çalışmakta olduğum yerde işe başladım. İhtiyacımdan dolayı 1999 öncesi ve 3600 prim günümü doldurmam nedeniyle kıdem tazminatımı alıp, tekrardan aynı işime devam etmek istiyorum. Ne yapmam gerekir. Saygılar

 26. eyüp fırat dedi ki:

  Merhaba ;
  2013 yılında işe başladım askerliğimden dolayı 2016 yılının ocak ayında işten ayrıldım. askerliğimi tamamladıktan sonra eski iş yerime 19.09.2016 tarihinde tekrar işe başladım. hala iş yerinde çalışmaktayım aklıma takılan şuan benim izin haklarım ve tazminat haklarım ilk girişim baz alarak mı hesaplanacak yoksa ikinci işe başlama tarihime göre mi ?

  1. Kadir dedi ki:

   2005 yılında girdiğim işten 2015 yılında istifa ederek ayrıldım. Üç ay sonra aynı iş yerine geri söndüm. 2018 yılında ise işten çıkarıldım. Tazminatımı 2005 yılından itibaren almama mümkün değil mi?

   1. Admin dedi ki:

    Bunun için; 1-2015 yılında tazminatı hak edecek şekilde işten ayrılmış olmanız, 2- 2018 yılında tazminat almayı hak edecek şekilde işten çıkarılmış olmanız gerekir.

 27. Şeyma özdemir dedi ki:

  2017 ise basladim 2018 nikahim oldu evlilik nedeniyle isten ayrıldim ama isten ayrılmadan once sözlesme yenileme zamani gelmisti sözlesme yeniledim budurumda tazminat alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   İş sözleşmeniz belirli süreli iş sözleşmesi miydi, belirli süreli iş sözleşmesi ise en son sözleşme yenilediğinizde kaçıncı kez yenilemiş oldunuz ?

 28. Fatma dedi ki:

  Merhaba çalıştığım iş yerinden 09.08 tarihinde istifa ettim.fakat sonra konuşup anlaştık işten çıkmaktan vazgeçtim o gün çalıştım puantajim girildi 2 gün izin hakkım vardı onu kullan dediler sonra snn çıkışını yalptik dediler şimdi ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba. İlginç bir durum olmuş, önce siz iş akdinizi feshetmişsiniz, sonra anlaşıp tekrar çalışmaya başlamışsınız, bu defa da onlar çıkışınızı vermiş. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi verebilmemiz için, o işyerinde hangi tarihten beri çalışıyordunuz, istifanızı hangi sebeple verdiniz yani 4857/24 üncü maddedeki haklı fesih sebepleri var mıydı, istifa ettikten ertesi gün işe başladınız mı, arada boşluk oldu mu, olduysa kaç gün, bunların hepsini bilmemiz gerekir.

 29. murat dedi ki:

  merhabalar;

  2013 yılında işe başladım 2016 yılında giriş çıkış yaptırdım ve ücretimi aldım.aynı şirkette 2018 yılında da giriş çıkış yaptırabilir miyim , ücret alabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, ücretten bahsetmişsiniz ancak kastettiğiniz ücret mi yoksa kıdem tazminatı mı anlayamadık. Sorunuzu daha açıklayıcı yazarsanız cevaplayabiliriz.

 30. Cemal dedi ki:

  İşyerinde 6 yıl çalıstım 01/03/1999 3600 gün pirimimi doldurdum tazmınatımı aldım ve 10 gün sonra aynı işime devam ettim 2 ay çalıştım sonra işyeri küçülmeye gitti ve isten çıkarıldım geri kalan bütün haklarımı ve işsizlik maşı alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinden ilk ayrılışınızda kıdem tazminatınızı aldığınız için haklarınızı sıfırlamışsınız, sonraki aylık çalışmanızdan dolayı kıdem tazminatı hakkınız henüz doğmamış, çünkü en az bir yıl geçmesi gerekirdi. İş Kanunun 25 inci maddesindeki işverenin haklı fesih sebepleri doğmadan işten çıkarıldığınız için, ihbar süresine uyulmadan işten çıkarıldınızsa, işverenin ihbar tazminatı ödemesi gerekir. İşsizlik maaşına gelince, 10 günlük arada sigortanız yatmadıysa son 120 gün kesintisizi çalışmış olma şartı ortadan kalktığından işsizlik maaşı alamazsınız. (Bkz. En Basit Şekliyle İşsizlik Maaşı Alma Şartları)

 31. Burhan YILDIZ dedi ki:

  Merhabalar..
  Bir personel bir iş yerinde belli bir süre çalıştıktan sonra herhangi bir sebeple işten ayrılıyor. Daha sonra farklı sektör de bir işe giriyor ve orada kısa süreli çalışıyor. Sonra tekrar ilk çalışmış olduğu iş yerinde tekrar göreve başlıyor. Bu kişi işten çıktığında işleme alınması gereken tarih nedir. Yani ilk işe girdiği zaman mı önemli yoksa dosya birleştirilmesi yapılmalı mı. Arada farklı bir firma olmasına rağmen

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, eğer kıdem tazminatı açısından soruyorsanız, ilk ayrılışında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrıldı ancak ayrılırken tazminat almadıysa, sonraki çalışmasında ilk işe girdiği tarih esas alınmalıdır, eğer ilk ayrılışında kıdem tazminatı almayı hak etmediyse veya hak etti ve tazminatı alarak işten ayrıldıysa, sonraki çalışmasında ilk işe başladığı tarih değil, sonraki işe başladığı tarih esas alınmalı, yani önceki çalışma hesaba katılmamalıdır. Yıllık izin açısından soruyorsanız, işçinin kullanacağı yıllık ücretli izin süresinin belirlenmesine esas alınan kıdem süresi açısından ilk çalışmasına ait süreler de hesaba katılmalı, toplamı esas alınmalıdır. Ayrıca işçinin ilk ayrılışından bir yıllık sürenin dolmadığı için yıllık ücretli izin kullandırılmamış süre varsa, sonraki çalışmasına dahil edilmeli, sonraki çalışmasıyla birlikte bir yılın dolduğu tarihten itibaren işçinin yıllık izne hak kazandığı kabul edilmelidir. (Bkz. Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Yıllık İzni Kaç Gün Olur ?)

 32. Sedat dedi ki:

  11 ay çalıstığım iş yerinden ayrıldım ve iki ay sonra tekkrar ayni iş yerine işe başladım kıdem tazminatım ve yıllık iznim nasıl hesaplanır

  1. Admin dedi ki:

   Yıllık izin yönünden 11 aylık çalışma sürenizin hesaba katılması gerekir ve sonraki çalışmanızla birlikte bir yıllık süreyi tamamladığınızda yıllık izne hak kazanırsınız. (Bkz. Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Yıllık İzni Kaç Gün Olur ?) Kıdem tazminatı konusuna gelince; işyerinden ayrılırken kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrıldınız ancak 1 yılı doldurmadığınız için kıdem tazminatı alamadınızsa, ilerde kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkmanız veya çıkarılmanız halinde bu 11 aylık çalışmanızın da hesaba katılması gerekir.

 33. Bayram dedi ki:

  Bir iş yerinde 2 yıl devamlı çalıştım üniversiteyi kazandigimda isten ciktim ama yaz tatillerinde 3 ay calistim üniversite bitene kadar şimdi aynı iş yerinde 3 buçuk yil sigortam var tekrardan mastır yapicam ve isten çıkıcam tazminat hakkım var mi

 34. Genco dedi ki:

  Çalıştığım iş yerinde daha önce 3 yıl çalışıp kendi isteğimle istifa ederek ayrıldığım için kıdem tazminatı alamamıştım. Ancak işten ayrıldıktan 1 ay sonra aynı iş yerinde tekrar işe başladım ve 4aydır çalışıyorum. Bu şartlarda işten çıkarılmam durumunda, önceki 3 yıllık çalışmamın da kıdem tazminatını alabilir miyim? Yoksa kendi istediğimle işten ayrıldığım için o hakkım sıfırlandı mı?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer kendi isteğinizle işyerinden ayrıldığınız da kıdem tazminatı almanızı gerektirecek haklı bir sebebiniz yok idiyse, 3 yıllık çalışmanızı sıfırlamış olacağınızdan, kıdem tazminatınızın hesabında artık önceki üç yıllık çalışmanız dikkate alınmaz. Hak kazandığınız yıllık ücretli izin gün sayısının hesabında işyerindeki kıdem sürenize bakılırken ise 3 yıllık çalışma süreniz kıdem sürenize dahil edilir.

 35. Sefer dedi ki:

  Merhaba, ben 23.09.2017 yılında işe başladım sigorta girişimde bu tarihte başladı. Bir yılım doldu. Benim sorum şu ben bedelli askerlik için celp dönemini bekliyorum iş yerim bunu bildiği için beni çıkarırsa tazminat hakkım olur. Peki kendi çıkardığında tazminat almak için ne yapmam gerek normal istifa gibi bir şey mi imzalayacağım yoksa farklı bir kağıt mı imzalayacağım. Yani bir yılı dolan insan çıkarılırsa tazminat almak için imza için soruyorum tazminatım yanmaması adına ne gibi işlemler yapmam lazım. Diğer sorum Askere giderken askerlik nedeni ile noterden ihtarname çekip göndermem daha sağlıklı olur dimi? Kendim dilekçe yazmadan noterden göndersem bir problem olur mu yoksa dilekçe yazıp sonra mı notere başvursam bunda kararsızım. Birde şu var sigorta girişim farklı şirket çalıştığım yer farklı onun bünyesinde tazminat sıkıntı yaratır mı? Noterden yazarken hangisinin ismini vermem gerek.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, normalde askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa kıdem tazminatı alabiliyor. Ancak bu seferki bedelli askerlik için kanuna özel hüküm konuldu, 21 günlük askerlik süresince işçi otomatik olarak ücretsiz izinli sayılacak, yani hizmet akdi askıda olacak. Dolayısıyla işveren bedelli askerlik nedeniyle işçiyi işten çıkaramaz. Aynı şekilde askerlik ücretsiz izinden sayılacağı için işçinin de kıdem tazminatı talep edemeyeceği yönünde düşünceler de ağırlık basmaya başladı.

 36. Ahmet Kurt dedi ki:

  Merhaba, iki yıldır aynı şirkette çalışmaktayım. Şantiye değişikliği nedeniyle sigortamda 1 günlük giriş çıkış yapılmış. Bu işsizlik maaşı almama engel midir, teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, işsizlik sigortasından yararlanma şartlarından biri de son 120 kesintisiz çalışmış olma şartıdır. Eğer çıkışınızı verdikleri günün ertesi gün diğer işyeri dosyasından girişinizi verdilerse sorun yok, eğer arada bir gün boş kaldı çıkışınız verildikten sonraki ikinci gün girişiniz verildiyse bu durum işsizlik maaşına engel olabilir. (Bkz. İşsizlik Sigortasında Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Haller Nelerdir ?)

 37. İhsan Yıldırım dedi ki:

  Merhabalar 2014 Kasımda işe girdim 2018 Şubatta kendi isteğim ile işten ayrıldım. 2018 temmuzda aynı iş yerinde tekrar işe başladım. 1 ay sonra askere gideceğim kıdem tazminatı almaya hakkım olur mu? İkinci olarak yıllık iznim ile ilgili durumum nedir? Çıkarken izin paramı aldım ama asıl sormak istediğim yani sıfırdan başlamış gibi 14 gün mü olacak? Yoksa 2014 yılı baz alınıp toplam 6 sene olunca 18 güne çıkacak mı? Şimdiden teşekkür ederim. Açıklamalarınızın hepsini okudum çok faydalı olmuş.

  1. Admin dedi ki:

   1 ay sonra bedelli olarak askere gidecekseniz, kıdem tazminatı alamayabilirsiniz, çünkü Kanuna 21 günlük askerlik süresince çalışanların ücretsiz izinli sayılacağına dair hüküm konuldu. Askerliğinizi normal yapacaksanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. İzin konusuna gelince, hak kazandığınız izin süresinin tespitinden esas alınacak çalışma sürenize yani işyerindeki kıdeminize 2014-2018 arası çalışmalarınızın da dahil edilmesi ve toplam çalışma süreniz 5 yıl veya daha fazla çıkıyorsa, 20 gün üzerinden işlem yapılması gerekir.

 38. Gökhan dedi ki:

  İşyerinde 18 ay öalşp kndi istgimle taMinat almadan ayrldm.aynımişnuerine 14ay snra tekrar basladım. Hala çalşmaktaym .işten ayrlma halimde 18ay çalşstgm zamann da kıdemini alma hakkım varmı

  1. Admin dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla 4857/24. madde kapsamında haklı bir sebebiniz olmaksızın işten ayrılmışsınız, dolayısıyla 18 aylık çalışmanızı kıdem tazminatı yönüyle sıfırlamışsınız. İşten tekrar ayrıldığınızda kıdem tazminatı açısından 18 aylık çalışmanız artık dikkate alınmaz.

 39. Yılmaz dedi ki:

  Bugun itibariyle isten cikarildigimi ogrendim. Tarafima herhangi yazili bildirim yapilmadi. Sadece yıllık iznimin bitimiyle beraber saha sefini arayip ucretsiz izin talep ettim.. oda sagolsun ciksimi vermis . Ama ayin 15inde tekrar isbasi yapacagiz diyorlar.. ben yinede nereye basvurup tazminatimi talep edebilirim tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   İşten çıkarıldığınıza göre artık tazminatla ilgili gidebileceğiniz tek yer arabulucu, herhangi bir yere şikayette bulunamazsınız.

 40. mg dedi ki:

  benim sorum şöyle. yarı özel yarı milli eğitime bağlı bir rehabilitasyon merkezinde 9 ay çalıştım. istifa ettim. tekrar aynı yere dönmem için belirli bir süre geçmesi gerekiyor mu yoksa başlayabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanunu açısından beklemeniz gerekmiyor, böyle bir şart yok, istifa ettikten bir gün sonra bile eğer işveren/işyeri de kabul ediyorsa tekrar işe başlayabilirsiniz. Ancak Milli Eğitim Mevzuatında, özellikle yönetmeliklerde bu konuda hüküm var mıdır bilmiyoruz. Çünkü sizin istifanız Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirildiyse, tekrar başlamanız halinde Milli Eğitim Müdürlüğünden veya Valilikten onay alınması gerekebilir.

 41. Tarkan dedi ki:

  29.maddeden isten çıkarımdım.Tekrar aynı işyerinde baslamak için görüşmelerimiz sürüyor.Tekrar aynı yerde başlamamın bu işyerine kanuni bir cezası olurmu?

  1. Admin dedi ki:

   Bahsettiğiniz 4857 sayılı İş Kanununun “Toplu işçi çıkarma” başlıklı 29 uncu maddesi ise işveren bu maddeye istinaden çıkardığı işçisini tekrar geri alabilir, buna engel bir durum olmadığı gibi bu sebeple işverene ceza da uygulanmaz. Yasa da yer alan şartlara uymadan toplu işçi çıkaran işverene ceza uygulanır.

 42. Ercan orhan dedi ki:

  Ben suanda ilcemizdeki bir fabrikada besyil dort aydir calismaktaydim.ama bu kirizden dolayi bizi bir bir ay ucretli izine ayirdilar.bu yasalmidir.cikip cikmayacagimizda henuz belli degil.bize haber verilecegi soyleniyor.ben bu surecte ayni isyerinde tekrar calismak istiyorum.ama tazminatimida almak istiyorum.ne yapmam lazim.iskur bu durumdan dolayi isten cikarilinca bana ne kadar zaman issizlik maasi oder kac ay surer.bize yeniden ise baslayin talimati gelirse bu bekleme suresinde tazminat alabilirmiyim.ne kadar kidem tazminati almam lazim…

  1. Admin dedi ki:

   Eğer bu işyerinde çalışmaya devam ederseniz tazminat alamazsınız, ancak ekonomik kriz nedeniyle işten çıkarılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Eğer prim gününüz yetiyorsa işsizlik maaşı da alabilirsiniz. İşsizlik maaşı alacağınız süre prim gün sayısına gör değişir. İşsizlik Maaşı Aylık Kaç Liradır – Ne Kadar Süreyle Ödenir? başlıklı yazının son kısmında bu konuya yer verilmiştir.

 43. Ahmet Mum dedi ki:

  2012 yılında işe başladım aynı işyerinde 5 yıl çalıştım ve sonrasında kendi isteğimle ayrılıp başka yere geçtim, kendi isteğimle ayrıldığım için çıkarken tazminat vb birşey almadım, 2 ay önce ise eski işyerine döndüm. Eski haklarımı alma şansım var mıdır,.tşk.ler

  1. Admin dedi ki:

   Kıdem tazminatı yönüyle eski hakkınızı sıfırlamışsınız, sadece yıllık izin hakkınızın hesabında dikkate alınacak kıdem (çalışma) sürenize eski çalışma süreniz dahil edilir.

 44. nurgul aydemir dedi ki:

  merhabalar
  ben nisan 2004 yılında bır sirkette calısmaya başladım 2008 kasımda kendi isteğimle istifa ederek ayrıldım 2010 yılında tekrar aynı sirkete ilk sicil numaramla işe başladım ve işyerim kapanacak kıdem tazminatım hesaplanırken 2004 den mı 2010 yılından mı hesaplanır eski çalışmalarım buna dahil edilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, daha önce kendi isteğinizle istifa etmiş olduğunuz için kıdem tazminatı yönüyle önceki çalışmalarınızı sıfırlamışsınız. Bu nedenle 2010 yılından itibaren tazminatınız hesaplanır, eski çalışmanız dahil edilmez.

 45. HAKKI ASPAR dedi ki:

  ıyı günler ben 2017 9 ayında hastane kapatıldığından dolayı bizleri sehir hastanesine dağıttılar ve bizlere tazminatlarınız 3 ay içerisinde ödeneceğini söylediler ama ö edemediler 2018 4 nuncü ayında kadro geldiğinde bizlere haklarızla geçtiniz tazminat alamassınız dediler biz bu süreç içinde yaklasik 6 ay kadar başka bir taşeron bir firmada caliştık bize hiç bir sekilde detaylı bir aciklama yapmadılar bizim ney yapmamız gerekir

  1. Admin dedi ki:

   İşyerinizin bağlı olduğu İş Teftiş Grup Başkanlığına şikayette bulunabilirsiniz.

 46. Arsıl batur dedi ki:

  merhabalar
  2011 yılında işe girdim 2016 yılında haksızlıklar yüzünden istifa ettim 5 ay sonra aynı iş yerine tekrar başladım bana bir daha haksızlık yapmayacaklarını söylediler 2018 yılında işten tekrar istifa etmek durumunda kaldım kıdem tazminatını alabilir miyim alırsam ayrı ayrı mı hesaplanacak yoksa tek bir hesap mı yapılacak kanuni dayanağı yargıtay kararları var mıdır bu durum hakkında teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, 2016 yılında haksızlıklar nedeniyle işten ayrıldığınızı ispatlayabilirseniz eski çalışma sürenizin de dikkate alınıp kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Ancak bu yıl tekrar haksızlıklar nedeniyle istifa ettiğinizi belirtmişsiniz, işyerine ihtar çekmedinizse, haksızlıklar nedeniyle istifa ettiğinize dair yazılı bir belge yoksa bunu ispatlamanız gerekir. Kıdem tazminatında çalışma sürelerinin birleştirilmesi şartlarıyla ilgili Yargıtayın bir çok kararı. Bu kararlardan biri; YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ – Esas No. 2014/30839 – Karar No. 2016/3851 – Tarihi: 24.02.2016

 47. KADİR AY dedi ki:

  merhaba ben benim gibi iki arkadaş daha var benim sorum şöyle ben bir devlet kurumuna 01.05.1999 tarihinde taş ören olarak işe başladım engelli olarak çalışmaktaydım taki 696 khk kanunu yasalaşıncaya kadar çıkan kanun neticesinde emekliliği hakettiğimiz için biz ler 01.04.2018 kadroya alınmayıp iş haddimize son verildi.Daha sonra Bakan hanım 30.03.2018 tarihindeki açıklamasına istinaden geri 11.07.2018 tarihinde daimi işçi kadrosuna alınarak işe başladık aynı kurumda şimdi benim sorum şöyle olacak 1 – Bizler geriye dönük tazminatlarımızı alabilirmiyiz 2- Bundan 5 yıl sonra ayrılamaya karar versek, Tazminatlarımız ilk işe giriş tarihinden mi hesaplanır yoksa 07.11.2018 tarihinden mi hesaplanır.3 .01.04.2018ile 11.07.2018 tarihleri arasında bizlere herhangi bir maaş ve ikramiye ödemesi yapılmadı bu haklarımızı nasıl taleb edebiliriz en kısa zamanda cevablarsanız çok memnun olurum TEŞEKKÜRLER

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba;
   1- Taşeron işçilere kadroya geçme imkanı tanınınca belirtiğiniz gibi emekliliği gelenlerin iş akitleri sona erdirildi, yani kadroya geçirilmeyip işten çıkarıldılar. Emeklilik nedeniyle işten çıkan veya çıkarılan işçiye işverenin kıdem tazminatı ödemesi gerekir, size de ödenmesi gerekirdi, ancak tekrar çalışmaya başladığınız için artık tazminat ödenmez.
   2- Şu an çalıştığınız işinizden kıdem tazminatı almayı hakedecek şekilde çıkmanız veya çıkarılmanız halinde, tazminatınızın ilk işe girdiğiniz tarihten itibaren ödenmesi gerekir. Çünkü tazminat almayı hakedecek şekilde işten çıktığınız halde size tazminat ödenmemiş.
   3- İkramiye ödemesi için idareye başvurun, öderler herhalde. Ancak boşta geçen süreye ait ücret alabilmeniz için dava açmanız gerekebilir. Davayı da kazanabilir misiniz bilemeyiz, mahkemenin takdirine bağlı.

 48. yasin dedi ki:

  ben 14-08 2015 işe basladım benim 03-02- 2017de cıkısım verilnmiş ve arac ustune sigortalı görülmüşüm ve tekrardan 09-11 2017de sirkete girişim yapılmıs bu seferde 21-09 2018de cıkısım yapılıp 25-09-2018de baska sirket ismine girişim yapılmıs ve bu olaylardan benim haberim ve imzam olmadan yaılmış benim ıslak mimzam olmadan nasıll yapılır bu sucmudur toplamda sirket adına 28 ay sigorta görünüyor ve kıdem ihbar tazminatı alabilirmiyim ustnu üstluk son giriş cıkıs yuzunden işsizlik maası baglanmadı ne yapmam lazım

  1. Admin dedi ki:

   Eskiden sigortalı işe giriş bildirgeleri kağıt ortamında veriliyorken bildirgeye çalışan kişi de imza atıyordu. Ancak artık işe giriş bildirgeleri de internetten verildiği için çalışana imzalatma uygulaması mümkün değil. Öte yandan kişi hangi işverene / şirkete bağlı olarak çalışmışsa sigortasının da o işveren / şirket adına yapılması gerekir. Bu konuyla ilgili olarak işyerinin bağlı olduğu SGK Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

 49. fatih dedi ki:

  merhaba benim gibi çok arkadaşı işten çıkardılar sözleşmeli çalışıyorduk hepimiz çoğu arkaslarima ihparı içerde biraktirmişlar tekrar geri çağırma amaçlı bazılarını tekrar geri cagirmamislar ihparı aldığın işyerine tekarar çağırırlar mi bi bilginiz var mı

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, bahsettiğiniz her halde ihbar tazminatı. Ancak işyerinin işten çıkardığı kişiyi tekrar geri çağırıp çağırmamasının ihbar tazminatıyla bir ilgisi yok.

 50. NİLÜFER dedi ki:

  Merhaba, işe başlayan bir personel bir yıl dolmadan emekli oldu ve bir hafta sonra yeniden aynı işyerine girişi yapıldı. Bu durumda personelin tüm hakları yeniden mi başlamış olur yoksa emekli olmadan önceki hakları devam mı eder. Teşekkürler..

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, işçi normalde emeklilik nedeniyle işten ayrıldığı için kıdem tazminatını hak etmiş, ancak bir yıl dolmadığı için tazminat alamamış. Bu durumda kıdem tazminatı açısından önceki çalışmaların da dikkate alınması gerekir. Yıllık izin konusunda da aynı şekilde önceki çalışmaların da dikkate alınması gerekir.

 51. mehmet sevim dedi ki:

  merhaba:
  ben 2004 ten beri çalıştığım iş yerinden haklı sebeple 2016 şubat ayında ayrıldım kıdem tazminatım hesaplandı tarafıma bodro ile tahakkuk etti ama para hesabıma yatmadı.2017 ocak ayında aynı iş yerine tekrar başladım ve bütün haklarım yıllık izin ve kıdem 2017 ocak ayı baz alınarak hesaplanıyor hangisi yapılmalı ilk girdiğim tarih mi yoksa şu an uygulan mı şirket yetkilileri kıdem hesaplanıp tarafıma tahakkuk edip benimde imzaladığım için ısrarla ikinci işe giriş tarihi diyor. Hukuki dayanağı ile birlikte yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, ilk dönem çalışmanız sonrası kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrılmışsınız, ancak tazminatınız ödenmemiş. Şimdiki çalışmanızın da aynı şekilde kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesi halinde, ilk işe girdiğiniz tarihten itibaren işyerinde çalıştığınız toplam çalışma süresi üzerinden anca en son ücretiniz esas alınarak kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Çünkü tazminatınız o tarihte ödenmemiş. Kullanacağınız yıllık izin süresinin hesabında da aynı şekilde önceki çalışmalarınızın toplam çalışma süresine dahil edilmesi gerekir.

 52. mehmet sevim dedi ki:

  Merhaba;
  Yanıtınızı okudum lakin bizim iş yerimizdeki personel departmanı senin kıdemin hesaplandı biz senin dosyanı resmi olarak kapattık sende imzaladın vergileri dahil herşey tahakkuk etti şu an şirket sana borçlu normal bir alacaklısın diyor.
  Nasıl ikna edebilirim iyi çalışmalar

  1. Admin dedi ki:

   Tamam o zaman, eski çalışmalarınıza ait kıdem tazminatınızı hesaplayıp, tahakkuk ettirip, o döneme ait kıdem tazminatı dosyanızı kapattıklarını düşünüyorlarsa bu durumda kıdem tazminatınız zamanında ödenmediği için İş Kanununun 34 üncü maddesi gereğince iş akdinizin fesih tarihinden itibaren kıdem tazminatınıza mevduata uygulanan en yüksek faiz oranını uygulayarak faiziyle ödemeleri gerekir.

   1. mehmet sevim dedi ki:

    YILLIK İZİN İÇİN DURUM NASILDIR ACABA

    1. Admin dedi ki:

     Yıllık izinle ilgili konunun anlatıldığı yazının linki yukarıdaki yazı içerisinde yer almaktadır.

 53. GİFA dedi ki:

  merhaba,
  Yapı malz. üretici firmada 11 yıl 2 aydır aynı işyerinde kesintisiz olarak çalışıyorum.(Teknik md. ) Ekonomik kriz ve inşaat sektöründeki daralma gerekçesiyle işverenim işlerin azalacağını öngörerek benimle yarı zamanlı olarak çalışmak istiyor. Pozisyonum gereği
  şirket aracı kullanıyorum ve onu da iade edeceğim Kıdem + ihbar ve toplam 4 hafta geçen yıldan
  devir eden yıllık izin ödemem verilecek ve işten çıkışımın yapıldığı günün ertesi gün hiçbir boşluk bırakılmadan yarı maaşımdan haftada 2,5 gün çalışacak şekilde girişim yapılacak. ( evden çalışacağım ve işler açıldığında tekrar eski haklarımla şirkete geri döneceğim belirtiliyor ). Şirketimizde benzeri bir durum 2008 krizinde başka bir arkadaşımızın başına geldi , 8-10 ay sonra işler düzelince tam zamanlı çalışmaya tekrar geçildi. Yalnız o arkadaşımız zaten emekli ve 50 yaşının üstünde olduğu için yıllık izin kaybı olmadı. normalde 3 hafta olan yıllık iznim giriş çıkış ile haklarım sıfırlanacağı için yeni çalışma pozisyonumda 2 haftaya mı düşecek , hangi kod ile yarı zamanlı çalışmaya alınmalıyım , sorularımı sormak için alo 170 arıyorum ancak telefonlara cevap veren malesef yok .
  IK dep. nedense uğrayacağım kayıpları benim araştırmamı istiyor …
  Bu konuda uyarı ve önerilerinizi rica ediyorum , şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba; tam zamanlı çalışmadan yarı zamanlı çalışmaya geçecek olsanız da haklarınız sıfırlanacak diye bir şey yok. Aynı işyerinde çalışmaya devam edeceğiniz için sadece günlük – haftalık – aylık çalışma süreniz azalmış olacak. Dolayısıyla işyerinde 5 yıldan fazla çalışma süreniz (kıdeminiz) olduğu için 20 iş günü yıllık izin hakkınız aynen devam eder. (Bkz. Part-Time Çalışan İşçinin Yıllık İzin Hakkı Var mıdır ?). Değişen tek husus hafta tatili izni konusunda olur. Haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduramazsanız hafta tatili iznine hak kazanamazsınız. Ancak zaten hafta sonu çalışmıyorsanız bu konuda da bir problem yok demektir. (Bkz. Part-Time Çalışan İşçinin Hafta Tatili Hakkı Var mıdır ?)

 54. eda dedi ki:

  Merhaba KASIM 2012 yılında işe başladım ve 10 Eylül 2018 de işten istifa ettim. Hiç bir ödeme almadım. çıktıktan sonra 1 ay başka bir yerde çalıştım. Şimdi tekrar eski şirketim beni işe geri gelmemi istedi. Şuan başladım peki Kıdem tazminatım devam edermi kaldıgı yerden? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer 4857 sayılı İş Kanunun 24 üncü maddesinde sayılan haklı fesih sebeplerinden hiçbiri yokken istifa edip işten ayrılmış iseniz, kıdem tazminatı haklarınızı sıfırlamış sayılırsınız, eski çalışma süreniz dikkate alınmaz.

 55. Remziye dedi ki:

  Merhaba geçmişte tazminatım ödenerek işten çıkarıldım. Mahkeme kanalıyla tekrar işe başladım ve şuan hala çalışıyorum. Ancak işveren beni tekrar işe aldığında geçmişte ödediği tazminatı geri istedi, hiç çıkarılmamış gibi eski çalıştığım günlerin üzerine devam edileceği söylendi. Bende toplu para olmadığı için rakamı her ay maaşımdan kesilerek kısım kısım ödüyorum. Ancak elimde bu ödemenin tazminat iadesi olduğuna dair bir belge yok. Merak ettiğim ; ileride yine çıkarılma durumum olursa işveren geçmişi de ödemek zorunda mıdır? Yoksa sadece sonraki yıllarımı ödeme gibi bir durumla karşılaşabilir miyim ? (Ödemedin deme hakları varmı)İşverenden geçmişe dönük tazminatımı geri ödediğime dair bir belgemi istemeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, en doğrusu ve sağlamı aldığınız kıdem tazminatını geri iade maksadıyla maaşınızdan her ay yapılan kesinti ile ilgili olarak işverenden bir belge almak. Zaten işyerleri her ay çalışanlar için ücret hesap pusulası düzenlediğinden, düzenlemek zorunda olduğundan, (muhtemelen bu hesap pusulasında maaşınızdan tazminat iadesi için her ay kesilen tutar belirtiliyordur) kesinti bitene kadar her aya ait işverenin veya muhasebe yetkilisinin imzasını taşıyan ücret hesap pusulalarından birer nüsha isteyin. Diğer sorunuza gelince, ileride kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmanız halinde işveren eski çalışma sürenizi de hesaba katmak ve tüm çalışma sürenizi kapsayacak şekilde tazminat ödemek zorundadır.

 56. Ken an akkurt dedi ki:

  Iyi akşamlar ben 2012mayista özel sektörde ise basladim2018 şubatta işten çıktım mahkemeye verdim biyere başladım dün itibariyle işten ayrıldım eski işyeri çağırdı mahveden vazgecerse ise alacaklarını söylediler merak ettiğim beş buçuk yıllık tazminatını alabilirmiyim ayda üzerine eklenirmi

  1. Admin dedi ki:

   İyi akşamlar. mahveden vazgecerse’den kastınız mahkemeden vazgeçmek mi anlayamadık. Eğer eski işyeriniz davayı geri çek, gel işe başla diyorsa zaten eski döneme ait tazminat ödemek istemediğinden bunu yapıyordur, dolayısıyla bu durumda tazminatınızı isteseniz de ödemeyebilirler veya tazminatı isterseniz gel işe başla teklifini geri çekebilirler. Bu durumda tazminat almadan işe tekrar başlarsanız, işyeriyle ilerde kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmanız halinde eski çalışma sürenizi de kapsayacak şekilde tazminat ödeyeceklerine dair bir anlaşma yapmanız, işverenden bu konuda yazılı bir belge almanız yararınıza olur. Çünkü şu an göründüğü kadarıyla 2018 şubatta işten ayrıldığınızda haklı bir sebeple mi yoksa haklı bir sebep olmadan mı işten ayrıldığınız henüz belli değil.

 57. Bayram Koca dedi ki:

  Ben 99 yilinda basladigim isten 2004 yilinda ayrilmak istedim ancak bana sezonu bitir oyle ayril ve tazmitani oducez dediler bende sezonu bitirdim ama odemediler ve 3 gun mazeretsiz ise gelmemekten cikis vermisler buna ragmen 7 ay sonra tekrar ayni yerde calismaya basladim simdide 2018 ekimde 15 yil 3600 den ayrildim ancak gecmis 5 yili odemek istemiyorlar ne yapmam gerekir

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef geç kalmışsınız, 2004 yılında işveren devamsızlığınızı mazeret göstererek sizi tazminatsız işten çıkarmış. Bu duruma o zaman itiraz etmeniz gerekirdi. Şimdi yıllar sonra itiraz etseniz de ispatlamanız çok zor. Öte yandan kıdem tazminatı almayı hak etmeyecek şekilde işten çıkan veya çıkarılan kişinin o işyerinde tekrar işe başlaması halinde kıdem tazminatı hakları sıfırlanmış olur, o işçi ikinci kez işten ayrılacağı zaman daha önceki çalışma süresi kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz. İşveren de 2004 yılında sizi kıdem tazminatı almayı hak etmeyecek şekilde işten çıkarılmış gibi göstermiş. İsterseniz arabulucuya başvurabilirsiniz, ancak işveren yine kabul etmezse iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 58. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ilki= 76 ocak doğumluyum.1999 da 12 ay çalıştığım işlerinden eksik gün yatırdığından kendim bıraktım.esas İkincisi>mart 2000 ile mart 2003 haziran 2004 ile haziran 2007 Haziran 2007 halen çalışmaktayım. Bu çalışmış olduğum yerlerin hiçbirinden 1 kuruş almadım. Güzellikle ayrıldım. Haklarım nedir? Esas sorum. 3+3+11.5=17.5 sene ve şuan çalışmakta olduğum yerdeki tüm haklarım nelerdir. Yıllık iznim. Tazminat. Kıdem. V. S. Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Yıllık izin yönünden 17,5 senelik çalışma sürenizin dikkate alınması ve bu doğrultuda size her yıl en az 26 iş günü yıllık izin kullandırılması gerekir. Kıdem tazminatı konusuna gelince, daha önceki işten ayrılışlarınızda haklı sebeple işten ayrıldınız ancak hiçbirinde size kıdem tazminatı ödenmediyse, son çalışmanızda da kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten ayrılmanız halinde size ödenecek kıdem tazminatı açısından önceki çalışma sürelerinizin de dikkate alınması gerekir.

 59. Mehmet dedi ki:

  Merhaba bir firmada 8 ay çalıştmm sonra toplu olarak çıkarıldık ihbar tazminatı ödendi şimdi bir buçuk yıldan beri çalışıyorum aynı firnmaya geri başladımm bu 8 aylık süre kıdem tazminatına eklenecekmi

  1. Admin dedi ki:

   Eklenmesi gerekir, çünkü size daha önce işten çıkarılırken ihbar tazminatı ödendiğine göre demek ki kıdem tazminatını hakkedecek şekilde işten ayrılmışsınız, ancak bir yılı doldurmadığınız için kıdem tazminatı ödenmemiş. Bu nedenle bu 8 aylık sürenin kıdem tazminatına esas çalışma süresine eklenmesi gerekir. Aynı şekilde yıllık izne esas çalışma süresine de eklenmesi gerekir.

 60. Turan dedi ki:

  20 mayıs, 2011 yılında işe başladım 14 şubat 2014 işten kendim ayrıldım 15 şubat 2014 de başka işe başladım 31 aralık 2015 işten ayrıldım 21 şubat 2016 tekrar eski iş yerine işe başladım şu an devam ediyorum benim 2011 ile 2014 arası tasminat hakkım devam ediyor bilgi verebilir misiniz

  1. Admin dedi ki:

   Şu anki işyerinizden 14 şubat 2014 tarihinde 4857/24. madde kapsamında haklı bir sebep olmaksızın işten ayrıldınızsa, eski çalışma sürenize ait herhangi bir tazminat hakkınız olmaz, tazminat hakkınız 21 şubat 2016 tarihinden başlar. Öte yandan hangi sebeple işten ayrılmış olursanız olun, yıllık izin yönünden ise eski çalışmalarınızın da dikkate alınması gerekir.

 61. suat dedi ki:

  3 yıl çalıştıgım şirketten istifa ederek ayrıldım 8 ay sonra tekrar çagırıldım ve başladım haklarım devam eder mi

  1. Admin dedi ki:

   Yıllık izin yönünden haklarınız devam eder, ancak kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrılmanızı gerektirecek haklı bir neden yokken istifa ettinizse kıdem tazminatı hakkınız devam etmez, sıfırdan başlar.

 62. ERKAN dedi ki:

  ilk girişte 7 ay çalıştım ve çalışma yerim bana herhangibir bildirim yapılmaksızın değiştirildi (yakın başka bir şantiyeye gönderildim – mobing denebilir) , bunu kabul etmeyerek , devamsızlık yaparak işten ayrılmış oldum,gelen tebligatı da almadım. (çıkış kodu 29)
  aradan 5 ay geçti ve tekrar işe çağrıldım. Şuan 10 ay çalışır vaziyetteyim.
  1- İş bitimi nedeniyle çıkarılırsam (ki ihtimal yüksek, ama inşaat devam ediyor personel azaltımına gidilebilir) kıdem tazminatı almaya hak kazanır mıyım ?
  2- Yıllık izin hesaplamasında önce ki çalışmış olduğum 7 ay hesaba katılır mı ? 7-1 ay = 17 aylık izin şeklinde.
  Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   1- Kıdem tazminatı alabilirsiniz, ancak ilk çalışmanızda ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışınız nedeni ile işten çıkarılmış gösterildiğinizden, 7 aylık çalışmanıza ait kıdem tazminatı alamazsınız.
   2- Yıllık izin hesaplamasında ise hangi sebeple işten çıkmış veya çıkarılmış olursanız olun fark etmez, 7 ay hesaba katılır yani sonraki çalışmanıza dahil edilir.

 63. mazhar dedi ki:

  2 buçuk yıl çalıştığım iş yerinden ayrıldım ve 5 ay sonra tekrar başladım şuan da 7 ay oldu çalışalı ve ben 2 ay sonra askere gideceğim kıdem tazmina tı alabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   2 buçuk yıllık çalışmanızdan sonra işten 24 madde kapsamında haklı bir sebep olmadığı halde ayrıldınızsa, o çalışmalarınız kıdem tazminatında dikkate alınmaz, sonraki çalışmanızda henüz bir yıl dolmadığından kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak önceki ayrılışınızda haklı sebeple ayrıldınızsa bu durumda 2 yıl 7 aylık çalışmanız için kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 64. Batıkan dedi ki:

  Bir iş yerinde 2 yıl calıştım devam ederken özel bir nedenden dolayı 2 ay sigortasız gözükmem gerekiyordu bana özel nedenlerden dolayı ayrılmam gerekiyor diye yazdırıp imzaladım 2 ay sonra tekrar girişim yapıldı bu arada 2 aylık süre içinde cıkmış gibi gözüktüm fakat ayrılmadım sigortasız devam ettim 1 yıl daha çalıstım iş bitmek üzere oldugu için cıkısım verildi tazminatım 3000 TL dediler bende niye az dedim herkes fazla alıyor bana gecen yıl 2 ay cıkış gözüküyor ondan öncekiler yandı dediler bana 3000 TL yatırdılar bende kabul etmiyorum mahkemeye vercem dedim bana eger verirsen 3000 tlyi geri vereceksin dediler nasıl oluyor simdi kafam karıştı

  1. Admin dedi ki:

   Öyle bir mevzuat da uygulama da yok. Size 3000 TL tazminatı hak ettiğiniz için veriyorlar, dava açarsan tazminat hakkını kaybedersin diye bir şey yok. Madem fazlasını vermiyorlar, siz sesinizi çıkarmayın, alabileceğiniz kadarı alın, kalanı için isterseniz önce arabulucuya başvurur, sonra da dava açarsınız.

 65. Oğuzhan dedi ki:

  Merhaba. 3.5 yıl çalıştığım iş yerinde son aylarda maaşlar 2 ay kadar geç veriliyordu. Bende işten çıktım tazminat vermediler notere gidip ihbar yolladım. İşe geri çağırdılar. Hatamız kabul ediyoruz. Kendimizi düzelteceğiz. Gel hakların aynı şekil devam edecek işe başla izin yap kafana göre gel dediler. 1 ay kafa dinleyip işe başladım.Maaş mesai yine geç veriliyordu. İş yerinde herkes şikayetçi bu durumdan. Her neyse İşlerin durumu kötü olduğu için işten çıkartacaklarını söylediler. Tazminat vermiyorlar. İhbar belgesi elimde duruyor. Hak talep edebilir miyim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, önce arabulucuya başvurun, sonuç alamazsanız İş Mahkemesinde dava açın, başka hak talep edecek bir yer yok.

   1. Oğuzhan dedi ki:

    Hakkımı alabilir miyim yani onu öğrenmek istiyorum.

    1. Admin dedi ki:

     Arabulucu da hakkınızı alamayabilirsiniz, çünkü arabulucunun karar verme veya işveren kabul etmezse kabul ettirme yetkisi yok. Ancak mahkemeye gittiğinizde mahkeme tarafından verilecek karar bağlayıcı olduğu için, mahkeme kimin haklı kimin haksız olduğuna karar vereceği için işveren de mahkeme kararına uymak zorundadır.

 66. büşra dedi ki:

  ben daha önce 11 ay 27 gün çalıştım ailevi nedenlerden ve çalıştığım bölümdeki şefin hakaretlerinden dolayı çıktım sonra tekrar aldırlar işe 3 ay oldu. çıkarmak için baskı usguluyorlar sürekli bölüm değiştiriyorum ve iş sağlığı açısından uygun olunmayan ortama veriyorlar işçi yılldırmak için bu durumda tazminat hakkım ve diğre haklarım nelerdir?

  1. Admin dedi ki:

   Belirttiğiniz haklı sebepleri ileri sürüp Noterden ihtarname çekerek iş akdinizi haklı sebeple feshedip, önceki çalışmanız da dikkate alındığında bir yılı doldurmuş olacağınızdan kıdem tazminatı ve kullanmadığınız yıllık izin varsa buna ait ücreti ve diğer işçilik alacaklarınızı işverenden talep edebilirsiniz. Ancak işveren ödeme yapmazsa arabulucuya başvurmanız gerekir. Yine ödeme yapmazsa İş Mahkemesinde dava açıp iddialarınızı kanıtlamanız gerekir. Eğer sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise ve en az 3600 prim gününüz varsa, hiç uğraşmadan iş akdini feshedip, SGK’dan alacağınız kıdem tazminatı yazısı ile de kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 67. Murat dedi ki:

  Mrb.2002 de basladigim is yerinden kendi istegimle ihtiyacdan dolayi 2015 de ayrildim ve tazminatimi aldim 2 ay sonra tekrar ayni ise basladim 2018 de yine kendi iategimle ayrildim baska bi ise girmek icin ama 3 yillik tazmjnatimi vermediler bu hakkimi alabilirmiyim.alabilirsemde ne zamana kadar alirim tsk

  1. Admin dedi ki:

   Mrb. 2002-2015 arası çalışmanıza ait kıdem tazminatınız alıp zaten sıfırlamışsınız. Son çalışmanızda is başka işe girmek için işten ayrıldığınız için kıdem tazminatı almayı hak etmemişsiniz, çünkü bu ayrılış sebebi kıdem tazminatı açısından haklı bir sebep değil. Bu nedenle işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda değil.

 68. ebru dedi ki:

  merhaba , özel bir bankada 8 sene çalışıp sağlık sebebiyle istifa edip tazminatımı aldım. yasal olarak tekrar aynı kuruma girme hakkım varmı ? teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Tabii ki, banka yönetimi kabul ettikten sonra buna engel bir durum veya mevzuat yok.

 69. Volkan dedi ki:

  Merhaba, peki aynı iş yine başlayıp özlük haklarımızı devam ettirmek konusunda bir zaman aşımı var mı ?

 70. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba. Başladığım iş yerinde 5 buçuk sene aralıksız çalıştım , evlilik nedeniyle soyadı değişeceğinden çıkış alma zorunluluğu vardı ( tabi bu Kanuni bi yaptırımmı bilmiyorum ama evlenen bütün çalışanlara çıkış aldırıyorlardı) bende 5 buçuk yıllık çalışmamın tazminatı aldım ve geri yaklaşık 4 ay sonra işe başladım, ki buda işyerinin eksiğimiz yok diyerek beklettiği süredir. İşe başladıktan 24 gün sonra haksız yere çıkarıldım . İşe geri iade davası açmak istiyorum . İş verene karşı Haklarım nelerdir İhbar tazminatı kıdem tazminatı vs. Yada iş güvencesinden Yararlanabiliyormuyum, 6 ayı doldurmamış olsam bile.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle belirtelim evlenen kişi için çıkış vermek gibi bir uygulama veya zorunluluk yok, en fazla SGK’ya soyadı değişikliği ile ilgili bir dilekçe verilir o kadar. Hatta böyle bir dilekçe verilmese, evlenen kadın çalışanın eski soyadı üzerinden bildirim devam etse bile hiçbir sorun çıkmaz, çünkü SGK Nüfus Kayıt Sitemine girme ve kişinin soyadı değişikliğini görme imkanına sahip. Bazı işyerleri, evlenen kadın çalışanları artık eskisi gibi verimli olmaz, ilerde doğum yapar işe gelemez, işimiz aksar gibi nedenlerle işten çıkarmak isteyebilmektedir. İşe iade konusuna gelince, daha önceki işten çıkarılma sebebinizi ve şimdiki işten çıkarılma sebebinizi işyeri ney olarak gösterdi bilmiyoruz, isterseniz arabulucuya işe iade başvurusunda bulunun, başvuru zaten ücretsiz. Kıdem tazminatı alamazsınız, çünkü daha önce kıdem tazminatı almış ve haklarınızı sıfırlamışsınız şimdi de sadece 24 gün çalışmışınız. Haklı bir sebep olmadan işten çıkarıldınızsa ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 71. Ozgur dedi ki:

  3600 Yasadan 1 kez kullandim
  2.nci kez 3600 kagidini aldim ama kullanmadim.
  Ayni sene icersinde tekrardan alabilirmiyim ssk

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda mevcut yasal düzenlemelere göre herhangi bir sayı sınırlandırması yok, alabilirsiniz. (Bkz. 15 Yıldan Dolayı Bir Defadan Fazla Kıdem Tazminatı Alınabilir mi ?)

 72. Volkan dedi ki:

  Merhaba, aynı iş yerine tekrar başladığımda önceki özlük ve izin haklarımın devam edebilmesi için bir zaman aşımı yada süre var mı? Yani diyelim ki 3 yıl çalıştım ve ayrıldım aradan 1,5 geçti aynı iş yerinde tekrar iş başı yaptım. haklarım devam eder mi ?
  Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, aynı işyerinde tekrar işe başladığınızda kullanacağınız yıllık izin süresinin tespitine esas kıdem (çalışma) süresinin hesabı açısından herhangi bir süre bulunmamaktadır. İsterse aradan 5, 10 hatta 15 yıl geçmiş olsun hiç fark etmez. Kıdem tazminatı hakları yönünden ise 5 yıllık zaman aşımı süresi vardır. İşten ayrıldıktan sonra 5 yıl geçtikten sonra o işyerinde tekrar işe başlandığında kıdem tazminatı hakları, durum ne olursa olsun sıfırdan başlar.

   1. Volkan dedi ki:

    Teşekkür ederim ilginiz için.

 73. ceren dedi ki:

  8 ay süreli sözleşme imzalayarak girdiğim işimden sözleşme bitiminde kendi isteğim ile ayrıldım. 1 Ay sonra tekrar girdim toplamda 1 yıl 2 ay çalışmış oluyorum. Proje bazlı bir iş olduğunda proje bittiğinde işten çıkarılacağım bu şartlarda kıdem tazminatı almam mümkün mü?

 74. Nebi dedi ki:

  2009 isten ayrildim 3 yil calistim sim di o isyerine geri girebilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   İşyeri kabul ettikten sonra hiçbir engel yok.

 75. Mehmet dedi ki:

  1997 yılında girdiğim özel çay fabrikasından 2009 da 19 koduyla ücretsiz izinde iken iki yıl ara verdim dilekçe veya imza atmadım bana işyeri mevsim geldiğinde davetiye göndermedi 2012 de tekrar başladım 2018 in onuncu ayına kadar çalıştım gün sayım doldu Ssk dan aldığım dilekçeyle haklarımı işyerinden istedim önceki çalıştığım süredeki kıdemı mi alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Eğer önceki çalışmalarınıza kıdem tazminatı almayı hak edecek haklı bir sebep yokken ara verdinizse yani hizmet akdinizi feshettinizse işyeri o çalışmalarınıza ait kıdem tazminatı ödemek zorunda değildir.

   1. Mehmet dedi ki:

    İşim askıdayken 2009 dan 2012 ye kadar olan iş yerinde çalış madım 2018 de ayrıldım önceki haklarımı alamazmıyım

 76. MEHMET dedi ki:

  2016 nin 4 ayında giriş çıkış yaptım. 5 gün gezdikten sonra aynı işyerinde tekrar ise başladığını 5 günün parası ni.iskurdan alabilirsiniz. Aradan 2.5yil geçti ne yapmam gerekir

 77. Orhan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin efendim ben kamuda taşeron olarak 01.01.2006 yılınfa güvenlik olarak işe girdim.07 .08.2015 ‘te emniyet güvenlik kimliğimi iptal etti ve işten çıkarıldım. Tazminat ödenmeden …Haksız yere kimliğim iptal edildi diye ve işten haksız yere çıkarıldığım için mahkemeye başvurdum..aradan1 yıl geçti güvenlik kimliğimi aldım ama açtığım işe iade tazminat çalışmadığım süreler hala devam ediyor sonra beni tekrar personel ihtiyacı olduğundan işe aldılar çalışmadığım süreler için mahkemeden vazgeç dediler tamam deyip işe girdiğim için işe iadeyi ve çalışmadığım 1 yıllık halkımdan mahkemeyi geri çektim…ama tazminatımı devam ettirdim kurumun avukatıda sorun yok dedi..mahkeme yeni sonuçlandı tazminat almayı hakkettim…Şimdi benim girişim yeni girdiğim tarih mi yoksa ilk girişim mi sayılacak izin haklarım nasıl olacak tazminatı isteme hakları var mı …teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, eğer mahkeme çalışmadığınız süreye ait 4 aylığa kadar ücretinizin ödenmesine karar verdiyse, bu 4 aylık sürenin yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılması gerekir, ayrıca işten çıkarılmadan önceki çalıştığınız süreler de buna eklenerek kıdem sürenizin belirlenmesi, size verilecek yıllık izin gün sayısının buna göre belirlenmesi gerekir.

 78. BEKİR dedi ki:

  Merhaba.
  Ben bir iş yerinde 5.5 yıldan beri çalışıyorum.20 Ocak 2019 da emeklilik hakkımı elde ediyorum.Sorum şu ; Bütün haklarımı alıp,iş yeri beni tekrar geri çağıracak mı diye beklemektense,iş yeri ile anlaşıp bütün haklarımın saklı kalmak kaydı ile emekli olup,aynı iş yerinde tekrar işe devam edebilir miyim ve aynı iş yerinde geri işe başlamak için kanuni bir süre var mı? Teşekkür ederim.Kolay Gelsin.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle belirtelim aynı işyerinde tekrar işe başlamanız için herhangi bir süre yok. Diğer sorunuza gelince, emekli olunca kıdem tazminatınızı alıp tekrar o işyerinde çalışmanız yararınıza olur. Eğer tazminatınızı almadan o işyerinde emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederseniz, önceki çalışmalarınıza ait tazminat hakkınız kaybolmaz, ancak daha sonra kıdem tazminatı almayı hak etmeyecek şekilde işten çıkarılırsanız bu defa önceki çalışmalarınıza ait tazminatınızı da alamayabilirsiniz.

 79. BEKİR dedi ki:

  Merhabalar.
  Cevabınız için çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak.Emekli olarak bu iş yerinde 3-5 ay daha devam edip, kendi isteğimle ayrılmak istersem bir hak kaybım olur mu?
  Teşekkür ederim.Kolay gelsin.

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef haklı bir neden olmadıkça kendi isteğinizle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alamazsınız. Çünkü artık emekli sayıldığınız için SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı da alamazsınız.

 80. Ozan B. dedi ki:

  Merhaba,
  Ben yaklaşık 3 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum, işverenim mevsim sebebiyle 1.5 ay kapatıyor ve sigortayı durduruyor. İşyerini tekrar açınca sigortayı başlatıyor. Ben bu süre zarfı içinden işsizlik maaşı alsam ve ilerde işten çıkarılsam tazminat alabiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   İşsizlik maaşı almış olmanız ilerde kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı almanıza engel teşkil etmez.

 81. SALİH dedi ki:

  merhaba;
  2007-2012 yıllarında çalıştığım iş yerinden kıdem tazminatı almadan istifa ederek ayrıldım. (15 yıl, 3600 iş günü şartını sağlıyordum) 2019 başı itibari ile tekrar iş başı yaptım. 1 yıllık belirli süreli sözleşme yapıldı. Kıdem ve izin haklarım hakkında bilgi verebilirmisiniz?

  1. Admin dedi ki:

   2012 yılında işten ayrılırken kıdem tazminatı almanızı gerektirecek haklı bir sebep yok idiyse kıdem tazminatı yönüyle haklarınız yeni giriş tarihinden itibaren işlemeye başlar. Kullanmanız gereken yıllık izin gününün hesabında ise eski çalışmalarınızın da dikkate alınması ve size en az 20 gün yıllık izin verilmesi gerekir.

   1. SALİH dedi ki:

    Öncelikle vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. o dönemde 15 yıl, 3600 iş günü şartını sağlıyordum ancak bu nedenle istifa etmedim. kıdem tazminatı alabileceğimi bilmediğim için sadece işten ayrılmak istediğimi belirten bir istifa dilekçem vardı. 1 yıllık belirli süreli sözleşme yapılmış olması izin hakkımı etkiler mi? Bu sene izin kullanabilirmiyim? Teşekkür ederim.

 82. göksel dedi ki:

  16/03/1992 yılında girdiğim işyerinde 31/10/2010 yılında 15 yıl 3600 hakkımı kullanıp tazminatımı aldım bu hiç ara vermeden işe devam ettım şimdi emekli olunca kıdem tazminatımı nasıl alırım zincirleme iş aktine girermi

  1. Admin dedi ki:

   Eğer kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkar veya çıkarılırsanız sadece 31/10/2010 tarihinden sonraki çalışma sürenize ait kıdem tazminatını alabilirsiniz.

 83. Necati dedi ki:

  1999 yılı Kasım ayında çalıştığım şirketten 2007 Şubat ayında istifa ederek ayrıldım. Sadece izin paramı ödediler. Bu iş yerinde tekrar çalışmaya başlarsam eski haklarımı yani kıdemimi almaya bak kazanır miyim? İyi çalismalar.

  1. Admin dedi ki:

   İstifa ederken kıdem tazminatı istemenizi gerektirecek haklı bir neden yok idiyse eski çalışmanıza ait kıdem tazminatı haklarınız kalmamıştır, ancak kullanacağınız yıllık izin gün sayısının hesabında eski çalışmanızın dikkate alınması ve size en az 20 gün yıllık izin verilmesi gerekir.

 84. Zeki dedi ki:

  Merhba 2003yılında ocak ayında işe başladım ful 12saat çalışmama rağmen 6 ay sigortam yattı 2004 ‘ün mayıs ayına kadar çalıştım ve askere gittim 15 ay sonra geldim tekrar aynı iş yerine başladım arada yine girdi çıktı yaptılar sigorta ma 2008 de toplu çıkış yaptılar bir buçuk ay ışsiz lik maaşı aldım sonra yine aynı iş yerine başladım 31.12.2018de yine toplu çıkış yaptılar işçi bulma kuruma gönderdiler orada bi dilekçe doldurup verdik, dilekçeyi verdiğimiz gün yine sgk giriş yaptık dediler tabi bu arada çalışıyoruz yaklaşık 10 gün sonra tamamen çıkış verilecek hava şartları olumsuz diye arada 3 gün 5 gün senelik izne çıkartıyorlar her seferinde boş izin kağıdı imzalatilıyor, bu iş yerinde toplam 4850 gün sgk pirimim var ve hiç tazminat almadım haklarım nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

 85. Osman Uzunoğlu dedi ki:

  2015 yılında 3600 günden kıdem tazminatı aldım beni sigorta çıkışını yapmışlar ama ben 1 hafta aralıksız çalıştım ( belgeliyorum) o hafta sigortasız çalıştım ondan sonra hata yaptıklarını anladılar beni 2 hafta ücretsiz izine yolladılar.Ben bu konuda dava açıp kıdemi ilk girdiğim tarihe alabilirmiyim Kıdem zamlarından yararlanamiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Sorunuzu karışık yazmışsınız, tam olarak neyi sorduğunuzu anlayamadık.

 86. misafir dedi ki:

  merhaba.ben 7 yıl çalıştığım gemiden yıllık izin dönüşü işten çıkarıldım taki sabah işe gidiyorum diye evden çıktım yolda beni arayıp yezzaneye uğramamı istediler ve muhasebeciden öğrendim çıkarıldığımı.aynı işyeri aynı gemiye 5 ay sonra işe aldı şuan çalışıyorum kıdem ve ihbar tazminatımı aldım fakat mesailer bu ödeneğe dahil edilmedi..olduki ben şimdi buradan kendim çıkarsam negibi haklara sahip olurum…? Teşekkürler

 87. emrah dedi ki:

  Merhaba aynı iş yerinde 2016 da 4 ay çalıştım 2018 de de 8 ay çalıştım 1 yılım doldu işten çıkışlar kıdem tazminatı alabilecek şekilde oldu. kıdem tazminatı alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazının (makalenin) 3. maddesinde konu açıklanmıştır.