DOLAR 6,8568
EURO 7,6986
ALTIN 394,29
BIST 8,5041
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Çalışmadığı Hafta Sonu İçin İşçiye Ücret Ödenir mi ?

26.05.2020
A+
A-
Çalışmadığı Hafta Sonu İçin İşçiye Ücret Ödenir mi ?

Her ne kadar özel sektör işyerlerinde çalışanlar için haftasonu yani Cumartesi – Pazar günleri işyerinde çalışılmaması yaygın bir uygulamadır. Cumartesi çalışılsa bile birçok işyerinde Pazar günü çalışma yapılmamaktadır.

Bu konuya Cumartesi – Pazar İşçiler İçin de Tatil Sayılır mı ?, Cumartesi-Pazar Günü İşçi Girişi veya Çıkışı Yapılabilir mi ? başlıklı yazılarda yer verilmiştir. Bu yazımızda ise işyerinde Pazar günü veya hem Cumartesi, hem Pazar günü çalışmayan işçilere çalışmadığı bu günler için ücret ödenmesi gerekip gerekmediği açıklığa kavuşturulmuştur.

Eğer işçi işe girerken yapılan iş sözleşmesinde veya yazılı iş sözleşmesi olmasa bile işçi – işveren arasında yapılan anlaşma da işçinin işyerinde Pazar günü veya hem Cumartesi hem Pazar günü çalışmayacağı belirtilmiş ve ücreti de aylık (maktu) olarak belirlenmişse bu durumda sıkıntı yok demektir.

Ancak işçinin ücreti işyerinde çalıştığı gün sayısına göre belirleniyorsa, puantaj kaydı tutuluyorsa bu durumda işçiye çalışmadığı hafta sonu günleri için ücret ödenmesi gerekip gerekmediği konusu önemli hale gelmektedir. Tabii ki bu konuda belirleyici olan İş Kanununun 63 üncü maddesi olup maddede “Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir” hükmüne yer verilmiştir. Dolayısıyla bu Kanun hükmü uyarınca hafta sonu işyerinde çalışmayan işçi hafta içi günlerdeki çalışmasıyla 45 saati tamamlamışsa bu durumda haftalık çalışma süresini doldurmuş sayılacaktır. Nitekim Kanunun 46 ncı maddesi uyarınca da haftalık 45 saatlik çalışma süresini dolduran işçiye işveren tarafından en az 24 saat kesintisiz hafta tatili (haftalık izin) verilmesi ve çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir.

İş Kanunun bu iki maddesi birlikte değerlendirildiğinde, hafta içi günlerdeki çalışmasıyla 45 saati tamamlamış olan işçiye, çalışmadığı hafta sonu günleri için de ücret ödenmesi gerekmektedir. Hafta içi günlerdeki çalışmasıyla 45 saati dolduran işçi eğer hafta sonu çalışırsa zaten kendisine 45 saati aşan bu çalışmalar için ayrıca fazla mesai ödenmesi gerekmektedir. Hafta sonu işyerinde çalışmayan işçilerin SGK’ya kaç gün üzerinden bildirileceği ise Cumartesi-Pazar Çalışmayan İşçi Kaç Gün Üzerinden SGK’ya Bildirilir ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

Eğer işçi hafta içi günlerdeki çalışmalarıyla 45 saati tamamlayamıyorsa, bu durumda da tabii ki çalışmadığı hafta sonu günleri için işveren kendisine ücret ödemek zorunda değildir. Ancak bazı durumlarda işçinin hafta içi çalışmadığı günlerin de çalışılmış gibi sayılması gerekmekte olup bu konu Hafta İçerisinde Rapor veya İzin Alan İşçi Hafta Tatili Yapabilir mi ? başlıklı yazıda açıklanmıştır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. turan.05 dedi ki:

    biyerde caĺışırken işyeri sahibi seni bilmedigin ve tanımadıgın şirketde sigorta gösteriyorsa yıllarca ne olur calışan icin zararları nererxir

  2. İbrahim beder dedi ki:

    31 günlük hakkımı ve 15 ,15 günlük hakkımı istiyorum fabrikamız biray kapalı kaldı ve şimdide 15 gün çalışıyorum 15 gün yine çalışmıyorum