Ücret Kesme Cezası Nedir – Nasıl Uygulanır ?

Ücret Kesme Cezası Nedir – Nasıl Uygulanır ?
6 Nisan 2014 17:21

Ücretten kesme cezası ile ilgili düzenleme 4857 sayılı İş Kanununun 38 inci maddesinde yer almakta olup, maddede hangi hallerde işverenin işçiye ücret kesme cezası uygulayabileceği açık olarak belirtilmemiş, bunun yerine işverenin toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremeyeceği belirtilmiştir.

Dolayısıyla işveren işçi ile arasında yaptığı iş sözleşmesinde veya işyeri toplu sözleşme kapsamında ise toplu sözleşmede belirtilen hal ve durumlar dışında ücret kesme cezası uygulayamaz.

İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu kapsamda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten yani işçinin iki günlük ücretinden veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Ceza olarak kesilen paralar işveren / işyeri tarafından kullanılamaz. Bu paraların, işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye’de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılması gerekir. Şu an bu paralar Ziraat Bankası’na yatırılmakta olup, hesap numarası aşağıda yer almaktadır.

 Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Kurula İlişkin Yönetmelik’te belirtilmiş olup, ceza paralarıyla 2014 yılında uygulanacak projeler Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından açıklanmıştır (İşçi Ücretlerinden Kesilen Ceza Paralarıyla Yürütülecek Projeler Açıklandı başlıklı haber).

4857 sayılı İş Kanunu’nun 38. maddesi gereğince disiplin suçları nedeniyle işçi ücretlerinden kesilen ÜCRET KESME CEZASI Banka hesap bilgileri:

İŞÇİ ÜCRETLERİNDEN KESİLEN CEZA PARALARI HESABI

T.C. ZİRAAT BANKASI ANKARA-MERKEZ ŞB.

Hesap No : 38775369 – 5005

IBAN NO : TR 11000 1000 001 387 753 69 5005

Çalışma Genel Müdürlüğü Vergi Kimlik No : 815.029.2949

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.